Kocaeli’nin 'First Lady’leri' konuşuyor. Türkan Sezer: Bir gün bile “of” demez!

“Dışardan nasıl görünüyorsa öyledir. Bir gün bile 'of” demez. Ağzından “Ben çok yoruldum, bıktım' gibi şeyler hiç duymadım…”

Senem Koçman
Senem Koçman Tüm Haberleri
+2
Haber albümü için resme tıklayın

 “ Kocaeli’nin First Lady’leri konuşuyor” başlıklı röportajlar dizimizin bu haftaki konuğu Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer’in eşi Türkan Sezer. Tüm sorularımızı içtenlikle yanıtlayan Türkan Hanımla, Değirmendere Yalı Evlerindeki sohbetimize özgeçmişiyle başlıyoruz:

TÜRKAN SEZER KİMDİR?

1973 Bulgaristan doğumluyum. 4 yaşımdayken ailem Türkiye’ye göç etmiş. Göçle değil kendi rızamızla göçün olmadığı bir yılda geldik.
Biz Bulgar göçmeni değiliz, Bulgaristan’da yaşayan Türkleriz. Bize böyle söyleyenlere kırılıyoruz. Öz be öz Türk’üz. Babam adımı bu yüzden Türkan koymuş. Vatan millet aşkı bizde başkadır. Vatanımız bir tane. Vatan için her yerde yaşarız ama bu vatan için yaşarız. Türklük için İslamiyet için yaşarız.
Ailem önce İzmir’e gelmiş, daha sonra Çorlu’ya yerleşmiş. İstanbul’da Sağlık Meslek Lisesinde eğitim gördüm. Edirne’de üniversite okudum. Tek çocuğum. Annem Çorlu’da, babam ise vefat etti.
Ebe hemşireyim. 15 sene görevimi yaptım. Mecburi hizmetim yoktu, okula sayıyorlardı. Ama devlet beni 4 yıl okuttuğu için mecburi görevimi yapmak istedim. Yunanistan sınırında bir köyde 2 sene diye gidip 4 yıl görev yaptım. 1999 yılında da evlilik dolayısıyla Gölcük’e geldim.

BENİM DEĞİL EŞİMİN İŞİ

Göz önünde olmayı sevmiyor gibisiniz. Sosyal medyada da yoksunuz, bunun bir sebebi var mı?
Sen çağırdın geldim. Davet edildiğim yere mutlaka gidiyorum. Biz eşimizin evdeki iş yükünü hafifletmede, gerek görülen yerde, yardımımızın olacağı yerde ailece varız. Hemşehrilerimiz de çağırdıklarına elimden geldiğince gidiyorum, ama göz önünde olmamak kendi tercihim. Çünkü benim işim değil bu. Eşimin işi. Normal yaşantımız neyse ona devam ediyoruz. Mesela salı pazarına eşofmanlarımı giyer giderim. Her zamanki gibi. Ben hâlâ eski benim, değişen bir şey yok yaşamımda.

Dışarda tanınıyor musunuz?
Tanıyan tanıyor. Tanınmak gibi bir derdim yok. Tanınmamak daha çok hoşuma gider.

ONLARI NE KADAR ÇOK SEVDİĞİMİZİ BİLİRLER

Sokakta vatandaştan kötü bir söz duyduğunuz, kötü bir durumla karşılaştığınız oldu mu?
Hayır. Gölcük halkı bizim onları ne kadar çok sevdiğimizi biliyor bence. Herkeste aynı sahiplenmeyi görüyorum ve açıkçası bu çok hoşuma gidiyor. Başkan onlar için uğraşıyor ve onlar da bunun farkında. Aramızda hiç mesafe yok. Başkanın telefonu her yerde, herkeste var. Herkes önce başkanı arıyor. O birebir temastan çok memnun. Başkan bu işi gönülden yapıyor. Biz de ona yardımcı olmaya çalışıyoruz. Hep söylerim, Gölcük halkı vefakârdır, iyi insanlar topluluğudur.

Mahremiyete düşkün müsünüzdür?
Çok düşkünümdür.

DEDİĞİNİZ DOĞRU

Protokol eşleriyle görüşüyor musunuz?
Görüşüyoruz, toplantılarımız oluyor. Ama Pandemi araya girince uzakta kaldık tabii. Figen (Büyükakın) Hanım’ın öncülüğünde programlarımız oluyor, orada görüşüyoruz.

