Kooperatifte tek aday, büyük kalabalık!

YENİDEN BAŞKAN

Kocaeli Esnaf Kefalet Kooperatifinin sevilen, sayılan başkanı Faruk Demir’in yeniden tek aday olarak katıldığı kongreye bu yıl katılım gösteremeyen Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Genel Başkanvekili Bahri Şarlı, Genel Kurul'u gönderdiği bir yazıyla kutladı. Divan Başkanlığını Yıldırım Kooperatif Esnaf Kefalet Başkanı Murat Özkarayurt, Divan Başkanvekilliğini Darıca Esnaf Kefalet Kooperatif Başkanı Kaplan Sönmezyıldız ve Divan Katipliğini Tahsin Varol'un yaptığı kongrede mevcut başkan Faruk Demir yeniden başkanlığa seçilerek güven tazeledi.

YOĞUN KATILIM

Toplam 3 bin 379 üyesi olan Kooperatifin KOTO bahçesinde gerçekleştirilen Olağan Genel Kurulda sonrası 5 yönetim kurulu 2 denetim kurulu ve 5 üst kurul delegesi seçildi.Yoğun katılımın olduğu kongreye İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Emirşah Torun, Büyükşehir Belediyesi İzmit Bölge Koordinatörü Hasan Ayaz, KESOB Başkanı Kadir Durmuş, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, AKP İzmit İlçe Başkanı Ali Güney, AKP İl Başkan Vekili Zeki Canşi ve oda başkanları katılım sağladı.

1 MİLYON TL FAİZ ALACAĞINDAN VAZGEÇTİK

Kongrede yapılan oylama sonrası Divan Başkanlığında Murat Özkarayurt seçilirken, Başkan Vekilliğinde Kaplan Sönmezyıldız ve Tahsin Varol seçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından konuşma gerçekleştiren kooperatif Başkanı Faruk Demir, “Üç senedir toplu olarak bir araya gelemedik. Koronavirüs nedeni ile genel kurullarımız gecikti. Ülke olarak büyük sınavlardan geçtik. Bu olay esnaflarımızı faaliyetlerini etkiledi. Esnafımıza büyük darbe vurdu. Kredi tahsilat süreleri uzatıldı, esnafımıza destek olunmaya çalışıldı. Ayrıca yaşanan olumsuz koşullardan etkilenen esnafımıza 2020 yılında sağlanan faiz affı ve taksitlendirme kolaylıklarından 235 ortağımız yararlanmış olup kooperatifimiz 1 milyon 303 bin 455 TL faiz alacağından vazgeçmiş bulunmaktadır” ifadelerini kullandı

380 KİŞİ ÇIKARILDI

Genel kurulun devamında esnaflık ile ilişiği kalmayan ve kooperatiften ayrılmak isteyen 380 kişi oylama ile kooperatif ortaklığından çıkarıldı. Kooperatif tarafından daha önceden satın alınan bazı mülklerin satış maddesi ile ilgili konuşan Başkan Faruk Demir, “Bazı ortaklarımız gelip borçları nedeni ile mülklerini bizim almamızı istedi. Bizler de yardımcı olmak için bu mülkleri satın aldı. Arkadaşlar durumlarını toparlayınca kendi gayrimenkullerini geri satın almak istedi. Benim böyle bir yetkim yok. Biz kimden alırsak ona verme taraftarıyız. Şimdi yapacağımız oylama sonra mülkleri iade edeceğiz. Başka biri almak isterse kabul etmeme yetkimiz var” dedi. Daha sonra yapılan açık oylama ile Başkan Demir’in listesi oy birliği ile kabul edildi.

ÖZKAYNAKLAR ARTIYOR

Genel Kurulun Dilek ve temenniler kısmında söz alan esnaf Gönül Kaya, “Son kredi olaylarında faiz oranlarının yükselmesinden şikayetçiyim. Bir de kefil zorunluluğunu kaldırılmasını istiyorum. Zaten mülkiyetlerimiz hipotek ettiriyoruz” dedi. Halk Bankası İzmit Şube Müdürü Yusuf Ekşi ise, “Et ve tırnak gibiyiz. Kendimi ailenin bir üyesi gibi hissediyorum. Kooperatifimiz her yıl olduğu gibi öz kaynaklarını arttırarak devam ediyor. Türkiye’nin ilk beş kooperatifinden biri. böyle bir kooperatif ile çalışmaktan onur duyuyorum” dedi.

FARUK DEMİR’İN YÖNETİMİ

Faruk DEMİR
İbrahim ATEŞ
Salih KUŞ
Abdullah YÖRÜKER
Hasan YORGUN

DENETİM KURULU

Hikmet ŞİKKİBAR
Nejat FERHATOĞLU

ÜSTÜ KURUL DELEGESİ

Faruk DEMİR
İbrahim ATEŞ
Salih KUŞ
Abdullah YÖRÜKER
Hasan YORGUN

- En Kocaeli, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.enkocaeli.com/haber/7369674/kooperatifte-tek-aday-buyuk-kalabalik