Manzara, konfor ve kalite garanti

Manzara, konfor ve kalite garanti

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Bektaş İnşaat’ın sahibi, Vadi İzmit’in müteahhidi Cuma Ali Bektaş firmasını, projeye yaptıkları ilaveleri, iş takvimini ve şu anki durumunu gazetemize anlattı:

Bektaş İnşaat’ı biraz anlatır mısınız?
Bektaş İnşaat bir aile şirketi. 1996 yılında Hacı Fikri Bektaş tarafından kuruldu. Firma olarak 2002 yıllarına kadar taahhüt işleri yaptık. 2005’ten bu yana ise ağırlıklı olarak konut işleri yapıyoruz.
Bugüne kadar hangi ilde neler yaptınız? Birkaç örnek verebilir misiniz?
Diyarbakır’da Hacı Bektaş Sitesini (94 daire, 9 iş yeri), Diamond Konutlarını (6 blok, 146 daire, 21 iş yeri), Şanlıurfa’da Diamond2 Konutlarını (112 daire) yaptık. İrili ufaklı küçük inşaatları zaten saymıyorum.
32 derslikli Topçular İlköğretim Bölge Okulunu, Karayollarına Mardin-Diyarbakır karayollarının bir kısmını yaptık. Telekom’a Diyarbakır Hani köylerinin grup işini yaptık. Yine Hani merkeze bağlı Yukarı Turalı ve mezralarının içme suyu şebekelerini yaptık. Yine Hani Bektaş mezrasının büyük köprüsünü yaptık. Gaziantep bölgesinde birkaç ilçede arazi ıslah çalışmalarını yaptık. Yine Antep’te sulama şebekelerini yaptık. Diyarbakır Kulp-Muş yolunun alt yapısını yaptık.

BİR TEK İŞİ YARIM BIRAKMADIK
Kocaeli-İzmit ile ilgili herhangi bir bağınız var mı?
Yok.
Peki neden bu ihaleye neden girdiniz?
Biz zaten İstanbul civarında iş yapmayı düşünüyorduk. Kadıköy’de, İstanbul’un çeşitli bölgelerinde proje arayışımız oldu. Bu bölgede çalışan arkadaşlarımın tavsiyeleri ile Kocaeli’nin çeşitli bölgelerden arazi alıp satmıştık. İzmit Belediyesinin bu projesinden haberimiz oldu. Dersimize çalıştık, ihaleye girdik ve kazandık.
İnşaatı zamanında bitirebilecek misiniz?
Biz çeyrek asırlık bir firmayız. Bugüne kadar başta Diyarbakır, Gaziantep’de, Şanlıurfa’da önemli projeler yaptık. Ayrıca üst yapı işi yaptık. Yol işi yaptık. İçme suyu işi yaptık. Elektrik işi yaptık. Telekom işi yaptık. Köprü yaptık. Okul yaptık. Bina, apartman, site yaptık. Yani inşaatın her konusu ile ilgili tecrübeli bir firmayız. Ve bizim bugüne kadar yarım bıraktığımız ya da geciktirdiğimiz bir tek işimiz bile olmadı.

AQUAPARK YOKTU. AMA YAPACAĞIZ
Projeye aquapark ilave ettiğinizi söylediler. Doğru mu?
Doğru. Ben şöyle düşünüyorum. Bir projeyi yaparken benim keyif almam lazım. O yüzden avam proje üzerinde önemli değişiklikler yaptık. Neler katabiliriz diye düşündük. Tasarım olarak yenilikler yaptık. Tesis bakımından ilaveler yaptık. Bu ilaveleri yapmadan önce de insanlara “Bir konut projesinde en çok ne olmasını istersiniz?” diye sorduk, araştırma yaptık. Aquapark böyle çıktı ortaya.
Dediğiniz gibi belediyenin projesinde aquapark yoktu. Bana 1.2 milyon liralık ilave maliyeti var. Ama bu artı ilave benim projeme büyük bir değer daha katacak.
Bu örnekten de anlayabileceğiniz gibi, ben burada bir marka üretmek istiyorum. Bir değer, bir cazibe merkezi oluşturmaya çalışıyorum. Bunun için de ne gerekiyorsa yapmak istiyorum. Projeyi, detayları, içeriği güzelleştirmeye ve güçlendirmeye çalışıyorum.