Sosyal medyada etkinliklerinizi, yaptığınız destekleri paylaşsanız daha iyi olmaz mı?
Olabilir. Ben zaten çocuklar, hayvanlar ve özel bireylerin olduğu konularda çok hassasım. Elimden gelen her şeyi yapıyorum. Aslında dediğiniz doğru. Bunları göstermemeyi tercih ediyorum ama toplumda algı oluşturmak için paylaşılmalı.

Kadınların ön planda olması için neler yapılabilir sizce? Protokol eşleri olarak etkinlikler düzenleseniz mesela olabilir mi?
Kadınlar hassas noktamız. Özellikle evde olan kadınların dışarı çıkması, kendini topluma yararlı hissetmesini sağlamak için kurslarımız var. GÖLMEK’in kursları var, Halk Eğitim Merkezinin kursları var. Buralarda çok güzel işler yapılıyor. İnsanlar sosyalleşiyor ve ben de varım diyebiliyor. Satış yapıyorlar. Bizim ilçemizde herkes için çok güzel çalışmalar var. Bu konuda eksiklik olduğunu düşünmüyorum.

ONU DAVET EDİYORUM

Ali Beyin Saraylı’yı biraz kayırdığını düşünüyorlar, siz ne düşünüyorsunuz?
Öyle bir şey yok. Bütün köylere gidebilirsiniz. (Gülerek) Bunu kim söylediyse onu davet ediyorum. Yapılan ve yapılmayanları yerinde birlikte inceleyelim.

Hayır işlerinde, derneklerle bir ilişkiniz var mı?
Yardımlarımı hep bireysel yapıyorum. Engelli bireylerle ilgili olan programlara özellikle dikkat ediyorum. Hepsine katılmaya çalışıyorum. Ben her zaman yanlarındayım. Onlar da bunu biliyor. Engelli bireylerimiz çok başarılı. Önemli olan onlara yol göstermek, mücadeleyi zaten onlar veriyor. Toplum da artık çok bilinçli. Daha sağduyulu. Onları mutlu görmek bizi mutlu ediyor.

Gölcük’te en çok nereyi seviyorsunuz? Tercih ettiğiniz mekân var mı?
Her yeri seviyoruz ama Yalı Evlerini ayrı seviyoruz. Mantı yemek istediğimizde kızımla kesin Yalı Evlerindeyiz. Misafirlerimi de burada ağırlıyorum.

ÖNCE VATANA MİLLETE FAYDALI OLSUNLAR 

Çocuklarınızın eğitiminde nelere dikkat edersiniz?
İki çocuğum var. Emir ve İpek. Emir Bilgi Üniversitesi Hukuk Bölümünde okuyor. İpek de Lise 2. sınıf öğrencisi. Önce vatana, millete, ailesine, etrafındakilere yararlı insan olsunlar. Gerisi gelir. Meslek kararlarına hiç karışmadık, saygı gösterdik. Bize sorarlarsa tabii ki fikrimizi söylüyoruz ama son kararı kendileri veriyorlar. Benim çocuğum diye “sadece iyi olsun en iyisi olsun” diye hiç düşünmedim. Herkes iyi olsun, bu toplumda birlikte yaşıyoruz.

Çocuklar anneci mi, babacı mı?
İpek: İkisi de

TAM AKSİNE ÇEKİNİRLER

Babalarının yoğun çalışma temposundan şikâyetçiler mi?
İpek: Şikâyet ettiğim oldu. Ama çoğu zaman babam için. Çok yoruluyor diye bazen üzülüyorum.

Sizin hiç bu tempodan sıkıldığınız oldu mu Türkan Hanım?
Başkan 7 /24 çalışıyor ama o eksikliği hissettirmez. İpek bir yere gitmek isterse hemen olmasa da işini ayarlar ve İpek’in istediğini yapar.

Babalarının statülerinden dolayı şımardıkları olmuş mudur hiç?
Tam aksine, çekinirler. Göz önündesin, örnek olmak zorundasın. Bazen çılgınlık yapmak istiyorsun ama yapamıyorsun. Ama kesinlikle bir ayrıcalık söz konusu değil.

“BORCUMU ÖDEMEM LAZIM” DEDİ

Ali Bey “Belediye Başkanı olacağım” dediğinde ilk ne düşündünüz?
Şaşırdık. Çok yoğun olacak dedik. Ama destek verdik. Biz İpek’le her yerdeydik. Hep yanındaydık. Bu bir görev. “Benim ekmeğimi kazandığım Gölcük’e vefa borcumu ödemem lazım” dedi. Çok şükür güzel bir şekilde de gidiyor. Zaten aile yanında olmasa kafası rahat olmaz. Bunun bilincindeydik. Ailenin desteği çok önemli. Eskiden sadece bizim evimizin başkanıydı, şimdi herkesin oldu. Bize özel kalmasını ister miydim? Tabii ki isterdim. Ama bu da güzel oldu. Çok güzel oldu.

