31 bin lira veriyoruz. 3 bin lira alıyoruz

31 bin lira veriyoruz. 3 bin lira alıyoruz

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Bayram Röportajlarının üçüncü gününde konuğumuz Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu.
Başkanlık koltuğundaki ilk yılında Zeytinoğlu’na yaptıklarını, neden daha büyük işler yapmadıklarını, projelerini sorduk.
İşte aldığımız yanıtlar:

O ARAZİYİ ALMAK ÇOK ÖNEMLİYDİ
4 yıl nasıl geçti?
Biz bu 4 yılda değişik konulara odaklandık. Çok önemli işler yaptığımızı düşünüyorum. Bu işlerden biri, oda binasının hemen önünde, yolla arasında kalan arazi Milli Emlak’a aitti. Oradan Büyükşehir’e geçti. Biz de 9 bin 125 metrekarelik bu arazinin tapusunu geçen hafta Büyükşehir Belediyesinden aldık. Bence ileriki tarihlerde bizimle ilgili bir değerlendirme yapılırken anlatılacak en önemli işlerden birisi budur diye düşünüyorum.
Önemi nedir bu araziyi almanın? Küçük bir iş değil mi?
Benim yerimde bir başkası olur, belediyenin başında başka biri olur, fikirler değişir ve o arazi başka türlü değerlendirilebilirdi. Türkiye’de yaşanabilecek tipik olası durumları engellemiş olduk. 6 bin 50 metre olan tapumuzu 9 bin 125 metrekareye çıkardık.
İkinci konu, yaptığımız ikinci önemli iş, İzmit’e bağlı Karaabdülbaki köyündeki Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi. Bizimköy’de olağanüstü şeyler yaptık. Bizimköy projesindeki kapalı alanı, devraldığımız döneme göre iki misline çıkarttık. Çalışan engelli sayısı 29’du. Şu anda 105’i geçtik. Orada da büyük bir başarı elde ettiğimizi düşünüyorum. Zaten 2015 yılında da Dünya Şampiyonu olan bir proje çıktı oradan.

BİZİM KÖY ÇOK ÖNEMLİ
Dünya Şampiyonluğu konusu nedir?
2015 yılında Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi dünyada en iyi iş yaratan proje seçildi. Buradaki en önemli olay nedir biliyor musun? Burada 21 tane zihinsel engelli bireyimiz var. Zihinsel engelliyi anne evde esir tutar adeta. Çoğu zincirlenmiştir ki, kendilerine de zarar vermesin diye. Biz bu insanları Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle evlerinden alıyoruz. İş yerinde sağlam insanlarla çalıştırıyoruz. Bütün negatif enerjilerini alıyoruz. Yemeğini içeceklerini veriyoruz, akşam da evlerine bırakıyoruz. Burada iki kazanç var. 1.O insandan üretim alıyoruz. Haksızlık etmeyelim çok iş alıyoruz. 2. Anneleri boşa çıkartıyoruz. Bu nedenle de en büyük duayı annelerden alıyoruz. Benim açımdan en büyük başarı budur.

16 BAKAN AĞIRLADIK
Bunun dışında ne yaptınız?
Bunun dışında 4 yılda 16 bakan ağırladık. Bir bakanı birden fazla çağırmışız, onu saymıyorum. Bu bakanlara ilimizin bütün sorunları ilgili konularda aktardık. Bakanlar gelmeden önce bütün sanayici arkadaşlara “Varsa sorunlarınızı iletin” diyoruz. Bu bizim rutinimiz. Normalde kürsüye ben çıkar anlatır ve giderim. Ama her seferinde bir bakan getirmeye çalışmak büyük bir sıkıntı. Ama sanayicilerimiz meclisin dolu geçmesini arzu ediyorlar. Biz normal sunumlarımızın dışında bakana da bir sunum yapıyoruz. Sanayicilerin bakanlara soru sormalarını sağlıyoruz. Bunlar önemli şeyler.
Bunun dışında bir sanayicimizin Kocaeli Valiliği ya da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile sıkıntıları varsa, bunları özel anlamda çözmeye çalışır, bir anlamda lobi faaliyeti yaparız. Hepsini çözemeyebiliriz. Ama ilgileniriz, iletişim eksiklerini gideririz.

