Yasin Özlü’nün en büyük projesi

Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü bir süredir gazetecilere ilçeyi ve projelerini gezdiriyor, 2.5 yılda yaptıklarını, halen devam eden projeleri anlatıyor.
Biz de bu davete icabet ettik, yaklaşık 4 saatlik zaman diliminde hızlı bir tur yaptık.
Dikkatimi çeken, sizin de dikkatinizi çekmesini istediğim başlıkları alt alta sıralamadan önce…

ÜST YAPI HARİÇ

Başkanla üst yapı yatırımlarını gezmedik. Ancak geçen gün Vezirçiftliğinde, Karadenizliler Mahallesinde kayboldum. Daha doğrusu bir arkadaşımın iş yerini bulmak için ara sokaklarda döndüm durdum. İşte o zaman fark ettim ki, bölgede her yer (ya da pek çok ara sokak) taze asfaltla kaplanmış. Ana caddeler olsa Büyükşehir yaptı diyebiliriz ama bunların tamamı ara sokaklar.
Başiskele Belediyesi seyrek yerleşimin bulunduğu konut bölgelerinde ise parkeye ağırlık vermiş. Zaten EKAP’ta da görülüyor. Başiskele, yoğun şekilde parke ihalesi yapan belediyelerden.
Bir de belediye, pazarlık usulü ihalelerin neredeyse tamamında Başiskele firmalarını tercih ediyor. İsteyen bunu da EKAP’tan görebilir. Önemli bir ayrıntı diye düşünüyorum.

BAŞİSKELE’DE EN ÇOK NEYİ BEĞENDİM?

Ya da belediyenin en dikkatimi çeken ve takdir ettiğim çalışması ne?
Kısaca: Vadiler.
Aslında Başiskele’de yeşil alan ya da yürüyüş alanı çok. Hem dağları hem sahili var. Ama Başiskele Belediyesi bu projelerle ilçe sakinlerine ilçenin orta kesimlerinde ciddi alternatifler, yeni güzergâhlar, yeşil kuşaklar oluşturuyor. Daha önce bu vadilerin farkına nasıl varılmadığını, bugüne kadar neden ilçeye kazandırılmadığını hala çok merak ediyorum.
Bizzat gidip görmenizi, eşofmanlarla yürüyüş yapmanızı tavsiye edeceğim vadiler ve özellikleri şöyle:
* DÖNGEL VADİSİ. Harika olmuş. Çok beğendim. İçinde bol ve yüksek ağaçlar var. Bu nedenle içerisi serin. Yazın muhteşem olur, çok rağbet görür, insanlar hafta içi ve sonu burada kahvaltı yapmak ister, her daim yürüyüş yapar. Ki bu yaz çok kalabalıkmış. Piknik masaları çöpleri de artıracaktır ama belediye temizlik hizmetini düzenli yaptığı taktirde sıkıntı da çıkmaz.
* DAMLAR VADİSİ. Harika oluyor. Başkanla bizzat yürüdük. Yapım aşaması devam ettiği için ilerleyen günlerde daha da güzel olacaktır. Diğerine göre biraz engebeli ve dar. Ama burası da yoğun ilgi görür. Toplamda 2.5 kilometrelik yürüyüş parkuru var.
* ALTINKENT VADİSİ. Üçüncü vadi projesi burada yapılacak. Altınkent mahallesi ile Serdar ve Aydınkent mahallerinin arasından geçen vadide. Henüz çevre düzenlemesini yapacak araçlar için yol açma çalışması başlamış. Ama bu dönemin sonuna kadar yetişecekmiş. Vadiler, Başiskele’nin güzelliğine güzellik, yeşilliğine yeşillik, cazibesine cazibe katacak.

