Yerel Basının EN’leri 3

Gazetelerde adettir, her yılın sonunda yılın enleri yapılır.
Bende 2018 yılına girerken bu yılın EN’lerini, bizim camiaya dönük bir şekilde yazmıştım.
2018 ve 2019 yıllarında Yerel Basının EN’lerini yazdıktan sonra 2020 ve 2021 yılına girerken yazmamıştım.
Aslında bu yıl da yerel basının enleri şeklinde bir köşe yazısı yazmak aklımda yoktu.
Fakat Kocaeli Gazetesinde çalışan arkadaşlarımdan Özgün Erbulan, bana daha önce yazdığım yerel basının enlerini köşelerini hatırlattı.
Özgün de bunu hatırlatınca madem öyle dedik, tekrar zaman geçtikten sonra bakıp gülümseyeceğimiz, birbirimizi hatırlayacağımız bir hatıra bırakalım tekrar bu sütunlara.
Malum, Türkiye’de yaşıyoruz.
Genelde hepimizin stresli, sorunlarla dolu bir hayatı var.
Bir de mesleğiniz de sorunlar ve çözümleri üzerine kuruluysa işler azıcık daha zorlaşabiliyor.
Bunlardan rahatsız değilim, asla yanlış anlaşılmak istemem.
Çünkü işimi gerçekten severek yapmaya çalışıyorum.
Sadece söylemek istediğim bizler kötü olaylara biraz daha fazla tanıklık ediyor ve ilgileniyoruz.
Ülkenin atmosferini de buna eklediğiniz zaman tüm gazeteci arkadaşlarım gibi bende her zaman olmasa da kendimi çok yorulmuş, bunalmış ve negatifleşmiş hissediyorum.
Mesleğin getirmiş olduğu bu psikolojik yük; bazen beni kendi hayatımda aldığım standart kararlarda bile bir yanlış arama, bir hata arama sürecine götürüyor.
Şöyle anlatayım; bazı anlarda iyi ve faydalı bir şey yaptığıma emin olsam bile, tekrar tekrar bunun iç muhakemesini kendi içimde yapıyorum.
Bu gereksize kaçan negatif bakış açısıyla aynı konu üzerine yaşadığım birden fazla sorgulama süreci; beni sürekli her olayda en kötü ihtimaller ve çözümleri üzerine düşünmeye sevk ediyor.
Ortada kötü ihtimalleri doğuracak bir durum bile yok, ama yine de bazen kendimi, işte bu şikayet ettiğim şeyi yaparken buluyorum.
Bugün de bu yaptığımın bir yanlış olduğunun bilincinde bir insan olarak, güzel şeyler, iyi şeyler düşünmek istiyorum.
Aslında bu anlattıklarımda pandemi süreciyle beraber herkes için zorlaşan yaşam koşullarının da büyük etkisi var.
Ama düzelicez inşallah be : )
2022 yılının da tüm meslektaşlarım ve sevdiklerim için; en başta da kendim için negatiflikten arındığımız bir yıl olmasını dileyerek ve burada aslında yer vereceğim ancak bir şekilde unuttuğum tüm arkadaşlarımın da affına sığınarak yerel basının enlerine başlıyorum.

EN KAFASI RAHAT
Bu hayatta herkesin tanıması gereken, Demokrat Kocaeli Gazetesinde çalışan bir Boran Kayalar gerçeği var. Hayatta bir şeyler nasıl dert edilmez diye ders verse Boran, parayı kırar. Adamın bu sıkıntısız yönünü bizim camiada sevmeyen kimse yoktur diye düşünüyorum.

EN MAKARA
Kocaeli TV’nin çalışanlarından Eren Demirtürk’ü tanımayan yoktur. Eren hayatımızda tanıdığımız en geyik insanlardan biri. Onunla denk gelince muhakkak ona bir şeyler anlattırın. Sizi bir komedyen kadar güldürebilir.

EN SESLİ HABER YAZAN
Özgün Kocaeli Gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Abbas Çakar. Daha önce kendisini, “En hoş asabi” ilan etmiştim. Şimdi sıra geldi haber yazmasına. Abbas abi haber yazarken bir gün kayda alıp Facebook’ta yayınlayacağım. Ancak öyle ne demek istediğimi net bir şekilde gösterebilirim, yazarak olmaz.

EN MUCİT
Başlığı okuyan arkadaşlarımın, “Nuri’ye sıra geldi” şeklindeki iç sesini duyar gibiyim. Kocaeli Gazetesinin kıdemli muhabirlerinden Nuri Dinçer Akçaharman’ın eli çok beceriklidir. Geçen gün kendisi koşu bandından zımpara yapmış, tahta plak zımparalıyordu. Harcanıyor adam bu meslekte.

