İlk 3’e namzet belediye başkanları

HAMZA ŞAYİR

Zor bir bölgede belediye başkanlığı yapıyor. Dilovasında bugüne kadar kimse iki dönem belediye başkanlığı yapamadı. Dolayısıyla Şayir’in ne yapacağı da çok merak ediliyor.

 • Atom karınca misali hareketli, dinamik, kıpır kıpır bir görüntüsü var. En başta bu görüntü pozitif bir algı oluşturuyor.
 • Sosyal yardımlar konusunda son derece başarılı. Hatta ilimizin en başarılı ilçe belediye başkanı sayılabilir. Neler dağıtmadı ki? Her eve bir çuval patates, hazır yufkalar, maske, ihtiyaç sahibi çocuklara binlerce kıyafet, her öğrenciye birer tablet…
 • Dilovasına bu dönem çok yatırım yapılıyor. Ama yatırımların önemli bir kısmı TOKİ ve Büyükşehir tarafından gerçekleştiriliyor: Millet bahçesi, Köseler toplu konutları, Tavşancıl toplu konutları, Küçük Sanayi Sitesi, katlı otopark hatırlayabildiklerim. Yani Dilovası bu dönem büyük miktarda yatırım alıyor.
 • Belediye başkanlığı maaşını burs olarak dağıtıyor. Akçeli işlerden de uzak duruyor. Bu açılardan da takdir görüyor.
 • Ama iletişim bazlı bazı eksikleri var ki, bütün belediye meclis üyelerinin bir toplantıda kendisine cephe alması görülür şey değildi. Muhtarlarla düzenli buluşma önemli. Ama Büyükşehir ve siyasi dinamiklerle daha yakın ilişkiler kurması da şart.

YASİN ÖZLÜ

Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü’nün belediyeciliği bildiğini, ilçede tıkır tıkır işleyen bir sistem oluşturmakta zorlanmayacağını söylemiş. Bakın dün gerçekleştirilen meclis toplantısında Saadet Partili meclis üyesi Mustafa Gürsoy bile, kimi konularda eleştirilerini yönelttikten sonra, “Tasarruf, verimlilik, hesap verilebilirlilik, yenilikçilik” konularında Özlü ve yönetimini açık açık övdü, tebrik etti.
“Neden namzet?” sorusunun yanıtına gelince…
Genel algı, kanaat ve konuşulanlar şöyle;

 • En önemli artısı akçeli işlere uzak durması, hakkında tek dedikodu dahi yapılmaması, yapılamaması. Bir de geçen dönemi hatırlayın!
 • İş adamlarına çökmüyor, müteahhitlerden kayıt dışı para istemiyor, “kimin eli kimin cebinde” diye konuşulmuyor. Bunlar çok önemli başlıklar. Hele ki Başiskele için.
 • Seçim öncesi hakkında dillendirilen olumsuz algılar, bugün neredeyse tamamen ortadan kalktı, pek çok AK Partiliyi dahi şaşırttı. Aynı söylemlerin dillendirilmemesi siyaseten önemlidir.
 • İlk iki yılda çok borç ödediği söyleniyor. Başiskele Belediyesi şirketi BİAŞ merkezinin yandığı bir belediyede borçların ucu bucağını kim tahmin edebilirdi ki?
 • Ford Otosan’ın ilçeye 20 milyar TL’lik yatırımı ve belediyeye 71 araçlık desteğinden sonra Yasin Özlü ile ilgili beklenti hayli büyüdü. Zaten fiziki yatırımların arttığını da yavaş yavaş görüyoruz. Yani önümüzdeki yıl Başiskele Belediyesini kesinlikle daha çok konuşacağız.
 • Yeniköy’deki termal tesis projesini Büyükşehir sahiplendi. Projesi kamuoyu ile paylaşıldı. Önümüzdeki yılın sonunda yani seçimden önce kesinlikle açılacaktır.

