Körfezi kıpkırmızı yapmıştı. Lisansı iptal edildi

PARA CEZASI

Daha sonra yapılan incelemelerde İzmit Körfezini kırmızıya, Eral Atık Yönetimi AŞ adlı firmanın çevreye saldığı atıkların kirlettiği ortaya çıktı. Firmanın meydana getirdiği kirliliğe hemen müdahale edilirken, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü kirlilik nedeniyle iki ayrı suçtan 366 bin liralık ceza kesti.

FAALİYETTEN MEN

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Encümeni de Gayri Sıhhi Müesseseleri İnceleme Kurulunun raporundan yola çıkarak, 9 Haziran 2021 tarihinde gereken tedbirleri alıncaya kadar firmanın faaliyetten men edilmesine karar verdi. Eral Atık Yönetimi bu karara karşın yürütmeyi durdurma davası açtı, mahkeme yürütmenin durdurulmasına karar verdi, tesis yeniden çalışmaya başladı.

LİSANS İPTALİ

Büyükşehir yürütmeyi durdurma kararına itiraz ederken, flaş haber bakanlıktan geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, söz konusu olay ve gelen raporlar neticesinde Eral Atık Yönetimi AŞ’nin lisanlarını iptal etti, firmanın adını sistemden düşürdü.

1 AYDIR KAPALI

Firmanın yaklaşık 1 aydır kapalı olduğu, sistemden düşürülmesi nedeniyle de hiçbir şekilde ve kurumdan atık alamadığı belirtiliyor. Söz konusu şirket yaklaşık 1.5 yıl önce de kurallara uymadığı gerekçesiyle kapatılmış, ancak eksiklerini tamamlayarak yeniden çalışmaya başlamıştı. Ancak bakanlık ilk kez şirketin lisansını iptal etti ve sistemden düşürdü.

- En Kocaeli, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.enkocaeli.com/haber/7540782/korfezi-kipkirmizi-yapmisti-lisansi-iptal-edildi