Öncesi ve sonrasıyla “yazıklar olsun”

İSU Genel Müdürü Ali Sağlık’ın kurumda çalışan oğlunun özel kalem üzerinden memur olması, geçen hafta İSU Genel Kurulunun ana gündem maddesiydi.
Sonrasında da gerek belediye gerek parti gerekse muhalefet kulislerinde çok konuşuldu.
“Sen bu işe ne diyorsun?” diye soranlara kapsamlı cevabım şudur:
Ama önce Oğuz Sağlık’tan başlayalım.

OĞUZ SAĞLIK

 • Ali Sağlık’ın oğlu Oğuz Sağlık, İSU’ya 10-11 yıl kadar önce girmiş. Yani memur olup İSU’ya girmemiş. Ali Sağlık o tarihlerde kurumda genel müdür, genel müdür yardımcısı, daire başkanı, İzmit ilçe müdürü değil. Belki yönetici bile değil. O kısmını tam öğrenemedim.
 • Oğuz Sağlık, Kandıra Belediyesinden döndükten sonra İhale Servisinde çalışmaya başlamış iddiası da gerçek dışı. Maaş bordrosunu almayı düşünenler bunu da sorabilirdi. Ama nedense sormamışlar. Ya da böyle anlaşılmasından hiç rahatsızlık duymamışlar. Oğuz Sağlık yaklaşık 10 yıldır Satın Alma Müdürlüğü bünyesinde çalışıyormuş zaten. Yani yapılan “ihale servisi” vurgusu kirli, çirkin ve maksatlı bir vurgu.
 • Bankamatikçi vurgusu yapıldı. Bu da çirkin. Zira özel kalem üzerinden memuriyet alanlar genel anlamda kurumlarında çalışmaya devam ederler. Bu bütün ama bütün belediyelerde böyledir. Yani kişi o iki ay boyunca yatarak 13 bin 765 lira almamış, biriminde çalışmaya devam etmiş. Ama vurgu, ima nasıl?
 • Oğuz Sağlık kurumda zaten sözleşmeli memur olarak çalışıyormuş. Kuruma önce şirket üzerinden girmiş. İSU şirket çalışanları grup grup sözleşmeli memur yapılınca o da o zamanlarda sözleşmeli memur olmuş. Yani işsizken ya da şirket çalışanıyken direkt olarak özel kalemden memur yapılmamış.
 • Doğru. 13 bin 765 lira, iki aylık özel kalem müdürü maaşı. Ancak Oğuz Sağlık sözleşmeli memur olduğu için kendisi muhtemelen aylık 6 lira civarında maaş alır. (Sözleşmeli memurların maaşı memurlardan yüksektir.) Yani maaşında maddi olarak bir artış söz konusu değil. Bilakis memur olup İSU’ya döndükten sonra maaşı düşmüştür. (Tabi teknik bir diploması yoksa) Müdür yapılsaydı maaşı elbette artacaktı. Ama aynı birimde aynı şekilde vasıfsız olarak çalışmaya devam etmiş. Müdür falan yapılmamış.
 • Gebze Teknik Üniversitesi yüksek lisans mezunuymuş.
 • Genel ahlak ve algısını da sordum: Çalışkan, işini yapan, hiçbir zaman genel müdür oğluyum havasında olmayan bir insan. Onu kurumda herkes böyle bilir zaten. Babası genel müdür olmasa, muhtemelen müdür olurdu, yapılırdı, dediler.

ENGİN TAŞDEMİR

 • CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir’in konuyu İSU Genel Kurulunda gündeme getirmesi çok tartışıldı. Genel hatlarıyla bakacak olursak, konunun yeri elbette genel kurul ve faaliyet raporu görüşmeleri değil. Siyasi bir konu. Çünkü siyasi bir kayırma iddiası söz konusu. Dolayısıyla bu konuda kendisine yönelik eleştiriler doğru.
 • Ancak o da bir muhalefet meclis üyesi. İşi biraz da köpürtmek. Kurum çalışmalarıyla ilgili yapacağı eleştiriler çok cılız kalabilir ya da hiç etki uyandırmayabilirdi. Yönetimin dengesini bozmak, genel kurula bol polemik oluşturacak bir bomba bırakmak istedi, bunu da başardı. Pimi çekti ve kenardan izlemeye başladı.