Ve…
ADNAN TURAN

Kocaeli’nin yüzölçümü en büyük ama bütçesi en küçük belediyesi. Dolayısıyla Kandıra’yı başka ölçülerle değerlendirmek lazım.

 • Kandıra’nın bu ekonomik tablo ile büyük bir sıçrama yapma ihtimali yok. Çünkü belediyenin parası yok, geliri yok. Bölgede hemen hemen hiç fabrika yok. Kurulmakta olan OSB biliyorsunuz belediyeye vergi falan vermiyor. Dolayısıyla belediye bütçesi personel maaşları ve cari giderlere anca yetiyor.
 • Adnan Turan’ın çizgisi hiç değişmedi. Dün neyse bugün de o. AK Parti il başkan yardımcısı iken nasılsa, Kandıra Belediye Başkanıyken de aynı. Koltuk onu hiç değiştirmedi.
 • Akçeli işlerle asla anılmıyor. Belediye kaynaklarının istismar edilmesine de izin vermiyor. Siyasi aktörler yer yer tepki gösterse bile.
 • Büyükşehir ve il-ilçe teşkilatı ile uyuma azami derecede özen gösteriyor.
 • Köy ziyaretlerini aksatmıyor. Çok köy dolaşıyor. Sadece dolaşmıyor, sorunlarının çözülmesi noktasında belediye imkanları çerçevesinde paydaş oluyor, yardım ediyor.
  Aslında gelir ve yüzölçümüne bakarak bir değerlendirme yapacak olsak, Kandıra’yı kesinlikle ilk sıraya yazmamız gerekir. Paranın olmadığı yerde kaç kişi başkanlık yapabilir ki?

Ve diğerleri…
MUSTAFA KOCAMAN

Daha önce de söyledim:
Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman halkla ilişkilerde, insanları kucaklamada, vatandaşa gülmede, sarılmada, onlara vakit ayırmada, güler yüz göstermede, gönüllerine girmede bir numara. Sadece Kartepe’de değil il genelinde de seviliyor, sempati topluyor. Mesela kar yağarken bile (Maşukiye meydandı sanırım) sokaktaydı, vatandaşın bozulan arabasını itiyordu.

 • Bu büyük artısı, özellikle fen işleri, imar ve inşaat konularındaki eksiğini belirli oranda kapatıyor. Yine de azar azar epey iş yapmış. Ama biraz daha vites artırması şart.
 • Akçeli işlerden uzak, teşkilatlar ve Büyükşehir’le uyumlu, dengesiz hareketleri yok.
 • Teleferik projesini Büyükşehir’e paslaması akıllıca oldu. Mevcut bütçe ve gelir gider durumu ile Kartepe’nin bu işin altından kalkması zaten mümkün değildi. Hele ki Pandemi döneminde.
 • Ona yönelik en büyük beklenti, Kartepe Devlet Hastanesine el atması ve istihdam kısmına ağırlık vermesi. Duyurulur.

ŞENER SÖĞÜT

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt mütebessim, güler yüzlü bir başkan. Adı hatırlanınca önce güler yüzü akla geliyor.

 • Şaibeden, akçeli ve alengirli işlerden uzak. Aslında bu dönem belediye başkanlarının büyük çoğunluğu böyle. Gerçekten.
 • Elindeki bazı gayrimenkulleri verip kalan kısmı taksitlendirerek belediyenin borçlarını sıfırlaması, Pandemi döneminde yaptığı önemli bir işti. Mali konularda kesinlikle başarılı.
 • Fen işleri boyutunda son aylarda bir atak içinde olduğunu EKAP’tan da görebiliyorum. Ama bunun biriken talepleri yerine getirmede ne kadar yeterli olacağını tam bilemiyorum.
 • Nazende Sosyal Tesisleri belki de en önemli projesiydi. Ancak Pandemi nedeniyle bir kapandı, bir açıldı. Daha önce ailece çat kapı gittiğimi söylemiş, izlenimlerimi yazmıştım. Yeni şube açacaklar, yaygınlaştıracaklardı. Uygun fiyatlı menüleriyle dar ve orta gelirlilerin hayatına dokunan bence çok önemli bir proje. Tüm belediyelerde böyle birkaç şube olmalı.
 • Aslında bu yazıyı yarınki (Perşembe) 2. Yıl basın toplantısından sonra yazsam daha güzel ve kapsamlı olurdu. Artık bir dahaki sefere. Ama şunu söylemeliyim: Körfez potansiyeli büyük olan bir ilçe. Bu sebeple Körfez Belediye Başkanı her zaman zirveye oynamalı!

