Doğantepe’de ağaçlandırmaya tepki var!

2B SORUNU ÇÖZÜLMELİ

Söz konusu çalışmanın 2B arazilerinde yapılmak istendiğini hatırlatan Öztürk, “ Doğantepe bir orman köyüdür. Burada yaklaşık 10 yıl kadar önce 2B arazilerinin satışlarıyla ilgili sıkıntılar yaşadı, kimi insanlar mağdur edildi. Biz o mağduriyetin çözülmesini beklerken şimdi yeni bir sıkıntı ile karşı karşıyayız.

ORMAN DA YOK

Bu arazilerde 80-100 yıldır oturuyoruz. Üzerinde orman da yok. Buna rağmen Çevre ve Orman Bakanlığı “2B arazilerinde ağaçlandırma yapacağım” diyor. Ama devlet 2B ile sıkıntılı olan yerlerle çalışma yapacaktı. Onu çözemeden yeni bir sorunla karşı karşıyayız.

MANASI NE?

Ben böyle bir hak talep etmiyorum. Ama bir sürü vatandaş mağdur. Doğantepeli zaten orman köylüsüdür. Buralara elektrik çekilmiş, su çekilmiş, alt yapı yapılmış. Yani evlerimizin bulunduğu yerler zaten 50 yıldır, 100 yıldır orman değil. Burayı ağaçlandırmak isteminin manası nedir?

HERKES İZİNDE

Sorunumuzu yetkililere anlatmak istiyoruz. Ama herkes izinde. Orman müdürleri ortada yok. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ‘sizi etkilemez’ diyor. Ama Ormaniye ‘etkiler’ diyor. Biz bu konuda tedirginiz. Birilerinin bizi dinlemesini ve sorunumuzu çözmesini istiyoruz” şeklinde konuşuyor.

- En Kocaeli, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.enkocaeli.com/haber/3055839/dogantepede-agaclandirmaya-tepki-var