Başkan eşi olmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?
Aslında yok diyebilirim. Ortama adapte olmakla alakalı biraz da. Ben zaten böyleydim. Başkan eşi olduğum için bir şey değişmedi. Sadece katıldığım programlar arttı. Ama bu da beni etkilemedi. 

Kıskanç mısınızdır?
Değilimdir. Birbirimizin nerede, ne yapacağını biliriz. İkimizin de bir bildiği vardır ki onu yapmışızdır. Ben yürüyüşünden bile anlarım Başkan’ın ne düşündüğünü. Kıskançlık falan bunlar artık gençlikteydi. (Gülerek) Halka mal olmuş zaten neyi kıskanayım?

NAZARDAN KORKARIM

Trip atar mısınız?
Atarım. Yalan söyleyemeyeceğim. Olsun o kadar. Ama o trip de çok uzun sürmez. Unuturum.

Ali Bey dışardan sakin biri gibi duruyor, çoğu siyasetçinin aksine. Gerçekten de öyle midir?
Ilımlıdır çoğu zaman. Adaletli ve cömerttir. Başkanlık dışında çok iyi bir insandır. İnsancıldır. Herkesi dinler. Hiç ses yükseltmez. Herkese karşı da aynıdır. İnsana insan olduğu için değer verir. Farklı farklı insanlarla bir arada görebilirsiniz onu. Eşi olarak söylemiyorum bunları. (Gülerek) Eşim olarak anlatsam zaten nazar değer. Korkarım ben nazardan.

BİRKAÇ GÜN SONRA EVLENECEKTİK. DEPREM OLDU 

Ali Yıldırım Sezer ailesine karşı nasıl bir insan?
Dışardan nasıl görünüyorsa öyledir. Çok okur. Gece fazla uyumayı sevmez. Herkesin derdiyle dertlenir. Bir sorunu çözemediyse çözene kadar kafası rahatlamaz. Çalışmayı seviyor. Bir şeyler ortaya koymayı seviyor. Eve gelir, masaya oturur bize “Sessiz olun” der. Başlar onu gün içinde arayanlara dönmeye. Ben eşimi tanıdığımdan beri aynıdır numarası. İnsanlarla iletişim halinde olmayı seviyor. Ben onun kadar değilim mesela. Onun kişiliği o. Bazıları ilk zamanalar meraktan arıyordu. “Nasılsın?” demek için arayanlar bile vardı. Gerçekten çok zor iş. Sevmeden yapılmaz.

Nasıl tanıştınız?
Edirne’de tanıştık. Başkan Askeri Hâkimdi. Ben de orada çalışıyordum. Ortak arkadaşlarımız vardı, bir vesileyle tanıştık. Depremde evimiz yıkıldı. Henüz evli değildik ama eşyalarımızı almıştık. Evimiz şimdiki salı pazarının oradaydı. Depremden birkaç gün sonra düğünümüz olacaktı. Eşyalarımız enkazda kaldı. Ben Çorlu’daydım o zaman. Gölcük’e gelmek imkânsızdı, yollar kapalıydı. Eşimle telefonla konuşuyorum ama inanmıyorum da bir yandan. Kardeşiyle sesleri çok benzer. Acaba diyorum kötü bir şey oldu da telefonda benimle kardeşi mi konuşuyor?  Yalova’ya bir ambulans geliyordu. Onunla geldim. Geldiğimdeki o koku beni çok etkilemişti. Çok kötü bir vaziyet vardı. Bir hafta sonra eşyalarımıza bakmak için eve gittik. Her şey sapasağlam duruyordu. Allah yardım ediyor işte. O günlerden bugünlere... 23 yıllık evliyiz. İyi ki de tanışmışız.

Hanginiz daha romantiktir?
İkimiz de romantiğizdir. Başkan da romantiktir. 

Çiçek, hediye alır mı?
Alır. Ayırmaz, kızım İpek’e de alır. Çok ince ruhludur. Halden anlar.

