Yıkımı başlatan olaylar zinciri

“Bu yıkım siyasi bir operasyondur” diyor Lütfü Türkkan.
Yıkım kısmını tartışırız, ama çıkış noktasının siyasi olduğu bir gerçek.
Peki, nasıl başladı, kim ne söyledi, bugüne kadar neler yaşandı?
Tarih tarih hatırlamak ister misiniz?

21 Mayıs 2020 İzmir’de bir cami minaresinden kısa süreli “Çav Bella” çalıyor, Türkiye gündemi bu konuya odaklanıyor.
25 Mayıs 2020 İyi Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, birkaç gün sonra bu olay üzerinden AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu’na sosyal medya hesabından sataştı, “Caminin minaresinden marş çalmak zelil bir durum. Peki siz buna da bir isim takın…” diyerek Katırcıoğlu’nun yıllar önce bir camide çekilmiş fotoğrafını paylaştı, onun camide siyaset yaptığını ima etti.
26 Mayıs 2020 Radiye Sezer Katırcıoğlu, Lütfü Türkkan’a cevap verdi, “Şehit babasına bile tahammülün yok ki camide hanımların bir araya gelmesine olsun” dedi.
27 Mayıs 2020 Lütfü Türkkan mecliste basın toplantısı düzenleyerek çok ağır bir iddia ortaya attı, “Kocaeli’deki her belediye AK Partili Kocaeli milletvekillerine tahsis ve pay edilmiş durumda. Bütün ihaleler, yapılan bütün işler AK Partili vekillere bağlı” ifadelerini kullandı ama herhangi bir belediye ve vekil adı vermedi.
27 Mayıs 2020 Aynı gün Lütfü Türkkan’ın adıyla gazetelere gönderilen basın metninde aynen şu ifadelere yer verildi: “Türkkan’ın o iddiaları, özellikle Körfez Belediyesinde paravan isimler ile ihaleler aldığı iddia edilen Radiye Sezer Katırcıoğlu’nu akla getirdi” dedi.
27 Mayıs 2020 AK Parti Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz gece yarısı tartışmaya katıldı, Lütfü Türkkan’ın bu ağır ithamına “Alçak zihniyetin siyaset tarzı: Yalan ve iftira” dedi, müfteri dedi.
28 Mayıs 2020 Körfez Belediyesi açıklama yaptı, “Hodri meydan” dedi, “Lütfü Türkkan’ı ispata davet ediyoruz” dedi. Ama yanıt gelmedi.
28 Mayıs 2020 AK Parti Milletvekili Cemil Yaman da sert çıktı, “İpe sapa gelmez” dedi, “Deli saçması iftiralarını ispatla” çağrısında bulundu.
29 Mayıs 2020 Lütfü Türkkan iddialarında herhangi bir belge, delil sunmamıştı. Hatta o soruyu bile net sormamıştı. Ancak Radiye Sezer Katırcıoğlu bizzat sordu, direkt sordu, belgeleriyle sordu. Mecliste basın açıklaması yapan Katırcıoğlu, Lütfü Türkkan’ın Dilovası’ndaki yağ fabrikası ve çiftliği ile çeşitli iddiaları gündeme getirdi, suç duyurusunda bulundu.
Sonrasında belediye ekipleri gitti, inceleme yaptı, iddiaların büyük çoğunluğu doğru çıktı, yasal süreç başlatıldı ve bugünlere gelindi.

 1. Lütfü Türkkan, AK Partili milletvekili ve belediye başkanlarına çok ağır bir iddiada bulundu ama iddiasını ispat etmedi, ispat için herhangi bir bilgi ya da belge paylaşmadı, sözlerini de geri almadı.
 2. Basın metninde, AK Parti Milletvekili Radiye Sezer Katırcoğlu’nun özellikle Körfez Belediyesinden paravan isimlerle ihaleler aldığını iddia etti. Ama yine iddiasını ispat etmedi, bilgi veya belge paylaşmadı, o iddiayı da geri almadı.

Ancak, Lütfü Türkkan’ın çiftliği ile ilgili Katırcıoğlu tarafından ortaya atılan iddiaların çoğu doğru çıktı mı? Evet.
Başka sorum yok hakim bey!


O fotoğrafın hikâyesi varmış!

