İyi Parti 5 vekil 5 belediye alır

İyi Parti 5 vekil 5 belediye alır

Haber albümü için resme tıklayın

Zekai Kahyaoğlu, kent kamuoyunun çok yakından tanıdığı isimlerden. Eski MHP’li ve ülkücü.
MHP’nin kurultay sürecindeki yaşadığı bölünmenin ardından Meral Akşener oluşumuna destek verdi. Onunla birlikte yol yürümeyi tercih etti.
Hala şehir şehir İyi Parti için dolaşıyor.
Ancak Zekai Kahyaoğlu’nun kağıt üzerinde resmi bir görevi yok.
Partinin 200 kişilik kurucular kurulu listesinde de yer almıyor.
Zekai Kahyaoğlu, tüm bunların yanıtını ve İyi Parti’nin Kocaeli ölçeğindeki hedefleriyle ilgili sorularımızı yanıtladı.
Yeni il başkanının kim olması gerektiğinden görevinden istifa eden il başkanı Haluk Ulusoy’un hatalarına kadar her şeyi Kahyaoğlu’na sorduk.
İşte o röportaj.

GÖREVİ KABUL EDERİM
Neden partinin yönetim kademelerinde yoksunuz? Teşkilatlarında yoksunuz?
Henüz bir teşkilat yok ki. Nasıl teşkilatta olayım? Genel merkezde olmak adına herhangi bir talepte bulunmadım. Zekai Kahyaoğlu atamayla bir yere gelmez. Memurluk hayatımda da her türlü makam atamayla teklif edildi. Ancak ben bunu yapıma uygun bulmuyorum. Eğer sandıktan çıkarsam gider mahalleme muhtar olurum. Sandıktan çıkarsam il başkanı olurum, GİK üyesi olurum, genel başkan olurum.

Peki il yönetim kurulu üyesi olmanız teklif edilirse kabul etmeyecek misiniz?
Bunu düşünürüm. İl başkanının yaklaşımı çok önemli. Neden benim orada olmamı istiyor? Tecrübelerimden faydalanmak mı istiyor? Siyasi meselelerine katkı sunacağım diye mi yoksa sadece kamuoyu tarafından yakinen tanınan Kahyaoğlu’nun manevi desteğini almak için mi orada olmamı istiyor? Bunları bilmeden bir cevap vermem mümkün değil.

İSTEDİĞİM ZAMAN AKŞENER’LE GÖRÜŞÜRÜM
Bu manada sizle görüşen birileri var mı?
Herkesle görüşüyorum. Partinin kurucu üyeleriyle, GİK üyeleriyle, genel başkanımız Meral Hanımla vakitleri şartları müsait olduğunda ben görüşürüm. Müsait değillerse onlar bana geri döner.

Meral Akşener telefonunuza geri dönüyor mu?
Döner. Eğer aradığımda müsait değilse; müsait olduğu an geri döner.

ULUSOY’UN YAPTIĞI NORMAL DEĞİL
İyi Parti’nin yeni il başkanı nasıl birisi olmalı?
Bu yeni bir parti. Ne MHP’nin ne de bir başka partinin devamıdır. Bu sebeple yeni partinin il başkanlarının, hiçbir siyasi partiyle organik bağı olmamış bir isim olması gerektiğini düşünüyorum. Bu arkadaşımızın siyasi tecrübesi olmayabilir. Biz onun bu anlamdaki eksiğini kapatırız. Yeni partiye gönül vermiş olan insanlar olarak biz bu açığı kapatırız. Temiz bir isim olması gerekiyor.

Böyle bir isim Haluk Ulusoy örneğindeki gibi bir çok hata yapabilir…
Hatalar insanlar içindir. Her beşer hata yapar. Biz onun hatalarını göğüslemeye hazırız.

Ancak Haluk Ulusoy direkt olarak Devlet Bahçeli’yi hedef alarak ‘Allah senin helvanı yemeyi nasip etsin’ demişti. Keza Deniz Baykal’la ilgili de ifadeler kullanmıştı. Sizin bu konudaki düşünceleriniz neler?
Bu ülkede olup bitenden haberi olan herkes, ülkücüler bile bunu yazdı. Ben çok gördüm. Bunun bilinmesi gerekiyor. Bunun normal bir şey olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Bir insanın ölümünü istemek çok hatalı bir yaklaşım. Biz insanlar yaşasın istiyoruz. Devlet beyin bu memlekete hiçbir kötülüğü olmamış. Tabi o zamanlar Haluk Ulusoy’un siyasetle bir ilgisi yok.

