Kandıra’da metal yorgunluğu olmaz

Kandıra’da metal yorgunluğu olmaz

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Bayram Röportajlarımızın ikincisinde konuğumuz;
Kocaeli’nin yüzölçümü itibariyle en büyük, nüfus itibariyle ise en küçük ikinci ilçesi olan Kandıra’nın Belediye başkanı Ünal Köken.
Başkan Köken’e aklımızdaki ve aklınızdaki soruları sorduk.
Buyrun:

BELKİ….
Kandıra İlçe Teşkilatlarında metal yorgunluğu var mı?

Kandıra gibi küçük yerlerde teşkilatlar sürekli değişir. Bir önceki dönem başka bir teşkilat vardı. Şu anki teşkilat ise 3 yıldır görev yapan bir teşkilattı. Dolayısıyla metal yorgunluğu kavramı bu bölgelerde fazla oluşmaz. Sürekli görevde kalmaktan kaynaklanan iş körlüğüdür o. Kandıra’da yönetimler değiştiği için metal yorgunluğu yoktur. Belki teşkilatın temposuna ayak uyduramayan veya eksik olan arkadaşlar olabilir. Onlar da zaten seçim dönemlerinde değiştirilir.
Kandıra Belediyesinde var mı?
Biz de yeni belediyeyiz. Genel müdürlüklerde, büyük şehirlerde adam 10-15 yıl, 20 yıl aynı kadroda kalır. O kadrolarda belirli bir yaştan sonra ister istemez metal yorgunluk ortaya çıkabilir. Daha sonra onların değişimi ile ilgili bir mücadele verirsiniz. Ama Kandıra Belediyesinde ben zaten yeni bir ekip kurdum. İki başkan yardımcım var. İkisi de genç. Müdürlerimiz zaten genç. Hızlı bir tempo var. Bizim bu konuda daha iyi bir noktada olduğumuzu söylemek istiyorum. Çünkü bize kadar Kandıra’da belediye tarafından başlanmış herhangi bir proje çalışması yoktu. Yanlışlarımız olabilir ama bu asla metal yorgunluğu olarak adlandırılamaz. İş yapılan yerde zaten yanlış yapabiliriz. Ama arkadaşlarımız iyi niyetle çalışmaktadır.

YÜZDE 70’İNİ YAPTIK
Aradan geçen 3.5 yılda seçim beyannamesindeki vaatlerin ne kadarı tamamlandı?
Şu anda yüzde 70’in üzerindeyiz. Özellikle seçim beyannamesindeki ana konular: Düğün salonları, parklar, bahçeler, belediye binası… Belediye binası ve kent meydanı bizim iki önemli projemizdi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığımız bu iki proje ile ilgili ihalelerini yaptılar. Proje firması belediye binası projesini çizmiş durumda. Şu an kent meydanı projesi sürdürüyor. Ancak biz iki ihaleyi birlikte yapalım istiyoruz. Ayrı ayrı olursa işin uzayacağını düşünüyoruz. Projenin son hali yakın zamanda İbrahim Başkana sunulacak. Başkanımız tamam derse aralık başı gibi ihale olacağını düşünüyoruz. Büyük meblağlı bir iş bu.
Kabaca ne kadar bir meblağdan bahsediyoruz?
Kamulaştırmalar var, en altta otopark var, dükkanlar var. 50 milyon lirayı bulur diye tahmin ediyorum. Ama tabii ki bu rakam bir tahminden ibaret.
Kandıra Belediyesinin maddi gücü sınırlı olsa da, kendi imkânları ile yaptığı işler var mı?
Geçen yıl kendi gerçekleştirdiğimiz ihale ile 400 Bin TL’ye iki tane park yaptık. Onun dışında köy içlerindeki asfalt, parke, beton ve demir çalışmalarını biz yapıyoruz. Büyükşehir Belediyesi malzemeyi veriyor, ufak tefek dâhil ne varsa biz yapıyoruz, ne ihtiyaç varsa biz gideriyoruz. Bu çalışmalardan dolayı şu anda 3 milyonu bulan cari borcumuz var ödememiz gereken.

