Belediye başkanı olacaksam…

Belediye başkanı olacaksam…

Haber albümü için resme tıklayın

AK Parti İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz, göreve geldiği 30 Eylül tarihinden itibaren yaptıkları çalışmaları ve gündemdeki konuları gazetemize anlattı.
Çok yoğun bir tempoda çalışan İzmit İlçe Teşkilatının bu tempoyu düşürmeden yoluna devam edeceğini ifade eden Ayaz, yönetim oluşturulurken bu tempoya göre planlama yaptığını ifade etti.
İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın yerine gelecek adayla ilgili bir profil çizen Ayaz, CHP’nin katılmadığı Atatürk mevlidiyle ilgili açıklamalarda da bulundu.

BİR TAKSİ DURAĞINDA…
Günde kaç saat çalışıyorsunuz? Bir gününüz nasıl geçiyor?
Mesela bugün sabah namazında İzmit Mimar Sinan Camiindeydik. Her sabah namaz programıyla başlamıyoruz. Haftada 2-3 gün. Sonrasında arkadaşlarımızın müsaitlik durumuna göre sürekli olarak onlarla birlikte sahada çalışıyoruz. Ben mesela iki haftadır işe gidemiyorum. Dükkana bakamadım. Ama biz bunları göze alıp da bu yola çıktık. Günlerimizi ve kendimizi tamamen bu işe adadık.
Nerelere gidiyorsunuz?
Mesela taksi duraklarına. Örneğin geçen bir taksi durağına gittim tek başıma. Kendimi tanıttım. Adam önce bir değişik baktı bana. Tabi bir kimliğimiz falan da yok. Allah’tan diğer arkadaşlardan biri beni tanıdı ve konuşmaya başladık. Yani onlar da şaşırdı bizi görünce. Hatta “Seçim mi var?” diye bana sordu. Ben de ‘Sadece seçimde mi gelmemi istiyorsunuz?’ dedim. Cevaben de ‘Cumhurbaşkanı taksi duraklarına gidiyor da diğer teşkilatçıların geldiğini bilmezdik’ dedi. Yani insanlarla iletişime geçince onlar zaten sizi çok iyi şekilde ağırlayıp dertlerini sizlere anlatıyorlar.

25 MAHALLE TAMAM
Bugüne kadar kaç mahalleye gittiniz?
Göreve 30 Eylül tarihinde geldik. Geldiğimizden bu yana 47-48 gün geçti. Bu zaman zarfında 25 mahallemize ziyaretlerimizi gerçekleştirdik. 10 tane köyümüze gittik. Akmeşe ve Gökçeören bölgesindeki 50 mahalle muhtarıyla iki ayrı toplantıda bir araya geldik. Özellikle Kuzey Marmara Otoyolunun geçeceği bölgelerdeki vatandaşların sıkıntılarını dinledik. Bu inşaat alanında menfezler konusuna çok dikkat ediyoruz. Araçların otoban altından geçeceği yerler çok önemli. Belirli bir genişlikte olması gerekiyor. Önümüzdeki günlerde bölgeye gidip yeniden milletvekilimiz İlyas Şeker’le birlikte toplantı yapacağız. Sürekli olarak esnaf ziyaretleri yapıyoruz. Gittiğimiz zaman 35-40 kişilik gruplarla bir araya geliyoruz. Anlayacağın bizde program bitmez.

CİCİM AYLARI DEĞİL
Daha yerel seçimlere 1.5 yıl var. Bu tempo sizi yormayacak mı?
Ben bu hayata çok alışığım. Siyasetin içerisinden geldik. Hayatımız siyasetle geçtik. Ekibim de bu yoğun tempodan çok memnun. Biz arkadaşlarımızla konuştuk. Çok hızlı bir ortama gireceğimizi söyledik. Zamanı yetişmeyene müsaade edeceğimizi de söyledik. Hazır mısın? diye sorduk. Ben arkadaşlarımın hepsinden bu konuda teyit alarak işe koyuldum. Bir nevi pazarlık yaptık yani.
Ayrıca ben kongresini yapmış bir ilçe başkanıyım. Benim bir derdim olmasa, neden çalışayım? Teşkilatları toplamak istemesem, neden sahaya hızlıca adım atayım? Yani bu koşuşturma işi, bir cicim ayları sendromu değil. Ben çalışmasam da kimse bana hesap sormazdı. İlçe binamda oturup geleni gideni karşılasaydım, kimse bana bir şey demezdi. Ancak biz bunu istemiyoruz.

