Tenzili rütbe mi?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdürü Serhan Çatal’ın Ulaşımpark AŞ Genel Müdürlüğüne getirilmesine bazı insanlar ısrarla “tenzili rütbe” değerlendirmesini yapıyor.
Tek yönlü bakarsanız, böyle de diyebilirsiniz.
Ama gelin biz hep birlikte çok yönlü bakalım;

  • Özel Kalem Müdürlüğünün bütçesi yaklaşık 5 milyon lira. Ulaşımpark AŞ’nin bütçesi ise en az 1 milyar TL’dir. Sizce mukayese edilir mi?
  • Özel Kalem Müdürlüğünde yaklaşık 20 kişi çalışıyor. Ulaşımpark AŞ’de ise en az 1000 kişi. Yeni otobüslerin de devreye girmesiyle bu sayı 1500’ü bulur. Sizce mukayese edilir mi?
  • Ulaşımpark AŞ sıradan bir belediye şirketi değil. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin en çok personel çalıştıran, en büyük bütçeye sahip, vatandaşı en çok ilgilendiren şirketi. (Belde AŞ’de personel çok daha fazla ama şirkette değil belediye bünyesinde çalışıyorlar. İSU da BİT değil KİT)
  • Özel Kalem Müdürlüğünde randevu oluşturma ve talimatların takibi ana konuydu. Ulaşımpark AŞ’de ise işletmecilik, insan, para ve süreç yönetimi. Yani kariyer ve CV açısından da hayli önemli.
  • Ulaşımpark AŞ’nin başına geçen eski özel kalem müdür yardımcısı Yasin Özlü, Başiskele Belediye Başkan adayı ve sonrasında başkanı oldu. Bu atama, Serhan Çatal için de bir şans, bir kapı neden olmasın? Neden olaya bir de bu açıdan bakmıyorsunuz?
  • Başka kim genel müdür olabilirdi? Başka bir şirketin genel müdürü ya da genel müdür yardımcısı olabilirdi. Ya da siyasi yönü ağır bir isim. Zira Ulaşımpark teknik olmakla birlikte siyasi bir şirket. Halkla, sokakla, siyasetle çok içli dışlı.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan da böyle yapmaz mı? Özel kaleminde çalışan pek çok kişi çeşitli kurumların başına geçmedi mi? THY, TİKA aklıma gelen ilk kurumlardan.
  • Siz Serhan Çatal’ın yerinde olsanız, (Büyükakın’ın genel sekreterliği dönemi dahil) uzun süredir özel kalem müdürlüğü yapsanız, yaşınız da genç olsa, böyle bir teklifi kabul etmez misiniz? Teklif gelmemişse, başkandan talep etmez misiniz? Böyle bir fırsat önünüze kaç defa gelir?
  • Özel kalem müdürlüğünün havası var, forsu var. Ama o hava ve fors sadece hava ve fors. Başkanı etkileme gücü fazla. Tamam ama hepsi o kadar.
  • Özel kalem müdürlüğünden bir şirkete koordinatör ya da başkan danışmanı olarak gönderilseydi, buna tenzili rütbe denirdi ya da “cezalandırıldı” şeklinde yorum yapılabilirdi. Daha önce böyle oldu, örneği var. Ama bu hafta Büyükşehir’in özel kalem müdürü, Büyükşehir’in en büyük şirketine genel müdür yapıldı.

Şimdi siz söyleyin, terfi mi, tenzili rütbe mi?

Tenzili rütbe mi?

Sordum: Amerika’da da ekonomik kriz var mı?

Amerika Birleşik Devletlerinin Newyork kentinde küçük bir işletmenin ortağı olan, pizza-pide tarzı şeyler satan Kocaelili bir tanıdık var. Yıllardır bu işi yapıyorlar. Telefon açtım, “Amerika’da da ekonomik kriz var mı?” diye sordum.
İşte aldığım cevaplar;

Amerika’da enflasyon gerçekten yüzde 5-6 mı?
Elbette değil. Bence yüzde 50’ye yakındır. Mesela benzinde büyük artış var. Geçen sene 2.5 Dolardı. Şimdi 4 Dolar civarında. Gıda fiyatlarında da hiç olmayan artışlar oluyor.

Türkiye’de fiyatlar neredeyse her hafta değişiyor…
Bizde de öyle. İşletmemize her hafta malzeme alıyoruz. Her hafta bir şeylerin fiyatı değişiyor. Belki bazı ürünlerdeki yükseliş Türkiye’deki kadar değil. Ama genel anlamda Amerika Newyork da Türkiye gibi.

Ürün bulmakta zorluk yaşıyor musunuz?
Yaşıyoruz. Bazı ürünleri bulamıyoruz. Mesela tavuk, sucuk, kağıt, sodada sıkıntı var. Bazı haftalarda başka ürünlerde sıkıntı oluyor. Her hafta değişiyor.

Eleman sıkıntısı var mı?
Olmaz mı? Tıpkı Türkiye’deki gibi Amerika’da da çalışmak istemeyen çok insan var. Özellikle kredi kullanan vatandaşlar neredeyse hiç çalışmıyor. Biz de personel bulmakta çok zorluk çekiyoruz.

Ev fiyatları da Amerika’da çok arttı mı?
Amerika’da devlet vatandaşa 30 yıl vadeli ucuz kredi (hibe değil) verdi. O krediyi verir vermez özellikle ev fiyatları ikiye katladı. 300 bin Dolarlık bir evin fiyatı 600 bin Dolara çıktı. Kiralar aynı şekilde iki katından fazla arttı.