2018’DE İHALE EDİLMELİ
Genel anlamda oda başkanlığı döneminden ortaya koyduğunuz ve hükümetin devletin aldığı ve uyguladığı bir şey var mı?
11 veya 16 Kasım 2015 tarihinde dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu 30 kişiyi Çankaya’ya davet etti. 30 kişinin bir tanesi bendim. Gerisi sendika başkanlarıydı. 2015’te B20’de çok önemli bir çalışma gurubunun başkanlığını yaptım. Yolsuzlukla Mücadele Çalışma Gurup Başkanı olarak. Ali Koç, Güler Sabancı, Ferit Şahenk, Hüsnü Özyiğit ile birlikte çalıştık. Bu konuda başarılı olduğumu da düşünüyorum. O toplantıda ben Başbakan’a dedim ki, iş hayatı ve meslek liseleri ile ilgili çok ciddi sorunlar var. Çok ciddi işsizlik var ama biz eleman bulamıyoruz. Ne dediysem not aldı.
Sonra Kocaeli’yi anlattım. “Kocaeli çok ciddi vergi veren bir şehir. Bizim önümüzün açılması için alt yapı yatırımlarına ihtiyacımız var” dedim. “İzmit merkez ile Osman Gazi Köprüsü açıldığında arada 45 kilometre var ama 26 tane de trafik lambası var” dedim. Geçenlerde Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’a da söyledim. Güney Marmara Otoyolunu 2018’de ihale etmelisiniz, diye.

ASGARİ ÜCRET VERMEYECEĞİZ
Meslek liseleri ile ilgili de ciddi sıkıntılarımız var. İtalya’nın Torino şehri Kocaeli ile aynı konumda. Torino’da orta öğretimdeki öğrenciden yüzde 76’sı meslek liselerinde. Kocaeli’nde ise bu rakam yüzde 50 civarında. Sanayi ile ilgili ise yüzde 15’in altında. Sanayi ile ilgili meslek lisesi oranlarımızı artırmamız lazım. Meslek liselerinin mevcut durumu nedir? Neden insanlar gitmiyor? Bunu da bir rapor halinde ilgililere vereceğim.
Bugün meslek liselerindeki öğretmelerde de sorun var. Fiziki mekanlarda da sorun var. Sende bende de sorun var, sanayicide de sorun var. Bunları tek tek çözemeyiz. Hepsini birden çözeceğiz. Endüstri meslek lisesi mezununa biz de asgari ücret vermeyeceğiz. O bizim kabahatimiz.

ZİRAAT BANKASI MÜDÜRÜNÜN GERİSİNDE
Genel anlamda Kocaeli’nde veya Türkiye’de odaların etkinliği biraz düşük müdür?
Biz il protokolünde çok gerideyiz. Mesela Ziraat Bankası müdürünün arkasındayız. Ama protokolün bir işleri olduğu zaman en baştayız. Sen tahmin ediyorsun hangi işler olduğunu! TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu döneminde odalar çok yükseldi. Rıfat beyin kişisel çabası ile odaların gelir düzeyleri de arttı. Mesela ben burayı devraldığımda 3.5 milyondu bütçemiz, şimdi 12 milyon oldu.
Kocaeli’de bir sanayi odası, 3 ticaret odası var. Halbuki Bursa’da ticaret ve sanayi odası bir arada. Ve 50 milyon lira bütçeleri var. Bende bugün 50 milyon bütçe olsa hem çok fazla iş yaparım. İş ortaya koyma konusunda bütçe son derece önemli.
En baştaki kısmı biraz toparlayalım istersen. Protokoldeki yerimiz gerilerde olsa da, biz o muameleyi görmüyoruz. Bilhassa bunu kendim için söylüyorum, öne alınayım edeyim tarzında bir adam değilim. Doğruları söylediğimiz için, bakanları ağırlayıp sorunları söylediğimiz için protokoldeki değerimiz yüksek.