EN GEVŞEK
Daha önce de yazmıştım. Bağımsız Kocaeli Gazetesinin kurucularından Sebahattin Aydın benim bu meslekteki en eski dostlarımdan biridir. İnanmadığı bir şeyi ne yazar ne konuşur. Hatta Sebo genelde az ve öz konuşur. Gevşeklikle uzaktan yakından alakası da yoktur. Ama dedim ya, burası benim köşem. Aramızdaki eski muhabbetlere binaen onu bir kez daha en gevşek ilan ediyorum.

EN BONUS
Kocaeli Gazetesi muhabirlerinden Serhat Güneş, bonus saçlarıyla piyasaya nam saldı. Daha önce birlikte de çalıştığımız Serhat’ı saçlarının da verdiği etkisiyle 1 km öteden görseniz, parmakla gösterirsiniz.

EN ESKİ BONUS
Bonus dediniz mi muhabirlerin Serhat'ı varsa internet editörlerinin de Hakan'ı var. Demokrat Kocaeli Gazetesinde çalışan Hakan'ın soy ismi bile şu an aklıma gelmedi. Kafamda adamı Bonus Hakan diye kodlamışım. Hakan, neydi soy ismin?

EN AYKIRI
Kocaeli Gazetesinin muhabirlerinden Nazım Özgün Erbulan’ı, (Nazım ismini bir ben kullanıyorum sanırım) çok severim. Tanıştığımızdan beri arkadaşız. Kendisi tanıdığım en aykırı tiplerden. Adamın sürekli farklı farklı, ilginç, dikkat çekici çözüm önerileri ve fikirleri var. Sağ olsun…

EN ANNE
Sanırım bizim muhabir arkadaşlarımızdan anne olan tek isim Suriye Çatak Tek. Suriye ablanın çocuğu Mahir artık hepimizin bir kardeşi gibi. Suriye ablayı görüp de Mahir’in halini hatrını sormayan yoktur. Ve hepimiz de böyle yüksek tansiyonlu bir işte sokaklarda koştururken evladına yaptığı örnek annelik sebebiyle Suriye ablaya saygı duyuyoruz.

EN KOMİK GÜLEN
Demirören Haber Ajansında çalışan Alişan Koyuncu. Alişan, bazen samimi ortamlarda klavyeye ancak, “ehhhhihihi” yazarak tercüme edebileceğim tonda bir kahkaha atıyor. Onu mutlaka günün birinde bu reaksiyonu alabileceğiniz şekilde güldürün…

EN AKSİYONLU
Bağımsız Kocaeli Gazetesinin kurucularından Uğur Enç de benim 2012 yılında mesleğe başladığımdaki ilk haber müdürümdü. Yıllardır tanıdığım Uğur’dan edindiğim izlenim bir aksiyon adamı olduğu. Onu ikna edebilecek ciddi bir sebep bulun, kendisiyle gerçekten güzel maceralar yaşayabilirsiniz. Hareketi çok seviyor.

EN KILIK DEĞİŞTİREN
Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, NTV Temsilcisi Cemal Kaplan, kılık değiştirmeleriyle meşhurdur. Bir gün sosyal bir deney için Yeni Cuma’da dilenci olan Cemal Abi, bugün de yılbaşı öncesinde Nasreddin Hoca kıyafetiyle huzurevinde yaşlılara hediye dağıttı.

EN DRONE
İHA’da kaşeli muhabir olarak çalışan Faruk Kıyak, benim Nuri Dinçer Akçaharman ile birlikte ilk habere gittiğim isimdir. Faruk abi yeniden mesleğe döndü, hem de ne dönmek. Adamın arabasına kim otursa sürekli haber peşine koşturuyor. Ve Faruk abi sık sık kullandığı drone’yla yaptığı haberlerde büyük fark yaratıyor. Tekrardan hoş geldin abi, özlemişiz…

EN ORTAK HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADIĞIM İSİM
Kocaeli Barış Gazetesinde çalışan Oğuzhan Aktaş, herhalde bizim camiadaki en güler yüzlü ve rahat iletişim kurulabilir isimlerden biri. Oğuzhan’la ortak hayal kırıklığımız Fenerbahçe. Bunu uzun uzun konuşarak yapmıyoruz. Konusu açılınca bir iki cümle ediyor birbirimize bakıp, “Bu Fener’den hiçbir şey olmaz” deyip genelde sigara yakıp, o sigaranın yarısına ulaşana kadar az konuşuyoruz.

EN ETKİNLİKÇİ
Flaş Kocaeli Gazetesinin sahibi, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti başkan yardımcılarından Hüseyin Öziri. Hüseyin abi sosyal etkinlikler organize etmede bir numara. Sürekli etkinlikler düzenliyor ve insanları bir şekilde oraya toplamayı başarıyor. Valla ben öyle uğraşamazdım.