GENÇLİK YATIRIMLARI FAZLA

Kocaeli’nin en geç ikinci belediye başkanı olmasından dolayı…
Ya da gençlik teşkilatlarında yetişen bir başkan olduğu için belki…
İlçede gençlere yönelik yatırımlar hayli fazla. Mesela;
BAŞİSKELE GENÇLİK MERKEZİ. Aşağı Yuvacık’ta, Çakmak Market’in az altında. Halen inşaatı devam ediyor. Devasa bir şey. Kocaeli’deki en büyük gençlik merkezi olabilir. Hiçbir ilçede böylesini görmedim, duymadım. Ayrıca yeni nesil gençlik merkezi olacakmış. Yani içinde sosyal medya mecraları için dijital içerik üretilebilecekmiş. Maliyeti yaklaşık 11 milyon lira.
KİTAPHANE. Özgün bir tasarımı var. Zengin bir içeriğe ve çok farklı bir konsepte sahip olacakmış. Daha çok kütüphane ve kitap çalışmaları için. Belediyeye yaklaşık 4 milyon liraya mal oluyor. Bitince de gideceğim.
Altınkent Gençlik Merkezi, Tepecik Kamp Merkezi, Gençbüs, Müzik Okulları, Spor Okulları, Dil Okulları, Çocuk Üniversitesi, Çocuk Akademisi, Çocuk Kütüphanesi bu çerçevede sayılabilecek diğer çalışmalar.

HIZLI İŞLER, TÜM BELEDİYELERE ÖRNEK OLUR

Belediyenin sloganı “Güzel işler”. Bu projenin adı ise “ Hızlı İşler.”
Özeti şu: Belediyenin imar, emlak istimlak, fen işleri, sosyal yardımlar gibi birimlerde işleri olanlar, ilgili müdürlüklere gidip muhatap aramak zorunda kalmasın diye belediye girişinde birim oluşturulmuş. Her müdürlükten bir uzman burada hazır. Vatandaş geliyor, soruyor, istiyor, buradaki vatandaşlar da o ihtiyacı en kısa sürede karşılıyor. Vatandaş ise koltuğa oturup çayını kahvesini yudumluyor.
Benzer projeleri çok yerde gördüm. Bazı belediyelerde vatandaşın yanına belediye görevlisi verildi, bazılarında sadece girişte kayıt tutuldu, “Size telefonla bilgi vereceğiz” denildi, deniliyor. Ama bu sistemlerden hiçbiri randımanlı çalışmıyor.
Oysa Hızlı İşler kayıt alan değil çözüm üreten bir birim. Bir günde ortalama 300 kişi belediyeye geliyor, yaklaşık 200 kişiye direkt olarak yardımcı oluyor, ihtiyaçlarını karşılıyorlarmış. Büyük rakam.
Belediyecilik tecrübesi olan bir gazeteci olarak söyleyeyim: Tüm belediyelere örnek olur. Hatta tüm belediyeler bir an evvel bu sisteme geçmeli, Başiskele’ye gidip sistemi yerinde görmeli. Aslında Kocaeli Valiliği Açık Kapı birimini de bu hale dönüştürmek lazım. Zira sadece kayıt alan bir birim bizim memlekette işe yaramıyor.

AİLE DANIŞMA VE YAŞAM MERKEZİ. Merkezde psikolog, diyetisyen, uzmanlar varmış. Erkekler için çok önemli olmayabilir. Ama kadınlar için önemli. Böyle bir yapının belediye binasının dışında olması da önemli. Yeni yeri de çok uygun.
TARİH YOLU PROJESİ. İlçenin tarihi eser, mekan ve yerlerini bir rota eşliğinde insanlara gezdirmek, dolayısıyla Başiskele bilincini güçlendirmek istiyorlar. Başlangıç noktası Hüseyin Kaptan Şehitliği. Final noktası Servetiye Karşı. Mantıklı. Hele bir turlar başlasın, bizzat gezip yazarız.
YEŞİLYURT KAPALI PAZAR YERİ. Her belediyenin aslında yaptığı her işe bir farklılık, bir özgünlük, bir cazibe katabileceğinin harika örneği. Mesele sadece Pazar yeri yapmak değil, aynı zamanda göze, ruha, gönüllere hitap etmek, derim ben buna.