ALİ SAĞLIK

İSU Genel Müdürü Ali Sağlık’ın toplumsal konum ve ağırlığına da geleceğim. Ama önce;

 • Bence bu konudaki hatası, kendi çocuğunu özel kalem üzerinden memur yapmak istemesi. Zira “özel kalem üzerinden memur olmak” Türkiye’de siyasi ve toplumsal zeminde çirkin, kötü, itici ve nefret uyandıran bir algıya sahip. Gerçekte ne olursa olsun…
 • Sözleşmeli memur olan Oğuz Sağlık normal memur olunca fazla maaş mı almaya başladı? Hayır. Çalıştığı yer mi değişti? Hayır. Sözleşmeli memurların iş garantisi yok mu? Var. Yani tıpkı memurlar gibi. Üstelik sözleşmeli memurlara belirli aralıklarla ülke genelinde memurluğa geçiş hakkı tanınıyor. Zira 6-7 yıl önce oldu galiba bir kere. Dolayısıyla bence Oğuz Sağlık’ın özel kalemden memur yapılmasına hiç ama hiç gerek yoktu. Maleyani bir iş olmuş.
 • Diyelim ki memur oldu, yapıldı. Tekrar İSU’ya dönmeyebilirdi. Başka bir kamu kurumuna gitmesi istenebilirdi. Ya da başka bir vilayete. “Çocuğunun ne suçu var?” Doğru. Çocuğunun suçu yok ama şimdi ortaya çıkan algı hoş mu? Bu dedikoduların üretilme ihtimali her zaman yok muydu? Dolayısıyla kendisi genel müdür olunca çocuğunu başka bir kuruma gönderse daha hoş, tatlı ve pozitif olurdu. Ya da yerini ve konumunu hiç ellemeyecekti. Elledi, dikkat çekti, siyaseten hedef haline geldi.
 • Büyükşehir’de başka isimler yok mu?” sorusu da gündeme gelmeye başladı. Doğal olarak da gelir. Yok mu? Var. Bu kadar üst düzey bir yöneticinin var mı? Bilmiyorum. Ama dedikodu kazanı kaynamaya başlayacaktır doğal olarak.
 • İsmail Baran’ın Kartepe’den memur olması falan örnek olarak gösteriliyor. O da özel kalemden memur oldu ama o konu başka. Biri kendi bürokratı, diğeri boşa düşen eski bir belediye başkanı. “Onun da hakkı değildi” diyebilirsiniz. Ama iki örnek, aynı örnek değil.
 • Dikkatimi en çok çekenlerden biri, Tahir başkan “Diyecek bir şeyin var mı?” dediğinde, Ali Sağlık’ın eylemi veya çocuğunu savunmaması. Halbuki şöyle diyebilirdi: “Benim çocuğum zaten sözleşmeli memur. Özel kalemden memur olması ona ilave para, pul, güvence hakkı tanımıyor. (Örnek veriyorum) Sadece başka kurumlarda yönetici olabilmesinin yolunu açıyor…” Ama demedi!
 • Yaklaşık iki yıl önce “Ali Sağlık sadece Ali Sağlık değildir” başlıklı bir köşe yazısı yazmışım: “Yani Ali Sağlık sadece bir genel müdür ve sadece bir bürokrat değil. Hiçbir zaman da böyle algılanmadı. Ali Sağlık bu kentin yerlileri olarak bahsettiğimiz manavların Büyükşehir Belediyesindeki en üst düzey bürokratıdır. Bir tanedir. Temsildeki adaleti sağlayan, onların yüzünü ağırtan, gururlandıran bir isimdir” demişim. İşte bu nedenle toplumda ve bölgede karşılığı olan bir isim. Onun görevinde kalıp kalmayacağı çok önemli.
 • O genel kurulun ve Tahir başkanın o sözlerinin ardından Ali Sağlık’a çeşitli kişi ve kurumlardan destek açıklamaları gelmeye başladı. Peki, bunun adı manav milliyetçiliği midir? Bence hayır. Zira başka bölge doğumlular da kendi insanlarını hararetle savunabiliyor. Karadeniz’den başlarsak sonunu getiremeyiz sanırım…
 • Ancak bazı tepkilerin arkasında bazı kilit isimlerin olduğunu ben de duyuyorum. Yorumları organize edenlerin, STK’ları organize edenlerin, muhtarları organize etmek isteyenlerin olduğundan bahsediliyor. Benim kulağıma gelenler, parti yönetimi ya da Tahir başkanın da kulağına gidiyordur. Tepkilerin şekli, oranı ve kaynağı olayları daha iyi görmemizi sağlar.
 • Bu saatten sonra üst düzey bürokratların yakın akrabaları ile ilgili atamalar mercek altına alınacak, hiçbir bürokrat bir daha benzer bir eyleme tevessül dahi edemeyecektir. Net.

