Saffet Sancaklı Kocaelispor yönetimini bombaladı: Ciğeri 5 para etmez insanlar!

GÜNCEL KUR ÜZERİNDEN…

Kocaelispor Basın Sözcüsü Abdülkadir Yılmaz’ın salı günü gerçekleştirdiği basın toplantısında Kocaelispor’un Saffet Sancaklı’ya olan borcu için “14.479 921 liraydı. Kendisinin aldığı paralardan sonra kalan alacağı ise 12 milyon 786 bin liraya düştü. Sürekli güncel kur üzerinden alacağını hesaplatıyor.” ifadelerini kullanmıştı. Sancaklı bu iddialara tepki göstererek Kocaelispor yönetimine büyük tepki gösterdi.

HODRİ MEYDAN’I ZİYARET

MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, uzun süre sonra ilimize geldi. Hodri Meydan’ın Belediye İş Hanı 4. katındaki yeni ofisine “hayırlı olsun” ziyaretinde bulunan Sancaklı, Kocaelispor’dan haciz yoluyla tahsil ettiği alacağına ilişkin ilk kez kapsamlı açıklamalarda bulundu. Sancaklı şunları söyledi:

750 MİLYON LİRAYA ANLAŞTIM

Ben Kocaelispor’a o sezon 1 yıllık anlaşma ile geldim. Sonrasında Galatasaray'a gideceğimi en baştan o dönem Sefa başkana söyledim. Kocaelispor'a yıllık 500 milyon, artı olarak takım şampiyon olur, ben de gol kralı olursam 250 milyon olmak üzere 750 milyon liraya anlaştım. Çok şükür şampiyon olduk. Benim o sene attığım gol sayısı hala bugünkü PTT 2. Ligde rekoru kırılmamış olarak durmaktadır.

BİR TANE VAR MI? SÖYLEYİN

Sonrasında 260 milyon liralık çek vardı. Götürdüm Bülent Özer'e teslim ettim. ‘Bana 500 milyon yeter. Ben bu parayı Kocaelispor'a bırakıyorum’ dedim. Bunu benim ağzımdan bugüne kadar duydunuz mu? Ben burada çok güzel günler geçirdim. Kocaelispor da zaten süper lige çıkıyor. Alın bu parayı diyen var mı bir tane futbolcu? Varsa bana söyleyin.

BENİ ARTIK BIRAKIN, GİDEYİM

Sonra ben tekrar Sefa beyle görüştüm. Taraftarlar şehrin baskısı falan, kaldım tekrar Kocaelispor'da. Sonra tekrar mukavelem bitti. Sefa Bey'in yanına gittim. Beni artık bırakın gideyim, dedim. O da ‘Tamam’ dedi. Benim de bonservisim 1 milyar TL. Sözleşmem de bitmişti. Söyledim Sefa Bey'e. Ben gidiyorum Galatasaray ile görüşmeye. Adnan Polat'la konuşacağım, diye haber verdim.

DENİZLİ, “GİTME” DEDİ

Dedi ki, Mustafa Denizli'yi almak istiyoruz. Gitmeden bir onunla görüş. Buluştuk Mustafa Denizli'yle. Bana gitme dedi. Ancak ben kariyerime şampiyonlar ligini de eklemek istediğimi söyledim. Ama istiyorsan şart koşarım, Galatasaray'dan kimi istiyorsan o gelir benim yerime, dedim. Sayın Denizli de o zaman ‘Kaptan Yusuf gelsin bize’ dedi.

“SANA NE?”

Adnan Polat'la buluştuk. Benim param olan 25 milyar TL'de sorunsuz anlaştık. Ancak ‘Kocaelispor'un bonservisi ne olacak?’ dediğimde, ‘Sana ne? O kulüplerin meselesi’ dedi. Ben orada dedim ki ‘Kaptan Yusuf, Cengizhan ve Mustafa'yı takas olarak vereceksiniz. Artı olarak 10 milyar TL nakit para vereceksiniz.’ Adnan Polat aynen böyle ‘Kalkabilirsin’ dedi, kalktım, geri döndüm.

10 MİLYAR + 3 FUTBOLCU

Bir hafta geçmedi. Galatasaray tekrar ‘Gel konuşalım’ dedi. Adnan Polat'la buluştuk. ‘Madem bu kadar önemli, sen de fedakarlık yap! Senin 25 milyar lira 20 olsun’ dedi. Kabul ettim. Kocaelispor benim transferimle 10 milyar lira artı Galatasaray'ın 3 banko futbolcusunu aldı.