Malumunuz, Lütfü Türkkan’ın kaçak çiftliğindeki yıkım çalışmalarının ilk gününde gebe hayvanlara ve buzağılara dokunulmamış, onlar bulundukları yerden tahliye edilmemişti.
Bu esnada yani ilk gün diğer hayvanlar ahırlardan çiftliğin diğer tarafına tahliye edilirken, Türkkan ailesine çalışan bir veteriner bir gebe ineği yaklaşık yarım saat aşağı yukarı koşturmuş.
Yıkımda görevli belediye çalışanları “Neden böyle yapıyorsunuz?” diye sormuş.
Veteriner, “Doğumdan önce bunu sıkça yapıyoruz” gibi bir cevap vermiş.
İşte o fotoğrafı gece yarısı Lütfü Türkkan’ın tweet’lerinde görmüşler.
Türkkan, “…hayvanları ahırın dışına kontrolsüzce çıkarmışlar. İçlerinde gebe olan hayvanlardan bir tanesi bu tahliye esnasında erken doğum yapmıştır” diye yazınca, bu detayı bana aktaran belediye çalışanlarının zihinlerindeki taşlar yerine oturmuş.
Bence de çok ilginç bir anekdot…


Türkkan’ın çiftliğinde bir AK Partili

Yıkımın ilk gününde İyi Parti’nin Gebze ve Dilovası ilçe başkanları çiftliğe gelmiş, Türkkan’a destek vermişlerdi.
Anormal mi? Hayır.
Neticede Lütfü Türkkan da İyi Partili.
Siyasi bir dayanışma olabilir, iki ilçe başkanı grup başkan vekiline çok yakın olabilir ya da bu süreçte yakınlaşmak isteyebilir.
Ama AK Parti’nin geçen dönemden devam eden tek meclis üyesi Sadık Güvenç de gelmiş çiftliğe.
Ve o da Türkkan’a destek vermiş, saatlerce şirket yöneticilerinin yanında durmuş, belediye yöneticilerine “Yapmayın, yıkmasanız olur mu?” falan demiş.
Normal mi? Hayır.
Bilakis şaşırtıcı. Diye düşünürken Güvenç’in CV’sine baktım:
Eski muhtarmış.
Daha çok köylerde emlakçılık yapıyormuş.
Başka sözüm yok hakim bey!
Bakalım AK Parti ve Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Sadık Güvenç konusunda nasıl bir tavır alacak?
Ya da alacak mı?


Adında entegre yazıyor entegre!

Konu pek çoğunuz için sıkıcı olabilir.
Ama konunun teknik boyutunu, ortaya atılan iddiaları ve o iddialara verilen yanıtları da konuşmamız gerekiyor.
Lütfü Türkkan, Twitter hesabından “kaçak çiftlik” konusunda 12 Tweet’lik bir açıklama yaptı ya…
İşte o açıklamaların pek çok açıdan yanlış olduğunu söylüyorlar.
O yanlışların bazılarını Türkiye Gazetesi de haber olarak yaptı.
Hepsini özetliyorum;

YERLER TAPULU AMA YAPILAR KAÇAK

 • Kimse o araziler Lütfü Türkkan ve ailesine ait değil, demedi. (Gerçi bolca taşma var ama) Kimse besicilik yapmasını eleştirmiyor. Sorun üzerindeki yapıların tamamının kaçak ve tecavüzlü olmasında. Yerlerin tapulu olması, üzerlerinde bulunan yapıların ruhsatlı olması anlamına gelmiyor.
 • Yıkılan ve “Aslında ruhsata tabi değil” dediği yapıların en küçük olanlarını göstermiş ama diğerlerinin fotoğraflarını paylaşmamış. Devasa yapılar vardı orada. İsterseniz şu hava fotoğrafına da bakın!