TAHİR BÜYÜKAKIN

 • Ben de o genel kuruldaydım. Engin Taşdemir’in sorusundan sonra Tahir başkanın ne söyleyeceğini, nasıl tepki vereceğini açıkçası biz de çok merak ettik. Derin bir nefes alması ve “Meclis üyemize haksızsın demeyi çok isterdim” demesi ortamdaki sessizliği artırdı. “Bu konu İSU Genel Kurulunu ilgilendiren bir gündem değil” dese gündem olmazdı. Ama hem onu deyip hem de “yazıklar olsun” deyince salon adeta buz kesti.
 • O kadar insanın, meclis üyesinin ve bürokratın önünde “yazıklar olsun” demek, normal şartlar altında “Ben görevden almayayım, sen istifa etmek” demektir. Ancak ortada normal bir durum yok. Ali Sağlık’ın normal bir bürokrat olmadığını da söylemiştim. Dolayısıyla bundan sonrası çok ama çok merak ediliyordu. Ve bildiğim kadarıyla dün geceye kadar başkan ve genel müdür arasında ikili herhangi bir görüşme olmamıştı.
 • Sonrasında şunlar konuşulmaya başlandı: Özellikle mi o kelimeyi kullandı? Bir bildiği mi vardı? Bir sebep dolayısıyla kızdığı için mi söyledi? Yoksa boşluğuna mı geldi? Üst düzey bir bürokratına “yazıklar olsun” kelimesini kullanması doğru mu? Boşluğuna geldi diyen de var, bilinçli kullandı diyen de, kullanması doğru değildi diyen de…
 • Şunu kesinlikle söylemeliyiz ki, Tahir Büyükakın bu konularda son derece hassas bir isim. Kendi akrabalarına asla kayırmacılık yapmayan, akçeli işlerden kesinlikle uzak duran, böyle inanan ve yaşayan, bu yaşantısı nedeniyle de hem belediye hem parti çevrelerinden hem de kent genelinde büyük takdir gören bir isim. Genel müdür düzeyinde bir ismin böyle bir tasarrufta bulunmasına çok bozulmuş, sinirlenmiş olma ihtimali yüksek. Zira tahir demek temiz demek, temizleyici demek
 • Kulislerde duyduğum bir şey var: İddialara göre manav kimliği ile öne çıkan bazı isimler geçtiğimiz günlerde ya da ayda bir araya gelmişler, siyasi hedeflerini sıralamışlar. Bu “muhabbet” ortamına Ali Sağlık da katılmış. Büyükakın bilgisi dışında böyle bir ortamın oluşturulmasına tepki göstermiş de olabilir, diyen az sayıda isim de var. Ama kendisine bunu sormadım.
 • Büyükakın’ın önünde üç seçenek vardı: 1.Ya Ali Sağlık’ı görevden alacaktı... 2.Ya istifa etmesini isteyecekti... 3.Ya da “Söyleyeceğimi söyledim, fırçamı attım, böyle devam” diyecekti. 3.şıkkı tercih etti. Bence “yazıklar olsun” ile bizzat yükselttiği tansiyonu yine kendisi düşürdü. Bence de siyaseten ve idareten doğru olanı yaptı.
 • Ali Sağlık’ın yaptığı hukuki midir? Evet. Peki etik midir? Hayır. Ahlaken yanlış mıdır? Evet. Büyük bir yanlış mıdır? Hayır. Dolayısıyla bu yanlışın karşılığı görevden almak olamazdı, olmamalıydı. Açıkçası, 48 saatlik su kesintisi nedeniyle yaşanan kaostan sonra görevden alınsaydı, kimse Sağlık’ı savunmazdı. Ama bu konu nedeniyle “görevden alma cezasının büyük olacağına” ilişkin genel kanaat fazlaydı. Büyükakın da zaten bu nedenle “Ağır bir ceza olurdu” açıklamasını yaptı.
 • Peki oğul Oğuz Sağlık’ın görevinden istifa etmesi kararı doğru mu? Bana kalırsa doğru değil. Ama bana göre memur olmasına da gerek yoktu. “Toplum, siyaset, insanlar Oğuz Sağlık’ın memur olmasına tepki gösteriyorsa biz de o görevden istifa etmesini sağlarız” mesajı verilecek anladığım kadarıyla.
 • Oğuz Sağlık memuriyetten istifa edecek deniyor. Ama memur olmak için daha önce sözleşmeli memurluktan da istifa etmişti. Şimdi bu genç, durduk yerde 10 küsur yıl önce girdiği işinden de mi olacak? Böyle bir şey olmaz inşallah.

