İGSAŞ o bölümde iki kattan fazla kapasite artıracak

50 YIL ÖNCE KURULDU

Kısa adı İGSAŞ olan İstanbul Gübre Sanayi AŞ bilindiği gibi 1971 yılında Kocaeli’nin Körfez ilçesinde bir kamu teşekkülü olarak kuruldu. 1977 yılında üretime başlayan İGSAŞ, 2004 yılında Yıldızlar Yatırım Holding AŞ tarafından satın alındı.

YILDIZLAR ALDI

Hali hazırda Körfez ilçesi Güney Mahallesi Petrol Caddesi üzerindeki 223 dönümlük alanda faaliyet gösteren ve Amonyak üretimi ve depolaması, Üre, Kompoze, DAP (Diamonyum Fosfat) ve AS (Amonyum Sülfat) gübre üretimlerini gerçekleştiren ayrıca liman işletmeciliği yapan İGSAŞ kompoze gübre üretim tesisinde kapasite artışına gitmek istiyor.

220’DEN 470’E ÇIKACAK

Şirket konuyla ilgili bakanlığa ÇED başvuru dosyasını sundu, ÇED sürecini balattı. 696 sayfalık ÇED dosyasında şu ifadelere yer verildi:
“İstanbul Gübre Sanayi A.Ş. tarafından; mevcut tesis sınırları içerisinde, hâlihazırda üretilen kompoze gübre dahilinde, kapasite artışı yapılarak mevcut 220.000 ton/yıl olan üretim miktarının 470.000 ton/yıl üretim kapasitesine ulaşılması planlanmaktadır. Kompoze Gübre / DAP /AS kapasite artışı projesine ilişkin tesis alanı, 1437 ada, 5 parsel üzerinde yer alan mevcut tesis sınırları içerisindeki 2 bin 63 metrekarelik boş alan olarak planlanmıştır.

95 MİLYON LİRALIK

Yatırıma ilişkin Proje Bedeli 95 milyon TL olarak hesaplanmıştır. Bu tutarın 15 milyon TL’lik kısmı inşaat yatırımı, 80 milyon TL’lik kısmı makine ekipman giderleridir. Projenin ekonomik ömrü 30 yıl olarak öngörülmüştür. O günün şartlarında teknolojik revizyonlar ile gübre üretim tesisinin ekonomik ömrü uzatılabilecektir.

60 KİŞİLİK YENİ İSTİHDAM

Projenin inşaat aşamasının yaklaşık 18 ay süreceği öngörülmektedir. Projenin inşaatı aşamasında 50 kişinin, işletme aşamasında da mevcut 391 kişi haricinde 60 kişinin daha istihdamı söz konusudur.”

- En Kocaeli, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.enkocaeli.com/haber/6502785/igsas-o-bolumde-iki-kattan-fazla-kapasite-artiracak