YENİ BELEDİYE BİNASI
Devlete olan borçlar?
Onları yapılandırdık. Ayrıca ödüyoruz.
İnşaatı tamamlanmak üzere olan Namazgâh Parkı ve Düğün Salonunu kim yapıyor?
Ortak proje kapsamında Büyükşehir ile birlikte yürütüyoruz. Proje bizim ama bütçe Büyükşehir’den.
Ne zaman biter?
Kasım ayında inşaat çalışmaları biter. Yılbaşından sonra organizasyonlar başlar diye tahmin ediliyor. Bir tarafta restoran olacak, bir tarafta mini bir konferans salonu olacak. Ön taraftaki yuvarlak alanlar. Yeni dönemde meclis toplantılarını da orada yapabiliriz. Zaten düğün salonu olarak kullanılacak 650 metrekarelik alan da Kandıra’nın bu anlamda büyük bir ihtiyacını giderecek.
Ayrıca bir gençlik merkezi yapıyoruz, Kandıra girişindeki köprünün hemen alt tarafında. Konya’da Kandıralı bir meclis üyemiz vardı. Belediyesi memleketine bir hatıra bırakmak istedi. Gençlik merkezi yapılması kararını aldık. Tefrişatını da Büyükşehir Belediyemiz sağlayacak. Ama gençlik merkezini Kandıra Belediyesi olarak biz yürüteceğiz.
Kandıra Belediyesi ilk defa mı bir gençlik merkezi açmış olacak?
Evet, ilk defa olacak. İlk defa biz işleteceğiz.
Yeni belediye binasının temeli ne zaman atılacak?
Bahar aylarını bulur diye düşünüyoruz. Çünkü kamulaştırmalar olacak, illaki itirazlar olur. Çalışmanın süresi 550-600 günden aşağı da olmaz. Yani yeni belediye binasının tamamlanması yerel seçimleri rahatlıkla bulur.

HERKESE EŞİT UYGULAMA
İlçe merkezinde yeni imar çalışması yapmayı düşünüyor musunuz?
Düşünüyoruz, çalışıyoruz. Çünkü Kandıra merkezi daraldı. Binalarla bitişik arazilerin devamı tarım arazileri olarak gözüküyor. Bir de geçmiş dönemlerde özel imarlar verilmiş. Bu mahallede 3 kat, öbür mahallede 2 kat, hemen yanında 4 kat. Vatandaş da haklı olarak, “Benim ne suçum var?” diyor. Şimdi onların hepsini genel olarak eşit seviyeye getiriyoruz. Kişiye özel bir uygulama olmayacak. Böylelikle eşitsizliği ortadan kaldırmış olacağız. Özetle imar planı yapıyoruz, çalışıyor şu an ekipler.
Bu konu ne zaman gündeme gelir?
Aslında çalışmayı yaptırdım. Ama binaların toprak analizleri gerekiyor. O biraz maliyetli. O bitsin, ardından meclise getireceğiz. Ondan sonra da Büyükşehir meclisine gelecek. Toplamda 5-6 ayı alır en azından. Önümüzdeki yaza kesin biter diye düşünüyorum.
Beraberinde sahillerin imar planlarına itirazlar değerlendirilecek Büyükşehir komisyonunda. İtirazlar değerlendirildikten sonra sahillerin imarı açılacak. Orhan Mahallesinin ne zamandır bekleyen imar planı var. Onu da bitirdik. Orada vergi dairesi ile ilgili bir sıkıntı vardı. Onu da yılbaşına kadar çözüyoruz.