NE VATANDAŞTAN NE BANKALARDAN
Bu inşaatı vatandaştan aldığınız para ile mi yapıyorsun? Yani öz sermayeniz var mı, yeterli mi?
Ben sadece 6.3 milyon lira teminat verdim belediyeye. Sonrasında bir 6 milyon lira da lansman öncesindeki hazırlıklar için harcadık. 660 bin lirayı peşin ihale bedeli olarak verdim. Sadece tanıtım ofisimizin maliyeti 800 bin lira tuttu. Bizim inşaat üretim hızımıza bakarsanız, satıştan gelecek paraya odaklanmadığımızı daha iyi anlarsınız.
Lansmandan önce buraya insanlar da geldi, daire almak istediklerini söylediler. Ama ben kağıt üzerinden satış yapmadım. “Örnek daireleri tamamlamadan satış yapmam” dedim. İnsanlar gelecek, görecek, ondan sonra alacak.
Ben örnek dairelerde ne gördüyseniz hepsini taahhüt ediyorum. Daha iyi malzemeler görürseniz, o ilaveler de bizdendir. Helali hoş olsun. Sözlerimizin üzerine çıkmak istiyoruz. Çünkü biz bu işi ve bir projeyi değerli hale getirmenin önemini iyi biliyoruz.
Özetle, şu ana kadar yaptığımız çalışmaları, vatandaşlardan aldığımız paralarla yapmadık. Bankalardan da 1 kuruş kredi çekmedik.

PROJELER İÇİN 4 AY
İhalede rakibiniz büyük ama siz küçük küçük artırdınız.
Çünkü ihaleyi alma konusunda kararlıydım. O yüzden az az çıktım. Benim stratejim bu yöndeydi. Rakibim hangi rakama çıkarsa çıksan, ben onun fiyatının bir tık üstüne çıkacaktım. Düşündüğüm gibi de oldu.
Çalışmalara ne zaman başladınız?
4. ayda ihale yapıldı. 5. ayda yer teslimi aldık. Ancak biz hazır proje almadık. Projenin statiklerini, mekaniklerini, mimarilerini v.s. tamamlamak da 4 aylık bir zamanımızı aldı.
Yani inşaat çalışmalarına iki ay önce ancak başlayabildik.
O günden bugüne; 6 bloğun temelleri, bodrumları bitti. Birinci bloklarına geçti. iki bloğun da iki katı tamamlandı. Aşağıdaki 6 bloğun 3 bloğun temel demirleri bağlandı. Orasının ayrı bir ekibi var. 9 villanın da temelleri atılıyor. F blokların temelleri atılıyor. Sosyal ve ticari alanda da hafriyat çalışması yürütüyoruz.
İnşaat alanı itibariyle yaklaşık yüzde 20 seviyesindeyiz.
Şimdi yeni bir ekip daha oluşturuyoruz. Üç farklı yerde aynı anda çalışmış olacağız.

İNŞALLAH ÖNCE BİTECEK
Projeyi ne zaman bitireceksiniz?
2018 yılı nisan sonunda bütün kaba inşaatları bitirmeyi hedefliyoruz. Beklemeden duvarları tamamlayacak, alçılarla, kapı pencerelerle hızlı şekilde yol alacağız. Yani bütün işler birbiri arkasından gidecek.
2019 yılı nisan ayı resmi bitiş tarihimiz. Ama inşallah, Allah kaza bela vermezse, o tarihten de önce bitirmek istiyoruz. Ne kadar önce bitirirsek, sadece daire sahiplerinin ve belediyenin değil, aynı zamanda benim de faydama. Ve şu an için herhangi bir sıkıntımız yok.
Vadi İzmit’in reklamlarını neden görmüyoruz?
Ben daha reklama başlamadım. Sadece lansman döneminde birkaç gün tanıtım yaptık. Hepsi bu. Bundan sonra otobüslerin arkasında reklamlarımız olacak, ulusal çapta reklam çalışmamız olacak, LED ekranlarda bizleri göreceksiniz.

113 DAİRE İZMİT BELEDİYESİNİN
Toplam daire sayısı 433. Dairelerin yüzde 26’sı belediyeye ait. Yani 113 daire. Ayrıca 6 adet dükkanı, 2 adet villası var. Toplamda 121 parça malzemesi var.
Lansmandan sonraki 45 günlük zaman diliminde bize ait olan dairelerden 45’ini sattık. 5 adet de rezervimiz var.
Dikkat ederseniz, neredeyse hiç reklam yapmadık. Hiç tanıtım ve duyuru yapmadan sattık bunları. Gelen müşterilerimiz yeni müşteriler getirdi. Tanıtım ofisimize gelenler neredeyse boş çıkmadı. Biz bunu İzmit Belediyesi ve projemize olan güvenin bir işareti olarak görüyoruz.