SÖZCÜ’NÜN YALANI

 • Konu İSU Genel Kurulunda gündeme gelince ve CHP grup başkan vekili Engin Taşdemir, Kandıra ve Derince Belediye başkanlarına da göndermede bulununca, genel kurulda doğal olarak onlar da söz aldı, kendilerini savundu. En çok dikkatimi çeken Başkan Vekili Yaşar Çakmak oldu. Tahir Başkan’ın “yazıklar olsun” dediği bir konu hakkında söz aldı, Ali Sağlık’ı savundu ve “Böyle bir siyaseti ayıplıyorum ve genel müdürümüzün yanında olduğumuzu belirtmek istiyorum” dedi. Şaşırmadım diyemem!
 • Aslında özel kalem müdürlüğü Türkiye genelinde siyasi bir pozisyon ve KPSS sınavıyla kazanılacak bir yer değil. Belediye başkanları bu küçük imkânı daha çok siyasi ve toplumsal dengelere göre kullanıyor. Doğrudur yanlıştır ama Türkiye’nin bütün belediyelerinde böyle. Buna rağmen toplum, belediye başkanlarının pek çok tercihinden büyük oranda rahatsızlık duyuyor.
 • Erdoğan ve AK Parti düşmanlığı ile meşhur Sözcü Gazetesi, konuyla ilgili “İSU Genel Müdürü oğlunu aynı kuruma memur yaptı” diye başlık atmış. Yalan tabi. 1.Ali Sağlık’ın oğlu zaten memurdu. Tam olarak sözleşmeli memurdu, memur oldu. Aynı kurumda memur olmadı, Kandıra Belediyesinde oldu. (Aslında Ali Sağlık’ın bu olasılıkları da düşünüyor olması gerekirdi.) 2.CHP’li belediyelerde benzer hadiseler olunca haber yapıyor mu? Dolayısıyla o tür bir başlığı kullanmasının amacı da malum.

Sözün özü:
Tahir Büyükakın bence çok sert giriş yaptı, konuyu kent gündemine taşıdı.
Ama sonrasında en uygun formülle ve en az hasarla arkasını toparlamayı da bildi.
Bence en başından beri bu atamaya hiç gerek yoktu.
Hem de hiç.
(Ali Sağlık’ın seveni de gerçekten çokmuş…)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI
# İLİŞKİLİ KONULAR

Yazar Engin Şahin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.

22

Tebrikler Engin Bey - Yazılarınızda adaletli davrandığınız için tebrikler ama şu nevzatın izmiti hediye etmesine nez aman gireceksiniz gercekten hazmedemiyor insan.

---izmitspor maçında izmitspor başkanı ve beld. Kültür şeysi muhammed öztrkün seçime az kala elleriyle fatma kaplanı davet edip çiçek vermesine,

Zabıta işçileri arasında herkesin konuştuğu şu 15 temmuz darbesinden 5-6 ay önce askeriyeden bir grup askerin izmit belediyesine geçiş yapmasını bir babayiğit korkmadan yazamayacak mı.Soruyoruz darbe başarılı olsaydı bunlar mı yönecekti ve seçimden sonra gider ayak bunlara 20 yıllık zabıatalar varken şeflik yani işten atılamama koruması neden verildi tartışmalar çıkmiş kavgalar olmuş zabıtada..Ve bu askerle belediye içinde hala komutanım diye birbirlerine seslneniyor yapı kontrol müd. de de var bunlardan bir şikayet için gelmişler komşuma bizzat duydum komutanım dedi biri diğerine soruşturunca öğrendik.

