Sayıştay’a cevap bile vermemişler

Sayıştay yanlış bilmiyorsam 2-3 yılda bir Kamu İdareleri Genel Denetim Raporlarını yayınlar.
Dün ilimizde 4 kuruma dair ( İzmit, Körfez ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile İSU Genel Müdürlüğüne ait) raporları yayınlamış.
Kısa birer tahlil yapayım;

İZMİT BELEDİYESİ
Toplam 17 bulgu var.

 • Belediye, Kocaeli Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB), MARKA kalkınma ajansı ve Büyükşehir paylarını yatırmamış.
 • Doğrudan Temin ile yapılan mal alımları yüzde 10 ile sınırlı olmalı. Aşarsa Kamu İhale Kurumundan uygun görüşü alınmalı. Ama İzmit Belediyesinde görüş alınmamış. Üstelik mal alımlarının yüzde 78’i Doğrudan Temin yöntemiyle satın alınmış.
 • Belediye vergi ve sigorta borçlarına ilişkin yapılandırma ödemelerine uymuyormuş, bu sebeple ilave faiz ödeniyormuş.
 • Belediyenin memurlara verdiği bayram ikramiyelerini de eleştirmiş Sayıştay. Ama aynı durum Körfez Belediyesinde de söz konusu. Zaten tüm belediyeler veriyor. Dolayısıyla bu eleştiri İzmit’e has değil.
 • Raporun en ilginç, en tuhaf, en şaşırtıcı, bence en tehlikeli yönü, hemen hemen her bulgu ile ilgili açıklamanın en altında yer alan “İdarenin bulgu konusuna ilişkin cevabı, yasal süre içerisinde gönderilmediğinden…” ifadesinin yer alması. Yani İzmit Belediyesi, Sayıştay’ın hiçbir bulgusuna cevap vermemiş, savunma yapmamış. Bu şu demek: belediye yönetimi önümüzdeki dönemde Sayıştay raporunu mağduriyet konusu olarak ele alabilir. Başka türlü bu yaptıklarını nasıl savunabilir? Ya da bir belediye konuyu siyasi zemine çekmeyecekse savunma yapmaktan neden çekinir?

KÖRFEZ BELEDİYESİ
Toplam 13 bulgu var.
Açık söyleyeyim, bulgularda dişe dokunur bir şey göremedim. Hemen hemen hepsi teknik, tali ya da küçük detaylardan ibaret. İsterseniz siz de inceleyin.

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Toplam 15 bulgu var.

 • İlçe belediyelerine kafeterya tahsisi, ilçe belediyelerine borç verilmesi ve bazı taşınmazların bazı derneklere bedelsiz tahsisini Sayıştay yanlış bulmuş. “Büyükşehir’in görevleri arasında değil” diyor.
 • Belediyenin 2020 yılı içinde 76 adet pazarlık usulü ihale yaptığı belirtilmiş, bunların açık ihale yapılması istenmiş.
 • Bazı yapım işi ihalelerine araç temininin konulması. Ki bu konu daha önceki Sayıştay raporlarında da yer almıştı diye hatırlıyorum.

İSU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Toplam 9 bulgu var.
Açık söyleyeyim, İSU’nun bulgularında da dişe dokunur bir şey göremedim. Hemen hemen hepsi teknik, tali ya da küçük detaylardan ibaret.


Neden Cem Seymen?

Adam AK Parti karşıtı ötesi.
Adam sosyal medyada sürekli ama sürekli iktidara (gazeteci tabiriyle) geçiriyor. Eleştirmiyor, düpedüz geçiriyor.
Adam sürekli sorunların üzerinde tepiniyor, sürekli “yazık bu ülkeye” diyor, çözüm önerilerini çokça konuşmak yerine karamsarlık pazarlıyor.
Sosyal medyasında her şey apaçık ortada zaten.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Tarım Şurası programına katılan Cem Seymen isimli gazeteci, “Böyle bir şura alkışlanmalı” demiş.
Elbette alkışlanmalı.
Ama bu tür popülist tipler de, böyle değerli programlara davet edilmemeli.
Onların alkışı size bir şey kazandırmaz.
Renkli çerçeveli gözlüklerine de kimse aldanmasın.
İdeoloji pazarlayan, sosyal medyada uzman kasar davranan tiplerden lütfen uzak durun.
Ama şura düzenlemeye de devam edin.