BİR MÜSLÜMAN BÖYLE DÜŞÜNMEZ
Siyasetle ilgili bir geçmişi olmasa bile böyle ağır bir ifade Haluk Ulusoy’la ilgili negatif bir intiba bırakmaz mı?
Haluk bey çok beyefendi, eğitimli, bir çok insana yardımı dokunan hayırsever bir vatandaştır. Ancak o günkü kızgınlığıyla bir vatandaş olarak bir şeyler söylemiş geçmiş. İnsan içinden bir şeyler geçirebilir. Ancak Ulusoy örneğindeki gibi dillendirmek yanlış. Bunun doğruluğunu savunacak insan olmaz. Bir Müslüman, bir Türk ancak toprakları tehlikeye girdiği zaman savaş anında düşmanının ölmesini ister. Bunun haricinde hayvanı bile incitmemeye çalışmalı Türk ve Müslüman. Bizim geleneğimiz ve göreneğimiz bu.

BENİ ARAYIP SORDULAR
Şimdi siz tecrübesiz bir isim diyorsunuz. Ancak yine Haluk Ulusoy, genel merkezin bir izni olmadan İzmit İlçe Başkanı atamaya kalktı. Böyle bir pozisyonda tecrübesiz bir isim aramak yanlış değil mi?
Ben de bu atamayı ciddi manada anlayamadım. Anlam veremedim. Ben isterdim ki; il yönetimi oluşturmak için üç-beş kişilik bir kurul oluşturulsun. Çağırırdı ve ne yapacağız arkadaşlar derdi. Biz de yapılması gerekenleri bildiğimiz kadarıyla aktarırdık. Ya da Haluk bey gibi birisi profesyonel bir danışman tutabilirdi. Mesela beni Yasemin Met hanımı tanıyor musunuz diye aradılar. Tanımadığımı söyledim. Peki size danışıldı mı diye sordular. Danışılmadığını söyledim. Ben İzmit’te yaşıyorum. Gebze’nin ilçe başkanına il başkanı kendi tasarruf yetkisini kullanabilir. Ancak bir İzmit İlçe başkanı atayacaksanız bana ve benim gibi çalışan arkadaşlara görüş sorulması gerekir. Zaten bu gelişmelerin sonrasında ya istifa edecekti ya da görevden alınacaktı. Çünkü gidişat böyleydi.

SIFAT VEREMEZ
Bir de bir il başkanvekili krizi yaşandı…
Bir il başkanı; il yönetimini oluşturmadan birilerine sıfat veremez. Bu benim il başkan vekilimdir diyemez. Ben il yönetiminde görev almışsam gidip başkanvekilliğine talibim diyebilirim. Diğer yöneticiler de beni desteklerse bu il başkanı ne yapacak? İl başkanı yönetimini oluşturmadan ve yönetimine danışmadan il başkanvekili açıklayamaz.

ONLARA İNANCIM YOK
Kamuoyunda ismi zikredilen mevcut il başkanı adaylarını nasıl buluyorsunuz?
Her arkadaşım değerlidir. Her arkadaşım o görevi yapabilir. Ancak il başkanlığı yapacak kapasitedeki insanların İyi Parti’de en iyiyi araması, en uygunu araması en doğal hakkı. Dolayısıyla bu adı geçen arkadaşlarımla her şeyin iyi olacağına dair bir inanç sahibi değilim. Bizim beklentimiz Kocaeli’nin yüzde 51’ine hitap etmek. İyi Parti’yi Kocaeli’de iktidar yapmak. Bu sebeple yine bir MHP’li geldi MHP’den farklı yok dememeli vatandaş. İl başkanının hiçbir siyasi partiyle bağı olmamalı. Ancak yarın bir kongre yapılır o zaman ben bile aday olabilirim. Çünkü o zaman seçilecek isim sandıktan çıkar.

Siyasi bağı olmayan ve çok da tecrübesiz olmayacak birini nereden bulacaksınız?
Buluruz buluruz. Kocaeli bugün nüfusu bir buçuk milyonu geçmiş bir kent. Çok kaliteli, bizim adam olarak tanımlayacağımız onlarca arkadaşımız var. Bunların aranıp bulunması da İyi Parti’ye gönül veren her arkadaşımızın görevidir.

BENİM ADAYIM VAR
Sizin gönlünüzden kim geçiyor?
Benim bir adayım var. İmzasını attım, referans oldum. Genel merkez ve genel başkanımız uygun görürse bunu açıklar, yetkilendirir. Başka bir isim belirlenirse de başımızın üstünde yeri var. Bunu bir sıkıntı haline getirmeyiz.