YILBAŞINA KADAR, İNŞALLAH
Turizm imar planları ne zamana kadar bitecek?
Yılbaşına kadar çözeceğiz inşallah. İmar planları Kandıra sahillerinin gelişmesi açısından önemli. Ancak normal binaların inşaat ruhsatlarını Kandıra Belediyesi olarak biz vereceğiz. Ama otel işletmelerinin ruhsatını Turizm Bakanlığı verecek.
Bu çalışma bölgenin önümüzdeki 20, 30 yılına hitap edebilecek mi?
Aslında turizm bakanlığımızın bu konuda yeni bir vizyon çizmesi lazım. Nerelerde güzel sahiller var? Nerelerde ne yapabiliriz? Ne kadarı imara açılmalı? O bölgenin ne şekilde değerlendirilmesi gerektiği, hangi kültürel olgudaki insanların nerelere yönlendirileceği gibi konuların, vizyon şeklinde belirlenip toplantılara bizleri çağırmaları lazım. Alt yapı problemlerinden hızla kurtulan Türkiye’nin bundan sonra bu sorunları daha çok gündemine alacağını tahmin ediyorum.

BELKİ 1-2 MAHALLEYE
İlçe merkezinde dükkânların önüne park etmiş araçlarla ilgili bir düzenleme yapmayı düşünüyorsunuz?
Bunu çok düşündük ve konuştuk. İnsanlara bir takım yasaklar getirelim ya da paralı yapalım diye. Ama öncelikle çözüm yolunu göstermemiz gerekiyor. Kent meydanının altına yapacağımız 600 araçlık iki katlı otopark gerçekten bir çözüm olacak. Otopark bittikten sonra dükkânların önündeki araçları da kaldıracağız.
Kocaeli’nin nüfusu en az ilçesi olan Kandıra’nın merkezinde yol ortalarında duba görmek şaşırtıcı geldi bize.
İnsanlar araçlarını gelişi güzel park edince bu uygulamayı devreye almak zorunda kaldık. Ama bayağı tesirli oldu.
Kandıra esnafıyla ya da köyleriyle buluşma günleriniz var mı?
Referandumdan bir ay önce başlamıştık. Hiç gidemediğimiz köylere de gidiyorduk. Bayramdan sonra inşallah bu gezilere kaldığımız yerden devam edeceğiz.
Belediye başkanı olduktan sonra gitmediğiniz bir köy kaldı mı?
Kandıra’da 96 muhtarlık var. Bir muhtarlığa bağlı küçük mahalleler dahil dersen 330 civarında yerleşim yeri var. Ama gitmediğim yer yok gibi. Çünkü bir vesile ile parke yaparken, yol yaparken, şikayet için, cenaze için illaki gitmişizdir. En fazla bir iki mahalleye gitmemişizdir. Hatta 100’e yakın mahallede şurada şu sorun var, burada bu sorun diye sayabilirim. Yani mümkün olduğu kadar köylerle ve sorunlarıyla yakından ilgilenmeye çalışıyoruz. Bir yerde bir şey olduğu zaman benim bilmem lazım. Çünkü vatandaş o yerle ilgili bir şeyler soruyor ya da istiyor. Dediğim gibi bayramdan sonra haftada 2-3 gün belirli köylere müdürlerimle gitmek istiyorum.

VERGİ DAİRESİNE 3.8 MİLYON LİRA
Nevzat Bey’in tarzı gibi mi olacak?
Hayır. Ben mahallelerde vatandaşlarla buluşacağım. Soruları orada yöneticilerime sorup, onlarla bir karara varacağız. Daha yakın bir ilişki olacak bizimkisi.
Köylerde imar planları ile ilgili nasıl çalışmalar yapmayı düşünüyorsunuz?
Aslında köylerde imarı çok fazla açmak istemiyoruz. Ama bazı köylerde artık kaçak inşaatlar yapılmış. Onların da sorunlarını çözmemiz lazım. Buralarda bireysel anlamda imar çalışması yapıp, “Bundan sonra yasak” diye kesin bir duruş sergileyeceğiz.
Köylerle ilgili genel bir çalışma yapacak mısınız?
Hayır. Çünkü bunlar ciddi maliyetli işler. Bizim gücümüz ise belli.
Mesela Orhan Mahallesinde derenin öbür tarafında imar planı 18 uygulamasını yapmışlar. Vergi dairesinin kamuya ait yerler karşısında belediyeye çıkardığı bedel 3.8 milyon lira. Bununla ilgili ciddi pazarlık yaptık. Vatandaşın biri sağ olsun yer bağışladı. O yeri ticarete döndürdük. Vergi dairesine vereceğiz. Ondan sonra da vatandaşa “Buyrun, imar planınızı açıyoruz” diyeceğiz. İnanın çok zor bu işler. Acayip maliyetli.
Kocaeli Üniversitesi’ne bağlı yeni fakülte binasının temeli ne zaman atılacak?
Orayla ilgili hiçbir sıkıntımız yok. Temeli atmak için bir tane iş adamı elini cebine atacak ve “Temeli atmak istiyorum” diyecek. Hepsi bu. 24 dönümlük araziye ben de iş adamı arıyorum. Ama bulmak kolay olmuyor.