EN BÜYÜK PROJESİ

Daha önce de birkaç kez yazdım.
Bence Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü’nün en önemli projesi mali ve idari açıdan şeffaf ve temiz bir yönetim sergilemesi.
Hizmetler de önemli ama şeffaflık çok daha önemli.
Son olarak kusursuz ev sahipliği için başta Başkan Özlü’ye, devamında Özel Kalem Müdürü Sevcan Kutlu Aydemir’e ve Basın Yayın Müdürü İbrahim Çelikiz kardeşimize teşekkürü borç biliyorum.
Güzel ve meşru yöntemlerle güzel ve iyi işler yapmaları bizleri sadece mutlu eder.
Çirkin işler, kötü işler yaparlarsa biz zaten dile getiririz.


Onları ayakta alkışlamalıyız

Biri antrenör, hakem ve Kocaeli Cimnastik Kulübü Başkanı Tolga Havuç.
Diğeri ona güvenen ve Başiskele Olimpik Cimnastik Spor Merkezi projesine yaklaşık 1 milyon lira yatıran (projenin toplam maliyeti 2 milyon lira) Serkan Örücü isimli veli.
Siz Örücü’nün yerinde olsanız ve 1 milyon liranız olsa böyle bir yatırıma girişir misiniz?
Siz Tolga Havuç’un yerinde olsanız böyle bir projenin altına girer, sorumluluğunu alır mısınız?


Kocaeli’de cimnastiği tanıtan, sevdiren, büyüten, yüzlerce okula binlerce çocuğa ulaşan, hali hazırda yaklaşık 200 çocuğa düzenli olarak cimnastik eğitimi veren Tolga Havuç’un hikayesini birkaç gün önce sizlerle de paylaşmıştık.
Bu vesile ile tekrar söylemek istiyorum:Bu iş kesinlikle para için, para kazanmak için yapılmaz. Öyle olsa Başiskele’deki merkeze yatırdıkları 1 milyon lirayı faize yatırırlar, o paranın faiziyle gül gibi geçinirler, hiç strese girmezlerdi. Yapabilirlerdi. Ama yapmadılar. Hayallerini gerçeğe dönüştürmek için çalıştılar. Hala da çalışmaya devam ediyorlar.
Aslında devletin yapması gerekeni ama yapamadığını yapıyorlar. Para veriyorlar, emek veriyorlar, dert ediniyorlar. Dünya şampiyonu cimnastikçimiz İbrahim Çolak’lar Kocaeli’den nasıl çıkar, diye dert ediniyorlar.
En beğendiğim yaklaşımları; Okul ile cimnastik eğitimini entegreli, uyumlu yapmak için çaba sarf etmeleri. Cimnastikle ilgilenen bir çocuğun derslerden geri kalmamasına özen gösteriyor, bu amaçla bazı okullarla anlaşıyorlar.
Söz konusu tesisi yerinde görmek için gittim. Halihazırda tabelaları bile yok. Çünkü yaşanan ekonomik krizden onlar da etkileniyor, maddi manevi yoruluyor. Buna rağmen sabrediyor, mücadele ediyor ve hep gülümsemeye çalışıyorlar.
Kocaeli önümüzdeki yıllarda bir cimnastik üssü olacaksa, Kocaeli’den başarılı, çok başarılı milli sporcular çıkacaksa, bunda Tolga Havuç ve Serkan Örücü’nün kişisel ve büyük bir katkısı olacak.
Tekrar söylüyorum:
Büyük bir iş yapıyorlar.
Büyük bir mücadele örneği sergiliyorlar.
Canı gönülden tebrik ettiğimi cümle aleme ilan etmek istiyorum.
Helal olsun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Engin Şahin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Kocaelispor'un kulüp başkanı kim olmalı?