Betül Yazıcı: Siyasetin mutfağındaydım

Betül Yazıcı: Siyasetin mutfağındaydım

Haber albümü için resme tıklayın

AK Parti İzmit İlçe Kadın Kollarının kongresi geçtiğimiz Pazar günü Yunus Emre Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.
Kongrede Betül Yazıcı, kadın kollarının yeni başkanı oldu.
Betül Yazıcı, siyaseten tecrübeli bir isim değil.
Yani aktif olarak aldığı bir görev yok.
Ancak bu işin mutfağından, kulisinden geldiğini söylüyor.
Siyasetçi bir ailenin; sosyal bir bireyi.
Bugüne kadar çeşitli görevlerde bulundu.
Biz de AK Parti İzmit İlçe Kadın Kollarının çiçeği burnunda başkanı Betül Yazıcı’ya en çok merak edilenleri sorduk.
İşte o röportaj.

HEP İÇERİSİNDEYDİM
Bugüne kadar aktif olarak siyasetin içinde yer almadınız. Bu bir dezavantaj değil mi?
Ben siyasetin aktif olarak içinde değildim. Göz önünde değildim. Görev almadım. Ama hep işin mutfağındaydım. Kulisindeydim. Bir şekilde siyasetin ve olayların içerisindeydim. Bu sebeple bunu çok fazla dezavantaj olarak görmüyorum.

Nasıl bu işin mutfağındasınız?
Eşim, kardeşleri ve ailemden bir çok kişi aktif olarak siyasetin içerisindeydi. Bu sebeple ben de her zaman siyasetin içerisindeydim.

TEKLİF GELDİ
Peki ilçe kadın kolları başkan adaylığınız nasıl oldu?
Biz de ilke bellidir. Görev istenmez, görev verilir. Bana böyle bir talep geldi. Biz de bu talebi kabul etmek durumundaydık ve kabul ettik.

Teklif kimden geldi?
Adaylık teklifi il kadın kollarından geldi. İl Kadın Kolları Başkanımız Serpil Yılmaz’dan geldi.
Ailece oturup bunu değerlendirdik. Neticesinde de kabul ettik.

İLK KEZ BİR İLÇE KONGRESİNE…
Siyaset çok yorucu bir şey. Muhakkak teklifi kabul ettiniz ancak kendinizi hazır hissediyor musunuz?
Ben kendimi hazır hissediyorum. İnsanlarla olan ilişkilerime de güveniyorum. Aslında zor ama insanların bu dönemde kendilerini dinleyen birilerine ihtiyaçları var. Kendilerini özel hissettirecek, onlara değer verildiğini gösteren birilerine ihtiyaçları var. Mümkün olduğunca insanları dinlemeye özen göstererek bir çok zorluğun üstesinden geleceğimi düşünüyorum.

Geride kalan kongrenizi nasıl değerlendiriyorsunuz?
Kongremiz çok güzel geçti. STK’lar oradaydı, partililerimiz oradaydı. Özellikle STK’lar bizim için çok önemli. Birlikte çok yol yürüyeceğiz. Mahalle yönetimlerimiz kongredeydi. Kadın Kolları Genel Başkanımız Lütfiye Selva Çam da kongremize katıldı. Ayrıca ilk kez Türkiye genelinde bir ilçe kongresine katıldı. Bu da bizi ziyadesiyle mutlu etti.

ÖNCE TEŞKİLAT
İlk olarak hangi çalışmalara yöneleceksiniz?
Şu an yalnızca icra kurulu çalışmalarına yöneldik. Daha sonra mahalle başkanlarımızla tek tek görüşeceğiz. Yönetimlerini ziyaret edeceğiz. Mümkünse bu ziyaretleri de kendi mahallelerinde yapmak istiyoruz. Nasıl yardımcı oluruz, ne gibi değişiklikler yapacağız onları görüşeceğiz. Sokak sorumlularımızla görüşeceğiz. İsim olarak bir çok insanı tanıyorum. Ama hepsiyle yüzyüze görüşmek istiyorum. Teşkilatlanma çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz.

Yönetimi nasıl oluşturdunuz?
25 kişilik yönetim kurulumuz var. Bu yıl ilk kez bizim tüm mülakatlarımız genel merkez tarafından yapıldı. Tek tek soruşturmalar yapıldı. Tüm bunlar yapıldıktan sonra yönetimdeki arkadaşlarımızda mahalle dağıtımına dikkat etmeye çalıştık. Tecrübeli ve ehil insanları seçmeye çalıştık. Gençleşmeye gittik. Mümkün olduğunca genç isimlere yönetimimizde yer verdik. Bu genç arkadaşlarımız da hepimize enerji verecektir. Eski yönetimimizden de 5 tecrübeli ismimiz yer alıyor.

SABIRLIYIM
Sizin çok toparlayıcı ve diyalogdan yana bir profil çiziyorsunuz. İzlenim bu şekilde. Ancak siyasetin içinde kavga olacaktır. Kavga edecek misiniz?
Herkesin bir sabır noktası vardır. Yapı olarak ben sabırlı bir insanım. Bunun da faydasını çok gördüm. Kendi hayatımda da eğitim hayatımda da bu faydayı gördüm. İnsanlar zordur. Hele ki kadınlar çok zordur. Kadınların düşünce tarzlarını her zaman bilemezsiniz. Bu sebeple mümkün olduğunca sabırlı ve anlayışlı olmaya çalışacağım. Her insanın olduğu gibi benim de sabır noktam vardır. Ama ben inanıyorum ki bu noktaya ulaşmadan, kavga etmeden işleri çözeceğimizi düşünüyorum.

BETÜL YAZICI KİMDİR?
1974 yılında İzmit’te dünyaya geldi. Ulugazi İlköğretim Okulunda ilkokulu tamamladı. Ancak başörtüsü yasağı sebebiyle ortaokulu ve liseyi dışarıdan okuyarak tamamladı ve imam hatip lisesi mezunu oldu. İlahiyat bölümü önlisans mezunu. Sözleşmeli olarak 1 yıl öğretmenlik yaptı. KO-MEK’te 4 yıl boyunca Kur’an-ı Kerim kursu öğretmenliği yaptı. KİHMED Hanım Komisyonu Başkanlığı yaptı.

29 Kasım 2017 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?