-Fatma kaplan tüm işçiyle toplantı yapmak istiyorum diyor nevzat bey sanki ak parti adayı gibi kabul ediyor.şaka gibi daha ne olaylar var tüm ak partililer yıllarca ezdirdi chp lileri amir yapıp .Eğer bir daha aday yapsınlar cam çerceve inecek partide de beldiyede de zaten oyda vermem asla. Nedense herkes yokmuş olmamış gibi ihaneti yazmaya korkuyor.

-Zabıta bir arkadaş anlatmişti mehmet örgev adam seçime yakın perşembe pazarına gitmiş ailecek 3 kavun 5 liraya satan adama ''ama ben beld başkan yardımcısıyım'' demiş adamcağız bahattin isminde namuslu sözü mert biriymiş demişki ''kim olursan ol abi olmaz kurtarmaz'' vayy efendim bizimki delirmiş sen nasıl kim olursan ol dersin ailemin yanında aramiş zabıta müdürünü(oda asker bu arada)yıkın tezgahını basın cezzayı yaaa zalim bunlar zalim

Güray oruç fatmann işten attıklarını arayıp öyle diyormuş zalim bunlar sizsiniz bela yağdıracak Allah bekleyn

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 02 Haziran 22:18
21

Fatih - ali sağlık manavların lideri ve temsilcisi değildir.çünkü geçmişi buna uygun biri değildir bekirpaşa belediyesinden de gönderilmiştir.nasıl oluyorda gelinini ve oğlunu kpss dışında bir yöntemle binlerce kpss adayının vicdanini kanatan bir şekilde memur yapıyor böyle birinin bir sivil toplum grubuna örnek olması mümkün olabilirmi .böyle bir adama temsil yetkisi verilebilirmi.bana göre ali sağlık manav milletini kendine kalkan yaparak blof yaptı birileri yuttu elbet bu milletin verdiği oyun hesabını soracağı tarih gelecektir.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 02 Haziran 19:38
20

Makam Mevki - Gerçekten denildiği gibi genel müdür onurlu, gururlu, şerefli biri olsaydı olayın ertesi günü istifa dilekçesini başkana verir ve kamuoyuna açıklama yapardı . "İstifa dilekçemi verdim takdir sayın başkana aiittir" derdi. Ancak demek ki makam mevki çok tatlı geldiği için bunu yapmadı . Herkesin içinde kendi genel kurulunda yazıklar olsun cümlesini duyup üstüne de ağır sözler işiten birisi, evladı istifa ettirilen birisi, yani itibarı iyice zedelenen birisi bundan sonra İSU da istikrarı sağlayamaz .

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 02 Haziran 19:24
19

Tebriklr Engin Bey Ama - Yazılarınızda adaletli davrandığınız için tebrikler ama şu nevzatın izmiti hediye etmesine nez aman gireceksiniz gercekten hazmedemiyor insan.

---izmitspor maçında izmitspor başkanı ve beld. Kültür şeysi muhammed öztrkün seçime az kala elleriyle fatma kaplanı davet edip çiçek vermesine,

Zabıta işçileri arasında herkesin konuştuğu şu 15 temmuz darbesinden 5-6 ay önce askeriyeden bir grup askerin izmit belediyesine geçiş yapmasını bir babayiğit korkmadan yazamayacak mı.Soruyoruz darbe başarılı olsaydı bunlar mı yönecekti ve seçimden sonra gider ayak bunlara 20 yıllık zabıatalar varken şeflik yani işten atılamama koruması neden verildi tartışmalar çıkmiş kavgalar olmuş zabıtada..Ve bu askerle belediye içinde hala komutanım diye birbirlerine seslneniyor yapı kontrol müd. de de var bunlardan bir şikayet için gelmişler komşuma bizzat duydum komutanım dedi biri diğerine soruşturunca öğrendik.

-Fatma kaplan tüm işçiyle toplantı yapmak istiyorum diyor nevzat bey sanki ak parti adayı gibi kabul ediyor.şaka gibi daha ne olaylar var tüm ak partililer yıllarca ezdirdi chp lileri amir yapıp .Eğer bir daha aday yapsınlar cam çerceve inecek partide de beldiyede de zaten oyda vermem asla. Nedense herkes yokmuş olmamış gibi ihaneti yazmaya korkuyor.