Genel başkan Meral Akşener’in Kocaeli’deki durum için fikir alışverişi yaptığı, görüşlerine başvurduğu bir insan mısınız?
Bu soruya ne evet diyebilirim ne de hayır diyebilirim. Genel başkanın yakın çalışma arkadaşları arada benimle konuşuyorlar. Sen varken Kocaeli’de neden bir il başkanı aranıyor diye soruyorlar. Zekai abiyi istiyoruz diyorlar. Bu Kocaeli’de de var genel merkezde de var.

ADAY OLABİLİRİM
Teklif edilse İyi Parti il başkanı olmaz mısınız?
Ben sandıktan çıkarsam olurum. Genel başkan, ‘Sana ihtiyacımız var, sen bu işi yapacaksın’ derse bundan kaçamazsınız. Ancak benim bu noktada hiçbir talebim yok. Hiçbir beklentim yok. Ancak dediğim gibi görevden kaçacak yapımız da yok. Bizde görev talep edilmez, tebliğ edilmez. Beni bu işe layık görüyorlarsa, güveniyorlarsa ve arkamda da karşılıksız duracaklarsa bu görevden kaçmam.

Bir sonraki kongrede il başkan adayı olma ihtimaliniz var diyebilir miyiz?
Kesinlikle olabilir. Yeter ki partiye gönül vermiş olanlar destek versin. Gel bizim il başkanımız ol desin. Ya da ben bu göreve talip olurum. Kapı kapı dolaşırım. Destek isterim. Sandıktan da çıkarsam aslanlar gibi il başkanlığı görevini de yaparım. Liderler arkasındaki kitleyle liderdir. İnsanlar kendi başına hiçbir şey ifade etmez. Bu desteği arkamda görürsem elimden gelen her şeyi yaparım. Ancak desteği bulamasam da o sandıktan çıkan arkadaşımın emir eri gibi de çalışırım.

HAYALLERLE KONUŞMAM
İyi Parti’nin Kocaeli’deki hedefi nedir?
Yüzde 51 oy oranı. En az 5 milletvekilliği 5 de belediye başkanlığı hedefi var. Tabi bu benim gözümde. Siyasette çok şey masaya yatırılır, değerlendirilir. Gerekirse ittifaklar yapılır. Ancak biz 5 tane belediye başkanlığını almalıyız.

Bu iddianın bir alt yapısı var mı?
Derince’de, Körfez’de, Gölcük’te, Karamürsel’de, İzmit’te hatta ve hatta Kartepe’de çok iddialıyız. Kesinlikle hayaller üzerine siyaset yapmıyorum. Bu söylediklerim parti için olabilecek gerçekçi hedefler. Ancak ben partinin buradan iyi adaylarla çok iyi sonuçlar alacağına inanıyorum. Yüzümüzün akıyla bu seçimlerden çıkacağımıza inanıyorum. İyi Parti’ye bütün siyasi partilerden oy akışı olacağını görüyorum.

Yapılmış bir anket çalışması var mı?
Herhangi bir anket elime ulaşmadı. Yapıldı mı onu da bilmiyorum. Ancak ben bütün gün sokaklardayım. Vatandaşın partimize karşı ne kadar ilgisi olduğunu net bir şekilde görebiliyorum. İnsanlar bu partiye güveniyor.

İKTİDARI TEBRİK ETMEK GEREK
Partinin kurucu üyeleri Cumali Durmuş, Ruhittin Sönmez ve Lütfü Türkkan’la görüşüyor musunuz?
Cumali Durmuş beyle daha bu hafta görüştük. Lütfü Türkkan’la bir gün önce görüştük. Ruhittin beyle de görüşüyorum. Hepsi partimize üst noktada değer katan siyasetçilerdir. Onlarla birlikte istişareler yapıyoruz. Kendileriyle istişare halindeyiz.

Genel manada İyi Parti ne yapmak istiyor?
Biz iyi insanlarla iyi şeyler yapmak istiyoruz. Türkiye’nin problemlerini çözmek istiyoruz. Türkiye’yi yönetmekle yetkilenmek istiyoruz. Bölücü ve yıkıcı insanları dışarıda tutup, Türkiye’nin sıkıntılarına ve problemlerine neşter vurmayı istiyoruz. Türkiye İyi Parti’ye destek verirse inşallah her şey iyi olacak. İktidarda 15 yıllık bir bıkkınlık var. 15 yıl dayanabilen bir parti ancak tebrik edilir. Ancak geçen 15 yıl insanlarda bir bıkkınlık yarattı. Artık yeni bir soluğa, yeni bir nefese ihtiyaç var. Bu ülkede muhalefet boşluğu var. Biz önce bu boşluğa talibiz ve ülkeyi yönetecek tek alternatifiz.

22 Kasım 2017 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?