İki mahalle yeni limana topyekun karşı

HERKES RAHATSIZ

Bölge sakinleri bugün Şirintepe Bünyamin Akman Spor Tesisleri’nde saat 18.00’da düzenledikleri bir toplantıyla, yapılacak olan projeye karşı olduklarını bildirdiler. İzmit’in en kalabalık mahallelerinden olan Cumhuriyet ve Şirintepe mahallesi sakinleri, bölgelerine liman yapılacağı söylentilerinden oldukça rahatsızdı.

YÖNETMELİĞE AYKIRI

Bildiriyi okuyan Şirintepe Mahalle Muhtarı Nilgün Düzen, şunlara değindi; Yine bir İzmiti zehirleme projesiyle karşı karşıyayız. Malumunuz olduğu üzere Kortaş A.Ş, Şirintepe sahilinde koruma klor aş ve aktaş firmalarına hizmet etmek üzere kimyasal be petro-kimya ürünleri depolama tesisleri ve liman yapılması gündemdedir. Projenin İzmit sınırları içinde olmasına rağmen ÇED toplantısı ne hikmese 28 şubat saat 10.00 da Derince de yapılması kararı alınmış. Bu karar ÇED yönetmeliğine aykırıdır.

HALİHAZIRDA 42 LİMAN VAR

Halihazırda zaten 42 liman mevcutken 43’üncüye ne gerek var. ? İzmit halkı denizin güzelliğini unutmuş durumda. Buna rağmen paraseverler doğa ve insan sevmezler doymaksızın denizi kirletmeye devam etmektedirler.

DENİZ KİRLENİYOR

Bu kente 1500 gemi giriş çıkış yapıyor, Körfez artık bu gemi trafiğini kaldıramaz durumda. Yapılacak yeni işletme aynı zamanda yük taşıma araçları nedeniyle şehiriçi trafiğini de aksatacaktır. Körfez'deki limanlarda zaman zaman meydana gelen kazalar nedeniyle Körfez'e akaryakıt sızmakta ve deniz yoğun şekilde kirlenmektedir. Bu kirlenme neticesinde Körfez'de östrofikasyon başlamış ve canlı yaşamı sona ermek üzeredir.

KIYILAR HALKINDIR

Yasalarımıza göre kıyılar halkındır! Ancak ve ancak halkın yararına olması kaydıyla kullanılabilir. Halen mevcut kırık dökük depolarında depolanması 1985’te yasaklanmış kimyasal maddeleri barındıran birinin sahilimizi yok etmesine izin vermeyeceğiz. Artık nefes almak istiyoruz.

HALK OLMAZSA YAPAMAYIZ

Nilgün Düzenin ardından söz alan Sait Ağdacı, “ Bu kentte 42 tane liman var. Senede 1500 gemi girip çıkıyor. Yakında gemileri burada birbirlerine çarparken göreceğiz. Körfez kirlendi. Poliport denilen bir limanda 100 tonun çok üzerinde akaryakıt sızdı bu neticede de Körfez mahvoldu. Körfez’de ilerleyen süreçte canlılar yaşamayacak. Biz akaryakıtı sosisler döşeyerek bir şekilde topluyoruz ama kimyasal madde öyle değil. Denize döküldüğünde bitti gitti. Bu işin arkasında halk olmazsa yapamayız. Yapılacak çok şey var, şurada bulunmamız bile bir eylem ve organize olmak zorundayız. Halkı bilgilendirme toplantısında daha kalabalık olmalıyız ki toplantıyı yapamasınlar.”dedi.

- En Kocaeli, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.enkocaeli.com/haber/3644919/iki-mahalle-yeni-limana-topyekun-karsi