İrem Derici - Kardelen Başak karşılaştırması

Engin Şahin
Engin Şahin

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Kartepe Belediyesi ile 18 Ocak 2020 tarihinde Karfest etkinliğine konser için çağırdığı sanatçı İrem Derici, argo konuşan, biraz ağzı bozuk, biraz alkolik serserinin teki…
İzmit Belediyesinin 7 Eylül 2019 tarihinde Sanfest etkinliğine DJ eğlencesi için çağırdığı Kardelen Başak ise asker düşmanı, Atatürk düşmanı, Türkiye düşmanı, PKK yandaşı bir isim. Bu çizgide bir değil yüzlerce paylaşımı var…

***

İrem Derici konser sırasında (muhtemelen) kafa güzelken argo konuşuyor. Belli…
Kardelen Başak ise bilinçli bir şekilde asker, millet, Atatürk aleyhine yüzlerce paylaşım yapıyor…

***

İrem Derici olaydan sonra “Üzülen, kırılan, alınan varsa tabii ki de özür dilerim. Ama gerçekten durum farklı” dedi.
Kardelen Başak ise “Twitter’daki terör paylaşımları bana ait değil” dedi. Halbuki Facebook adresinde de benzer paylaşımlar vardı. Gündem olduktan sonra her iki hesabını da askıya aldı.

***

İrem Derici olayından sonra hem Büyükşehir hem de Kartepe Belediyesi açıklama yaptı, “Şiddetle kınıyoruz” dedi, “Bir daha davet etmeyeceğiz” açıklaması yaptı.
Kardelen Başak olayından sonra ise İzmit Belediyesi, DJ ile ilgili sert yorum yapanlar hakkında “Yasal süreç başlatacağız” açıklamasını yaptı.

***

İrem Derici olayından sonra Büyükşehir ya da Kartepe Belediye Başkanı açıklama yaparak Derici’yi savunmadı.
Kardelen Başak olayından sonra ise İzmit Belediye Başkanı, “O tweetler DJ’ye ait değil”, “Sanfest’i biz düzenlemedik” açıklamalarını yaparak herkesi şaşırttı.
Halbuki ADD Kocaeli Şube Başkanı yazılı açıklama yaparak “O tweetler DJ’ye ait” dedi, kanıtlarını ortaya koydu.

***
Konuyla ilgili son notlarım ise şöyle;

1. İrem Derici özür açıklamasında “Melek benim vokalistimdi. Programa gelmediği için ona kızdım da söyledim” dese de, bu açıklamayı kimse yemez. Çünkü dini değerlere saygısızlığı ilk değilmiş. Hadi hastalığı ile ilgili “Eşek cennetine gittim, geldim” ifadesini bir kenara koyuyorum, köpeğine verdiği isim (Ki buraya yazmaktan utanırım) iğrenç ötesi. Tek başına o isim nedeniyle bile veto yemeli bu serseri!
2. Bundan böyle ilimize özellikle belediyeler tarafından getirilecek bütün sanatçıların yedi düveli ve sosyal medyaları iyice araştırılmalı. Hatta ses ve popülerlik kalitesinden önce sosyal medyaları araştırılmalı. Bunları engellemenin başka bir yolu yok…!
3. Bu olay vesilesiyle Büyükşehir’i dövmeye çalışan (eleştirmeye demiyorum) çok sayıda AK Partili de var gördüğüm kadarıyla. Tekrar ediyorum AK Partili. Bence bunun anlamı şu: Tahir Büyükakın (ya da AK Partili belediye başkanları) kendi siyasi tabanının burukluğuna ve tepkiselliğine çok daha fazla odaklanmalı.


O zaman yapılması gereken şey

Gördüğüm kadarıyla, İrem Derici ve Kardelen Başak olayını karşılaştırmak suretiyle, siyaseten rövanş almak isteyen isimler var.
Ama bence böyle bir çabaya gerek yok.
O zamanki tek sıkıntı (Ki o zaman da yazmıştık) Başkan Hürriyet’in DJ’yi savunmaya çalışmasıydı.
Halbuki DJ’yi ve paylaşımlarını kınadığını söylese, kabul etmediğini ifade eden sıradan, basit, iki üç satırlık açıklama yapsa, o mesele siyaseten hiç ama hiç uzamayacaktı.
Bakın, 9 Eylül 2019 tarihli köşe yazısında bu konuyu nasıl ifade etmişim;

***

“Elbette Kardelen Başak rezaletinden direkt olarak kendisini sorumlu tutmak siyasi bir yüklenme olur.
Ama o DJ’i de savunmasına gerek yoktu.
“SanFest’i biz düzenlemedik” demesine gerek yoktu.
Konuyu uzatmasına, “linç” kelimesini kullanmasına da gerek yoktu.
İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in yapacağı açıklama aslında son derece basit olmalıydı.
Eski paylaşımlar ortaya çıktıktan sonra kimseye kızmadan, gazetecilere yüklenmeden, konuyu başka yerlere çekmeden anında ortaya çıkmalı ve aşağı yukarı şöyle bir şey demeliydi:
“İddiaları biz de okuduk ve herkes gibi biz de çok üzüldük. Bu ülkenin kurucu iradesine, askerine, bayrağına, dinine hakaret etmek kimsenin hakkı da haddi de değildir. Gereğini yapacağız. (Örneğin) Bu konuda özensiz hareket eden SanFest ile bir daha hiçbir şekilde çalışmayacağız. Bundan sonra çok daha dikkatli olacağız. Bu konularda bizlere her zaman yardımcı olursanız sevinirim.”
Bu kadar basit.
Bu kadar net.
Bu kadar kısa…”

***

Büyükşehir görüntüler ortaya çıktıktan hemen sonra net bir açıklama ile sanatçının söylemlerini kabul etmeyeceğini ve onu bir daha hiçbir programa davet etmeyeceğini ilan etti.
Aslında olay bu kadar basitti.


“Yalan” diyen çıkmadı

Yalan ya da yanlış olsa hemen cevap verirler.
Biz de yayınlarız.
Bu sefer hiç kimse bir şey söylemediğine göre…
Demek ki…
İyi Parti’de delege listelerinin gizlendiğine ilişkin iddialar doğru.
Parti yöneticilerinin koltuklarını sağlamak almak istediklerine dair eleştiriler haklı.
İyi Parti ve ilimiz için en hayırlısı neyse o olsun, diyorum.

- En Kocaeli, Engin Şahin tarafından kaleme alındı
https://www.enkocaeli.com/makale/3622098/engin-sahin/irem-derici-kardelen-basak-karsilastirmasi