BAŞVURU VAR AMA EKLERİ TAMAM DEĞİL

 • “Bu yapılar yapıldıkları tarihlerde köy sınırları içinde olduğu için ruhsata tabi değildir” diyor. Halbuki tesis resmi köy yerleşik alan sınırı içinde değilmiş.
 • 6360 sayılı kanunun geçici 1. maddesinin 14. fıkrasını hukuki delil olarak gösteriyor. Ancak o fıkrada bile, “…entegre tesis niteliğinde olmayan tarım ve hayvancılık amaçlı yapılar…” diyor. Ama Türkkan’ın şirketi entegre. Adında bile yazıyor: Nezir Ağa Et Entegre Besicilik Limited Şirketi…
 • Şayet Türkkan geçici maddeden faydalanmak istiyorsa, bir üniversiteye ya da yetkili kuruluşa başvurup binaların depreme dayanıklılığına dair rapor alması, bu raporu ek yaparak belediyeye başvurması lazımmış. Ancak bu kanun kapsamında herhangi bir başvuru yapılmamış.
 • “Belediyeden ruhsat talep ettik fakat başvuru dosyamız kabul bile edilmedi” diyor. Halbuki başvuru dosyasının kabul edilmesi için zorunlu olan şartlar varmış. O ekler yoksa başvuru yapılamaz, yapılsa bile dosya kabul edilemezmiş. Peki o şartlar neler? Mülkiyetin tek kişide olması, birden fazla tapu var ise bunların hepsinin tevhid edilerek tek tapu yapılması, tarım projesi hazırlanması ve bunun İl Tarım Müdürlüğüne onaylatılması, onaylı imar durumu, onaylı plan kote, onaylı aplikasyon krokisi, onaylı zemin etüd raporu, deprem yönetmeliğine uygunluk raporu, mevcut yapıların cephe aldığı yoldan 10 mt, yan parsellerden 5 mt çekme mesafesinin sağlanması, tüm bunlara uygun mimari, statik, elektrik ve mekanik projeler… Bunlar tamam mı? Yok. O zaman neden "kabul edilmedi" diyorlar?

ORMAN ARAZİSİ ÜZERİNE

 • “Bir diğer yalan ise bu çiftliğin TOKİ ve Orman arazisi üzerine inşa edilmiş olduğudur…” diyor ama kimse “TOKİ ve Orman arazi üzerine inşa edildi” demiyor, taşmış diyor. Uydu fotoğraflarından da belli. Siz de bakın ve sorun isterseniz: Köseler 2244 parselin sahibi kim? Bu arada başka bir parselde de vatandaşla hissedarmış.
 • “Cuma haber verip pazartesi geldiler, hayvanları ahırın dışına kontrolsüzce çıkardılar” diyor. Halbuki süreç 1 yıldır devam ediyordu ve en son yıkım kararına karşı yürütmeyi durdurma kararı almışlardı. Ancak mahkeme, yürütmeyi durdurma kararını kaldırınca, yıkımın önündeki engel de kalkmış oldu.

“YANLIŞ ADIM ATSAYDIK KIYAMETİ KOPARIRLARDI”

 • Lütfü Bey, Twitter paylaşımında hayvanların dövizle satın alındığını, çok hassas olduklarını da söylemişti. Zaten belediye ekipleri ahırlardaki mevcut hayvanlar konusunda zaten çok titiz davranmış. Hayvanların zarar görmemesine özen göstermiş. Hayvanları başka yerlere taşınmak yerine, çiftlik içindeki uygun yeşilliklere götürmüş. Tüm şirket yetkilileri ve partililerin, özellikle hayvanlar tahliye edilirken telefonla bol bol video çekimi yaptığını hatırlatan belediye görevlileri, “Zaten yanlış bir adım atsaydık Dünya aleme yayarlardı” diyorlar. Bu arada hayvanlar, Türkkan ailesi tarafından Cumaköy’deki bir iki çiftliğe nakledilmiş.

Üzüldüm

Lütfü Bey burada hatalı.

 • Milyon Dolarları var ama İmar Barışına dahi başvurmamış.
 • Herkese ahlak dersi veriyor ama çiftliği her şeyi ile kaçak.
 • Ve özür dileyip bu yanlışları tek tek düzeltmeye çalışmak yerine konuyu siyasallaştırıyor, “mağdurum” edebiyatı yapıyor, kendi kitlesini bu yönde dolduruyor.

Elbette kendi bileceği iş.
Ancak;
1.
İş makineleri bina ve ahırları yıkarken üzüldüm.
Tesislerin son halini görünce üzüldüm.
Ama yine aklımdaki o soruya yanıt bulamadım, bulamıyorum:
Bu kadar büyük bir iş adamı, böyle küçük şeylere neden tenezzül ediyor?
2.
İHA muhabirinin tekme tokat dövülmesine de üzüldüm.
Hem üzüldüm hem de öfkelendim.
Lütfü bey de üzülmüş.
Peki, gereğini yapacak mı? Yapabilir mi?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI
# İLİŞKİLİ KONULAR

Yazar Engin Şahin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.

01

Muratt - Bu kadar güzel sözden sonra iyi bi yere gelirsin artık

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Haziran 11:31


Anket Kocaeli'nin en başarılı ilçe belediye başkanı kim?