ROMANTİKTİR. HİÇ ŞİKAYET ETMEZ

Evliliğiniz süresince Ali Yıldırım Bey ile karşılıklı olarak birbirinize ne kattığınızı düşünüyorsunuz?
Ben çok şey öğrendim ondan. Daha asabiydim ben. Benimle ilk defa tanışan insanlar “Biz senden çok çekiniyorduk diyorlar.” Aslında dışardan öyle gözüküyorum, tanıdıkça anlıyorlar. Başkan beni olgunlaştırdı. Ben önceden olaylara hep tek yönlü bakardım, onunla birlikte çok yönlü bakmaya başladım. Ben mesela onun kadar tarihe meraklı değildim. Onunla birlikte tarihe de ilgim arttı. Ben çok şikayet ederim, o hiç etmez. Ben yoruldum bıktım derim, o bir gün bile “of” demez. Hiç ağzından “Ben çok yoruldum, bıktım” gibi şeyler duymadım. Bana çok şey kattı. İki tane çocuk kattı. Çok iyi bir eş, çok iyi bir babadır.

Size iletilen bir sorunu veya projeyi Ali Yıldırım Bey’e ilettiniz. O da sıcak bakmadı. Israr eder misiniz?
Israr etmeme gerek kalmaz. Birisi bir şey söylediyse onu dinler, yapmaya çalışır.

EVDE KEDİMİZİN SÖZÜ GEÇİYOR

Kimin sözü geçer evde?
Evde her konuda ortak karar alınır. Bir şey alınacaksa, yapılacaksa herkesin fikri alınır. Son söz diye bir şey yoktur. Hatta şöyle söyleyeyim: Evde en çok kedimizin sözü geçiyor. O uyurken süpürge bile açamıyoruz, korkuyor. Evet bunu söyleyebilirim: Bu evde en çok kedinin sözü geçiyor.

Ali Yıldırım Bey sanata düşkün biri. Siz de öyle misinizdir?
O çok düşkündür, ben o kadar değilim. Tarihe, sanata, spora, fotoğrafa meraklıdır. Çok yönlüdür.

Ali Yıldırım Bey’in sanat etkinlikleri anlamında Gölcük halkına çok şey kattığını düşünüyorum. Siz ne düşünürsünüz bu konuda?
Evet, bu konuyu önemsiyor. Edebiyat sempozyumları var biliyorsunuz. Gelecek nesil de geçmişini bilsin istiyor. Tabii ki çağa ayak uydurmalıyız. Ama geçmişimizi tarihimizi de unutmayalım.

BABA OĞUL BİZİ ÇOK GÜLDÜRÜRLER

Tiyatro oyunlarında Ali Bey’i hep tek görüyorum. Siz sevmez misiniz?
Ben gündüz olanlara katılıyorum. Akşam olanlara gidemiyorum.

Edebiyata ilgisini biliyoruz Ali Yıldırım Bey’in. En sevdiği şair kimdir?
Ayırmaz. Yatağının başında yığınla kitap vardır. Kocaman kütüphanemiz vardır. Çocuklarımıza da bunu aşıladık. Onların da ayrı kütüphaneleri var.

Size de şiir okur mu?
Okur. Şimdi şiirlik pek vaktimiz kalmadı ama okur.

Eşinizin bilinmeyen bir yeteneği var mı?
Taklit yeteneği vardır. Bizi çok güldürür. Baba oğul çok komiktirler. Başkan güzel yemek de yapar. 

“BİRAZ ARA MI VERSEK?”

En iyi hangi yemeği yaparsınız?
Göçmen böreğini güzel yaparım. Bilirsiniz bizde ünlüdür.

En sevdiği yemeğiniz?
Her yemeğimi sever. Bir anımızı anlatayım. Yeni evliydik. Patlıcanlı bir yemek yapardım. O da severek yiyordu. Ben de yiyor diye sürekli yapıyordum. Sonra bana bir gün “Biraz ara mı versek?” dedi. “E yiyorsun ama” dedim. Meğersem sevmiyormuş. Söylemez ama. Kimseyi kırmayı sevmez.

Ali Bey’in ve sizin burcunuz?
Başkan aslan, ben koç burcuyum. Aslan burcu gösterişi sever falan ama başkan son derece mütevazıdır.

Ailesiyle nasıl vakit geçirir? Birlikte yapmayı en çok sevdiğiniz şey nedir?
Yemek yemek. Ailecek yemeğe gitmeye bayılırız. Tatili de severiz ama başkan olduğundan beri yaz tatiline bile gidemedik. Birlikte kutu oyunları oynarız. Yoğun çalışıyor ama 1 saat boşluğu bile olsa hemen arar, bizimle vakit geçirmek ister.