GENEL SEKRETERLER YÖNETMELİ
Sizin yaptığınız işi daha profesyoneller mi yürütülmeli? Nasıl olmalı bu işler?
Başkan değil, genel sekreterler profesyonel olmalı. Mesela Almanya’da böyle. Odayı genel sekreter yönetir, maaşlıdır ve profesyoneldir. Dünya’da bu model var. Ama biz iki arada bir deredeyiz. Bence genel sekreterin yönetmesi, oda başkanının daha temsili bir noktada bulunması lazım. Ben şimdi her şeye müdahale ediyorum ama yanlış yapıyorum.
Dışardan bakıldığında iyi niyetlisiniz gayretlisiniz, mecliste sorunları dile getiriyorsunuz. Ama ortaya çok bir şey mi çıkmıyor acaba?
Öyle söylerseniz haksızlık olur. Şu andaki iktidar da tabiri caizse ağzımızın içine bakıyor. Odalar bir şeyler getirsin biz yapalım diyorlar. Bunu siyaseten konuşmuyorum. Şu an gerçekten bu noktadayız.

ELİMDE BİR LAMBA OLSUN
Siyasi değerlendirmeleri söylemiyorum. Somut işler ortaya koymak adına daha çok adım atmak gerekir mi? Sadece kendi başkanlarını seçen rutin yerler midir odalar?
Aslında çok şey yapıyoruz. Mesela bu sabah bir bisiklet firması geldi. Yerli malı belgesi almasına destek olmuşuz. Teşekküre geldi. Sağlık Bakanlığı’nın büyük bir ihalesini almış. Bunu basına söylemiyoruz. Bundan bana prim gelsin diye bir düşüncemiz olmadı. Hiçbir zaman aklımın ucundan da geçmedi. Potansiyelimizin daha fazla olduğunu biliyorum. Orada eksiğim. Belki fiziksel gücüm yetmiyor, aklım basmıyor.
Kafamızda uzun zamandır ekonomi endeksi meselesi var. Bu endeksi açıklayacağım gün sadece Kocaeli değil tüm Türkiye’nin beni dinliyor olması lazım. Çünkü biz ulusalız. Mesela otomotivde ulusalız, yerel değiliz. Türkiye’nin aydınlık geleceğine yol gösterecek elimde bir lambam olsun istiyorum.
Yerel konularda mesela Kandıra Gıda OSB’de daha fazla ön alabilir miydik? Alabilirdik. Eksiklerimiz olmuş olabilir.

BAĞLAYIN, DİYORUZ
Yeni projelere daha fazla odaklanabilir misiniz? Ne bileyim yeni tesisler, OSB’lerin yatırımcılarla dolması, tesislerin demiryolu bağlantılarının yapılması… Bunlar mı olmalı Sanayi Odası Başkanının asli görevi?
Bunlar olmalı. Ancak ben oda başkanı olarak “Yanıyoruz, yıkılıyoruz” dememeliyim. Ağlayan taraf değil çözümle ilgilenen taraf olmamız gerekiyor.
Bir de ben pek reklamı seven biri değilim. Mesela şu an sadece Köseköy ve Derince’de demiryolu bağlantısı var. Biz diyoruz ki; bir tane Körfez’e Dubai Port Limanına, bir tane Hereke’ye Diler Çelik ve Nuh Beton’un olduğu yere, bir tane Dilovası’na kılçık atın (demir yolu bağlantısı yapın). Mümkünse 4 OSB’ye de demiryolu bağlayın diyoruz. Bunları özelde söylüyoruz, görüşmelerini yapıyoruz ama basına geçmiyoruz.
Mesela 13 Eylül’de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Aslan gelecek. Bakanı geçen gün bizzat ziyaret ettim, taleplerimizi içeren dosyayı elden verdim. Detayları incelesin, dosyadaki konulara hâkim olsun istedim.