GALATASARAY’DAN AYRILMAK İSTİYORUM

Sonra Galatasaray'dan ayrılmak istediğimi söyledim Sefa Bey'e. Sıkıldım dedim. Sefa Bey ‘Nasıl alalım?’ dedi seni. Dedim ben halledeceğim. Gittim dedim. Ama tekrar Kocaeli'ye geldim. Değirmendere'ye ev yaptırdım. Kızımı okula yazdırdım.

ALİ ŞEN DE ORADA

Sonra başkan aradı, gel oteldeyiz dedi. Gittim. Ali Şen orada. Sefa Bey'i sıkıştırıyorlar. ‘Yuvama döndüm’ diye 40 tane tespih dağıtmışım. Daha gitmem dedim ve ben istemediğim için Fenerbahçe transferi gerçekleşmedi.

ANORMAL PARA TEKLİF ETTİLER

Belçika'da mili maç dönüşü Sefa Bey beni çağırdı. Gittim belediyeye. Bir sorun olduğunu anlamıştım. Dedim ne oldu başkan? Dedi ki Vefa Küçük geldi. Seni istiyorlar. Anormal para teklif ettiler. Kulüp battı. Bu para bizi kurtaracak… Gözyaşını gördüm ben. Ama ona ‘Sen beni verirsen ne stada girebilirsin ne sokakta gezebilirsin. Millet seni gezdirmez’ dedim. O da ‘Biliyorum ama kulüp battı. Ne yapayım?’ dedi.

KOCAELİSPOR’UN TÜM BORÇLARI ÖDENDİ

Ben kalktım Vefa Küçük'ün İstanbuldaki evine gidiyorum. Ama işi bozmaya gidiyorum. Gittim evine. O dönem en pahalı oyuncu 250 bin Dolar alıyordu. Ben 700 bin Dolar, 3 yıllık sözleşme, yarısı da peşin verirseniz gelirim dedim. Vefa Küçük çok dese de Ali Şen kabul etti. Kocaelispor ne kadar para aldı, kayıtlara bakarsanız, görürsünüz. Tüm borçları ödendi.

MİLYON DOLARLAR BIRAKTIM

Şimdi bunları niye anlattım? Saffet Sancaklı'nın yaptıkları, anlatmadıkları çoktur. Benim gittiğim sezon en çok alan oyuncu sezonda 250 bin Dolar alıyor. Demek ki benim aldığım para 4 sezonsa toplasan 800 bin Dolar. Bıraktığımsa çok milyon Dolardır.

HESABIMDAN ÇUVALLA PARA ÇEKTİM

Burada ikinci senemde oyuncular huzursuz. Milli takım kaptanıyım. Para problemi vardı. Antrenmana çıkmayacağız falan dediler. Ben de 'Benim kaptan olduğum yerde böyle bir şey olmaz' dedim. Sefa Bey’e durumu anlattım. Oyunculara da 'Pazartesi para sizde' dedim. Pazartesi günü oldu, yönetimiz Bülent Bey’i aradım, 'Parayı ne zaman dağıtacaksınız?' dedim. Gelmeyince, kendi hesabımdan çuvalla para çektim, götürdüm. 25 tane oyuncunun parasını cebimden ödedim. Bu bir kez olmadı.

1.5 MİLYON DOLAR BULUR MUSUN?

2003-2004 senesinden biriydi. Aziz bey ile geliyorum. Sakarya’nın oradayız. Sefa abi aradı, "Benim seni acilen görmem lazım' dedi. Aziz Bey ile Sefa Bey Fenerbahçe-Kocaeli maçında bir tartışma yaşamıştı. Buna rağmen Aziz Yıldırım ile geldik Sefa beyin odasına girdik. İsmet Kaya ve Hikmet Erenkaya da oradaydı. Sefa Bey dedi ki: Bankalar üstümüze geliyor. Borçlar var. 1.5 milyon Dolar bulur musun bana? 'Bu kadar patronun içinde bana mı söylüyorsun?' dedim. Bana söylüyor ama Aziz Başkan’dan istiyor.

1.5 MİLYON DOLARIMI VER?

Aziz Başkan’a döndüm, 'Başkanım verin şu parayı' dedim. 'Kefilsen vereyim' dedi. Bana iki tane çek bıraktılar. Biri 1 milyon Dolar, biri 500 bin Dolar. Aziz Bey de kanuni işlem başlatmış. Aziz Başkan fi tarihte beni aradı, "1.5 milyon dolarımı ver" dedi. Hikmet Bey geldi, 'Ben ödeyeceğim' dedi. O da ödemedi. Bu konu orada kapandı. Bahri Yavuz Kocaeli 3.Lig’e çıkınca benden yardım istedi. Fikri Işık da o zaman Başbakan yardımcısıydı. "Aziz Başkan’ı arasın" dedim. Bahri Yavuz gitti mi, gitmedi mi bilmiyorum. O zaman da Saffet Sancaklı kulübü hacze verdi haberleri çıktı.