Fobiniz var mıdır?
Yılandan çok korkarım. Biraz da yüksekten.

Gölcük’te yıllardır yapılması beklenen bir AVM var. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuyla ilgili?
Biz de istiyoruz. Umarım en kısa sürede olacak. Neden olmasın? Bizim de sinemamız olsun, bowling salonumuz olsun. Aslında çok zor bir iş değildi. Ama pandemiden dolayı duraksadı. Herkesin de talebi o yönde. Herkes istiyor.

YEMEK İSRAFINDAN HİÇ HOŞLANMAZ

Bunu yaparsam hiç hoşlanmaz dediğiniz bir şey?
İsraftan hoşlanmaz. Özellikle yemek israfı. Tabakta yemek bırakılmasından hoşlanmaz. Asla attırmaz, kendi yer. Ya da hayvanlara veririz.

Hayvanlarla aranız nasıldır?
Kedimizin olduğunu söyledim. Adı Merkür. Mahalledeki tüm köpeklere kedilere kuşlara bakarım. Kargalarım var benim. Yemek vermeyeyim camdan içeri bakarlar. Su koyarım, yemek koyarım, kuşlara yuva yaparım. Çok seviyorum onları.

BEN ONA KARIŞIRIM, O BANA KARIŞMAZ

Ali Bey size işle ilgili her şeyi anlatır mı?
Anlatmaz. Evde mümkün mertebe işle ilgili konuşmayız.

Marka takıntınız var mıdır?
Hiçbirimizde yoktur. İşlevselliğe bakarız biz. Başkan her gün aynı kıyafeti giyebilir. Yeter ki temiz olsun.

Tarzlarınız nasıldır?
Başkan hafta sonları spor giyinir. Kıyafetlerine karışırım. “O olmamış, bunu giy” derim. Onun da zevki vardır. Ama benim giydiklerime karışmaz. Biz zaten nerede nasıl giyineceğimizi biliriz. O da bunu bilir. Kıyafetle dışarıya verdiğiniz mesaj önemli. O yüzden nerede, ne giydiğime dikkat ederim.

Ne tarz müzikler dinlersiniz? En sevdiğiniz sanatçı kimdir?
Ben Türk Sanat Müziği çok severim. Başkan daha çok klasik müzik dinler. Dönem dönem değişiyor tabii ama ben bu ara Murat Kekilli’ye taktım mesela. Türkçe müzik dinlemeyi tercih ederim. Repertuarım geniştir. Hatta bir gün belediyenin korosuna gittik birlikte, ben bütün şarkılara eşlik ettim. Başkan bile şaşırdı.

DUAMI EDER, İŞİME BAKARIM

Bizim şarkımız dediğiniz bir şarkı?
Haluk Levent: Bir yârim olsun isterdim…

En sevdiğiniz yazar?
Kemalettin Tuğcu. Her türlü kitabı okurum ama en çok sevdiğim tür otobiyografidir. Aksiyon da severim. Dan Brown çok severim. Sabahattin Ali’yi de çok severek okurum.

Birlikte izlemekten keyif aldığınız bir film?
Er Rayn’ı Kurtarmak

HAYATTAKİ TEK AMACIM

Uğruna inandığınız bir şey var mıdır? Totem yaptığınız bir şey?
Besmelesiz çıkmamaya dikkat ederim. Duamı eder, işime bakarım. Biz duanın gücüne inanırız. İkimiz de aynıyız.

Hayata mottonuz nedir?
Geldik gidiyoruz. Arkamızda hoş bir seda bırakmak önemli. Hayattaki tek amacım çocuklarımın sağlıklı ve ahlaklı insan olarak yetişmeleri. Hayattan başka hiçbir beklentim yok.

Sohbetimizin sonuna doğru Ali Yıldırım Sezer de kısa bir zaman da olsa aramıza katıldı. Kadın kadına sohbetimizden ipucu vermeden biraz muhabbet ettik. Nazik davranışı için Ali Yıldırım Sezer'e vakit ayırdığı için Türkan Hanım'a ve sohbetimize renk katan İpek'e tekrar teşekkür ederim.

27 Şub 2022 - 20:00 -

Muhabir  Senem Koçman


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.

01

Yaşıyoruz Çok Şükür - Hep merak etmişimdir onu sevdiğinizi nasıl anladınız ?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Mart 00:52


Anket Sizce Kocaelispor'un kulüp başkanı kim olmalı?