7 BİN LİRAYA ÇIKARIN
KSO başkanlığı için rakibiniz var mı? Kulis çalışması yapan var mı? Kulağınıza geliyor mu?
Aklımdan geçen olabilir. Ama bizde hemen ortaya çıkılmaz. Meclise girerse adam o zaman çalışır. KOTO’ya göre biz rahatız. Biz de o kadar hareketlilik olmaz.
Kaç üyeniz var? Üyelerinizin iş hacmi ekonomik değer açısından ne kadar büyük?
2500 üyemiz var. Türkiye’deki üretim sanayinin yüzde 13’ü bizde.
Bu ilde üretim yapan firmaların vergilerinden, genel müdürlüklerinin İstanbul’da olması nedeniyle Kocaeli’nin istifade edememesi sorunu nasıl çözülür?
Bu konuya vali bey ile konuştuk; Biz burada bir çalışma yapalım, sizin elinizi güçlendirelim dedim. Mesela Maliye Bakanı Naci Ağbal geldi. Ona da söyledim: Bu il 31 bin 700 lira kişi başı vergi veriyor. Türkiye 7 bin küsur lira kişi başı para harcıyor. Kocaeli‘nde harcanan para 3 bin lira. Bunu 7 bin liraya çıkarın. Bizim alt yapı ihtiyaçlarımız var, onları yapın dedim.
“O fabrikaların genel müdürlükleri Kocaeli’ye getirilsin” dersek, haksızlık yaparız. Yapamayız da. Ama “Üretim yapılan yerde vergi verilir” ibaresini koyarsanız işi çözersiniz. Bu kadar basit bir değişiklik istiyoruz, dedim.
Zaten Kocaeli Büyükşehir Belediyesi alması gereken vergiyi almıyor. Benim hesaplarıma göre 1600 Kocaeli firmasının verdiği verginin iki mislini, 700 İstanbullu firma veriyor. Yani burada 3 pay vergi alınacaksa, bunun 2 payı doğrudan İstanbul’a gidiyor.
Burada vali beyin tutumu çok önemli. Sayın Valinin bürokraside önemli bir etkinliği var. Maliye Bakanı Naci Ağbal’ı da son derece doğru bilgilendirdiğimizi düşünüyorum.
Özetle bu konuyla da ilgileniyorum. Ama sorunun çözümü tamamen bizim elimizde değil.

PARTİLİ DEĞİLİM
Siyaseten bir sıkıntı yaşıyor musunuz?
Benim partili olmadığımı herkes biliyor. Ama bana rağbet gösteriyorlar. Sözlerime değer veriyorlar. Fikri Işık beni methediyor. Bunlar güzel şeyler. Sağlıklı bir ilişki kurduğumuzu düşünüyorum. Zaman zaman Fikri beyden yardım isterim. İbrahim başkanla da hakeza ilişkilerimiz bu samimiyette devam ediyor.
Ben burada sanayici-siyasetçi uyumunu sağladığımı, süreçleri sağlıklı bir şekilde yönettiğimi düşünüyorum. Siyaseten aynı yerde değiliz. Ama sağlıklı ve samimi diyalog kuruyoruz. Bu önemli.

OLAĞANÜSTÜ BİR KAMPUS
Kocaeli Sanayi Odası binasının yenilenmesi konusu ne oldu?
Biz aslında yola cephe bir bina düşünüyorduk. Fikri Bey, “Bu yeşilliği bozmayın” tavsiyesinde bulununca, kendisi benim de çok değer verdiğim bir insan. Zaten Kulüp Bithynia da fiziksel olarak ömrünü tamamladı. Sadece düğün salonu olarak kullanılıyor.
Biz şimdi orada çok katlı bir bina yaparak, alt katında devletin ve belediyenin kullanabileceği, bizim de ufak tefek fuar organizasyonu yapacağımız EXPO dediğimiz bir merkez yapmak istiyoruz. Üst katlarına da mümkün olursa, kamuda sanayiye hizmet veren KOSGEB ve MARKA gibi kuruluşlar şu an dışarıda ve kiradalar. O tarz kurumları buraya alabilirsek, hem odaya ufak da olsa bir kira geliri olur hem de burası bir sanayi hizmet kompleksi haline dönüşür. Yan taraftaki binayı da yenileyebilirsek (Ki bu işlerin tamamı 4 yılda ancak yapılır) burası olağan üstü bir kampüs haline gelecektir. Kocaeli’ne yabancı büyük bir heyet gelse burada ağırlanabilecek, toplantı salonları ve fuaye alanları ile güzel bir yer olur.
Proje ne zaman netleşecek?
Tevhidini yeni yaptık. Projemiz İzmit Belediyesinde. Ruhsat aşamasındayız. Mimari projenin kabul ve ihale edilmesi süreci var. İzmitli bir firmaya yaptırmak istiyoruz. Bu projenin olmazsa olmaz şartı bu olur. İhalesini muhtemelen seçimden sonra yaparız.

02 Eyl 2017 - 16:57 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.
Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?