2.6 DÖNÜMLÜK ŞELALE
İsterseniz proje ile ilgili bazı önemli detayları da anlatayım:
Projemiz 46 dönüm alan üzerine kurulu. İzmit Belediyemizin 11 dönümlük yeşil alanı da bizim projemizin içinde kalıyor. Bu alanla birlikte projedeki yeşil alan oranı yüzde 80’lere çıkıyor.
Projenin en dip ve tepe noktası arasında 38 metre kot farkı var. Bu kot farkı proje hazırlanırken öyle bir değerlendirilmiş ki, iki bina dışında önü kısmen kapanan bina bile yok. Yani bütün binaların önü açık. Kimisi deniz, kimisi vadi manzaralı.
E ve F blokların tamamı (toplamda 7 blok) 3+1 odalı. Onların dışındaki bütün bloklarda ise her türlü daire var. Bahçe dubleks, 1+1, 2+1, 3+1, dubleks…
Şelale çok önemli. Mesela Türkiye’de bir konut projesi içinde 2.6 dönümlük alanı kaplayan bir şelale göremezsiniz. Şelalemizin boyu 120, eni 22 metre. Yani tam olarak 2 bin 640 metrekare. Şelalenin hemen altı ise meydan olarak tasarlandı.

450 METREKARELİK AQUAPARK
Biraz önce de söyledim. Bu projenin orijinalinde aquapark yoktu. Ama biz koyduk. Hem de küçük bir şey değil. Aqupark’ın net havuz alanı 450 metrekare. Kafeteryası ve kabinleri de özel olacak.
Teras katlara da çok özendik. Üst katta oturan hiçbir ev sahibi, alt katta oturan komşusunu görmüyor. Buna rağmen teras havasını soluyor. Çünkü önünde 80 santimlik bir çiçeklik alan olacak. Ondan sonra da 1.2 metrelik bir konsol uzantısı yaptık. Bize ilave maliyeti oldu. Ama mahremiyeti de kesin olarak sağlamış olduk.
Projenin içinde bir fırınımız, fırına ait özel bir binamız olacak. Alt katında depo-imalathane, üst katında ise cafe, pasta ürünleri v.b. yer alacak.

YARI OLİMPİK YÜZME HAVUZU
Sosyal ve ticari alanımız, otoyola daha yakın. Özel bir mimarisi de var. Sadece onun altında 1700 metrekare otopark var. İçinde yarı olimpik yüzme havuzu, sauna, Türk hamamı, 1500 metrekarelik fitness salonu var. Üst katta ise kafe ve restoranlar olacak.
Projemizin yüzde 70-80’i teras kat ve bahçelidir. Yatay projedir.
9 Villamız var. Her biri 222 metrekare. Şelalelerin üzerinde, 6-7 metre geride kalıyor.
A blokların altı, ara boşlukları dahil tek parça otopark. Sadece buradaki otoparkın büyüklüğü 5200 metrekare. Aynı şekilde C ve D blokların altı da komple otopark.
Basketbol sahaları, voleybol sahaları, tenis kortları, yürüyüş parkurları zaten mevcut.

30 DÖNÜMLÜK DEV PARK
H bloğu rezidans yapmak istiyoruz. Bu yüzden bu bloğun satışına henüz başlamadık. Bir rezidans bu projeye başlı başına bir değer katacaktır diye düşünüyorum.
Projenin en büyük avantajlarından biri de, hemen alt tarafa İzmit Belediyesinin yapacağı büyük park. Tam 30 dönümlük park yapacaklar buraya. Belediyenin programında var. Bizim projemiz bitmeden de başlayacaklarını ümit ediyorum.
Özetle bu proje, şehrin göbeğinde ama şehir dışında bir yaşam vadediyor. Otoyol gürültüsü yok. Karşı tarafı vadi. Yeşile hakim bir manzaranız olacak.
Son olarak böylesine güzel bir bölgede, güzel bir projeyi hazırlayan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’a da teşekkürlerimi sunuyorum.

Cuma Ali Bektaş kimdir?
1976 Diyarbakır Hani doğumluyum. İlk, orta ve liseyi Diyarbakır’da okudum. Endüstri Meslek Lisesi Yapı Ressamlığı Bölümü mezunuyum. 1996 yılından bu yana aile şirketimiz olan Bektaş İnşaat’ta çalışıyorum.

15 Kasım 2017 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?