-Zabıta bir arkadaş anlatmişti mehmet örgev seçime yakın perşembe pazarına gitmiş ailecek 3 kavun 5 liraya satan adama ''ama ben beld başkan yardımcısıyım'' demiş adamcağız bahattin isminde namuslu sözü mert biriymiş demişki ''kim olursan ol abi olmaz kurtarmaz'' vayy efendim bizimki delirmiş sen nasıl kim olursan ol dersin ailemin yanında aramiş zabıta müdürünü(oda asker bu arada)yıkın tezgahını basın cezzayı yaaa zalim bunlar zalim

Güray oruç fatmann işten attıklarını arayıp öyle diyormuş zalim bunlar sizsiniz bela yağdıracak Allah bekleyn

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 02 Haziran 16:59
18

Zavallı Vatandaş - Memur yapılma amacının yükselmesinin önünü açmak olduğunu anlamak zor değil. Bunun ahlaksız bir davranış olduğunu, bunu yapanın görevi kötüye kullandığını, bu kişiyi görevden almayarak başkanın da görevini hakkıyla yapmadığını, bu şekilde kendisini bitirerek bir sonraki seçimde büyükşehiri altın tepside muhalefete hediye ettiğini görmek, hiç zor değil.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Haziran 12:50
17

Believe It Or Not - İlk seçimlerde büyükşehir gitmiştir, geçmiş olsun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Haziran 12:43
16

Su Hayattır - Ali Sağlık ın Gölcükte kapanan eski bir belediye başkanına ait 5-6 su tankerlerine uzun yıllardır iş verdiği iddalarıda gündeme gelmişti bir ara. satın almada oğlu olunca acaba demeden geçemiyor insan aklımda deli sorular

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Haziran 11:05
15

Zambrotta - yahu kardeşim kamuya memur alımının yolu kamu personeli seçme sınavıdır.bunun ötesi yok.sözleşmeli memurda özel kalemden memurda gayri ahlakidir eş dost yeğen akraba yı kamuya sokmak için bir kılıftır.ister manav olsun isterse her ne olursa olsun bu şekilde atamalar etik dışıdır doğru değildir.meseleyi yumuşatmak için dengeymiş manavmış yok efendim öyleymiş böyleymiş savunmasının geçerli bir yanı yoktur.hangi partiden hangi belediyeden olursa olsun bu şekilde atamalar kul hakkıdır görevi suistimaldir iyiniyetli değildir.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 02 Haziran 10:32
14

Fikret - sayın ali sağlık yaptığınız hukiki olan ama ahlaki ve vicdani olmayan oğlunuzu özel kalemden memur yapma eyleminizden dolayı genel müdürlük yaptığınız kurumda, çalışanlarınız ne düşünmüş lerdir acaba.özellikle önceleri oğlunuzla aynı hukuki statüde olan sözleşmeli memur çalışanlarınızın ne düşündüğünü nasıl bir kızgınlık ve üzüntü içinde olabileceklerini düşündünüzmü.siz o çalışanlarınızın yüzüne nasıl bakacaksınız onların motivasyonlarını nasıl toparlayacaksınız.hiç bir şey olmamış gibi davranabilecekmisiniz.önceden gelininizi sonradan da oğlunuza karşı yaptığınız pozitif ayrımcılıktan dolayı her sabah işe geldiğinizde çalışanlarınızın duygularını size bakışlarını değiştirebilecekmisiniz ts eliotun bu konuyu anlatan çok güzel bir cümlesi var.eğer bir insanın samimi olmadığını fark edersem,bunu ona belli etmem,gözümde daha ne kadar küçülebileceğini seyrederim.Allah yönettiğiniz kurumdaki sözleşmeli memur çalışanlarınıza ve diğerlerine sabır versin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Haziran 07:30
13

Celil - en kocaeli yi devamlı okurum gazeteciliğine saygı duyarım ama 2 gündür en kocaelinin ana sayfasında 3 resmi yan yana koymuşsun birinci resim tahir beyin görevden aldığı ali yeşildal yani engin kardeşim senin okuldan samimi arkadaşın ali yeşildal diğeri memur yapılan ali sağlığın oğlunun gülümseyen fotoğrafi en sağdada çaresiz görünen tahir başkanın fotoğrafi bunların yan yana gelmeleri tesadufmü yani tesadüfün iğne deliği mi

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Haziran 06:35
12

Abuzer Kadayıf - Ali sağlık denilen zaatın ilk fasosu değil ki bu mesela alemdar caddesini esnafa haber vermeden kazmaya gitmesi 1. Faso 48 saatlik su kesintisi 2. Faso oğlunu memur yapıp hayatını garantiye almaya çalışması 3 ben olsam ilkinde kapıyı Göstermiştim manavsa manav ne yapalım şimdi sırtımızda mı taşıyalım bunları enişte kayınço birleşmiş oğlana kıyakçılık yapıyor kandıra belediye başkanıda istifa etmesi lazım sadece ali sağlıkta değil orta kafa gol yapmış adamlar yapsaydılar bir garibanı ya öyle memur helal olsun deseydik hiç duydun mu engin sen bir garibanı bu şekilde memur yaptılar diye ya yeğen ya baldız ya oğul yazıklar olsun tahir hocanın dediği gib ?