VEKİL OLACAKSAM…
Nevzat Bey yeniden aday olmayacağını açıkladı. Sizce AK Parti’nin adayı nasıl bir profile sahip olmalı?
Bizim siyasetteki en büyük rol modelimiz Cumhurbaşkanımızdır. Ben dahil herkesin rol modeli Sayın Erdoğan olmalıdır. Her zaman halkın arasında duran, halkla barışık, siyaseti en güzel şekilde sahaya döken insan bizim liderimizken neden başkasını arayayım? Belediye başkan adayı olacaksam, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belediye başkanlığı dönemine açar bakarım. Vekil olacaksan Başbakan olduğu döneme bakarım. Yani biz çok şanslıyız. Bizim rol modelimiz çok kuvvetli.

HALK NE DERSE O OLUR
Hala, 2019’da İzmit Belediye Başkanlığına aday olup olmayacağınızı merak edenler var…
Ben şu an için ilçe başkanıyım. Bizim tek hedefimiz partimizin bayrağını en iyi noktaya taşımaktır. Siyaset ben şu olacağım bu olacağım demekle bir şey olunmuyor. Sizin yaptığınız iş insanların gönlüne girerse, insanlar sizi severse bir şeyler olur.
Herkes biliyor ki, ilçe başkanlığım süreci boyunca da çok talepkâr bir noktada değildim. Bize bir ihtiyaç duyuldu ve ilçe başkanı olduk. Yani siyasette zamanı geldiğinde illa ki birilerine bir yerlerde ihtiyaç olur. Halka rağmen kimse siyaset yapamaz. Biz halkın söylediği taraftayız. Halk ne derse o oluyor.

ŞECERESİNİ TUTAMAYIZ
Yönetiminizden birinin kamu ile iş yaptığı görülürse tavrınız ne olur?
Kamuyla çalışma noktasında bizim kriterlerimiz belli. Genel merkezden aldığımız kadarıyla ihale eksenli ticaret veya doğrudan teminli iş yapma varsa kamuyla bu sıkıntı yaratıyor. Belediye ihaleleri, devlet ihaleleri ve doğrudan teminler sıkıntı yaratıyor. Teşkilat başkan yardımcımız Murat Yıldırım bunu kesin bir dille bizim önümüze koydu. Biz de buna uygun şekilde çalıştık.
Bizim yönetimimizdeki arkadaşlarımızın hiçbirinin konuyla ilgili herhangi bir sorunu yok. Partinin kuralları neyse onu uygulamaya devam ederiz. Teşkilat Başkanımız Mustafa Ataş bizzat kendisi bizlere söyledi. Genel merkezimizin bize verdiği yönergelerle yönetilen bir partiyiz. Bu maddelerle işimizi yapıyoruz. Biz arkadaşlarımıza güveniyoruz. Ama herkesin her dakika şeceresini tutabilecek bir pozisyonumuz da yok.

BİRLİKTE YEMEK YİYECEĞİZ
Eski İlçe Başkanı Ali Korkmaz ile görüşüyor musunuz?
Ali Korkmaz’la görüşüyorum. Kendisi bizim arkadaşımız. İnşallah önümüzdeki günlerde eski yönetimdeki arkadaşlarımızla birlikte bir yemek yiyeceğiz. Ali başkanımızın da olacağı 50 kişilik bir organizasyon tertip edeceğiz.
Korkmaz ve eski ilçe yönetiminin, sahada olup çalışmalar yapmasını, çeşitli mahalleleri ziyaret etmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Kendisi partimizde 7 yıl ilçe başkanlığı yaptı. Ali Korkmaz, mevcut yönetime nasıl güç vereceğini bilir.
Biz geldiğimiz zaman O’cu, Bu’cu Şu’cu kavramlarını kaldırdık. O işler bitti. Bizim partimizde geçmişte kimle beraber olduğuna takılacak siyaset anlayışını bitirdik. Parti içi disipline aykırı ve fitneye sebep olmamak kaydıyla herkes birbiriyle oturabilir. Partinin ana fikriyatını kafe köşelerinde kimseye meze ettirmeyiz. Bunları biz göreve geldiğimizde söyledik. Önemli olan AK Parti’dir. Bizim partimizde bir tek lider tartışılmaz. Onun dışında her şey tartışılır.
Bizim biz tüzüğümüz var. O tüzükte tüm teşkilat mensuplarının ilçe başkanına bağlı olduğu yazar. Ben meclis üyesiyken Ali Korkmaz’a bağlıydım. Şimdi de teşkilat bu makamda oturan insana bağlıdır. Kim olduğunu sorgulamadan bu hiyerarşiye karşı gelmeden işini yapar. Biz Amerika’yı yeniden keşfetmiyoruz. Tüm teşkilat mensuplarımız teşkilatlarımızın kurallarını bilir ve buna uygun çalışmalar yapar.