EN ÇAĞDAŞ
Ayşe Aydın inanılmaz bir istikrarla Çağdaş Kocaeli Gazetesinde çalışmaya devam ediyor. Vallahi Ayşe, mesleğe başladığından beri yeri değiştirmedi diye biliyorum. Bu gidişle memleketin yeni Murat Yoldaş'ı olacak. Demedi demeyin : )

EN YENİ YAZAR
Ağustos ayının başında aramıza Senem Koçman katıldı. Gerçekten ciddi bir yazı yeteneği var. Son bir aydır gazetemizde kentimizin gidilecek tarihi ve turistik yerlerini tanıtan çok keyifli yazılar yazıyor. Eğer bu zamana kadar okumadıysanız, muhakkak bir okuyun derim.

EN ÇAY TİRYAKİSİ
Hiç şüphe yok ki beraber çalıştığımız Talha Yıldırım. Talha 2 yıldır bizimle, ilk geldiği günden beri büyük bir çar tiryakisi olduğunu görüyorum. Sürekli çay içiyor ama uyuşamadığımız bir nokta var. Talha, 4 saat beklemiş çayı da içiyor! Tiryaki adam bayat çay da içermiş, öyle diyor… Hazır vatandaşı bulmuşken soralım. Sizce çay tiryakileri bayatlamış çayı da içer mi?

EN TRABZONLU
Trabzon sevdalısı, Trabzonspor fanatiği Derincemiz Gazetesi çalışanlarınlarından Orhan İmamoğlu. Onun için Trabzon ve Trabzonsporluluk çok önemli. Ona göre davranın, adamın canını sıkmayın. Bu arada 2010-2011 Sezonu Şampiyonu Fenerbahçe kardeşim, ona göre. : ))

EN KEDİCİ
Bugün Kocaeli Gazetesinde çalışan Elif Çarman tam bir kedi annesi. Evindeki kedileri anlatırken onlardan ‘çocuklarım’ diye bahseder. Sağ olsun bana da kendi kedilerinin yemediği (kedilerdeki lükse bakar mısınız?) yemleri bana vermişti. Valla bizimkiler 3-4 ay boyunca o yemleri hapır hupur yedi.

EN DİŞİ REİS
Kocaeli Hakimiyetin çalışanlarından Burcu Nazlı’yla daha önce mesaimiz de olmuştu. Kendisine o dönemden beri reis diye hitap ederim. Tam bir dişi reistir. Konuşun, anlarsınız.

EN DAĞINIK
Daha önce beraber çalıştığımız Demokrat Kocaeli Gazetesi muhabirlerinden Cihat Polat da çok eğlenceli bir arkadaşımızdır. Cihat, Medya Evinde bulaşıkları senin yıkamadığına dair ciddi iddialar var. Bu sebeple en dağınık seni seçtim. Bu iddialar doğru mu kardeşim? Yoksa aramıza mı girmeye çalışıyorlar? : )

EN GENÇ
Özgün Kocaeli Gazetesinin imtiyaz sahibi Yüksel Demirdaş çok sevdiğim bir ağabeyimdir. Her ihtiyaç anında amasız, fakatsız yanınızda bitebilecek bir insan. Yıllardır tanıdığım Yüksel abi yılların yaşlandıramadığı aksine gençleştirdiği isimlerden. Bir tek saçları beyazlıyor, onları da görmezden gelebiliriz…

EN GOLCÜ
TV41 Haber Müdürü ve A Haber Bölge Müdürü Hakan Süer, bizim en golcümüz. Halı saha maçlarında attığı gollerle hep dikkat çeker. Ama Hakan abi MHP il teşkilatıyla yaptığımız maçta biraz şahsi oynadı. Abi fırsat ver, biz de gol atalım : )

EN MEŞHURUMUZ
Sosyal medyada en meşhurumuz Kocaeli Bizimşehir Gazetesinin sahibi Erdal Sertel'in kızı Feyza Bilge Sertel. Feyza'nın Instagram'dea yayınladığı bir video 5 milyona yakın izlenme yakalamıştı. Hem TikTok, Instagram gibi yeni medyayı çok iyi bilen, bu bilgilerini de yerel bir bakış açısıyla harmanlamaya çalışan Feyza, bizim sektörün en umut vaat eden isimlerinden biri. Yolu açık olsun.

EN NAİF
Naif Arif. Bizim Yaka Gazetesinin muhabirlerinden Arif Bulut, tanıdığım en nazik, en saygılı, en mütevazı insanlardan biri. Onun bu güzel özelliklerini ben de gazeteci arkadaşlarım da fazlasıyla takdir ediyor.