Çakma belediye, çakma muhalefet!

AK Partili bir belediyede olsaydı bu olay, muhtemelen Sözcü, Fox TV, Cumhuriyet, Oda TV, KRT, Halk TV ne varsa çullanır, muhtemelen “Çakma belediye” benzeri başlıklarla MANŞET atarlardı.
Ama olay CHP’li bir belediyede olunca onlar da sessizliğe bürünüyor. Sebebi malum!
(Gerçi iktidar medyası da gündemine almadı bu olayı ama neyse : )
“Belediye zabıtasına çakma Columbia” başlıklı bir haber yaptık.
İzmit Belediyesinin, “çakma” diye tabir edilen “sahte” ürünleri denetlemekle görevli zabıta memurlarına “çakma, sahte, imitasyon” ayakkabı ve yağmurluk satın almasını eleştirdik.
Olayın hem suç hem de gayrı ahlaki bir tutum olduğunu söyledik.
Her şeyi aynı zamanda harcama yetkilisi olan Fındık müdürün organize ettiğini öğrendik ve yazdık.
Sonrasında…

 • Columbia ve Nort Face ürünlerin orijinal fiyatlarını araştırdım (1000-2500 TL arası imiş).
 • Şahsen sahte ürünlerin satın alındığı yere gittim, camında “tost bulunur” yazan o iş yerini gördüm.
 • Ve belediyenin tost satan bir yerden nasıl olup da Columbia marka ayakkabı ve yağmurluk satın aldığını anlayamaya çalıştım. Satın Alma Müdürlüğünün neden araştırma yapmadığını, böyle bir satın almaya nasıl imza attığını anlamaya çalıştım. (Tabii ki anlayamadım.)
 • Bu arada faturayı merak ettim. Alınan ürünler faturaya “…numara …model Columbia ayakkabı, yağmurluk” gibi net ifadelerle mi yazıldı? Yoksa “ayakkabı” diye yuvarlak ifadelerle hiç de şeffaf olmayan bir tanımlama mı kullanıldı?

Aradan 1 hafta geçti, İzmit Belediyesinden tek satır açıklama ya da yalanlama gelmedi.
Belediye sessiz kalabilir de, İzmit’teki muhalefetin sessizliğine ne demeli?
Her ne kadar başkan yapmasa da, bu konudan bilgisi olmasa da, ortada açık ve aleni bir suç ve gayrı ahlaki bir olay var ama bizim muhalefetten (Yani AK Parti ve MHP’li meclis üyelerini ve teşkilatları kastediyorum) ses yok!
İyi de neden?
Bu olayı önce İsmail Saymaz’ın yazmasını bekliyorsanız daha çoook beklersiniz arkadaşlar.
Dahası çakma muhalefet olursunuz.
Nasıl çaktım ama : )

# YAZARIN DİĞER YAZILARI
# İLİŞKİLİ KONULAR

Yazar Engin Şahin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.

08

İyi Okuyun Derim! - Sayıstay raporları sayiştayin sitesinde mevcut herkese aleni açık!

Körfez belediyesinde dişe dokunur birşey yok mu?

Taşınmazların ilgili infaz maddesini okumadınız mı engin bey!

Eksik alınan emlak vergilerini!

Ve diğer 10 bulguyu iyi okuyun!

İsmail baranın yasal olmayan yollarla müdür yaptığı ve taşınmazlardan sorumlu olan nurdan zorluer görevini yapmamış mesela sayıştaya göre!

Orada açıkça yazıyo görevi ihmal!

Maaştan kesme!

Soruşturma açılması!

