Bir annenin başarı öyküsü

Bugün size azmiyle herkese örnek olacak bir annenin başarı öyküsünü anlatacağız. Büyük bir azimle 8 ay boyunca çok zorlu bir süreç geçirerek KPSS’ye hazırlanan 28 yaşındaki Elif İnce, Biyoloji dalında Türkiye birincisi oldu.

UYKU ARALARINDA
Konya Selçuk Üniversitesi Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olan 28 yaşındaki Elif İnce, hayatında ilk kez bu yıl KPSS’ye girdi. 2 yaşındaki oğlu Yavuz Selim’in uyku aralarında ders çalışarak dershaneye de gitmeden KPSS’ye hazırlandı.
Elif İnce, bu başarı hikayesini gazetemize anlattı.

ÜÇ AŞAMALI
Öncelikle KPSS’nin öğretmenlere uyguladığı sınavlardan bahseden Elif İnce, “Öğretmenler için sınav sistemi zorlaştırıldı. İlk olarak mayıs ayında genel kültür sınavına girdik. Bundan sonra ikinci sınavımız eğitim bilimleri oldu. Son olarak ise Öğretmen Alan Bilgi Testi (ÖABT) sınavına girdik” dedi.

CESARETLENDİRDİLER
Ders çalışmaya kasım ayında başladığını anlatan Elif İnce, “Ders çalışmaya Kasım ayının 10’unda başladım. 2011 yılında üniversiteden mezun oldum. Aslında KPSS’ye girmek gibi bir niyetim hiç olmadı. Çünkü aradan 6 yıl geçmişti. Gerek arkadaşlarım, gerekse eşim Adem İnce, beni bu konuda çok cesaretlendirdi. Her an bana destek oldular. Ben de sınava hazırlanmaya karar verdim” diye konuştu.

DERSHANEYE GİTMEDİM
Çocuğu Yavuz Selim’in 2 yaşında olduğunu hatırlatan İnce, “Ders çalışmaya başlamam kolay olmadı, ders çalışmam da kolay olmadı. Çünkü oğlum o dönem 1 buçuk yaşındaydı. Bana da çok düşkündü. Sürekli peşimde ‘Anne, anne’ diyerek geziyordu. Bu sebeple o uyanıkken hiç ders çalışamadım. Çocuğumdan dolayı dershaneye de gitmedim” ifadelerini kullandı.

O UYURKEN…
Ders çalışma sistemini de anlatana Elif İnce, “Bu yaştaki çocukların hemen hemen kaçta uyuyup kaçta uyanacağı bellidir. Örneğin hafta sonu oğlum 8 gibi uyanıyordu. Ben 6’da kalkıp ders çalışmaya başlıyordum. O uyanana kadar ders çalışıyordum. Uyandıktan sonra da yine oğlum ne zaman tekrar uyursa hemen ders çalışmaya başlıyordum. Böyle böyle 8 ay boyunca oğlumun uyku aralarında ders çalıştım. Yine eşim akşam işten eve döndüğü zamanlarda da çocuğa o baktı. Ben yine oturdum ders çalıştım” dedi.

NE BULDUYSAM ÇÖZDÜM
Elif İnce, “Dershaneye gitmediğim için kendim bir program dahilinde çalıştım. Sürekli denemeler ve konu anlatımlı kitaplardan yardım aldım. Bunun dışında sürekli internetten ders anlatım ve soru çözüm videoları izledim. Günler bu şekilde gelip geçti” dedi.

BEKLEMİYORDUM
Kendi alanında Türkiye birinciliği gibi bir dereceyi de beklemediğini kaydeden Elif İnce, “KPSS’nin öğretmenlik aşamasındaki ilk iki sınavında tüm branşlarda 650 bin kişi arasından Türkiye 212’ncisi oldum. Kendi branşımda da 10 bin öğretmen adayı arasından birinci oldum. Açıkçası böyle yüksek bir derece beklemiyordum. Çünkü mezun olalı 6 yıl gibi bir süre olmuştu. Fakat bunu başardığım için de ayrıca çok mutluyum” açıklamasında bulundu.

- En Kocaeli, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.enkocaeli.com/haber/2651552/bir-annenin-basari-oykusu