YENİLEME İHTİYACI VARDI
Karadeniz sahil yolu ne aşamada? Nereden geçecek?
Kandıra ışıklarımızın oradan barajın önünden bir geçişi var. Fakat halen yolun çizimi ile uğraşılıyor. Bütçesi de henüz ortada yok. Normalde bu sene başlayacaktı. İnşallah önümüzdeki yıl diyelim.
Kandıra yolu ne aşamada?
İki yerden çalışmaya başladılar. Birincisi İzmit otogarın önündeki kavşağı yapıyorlar ki, yolun başlangıcı orası olacak. İkinci olarak da cezaevinin alt tarafından, Akçakese köyünden geçecek olan viyadükleri yapıyorlar. Köpek barınağının öbür tarafından Kayıplar köyünden devam edecek yeni yol. Düz yollar çabuk biter. Önemli olan kavşak ve eğimli yolları düzgün hale getirme çalışmaları.
Koltuğa oturduğunuzda iki farklı başkan yardımcısı vardı. Bugün ikisi de değişti. Ekibinizi çok sık mı değiştiriyorsunuz?
Ben göreve başlayalı 3.5 yıl oldu. Geldiğimde 3 başkan yardımcısı vardı. Memur olan devam ediyor. Siyasi olanlar yani meclis üyeleri yok. Bir tanesini mecburen almamız gerekiyordu. Nüfusumuz 50 binin altına düştüğü için norm kadro sebebiyle. Diğerini de yenilemeye ihtiyacımız olduğunu düşündük. Dolayısıyla fazla bir değişiklik yaptığımı da düşünmüyorum.

“NEVZAT BEYE BENZEMEYE ÇALIŞIYOR”
İzmit’te ikamet etme, her gün İzmit’e gidip gelme mevzuu nedir?
Çocuklarımın okulu İzmit’teydi. Ve biz ilk etapta onların düzenini bozmak istemedik. Ama bu durum herkes için zor olmaya başlayınca, geçen yıl yaz aylarında tamamen Kandıra’ya yerleştik ve kışı hep birlikte Kandıra’da geçirdik.
Günün 24 saatini nasıl geçiriyorsun?
Öğlene kadar işlerimizi toparlıyoruz. Öğleden sonra bölgede yaptığımız işler, köy gezileri, görülmesi gereken yerler ve akşam belirli yerlerde köy, kahve ziyaretleri yapıyoruz. Ayrıca hem büyükşehir hem de Ankara nezdinde çalışmaları takip edince, 24 saatimizi dolu dolu geçiriyoruz.
Yaz dönemleri başlı başına bir yoğunluk. Cumartesi Pazar günleri sünnet, düğün, cemiyetlerle geçiyor. Kandıra ayrıca sahil bölgesi. Gelenimiz gidenimiz çok. İlgilenmemiz gereken çok konu oluyor. Cenazeler oluyor. Cenazelerin biri bir tarafta, diğeri diğer tarafta. İki köy arasında bazen 30-40 kilometre gittiğimiz oluyor.
Ünal Köken, Kandıra’ya göre çok renkli mi giyiniyor? Bu konuda herhangi bir tepki aldı mı?
Bugüne kadar hiç tepki almadım.
Tebrik var mı?
Kandıra’yı iyi temsil ettiğimizi söyleyenler var. Ama olumlu cümleler duymak normaldir.
Bazen teşkilat arasında özellikle İzmit’te, “Nevzat Bey’e benzemeye çalışıyor” diyenler var. Ama o da vatandaş arasında değil, teşkilat arasında söyleniyor.