Ya araba fiyatları?
Amerika’da ikinci el piyasası eskiden çok ucuzdu. Hatta ikinci el değersizdi. Ama şimdi kıymetlendi. Türkiye kadar bir artış yok. Çünkü Türkiye’de dövizin yükselişi artışın hızını çok artırdı. Ama Amerika’da da eskisi gibi çok ucuz değil.

Normal hayatta bir sıkıntı var mı?
Yok ama Amerika’da bazı değişmez dediğimiz kurallar bile değişiyor. Mesela her yer çöp, her yer pislik içinde. Ben hiçbir zaman böyle bir şey görmemiştim. Pandemi bizi de etkiledi. Orada da işlerin nereye gideceğiniz küçük esnaf olarak biz göremiyoruz.

Sence Türkiye neden böyle? Neden Türkiye’de daha çok sıkıntı çekiyoruz?
Birincisi Türk Lirasında yaşanan büyük değer kaybı yüzünden. Burası net.
İkinci sorun ise enflasyon. Ama bu konuda bana göre Türkiye’nin en büyük sorunu kendi insanı. Herkes elindeki ürünü değerinin fazlasına satma peşinde. Ama alacağını kendisine satacak olan vatandaş da aynı şeyi yapıyor. Yani kendi kendimize kazık atıyoruz. Türkiye’de yapılan bu. Yüzde 100 ithal edilen bir üründe yüzde 100 zammı anlayabilirim. Ama ithalatla hiç alakası olmayan ürünlerde bile çok ciddi artış var.
Ayrıca vatandaş da stok yapıyor. Bu da büyük sorun. Piyasanın bu hale gelmesiyle birlikte 1 tane ihtiyacı olan 4 tane alıyor. İhtiyaç fazlası yapılan alımlar piyasadaki stokları da eritiyor. Herkes normal hayatına devam etse, Dolar’ın etkisi hayata bu kadar yansımaz.

Yani Amerika da güllük gülistanlık değil mi diyorsun?
Türkiye’de yaşanan sıkıntıların Türkiye’ye has olduğu zannediliyor. Tamam, Türkiye’de sarsıntı fazla ama Amerika da güllük gülistanlık değil.
Dünya devi olan bir Amerika’dan bahsediyoruz. Ticaretin, turizmin, ekonominin her şeyin zirvede olduğu, insanların hayallerini kurduğu bir ülke. Evet, geçmişte ticaret daha kolaydı. Ama Pandemi’den sonra bütün dengeler alt üst oldu.

Tenzili rütbe mi?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Engin Şahin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.

04

Hakan - serhan çatalın ulaşımpark aş ye genel müdür olması bir tenzili rütbedir.tahir büyükakının yapmayı planladığı bir şey olduğunu düşünüyorum. bir kere özel kalem müdürlüğü riski çok yüksek olmayan disiplinli ve bir okadar da insanı güdüleyen bir kariyer basamağı.

ulaşımpark aş ye baktığınızda bu şirketi yönetmek o kadar kolay bir şey değil.çalışanların fazlalığı onların arsındaki uyumu ve dengeyi sağlamak çok zor .ayrılan genel müdür öyle sıradan biri değil kent konutta hafriyat konusunda başarılı olmuş biri.başka bir zorluk otobus şöförleri.şöförlerin kurum kultürüne uygun davranmasını beklemek çok zor en büyük personel sayısı şöförler ve tamir bakım onarım bölümü biz arada sırada otobüslerle seyehat ediyoruz büyük şehir şöförlerinde büyük bir gerginlik olduğuna şahidiz ben bu insanlara hak veriyorum çünkü hergun uzun yollar katediyorlar ve halkın talep ve istekleri onları yoruyor bazen bıktırıyor. psikolojilerini çok zorlayan durumlarla karşılaşıyorlar.birde bu insanların eğitim seviyeleri farklı farklılıkları aynı amaca yönlendirmek yetenek ister cesaret ister .birde özel kalemde başarısızlık riskiyle ulaşımpark taki başarısızlık riski arasında fark var. ulaşım park ta başarısız olma riskiniz çok yüksek. hergün başka bir problemi çözmek zorundasın .bu yöneticinin sinirlerini geren bir durumdur. aynı zamanda bu işin halk boyutu var şikayetler ve yaşanan sorunlar sonuçta genel müdüre yazar. bakın asya tur nasıl battı. en büyük sorun çalışanlar arasında ki sürekliliği sağlayamadılar eleman sürkülasyonu araç bozulmaları şöförlerin vatandaşlarla kavgaları bir markayı bitirdi. engin senin bu konudaki görüşüne katılmıyorum bu durum serhanın güvenli bölgesinden ayrılıp onu zorlayacak bir atmosfere girmesidir ulaşım sektöründe kişisel gelişim ve eğitim planlamalar gerçeklerle çoğu zaman çakışır. ben serhanın atamasının bir tenzili rütbe olduğunu düşünüyorum.dışarıda duyuyorduk serhan çatalla ilgili bazı şikayetlerin olduğu söyleniyordu sonuçta tarflara hayırlı olsun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Aralık 16:58
02

Süleyman - "...Ama ithalatla hiç alakası olmayan ürünlerde bile çok ciddi artış var." İthalat ile alakası olmayan ürün var mı?

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 16 Aralık 11:03
01

Sakarşakir - e dönsün madem güzide ülkemize aynıysa amerika.. atma recep din kardeşiyiz güney amerikada fln yaşıyor heralde, gir yutuba güncel fiyatlar var ..

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 16 Aralık 10:04


Anket 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde İzmit Belediye Başkanı kim olmalı?