Kartepe zirvesi yolunda vatandaş böyle soyuluyor

DAĞMARAN RESTORANT

Günlerdir, Kocaeli’nin Kartepe ilçesinin zirvesinde bulunan kayak merkeziyle ilgili şikayetler, basında sık sık yer alıyor. Tabii olay sadece zirvede yaşananlarla kalmıyor, bir de Kartepe’ye giderken ve dönerken yaşananlar var. Bu kez skandal denebilecek olayı yaşayan bir gazeteci. Astakoshaber.com’un imtiyaz sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Ergün Demir, geçtiğimiz cumartesi günü ailesiyle birlikte keyifli bir gün geçirmek üzere kayak merkezine çıkmaya karar vermiş. Öyle bir yoğunluk var ki çıkmak da inmek de. Ergün Demir, 4,5 yaşındaki oğlunun karda oynaması, temiz hava alması için trafik çilesini göze alarak yola koyulmuş. Yolda yavaş yavaş ilerleyen Demir, Zirve’den dönen sürücülerin, “Yukarısı çok kalabalık, çıkmayın pişman olursunuz” sözlerine rağmen en azından zirveye çıkamasa da yakın bir yerde mola verip, temiz hava alırız düşüncesiyle yoluna devam etmiş ve nihayetinde de öyle olmuş. Dağmaran adında bir restoranın önünde duran Ergün Demir, aracını restoranın otopark alanına çekmiş.

GERİ VERİLMEK ÜZERE PARA ALMIŞLAR

Demir, daha aracını durdurduğu an yanına bir genç gelerek “Ağabey, buraya park edenden 50 TL alıyoruz, bu iki yer de bize ait. Bir şeyler yiyip, içtikten sonra bu parayı geri veriyoruz. Eğer öyle yapmazsak herkes buraya park ediyor, sonra restoranda bir şey yemeden, içmeden ayrılıyor” demiş. Yapacak bir şey yok, Demir, gencin sözüne güvenerek 50 TL’yi vermiş ve ailesiyle birlikte yolun sağındaki Dağmaran restoranın üst tarafındaki bölümde yarım saat karda oynayıp, iyice ıslandıktan sonra restorana gençmişler. Salep, çay ve benzeri içecekler içen Demir ailesinin hesabı 45 lira tutmuş. Hesabı ödeyen Demir, kasadaki adama, “Otoparktaki çocuklara 50 TL verdik” deyince, o da “O parayı geri alacaksınız” şeklinde cevap vermiş. Ancak öyle olmamış tabii. Ergün Demir’in köşesine taşıdığı, asıl şikayet ettiği konu da bundan sonra başlıyor!

SADECE YARISINI GERİ ÖDEMİŞ

Demir, yaşadıklarının devamını yazısında şöyle anlattı: “Çıktık ve önce o gençleri bulduk. Konuştuğumuz genç birden kıvranmaya, yan çizmeye başladı. Belli ki parayı vermek istemiyordu. Diyecek bir şey bulamayınca küçük restoranın içindeki gencin yanına gitti. Onunla bir şeyler konuştu. Bizim acelemiz vardı ama onların hiç acelesi yoktu! Sonra, asıl hesabı ödediğimiz adamı telefonla aradı. Sonra dışarıya çıkıp bana, ‘Ağabey siz 45 TL hesap ödemişsiniz, biz nasıl para kazanacağız, sizden 25 TL otopark parası keseceğim’ dedi. Ve bana 50 liranın 25 lirasını geri verdi. Ben ise, ‘Aracı bırakırken bana öyle söylemediniz, bir şeyler yer içerseniz paranızı geri veriyoruz deniniz’ diyerek itiraz ettim ama nafile. Hiç oralı bile olmadı.

BU AYMAZLIĞA KİM DUR DİYECEK?

Anlayacağınız Kartepe’de birileri haraç kesmeye başlamış. Evet büyük bir para olmayabilir ama insanın sinirlerini bozan bir durum. Eminim aynı durum birçok kişinin başına geliyordur. Kartepe bölgesinde bir başıbozukluk almış başını gidiyor. Peki bunları kim denetleyecek! Ya da denetleyen var mı? Valilik, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kartepe Belediyesi, Maliye vs bu işlere neden müdahil olmuyor? Ezcümle; eşkıya Kartepe’ye çıkmış. Haraç kesiyor! Kimse de bir şey yapamıyor?” Evet, anlaşılacağı üzere turizm kentinde Allah’ın dağını parsellemişler kafalarına göre ve dilediklerini diledikleri gibi yoluyorlar. Günlerdir vatandaşların şikayetlerini dillendiren isimlerden biriydi Ergün Demir, o da keyifli bir hafta sonu geçirmek için gittiği Kartepe’den bin pişman ve şikayetlerle döndü. Ve olay sadece, bahsi geçen mekanla da sınırlı kalmıyor. Buradaki pek çok yerde durum farksız. Peki bu aymazlığa kim dur diyecek hakikaten?

- En Kocaeli, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.enkocaeli.com/haber/3615965/kartepe-zirvesi-yolunda-vatandas-boyle-soyuluyor