MAKAM ARABASI
Ünal Köken genel anlamda arabalarıyla, şoförleriyle, eşiyle çok gündeme geliyor. Sizce neden?
İlk makam aracı olarak minibüs kiraladık. Köylerimiz çok olduğu için yolculuklarda muhtarlarla, belediye yöneticileriyle araç içinde konuşur, çalışırız diye düşündük. İki yıllık kiralama süresi bitince, Volkwagen Tiguen marka bir araç aldık. Orta kalitede bir araba. Hem duruşumuzdan hem de Kandıra’nın durumundan dolayı bu konulara dikkat ediyoruz, mütevazı olmaya çalışıyoruz. Yapmış olduğumuz ciddi sıkıntı ve yanlışlar olmadığı için magazin konularla bizi eleştirmeye çalışıyorlar. Hanımıma da bunu yapıyorlar. Eşimin belediyeyi yönettiğini bile iddia ediyorlar. Çirkin ve ayıp şeyler bunlar. Ama ben bunun arkasında kimlerin olduğunu tahmin edebiliyorum.
Genel anlamda bu tür yazılar karşılar karşısında Ünal Köken ’in tavrı ne oluyor?
Ben bu yazıları zaten iyi niyetli görmüyorum. Bir iş olur, yanlış yaparız, belediyeyi haksızlığa uğratırız, kamu zararı olur yazarsın. Yazılmalı zaten. Ama bunun ki ahlaksızlık, bel altı saldırmak. Zaten adamın kıblesi de belli değil mi?

BANA KALSA NE YAPABİLİRİM Kİ?
Köken en fazla hangi konuda kendisini eleştiriyor?
Biraz daha fazla çalışabilmeliyiz diye eleştiriyor. Ancak üç tane genç çocuğumuz da var. Hayatımızı sadece işe adayıp çocuklarımızı tamamen ihmal etmek de istemiyorum. O konuda biraz dengeli gitmek istiyorum. Belediyemizin bütçesi güçlü olsa biz de iş yapamasak üzülürüm. Ama biz adeta tekeden süt çıkarıyoruz. Kocaeli’nin en düşük bütçesiyle iş yapmaya çalışıyoruz.
Burada sanayi olsa, daha farklı ve büyük bir gelir kaynağı olsa çok daha güzel işler çıkarabiliriz. Ama ayaklarımızı yorganımıza göre uzatıyoruz. Gelen para belli, imkânlar belli. Kandıra Belediyesinin yapmaya kalkıp yıllarca yapamayacağı işleri biz bu dönemde Büyükşehir Belediyesi Başkanımızın bize teveccüh göstermesi ile yapıyoruz. Bana kalsa, sadece benim bütçemle olsa ne yapabilirim ki? Bütçeyle maaşları ödüyoruz, çark dönüyor ama daha fazlasını yapamayız.

01 Eyl 2017 - 17:02 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.

02

Adem tasdemir - Siz bu reportaji kandira halkiyla ayni sorularla yapsaniz bakalim sonuc ne cikacak.kandira bu belediye baskaniyla 5 yilini kaybetti tabiki yorgunluk olmaz cesme akiyo saltanatlik devam ediyor sadece giyim tarzlarini bakmaniz yeterli

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Eylül 17:02
01

musa - Kandıra’ya artık büyük düşünen başkanlar lazım, GİOSB temelini atacak, sanayiye hız verecek, Köylerde makul düzeyde imar artışları verecek…v.s. v.s. medyada ses getirecek etkinlikler yapacak. İstanbul yanıbaşımızda, oradaki halkı çekecek uygulamalar yapması lazım.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Eylül 17:02Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?