Yanıtla . 0Beğen . 3Beğenme 02 Haziran 01:44
11

Alperen - Böyle araştırarak yazıya döktüğünüz için teşekkurler Tahir başkanın toplantıda vir kurumun genel mudurune o kadar alt kadroları ve basının onunde oyle bir soz soylemesi normal mi ? Olayın içindeki ilçe baskanının suçu yok mu ?

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 01 Haziran 23:20
09

Manav - engin bey, konu ile ilgili objektif ve adil yazın için teşekkür ederiz. Tahir beyin bu yaptığını asla unutmayacağız. sibel gönül ü de unutmamıştık.

Yanıtla . 3Beğen . 3Beğenme 01 Haziran 23:05
08

Serkan - yukarıda yazıklar olsun cümlesinin iki anlamı olduğunu söylüyorsun birincisi istife et ikincisi görevden alırım sonra bir alt paragragta 3 bir yol öneriyorsunki bu yaptığın şey aslında tahir büyükakını güçsüz göstermektir. ayrıca yukarıdaki bir paragrafta alisağlığın normal bir burokrat olmadığını söyleyerek tahir başkanın oteritesinin üzerine bir kimlik oturtuyorsun ben bir belediye başkanı olsam bu yazıyı okusam evet ben yenilmişim derim.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 01 Haziran 22:51
07

Izmit'li - Benim adamım, benim hemşerim olmazsa olmaz demeyle,İzmit bu yüzden kaybedilmedi mi? İzmit bugün Chp nin elindeyse yine bu kesim (Yerli aday) sebebiyle verilmedi mi? Yarın ne malüm Tayyip bey veya Tahir bey sen oradan aşağı in, biz çıkacağız demiyecekleri.KIŞİLER GELİP GEÇİCİ DAVA HAKTIR

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 01 Haziran 22:16
05

İzmit-li - İzaydaş genel müdürü ne zaman istifa edecek. İsmailler ne zaman istifa edecek. He doğruya onlarda gurur yoktu

Yanıtla . 0Beğen . 4Beğenme 01 Haziran 21:42
04

Vatan Manav - Manav ne bitirecek kardeşim herkes ameliyle tartılır tayyib abinin dedesinin dediği gibi kabirde men Rabbüke diye sorarlar mâ kavmike değil herkes kendi amelinden sorulur

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 01 Haziran 21:30
10

Manav - @Hakan 03 nolu yoruma cevabı: izmitte bitirdik. sırayla geliyor. dışardan gelenler memleketlerinde yer beğenmeye başlasın.

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 01 Haziran 23:10
06

Izmitli - @Hakan 03 nolu yoruma cevabı: Trabzonlular, rizeliler, erzurumlular, amasyalılar, gumushaneliler.... yapınca her şey mübah, manavlardan 1 tane çıkınca kendilerini bitiriyor.... pehhhh....

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 01 Haziran 21:49
02

Mahsenli - Son cümleye ithafen; Dürüst, Doğru, Mütevazi ve çalışkan adamın SEVENİ GERÇEKTEN ÇOK OLUR...

Konunun ayrıntılarına ulaşıp buraya taşıdığın için sana da helal olsun Engin Bey.

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 01 Haziran 21:03
01

Nail Baki - yahu akepeli yada cehapeli ne fark eder. Kamuya eleman alımı KPSS ile olur ve binlerce vatan evladı ter döker. Buna rağmen özel kalem dümeni ile istismar ediliyor. Bunu savunmak için ıvırıp kıvırmanın kelimeleri eğip bükmenin ne anlamı var. Yanlıştır, yanlıştır, yanlıştır. kul hakkıdır.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 01 Haziran 20:56


Anket Korona aşısı sizce zorunlu olmalı mı?