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 05 Aralık 21:01
06

Uzman - Evet yazınız gayet açıklayıcı olmuş sonucada noktayı çakmışsınız lakin eskilerin amiyane tabiriyle falafoş olmuş Ben siyasetçilerden tiksinti duyan biri olarak tespitim şudur aynı kaptan yemlemiyor farklılaşmış gibi gözüküyorlar Sadece menfaatlerine dokunabilirsiniz bir çayırlı koparırlar yoksa dertleri millet hizmet falan değil yekürküm ye Çakma Colombia fiyatı toptanda 90 tl yağmurlukta olsun 100 tl buna inanıyorumki 500 ödenmiştir kalan fark ise biyerlerdedir devletin malı deniz yemeyen domuz diye atasözü üretilmiş bilmezlerki yiyen domuza kurban olsun evet sonuç güzel çakmışsın ama yokuşun inişi yolun genişi hissetmezler

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 04 Aralık 10:35
05

Faruk Karakuzu - Tahsilatcılık yapan başkani

Sonrasin da çöp kovasına 50 TL para alan belediyeyi neden yazmıyorsun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Aralık 08:28
04

Doğrucu Davut - İzmit belediyesi ile ilgili bulgulardan 2. Madde inanılır gibi değil. Bilmiyorum ama Türkiye tarihinde alımlarının neredeyse yüzde 80'ini doğrudan teminle alan başka bir idare var mıdır? Yaklaşık 18 trilyon bütçeden 15 trilyonluk doğrudan temin yapılmış. Böyle bir şey olamaz. Bütçenin en fazla yüzde onu doğrudan temine ayrılabilir. Doğrudan temin acil ihtiyaçların hemen giderilmesi için ihalesiz bir alım yöntemidir. Acil bir ihtiyaç olursa İstediğiniz firmadan ıvedi alım yapma yöntemidir. Kanun koyucunun idarelere hareket alanı açmak için ortaya koyduğu bir alım yöntemidir. Ama neredeyse alımların tamamına yakını ihalesiz doğrudan temin yapılmış. Raporda ayrıca kamu ihale kurumundan limit artımı için izin alınmamış deniliyor. Yüzde 10 olan limit izinle en fazla yüzde 11, 12, 13...... 20 olur. Kamu ihale kurumu yüzde 80 doğrudan temin limit artırımına zaten izin vermezdi. Bu durumun acilen düzeltilmesi ve kanunlara uygun satınalma yapılması gerekir.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 04 Aralık 03:33
03

Gerçekler - Ya Engin Sayıştay raporundan ne anlıyorsun da konuşmuşsun. Akp belediyeleri için "dişe dokunur bir şey yok" yalanını niye söylüyorsun. Akp belediyeleri yolsuzluk ve usulsüz uygulamalardan geçilmiyor, ne konuşuyorsun boş boş. Büyükşehir belediyenin tarikatlere yer tahsisine yapılan usulsüz tespitine burun bükmüşsün. Belediyenin böyle bir görevi mi var. Yaptığın değerlendirme partizanca ve bilgi eksikliği ile dolu. Şunu söyleyeyim ki belediyeler mevzuata uyma konusunda çok kötü durumda ve seni temin ederim ki en kötü durumda olan da akp belediyeleri. Sayıştay'ın yazdığı ise buz dağının görünen yüzü ve siyasi iktidarın baskısı ile birçoğu yazılmamıştır.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 04 Aralık 00:28
02

Poyraz - Bana bi tost bi de columbia mont. Şaka gibi. Zabıta belediyenin aynasıdır. Ah Fatma hanım ah başka müdür yapacak adam yokmuydu?

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 03 Aralık 21:09
01

Vurdu_gol_oldu - Helal Engin abi Hem nalına, hem mıhına misali (Muhalefeti öğrenemeyen MHP ve AKP'ye de) çakmış'sın şu olayı Nevzat Doğan döneminde olsa çoktan Bütün Ülke duymuştu...

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 03 Aralık 21:09


Anket Korona aşısı sizce zorunlu olmalı mı?