CHP’nin İzmit adayını halk belirler

CHP’nin İzmit adayını halk belirler

Haber albümü için resme tıklayın

Hüseyin Erol.
Bu kentin gerek STK gerekse de siyasi manada en çok tanınan isimlerinden biri.
1993 yılında Genç Kocaeliler Derneğinin başkanlığını yaptı.
DSP İzmit İlçe Başkanlığı yaptı.
İzmit Kent Merkezinin kurucu başkanlığını yaptı.
CHP il yönetiminde görev aldı.
2011 yılında sosyal medyada kurduğu Biz ‘İzmitiz’ Grubu ile adı gündemden düşmüyor.
Yaptığı her etkinliğin bir karşılığı var.
Her projesini kamuoyu yakından takip ediyor.
CHP’li.
Böyle bir ismin de doğal olarak İzmit Belediye Başkanlığına adaylığı dilden dile konuşuluyor.
Biz de siyasi manada Hüseyin Erol’a en çok merak edilen konuları sorduk.
İşte o röportaj.
KONSENSÜS ADAYI OLMALI
Kongre sürecinde aktif olacak mısınız?
Yaklaşan kongre sürecinde sadece izlemci olacağım. Çünkü 2019’da belediyeyi kazanma ihtimali en yüksek ilçe İzmit. Burada kim başkan olursa olsun bir konsensüs adayı olmalı. Herkese hitap etmeli.

İzmit Belediye başkan adayı da mı böyle belirlenmeli?
Evet, kesinlikle öyle. Belediye başkan adayı da bir konsensüsün adayı olmalı. Olmalı ki tüm çevrelere hitap edebilsin. Bir kişinin adayı olmasın. Herkesin kenetleneceği bir aday belirlenmeli. Bir kavga ortamının oluşturulmaması gerekiyor.
İzmit’te insanların aday olma lüksünün olmadığını düşünüyorum. Kentin ‘Bu isim aday olur CHP İzmit’i kazanır’ dediği bir adayla yol yürünmeli. Ancak böyle belediye kazanılmalı.
CHP’nin oy skalası belli. Bu sebeple öyle bir figür ortaya koymalısınız ki bunun üzerine koyabilsin. Çeşitli görüşlerden ve partilerden oy alabilmeli. Hayır cephesini de birleştirecek isim lazım.

ADAYIM DEMEK SAĞLIKLI DEĞİL
Peki bunu kim yapacak? Nasıl olacak?
Bu iş yüzde 99 atamayla olacak. İşte o zaman örgüte büyük iş düşüyor. Örgüt, kalın çizgilerle etrafını çizdiğim ismi bulup kentin önüne koymalı. Dolayısıyla ‘Ben adayım, başkan olacağım’ demek oturmaz. Genel merkez kesinlikle örgütlere soracaktır. Bu sebeple ilçe ve il örgütlerinin görüşleri çok önemli. Bunun dışında STK’lara, meslek odası başkanlarına sorulacaktır.

Hüseyin Erol 2019 için İzmit Belediyesine aday olur mu?
Bunu halk belirler. Eğer İzmit halkı istiyorsa Hüseyin Erol’u tutar kolundan adaylığa çıkartır. Daha çok önemli bir süreç var. Partinin kurultay süreci var. Şu an adayım demek sağlıklı değil.

HEYBESİ DOLU OLACAK
Aday olacak kişilerin neye dikkat etmesi gerekiyor?
Öncelikle aday olacak vatandaş heybesi dolu mu değil mi ona bakacak. Ben bu kent için ne yaptım ona bakacak. Çözüm üretti mi sıkıntılarla ilgilendi mi bugüne kadar bu kentle ilgili ne yapmış. Yani dönüp kendine bakacak. Çünkü bu bir yerel seçim. Oy veren vatandaş da buna dikkat edecek. Doğru olan da bu zaten.

BEYAZ MASA GİBİ ÇALIŞIYORUZ
Hüseyin Erol örgütlere uzak bir isim mi?
Ben örgütlere uzak bir adam değilim. Sadece sürekli oturup örgüt binasında çay içmiyorum. Hüseyin Erol her gün sokakta ve her gün insanlarla. Günde 8-10 saat örgüt binasında oturmak gibi bir örgütçülük anlayışım yok. Biz ‘İzmitiz’ Grubunın da vesilesiyle kentin beyaz masası gibi olduk. İnsanlar mahallesindeki eksikliği görüyor, çekiyor ve gruba atıyor. Bu grup da takip ediliyor.

GRUPLAR BİRLEŞMELİ
CHP’nin İzmit’te 2019 yolundaki en büyük dezavantajı ne?
En büyük dezavantaj konsensüsün sağlanamaması olur. Eskiye dayanan sıkıntıların, bazı arkadaşlar arasındaki ayrılıkların düzeltilememesi en büyük sıkıntı olur. Burada ilçe ve il başkanına çok görev düşüyor. Onların bunu başarması lazım.

EKİBİ İYİ OLMALI
CHP İzmit’te seçimi nasıl kazanır?
Öncelikle çok iyi bir isim belirlenmesi gerekiyor. Karşılığı olan bir isim. Bunun dışında belirlenen adayın ekibi çok iyi olması lazım. Seçmen bakacak; adayı görecek. Ekibine bakacak. Ekibi çok güzel bir de bu adam adaysa bu iş tamam diyebilecek bir isim getirilmeli.
Ayrıca kim aday olursa olsun Yenişehir, 28 Haziran, Cedit ve Erenler mahallelerinden çıkmayacak. Buranın sevilen, hatrı sayılan insanlarını ikna edecek. Herkesi kucaklayacak. Belediye meclisine sokacak. CHP burada oyunu yükseltirse seçimi kazanabilir.

PARA ÜÇÜNCÜ PLANDA
Hüseyin Erol’un adaylık yeterli parası yok diye konuşuyorlar… Siz ne diyorsunuz bu konuda?
Siyaset için para üçüncü plandadır. Bir kişinin fotoğrafı önemlidir. İki ise kişinin dışarıdaki karşılığı önemlidir. Bu ikisi yoksa senin trilyonlarında olsa bir şey yapamazsın. Sokakta mahallede karşılığın yoksa, insanlar sana güvenmiyorsa paran da işe yaramaz.

23 Kasım 2017 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Sefa Sözer - Yolun açık olsun kardeşim; mesajların çok güzel

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Kasım 16:02Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?