EN KEDİ MAĞDURU
Özgün Kocaeli Gazetesi muhabirlerinden Ayşe Uğuz, bizim en kedi mağdurumuz. Ayşe’nin Uzay isimli kedisi iddialara göre kendisine haftada 3 günü zindan ediyor. Uzay, sebepsiz bir şekilde Ayşe’ye evde saldırıyormuş. Ben bu davada kedi tarafındayım. Ayşe, kesin sen bir şey yapıyorsundur. Yeme bizi…

EN “OFF” ÇEKEN
Başlık negatif duruyor, ama aslımda öyle değil. Bir süredir Kocaeli Denge Gazetesinde çalışan Busenur Küpeli, benim eski mesai arkadaşlarımdan. Buse özellikle memlketi Antep’in baklavalarını ve yemeklerini anlatırken cümleye, “off” çekerek başlar. Sanırım böyle yapınca anlattığı yemeklerin lezzetinin hakkını verdiğini düşünüyor.

EN “SKANDAL”CI
Kocaeli Barış Gazetesinin muhabirlerinden Merve Dişli, bu camiaya skandal kelimesini kazandırdı. Çünkü biz skandal kelimesini haberlerde sık sık kullanırız ancak fiilen çok zikrettiğimiz bir kelime değildir. Merve o kelimeyi ve söyleyişindeki tınısını tüm arkadaşlarımızın aklına işledi.

EN KARTEPELİ
Kartepe Gazetesi çalışanı Deniz Karamert’le özellikle 2014 yerel seçim öncesinde CHP’nin belediye başkan aday adaylarıla köy köy dolaşmıştık. Kendisi Kartepe’ye bir gitti, gidiş o gidiş. Kendisini daha fazla görmek istediğimizi buradan iletmiş olayım…

EN ÇOK ULUSAL KANALLARDA GÖRMEK İSTEDİĞİM
TV41’in ekran yüzlerinden, bizim Çido’nun ikiz kardeşi Meltem Armağan, gerçekten işini büyük bir ciddiyet ve özveriyle yapıyor. Geçen gün Vatan gazetesinde de bir köşede kendisine yer verildi. İnşallah onu ilerleyen zamanda büyük kanallarda haber sunarken görmeyi başarırız.
(Çiğdem ve Meltem önceki gün anneannelerini kaybetti. Başları sağ olsun, Allah Ayşe annemizin mekanını cennet eylesin)

EN HABERLERDE GÖZÜMÜZÜN ARADIĞI
Gazeteciliğe başladığım gibi tanışmıştım Murat Yoldaş’la. Murat abi sektöre giren her yeni arkadaşla birebir konuşur, tanışır, sohbet ederdi. Tecrübelerini aktarır, gidilen haberde yardımcı olur ve zorluk çekenin eksiğini tamamlamaya çalışırdı. Yürüyüş yolunda 10 dakika onunla yürüseniz, 10 kişiden selam alırdınız. Ve Murat abi 29 Nisan 2021’de Özgür Kocaeli’den emekli oldu. Gerçekten de gittiğimiz haberlerde gözümüz Murat abiyi arıyor.

EN ÖZLEDİĞİMİZ
Allah rahmet eylesin, Barbaros Tantan sevdiğimiz bir ağabeyimizdi. Eski gazeteci ve siyasetçi Barbaros abi, hasta Beşiktaşlıydı. Tüm gazeteci arkadaşlarımzın saygı gösterdiği, sohbet etmekten keyif aldığı bir adamdı. Ne zaman Medya Evinde görsem büyük bir kupa bardakta çay içiyor olurdu. Hepimiz onun sohbetini, bazen aksiliğini, şakalarını ve güler yüzünü çok özledik.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Furkan Çalışkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.

03

İzmitten Biri - Burcu Nazlı dediğin gibi disi reis Furkan kardes, zamanında bizim de bir konuda yardımımıza el uzatmış, sorunumuzu ortadan kaldırmıştı :))) Hakan Süer, Abbas Cakar da çok iyi gazeteciler, bu yılın enlerine nokta atışı yaptığın için bizde sana çok teşekkğr ederiz, keyifle okuduk kardeşim, hepinize başarılar dilerim, saygılar

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 31 Aralık 15:42
02

Mercan - Vallahi Furkan bey , insan kendi Ailesini ve sülalesini bu kadar bilmez/tanımazken , sana MaşaAllah diyorum ne diim :))).Sosyalliğine hayran kaldım doğrusu.tebrik ederim.Bende sizi En Centilmen Gazeteci ilan ediyorum kardeşim.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 31 Aralık 14:57


Anket Korona aşısı sizce zorunlu olmalı mı?