HİÇ REKLAM YAPMADIK
Atatürk’e mevlit programı ile ilgili tepkiler nasıldı? Tabandan ya da farklı kesimlerden eleştiri aldınız mı?
Hiçbir eleştiri almadık desem yeridir. Çok verimli bir program geçti. Hangi Müslüman ölse bizim kültürümüzde okuma yapılır. Bir yerden bana, ‘Böyle yaparak Atatürk’ü kullanmıyor musunuz?’ şeklinde bir soru geldi. Ancak biz bu programımızla ilgili hiçbir reklam yapmadık. Bilboardlara ilan, gazetelere demeç vermedik. Sadece arkadaşlarımızla birlikte otururken böyle bir program yapma kararı aldık. Yedek yönetim kurulu üyemiz Muzaffer Kurt’tan çıktı bu fikir. Sonra teşkilat mensuplarımıza yalnızca mesaj çektik. PR yapma durumuna girmedik. Vatan gibi, bayrak gibi, ezan gibi şeyler reklam yapılacak şeyler değildir. Atatürk konusunda da reklam yapmaya gerek olmadığını düşünüyorum.
Önümüzdeki yıl da bu programı sürdürecek misiniz?
Neden olmasın!

SELAMLAŞMAYACAK MIYIZ?
CHP’nin önce katılacağını açıklayıp devamında mevlide katılmamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, il başkanları toplantısında İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya ile birlikte geleceklerini söyledi. Mehmet Ümit Küçükkaya da bana gerekirse destek verebileceğini söyledi. Ben de kendilerinin oraya gelmesinin yeterli olacağını söyledim. Açıkçası onların katılmalarını bekledik. Ancak Küçükkaya kardeşimiz yeniden bizi aradı. Biz gelmiyoruz, “Genel başkanınız böyle böyle böyle söyledi” dedi. Yani şimdi bu ne alaka? Genel başkanların söylemleriyle bir araya gelemeyeceksek, sokakta da gezemeyiz. Bu çok saçma bir yaklaşım. Ben iki adım ötede Mehmet Ümit Küçükkaya’yı görürsem selamlaşmayacak mıyım yani? Biz onların gelmesinden memnun olurduk. Ama lütfen CHP Atatürk üzerinden bir polemik yapmasın. Atatürk bir değerdir. Bu değer üzerinden kimsenin reklam yapmasını da istemeyiz.

5 MAHALLEYE KADIN BAŞKAN
Mahalle başkanları noktasındaki çalışmalar nasıl gidiyor?
Şu ana kadar 18 mahalle başkanımızı belirledik. Diğerlerini de belirlemeye devam ediyoruz. Şu an ilçemizde kadın mahalle başkanımız hiç yok. Biz beş tane mahallede kadın başkanlarla çalışacağız. Hangi bölgelerden yapacağımızı biliyoruz. Bakın yapmak istiyoruz demiyorum. Yapacağız. Bu da bir ilk olacak. Biz kadına değer veren bir partiyiz. Bunu da gösteriyoruz. Bakın benim yönetimimde 6 tane kadın yönetici var. 23 yaşındaki yönetim kurulu üyem Ecenur Sevilen aynı zamanda icra kurulunda. Bunlar önemli ayrıntılar.

17 Kas 2017 - 17:57 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.
Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?