BİR İŞ ADAMINA TEKLİF GÖTÜRDÜK, KABUL ETMEDİ

Tahir Bey’in aday olduğu sürede kendisi ile görüştük. Benim sana söyleyeceğim bir şey var, 'Bu şehri spor şehri yapalım' dedim. Uluslararası müsabakalar getirelim, ben öncelik edeyim. 2023 senesinde Kocaelispor artık Süper Lig’de oynasın, dedim. "Benim hedefim de bu, yazdım" dedi. Ben de "Yazmakla olmaz, yapalım bunu" dedim. Tahir bey seçildikten sonra beni aradı, "Kocaelispor’a müdahale edeceğiz şampiyonluk için" dedi. "Kocaelispor’u siyasetin dışında tutarak bir işadamı bulalım, onu başkan yapalım ve güçlü bir yönetim oluşturalım" dedim. Herkesin kabul edeceği bir işadamına teklif görürdük ama kabul etmedi.

HOCA VE OYUNCUYA KARIŞMAM

Tahir Başkan, "Hüseyin Üzülmez istiyor, ne diyorsun?" dedi. Ben de inisiyatif sende. Ama oraya oturunca ben her şeyi biliyorum demesin. Burada Türkiye’de spora yön veren bir adam var, dedim. Hüseyin başkan beni aradı, "görüşelim" dedi. Ben de meclisteyim, yarın olur dedim. O görüşmede "Hemen hoca oyuncu bulalım" dedi. Ben de "Hoca ve oyuncuya karışmam. Sadece yönetim şeklini çizerim. Siz yönetirsiniz" dedim. "Biz 2023’e kadar süper Lig’e çıkmak istiyoruz diyelim. Bize planlarını anlatsınlar" dedim. Engin Korukır beni aradı, "Bana onay verdiğin için teşekkür ederim" dedi. Ben de kimseye onay vermediğimi söyledim. Sen bu göreve layıksın. Ona diyecek bir şeyim yok. Ama onay muhabbeti de yok, dedim.

BENİ TARAFTARIN ÖNÜNE ATIYORLAR

O gün Hüseyin Üzülmez’e söyledim. Bu kadar borç var dedim. "Biliyorum o para Aziz Yıldırım’ın borcu" dedi. Ama sonra beyefendi 'Şu kadar haciz ile para aldı. Niye bu parayı bağışlamıyor?' diye demeçler verdi. Aydın Ünlü’yü aradım. Dedim git, bu adamla konuş. Kocaelispor ile benim aramı açmaya çalışıyorlar. Aynı bu dönem bir basın toplantısı düzenleyecektim. Takım 2-3 haftadır maç kazanıyordu. Ben de o yüzden toplantıyı iptal ettim. Ama artık kızmaya başladım. Ciğeri 5 para ermez adamların Saffet Sancaklı’yı suçlayıp habire taraftarın önüne atması canımı sıktı.

TAHİR BAŞKAN ONU ARAMIŞ

Ben Aydın Ünlü’yü aradım. Neden böyle? Ne gerçekler diye soralım dedim. Hatta bugün biz yönetim kurulu ile toplantıya girecektik. Başkan, 'Aziz Yıldırım’ın alacağı para ile ilgili konuşalım' dedi. Bende 'Başkan günaydın' dedim. Senin getirdiğin adamlar bana saldırıyor. Tam iki gün önce Aziz Yıldırım beni aradı. Tahir Büyükakın onu aramış, "Yardım eder misin?" demiş. Benim de bu durumdan sıkıntım var, dedim. Gerekirse bir açıklama yapayım dedi ve bana bu basın açıklamasını yolladı.

İFTİRA ATMAZ, ATAMAZ

Kocaelispor Başkan ve yöneticileri iftira atmaz, atamaz! Şimdilik Kocaelispor zarar görmesin diye daha fazla konuşmuyorum. Kocaelispor siyaset üstüdür. Kocaelispor şampiyonluğu başarısı her şeyin üstündedir. Kocaelispor için buradayız ve burada olmaya devam edeceğiz. Bu yöneticiler gelir ama Saffet Sancaklı hep var olur.”

- En Kocaeli, Spor bölümünde yayınlandı
https://www.enkocaeli.com/haber/5758837/saffet-sancakli-kocaelispor-yonetimini-bombaladi-cigeri-5-para-etmez-insanlar