ZİNNUR BÜYÜKGÖZ

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz kuşkusuz çok düzgün ve çok temiz bir insan. Ama…

 • Siyasi bir aktör gibi davranamıyor. Daha çok “teknik işlerden sorumlu başkan yardımcısı” gibi hareket ediyor, iş yapmaya, daha çok iş yapmaya, daha da çok iş yapmaya odaklanıyor. O fotoğrafı ve algıyı değiştiremiyor. Bilerek yaptığı bir şey değil. Demek ki mizacı böyle. Zamanında zaten İbrahim Pehlivan’ın teknik başkan yardımcısıymış. Hiç başkan vekili olmamış, olamamış.
 • İş yapıyor. Hem de çok iş yapıyor. Pratik ve faydalı fikirler ortaya atıyor. Ama iletişim ve ilişki kurmada hala zayıf. Siyasi ilişkileri, halkla ilişkileri, toplumla ilişkileri yani işin duygusal kısmını ıskalıyor, yeterince vakit ayırmıyor. Bence de yanlış yapıyor. Sadece iş yaparak seçim kazanılmaz. Bu dönem öyle bir dönem değil.

BÜNYAMİN ÇİFTÇİ

Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi sessiz, sakin ve aşırı mütevazı bir başkan.

 • Geçen hafta 2. Yıl basın toplantısına katıldım. Geçen yıl da katılmıştım. Manzara değişmemiş: Çok mahcup, fazla mahcup, fazla mütevazı. “Nasıl isterseniz öyle yapalım”, “Ortaya geleyim, müsade eder misiniz?”, “Kendimi her zaman yetersiz gördüm ama geliştirmeye çalıştım”… Halbuki tevazuunu kaybetmeyen ama özgüveni yüksek, iddialı bir portre çizmeli. Siyasette iddia önemlidir.
 • İmar yolsuzluğu iddiaları ile gündeme gelen, özellikle Çayırova Devlet Hastanesinin konumu ile alakalı çok iddianın ortaya atıldığı bir ilçe Çayırova. Yeni dönemde yeni başkanla ve yeni yöneticilerle alakalı bu iddiaların hiçbirini duymuyoruz. Bence en büyük başarısı budur. Geçen dönem (varsa) kurulan tezgahları bozmak adına Çayırova Devlet Hastanesinin yerini de değiştirdi, bağlantı yoluna yakın yere getirdi. Bence en doğrusunu yaptı.
 • Ötesinde çalışkan, proje üreten, polemiklerden uzak duran bir isim. Pandemi döneminde bütün evlere hijyen seti götürmesi, bütün partilerin ilçe başkanlarını bilgilendirmesi aklımda kalan ilk çalışmalarından.

DİPNOTLAR

1. Bunlar anket sonuçları değil. Kamuoyundaki, teşkilatlardaki ve belediyelerdeki genel algı. Belediyelerin birbirleriyle mukayese edilmesi neticesinde ortaya çıkan genel tablo.
2. Eksiğim varsa, onu da belediye başkanları ya da ekibinde yer alan isimler anlatsın. Elbette dinlerim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Engin Şahin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.

03

Nihal - Her yaptığı kopyalanan ve engellenen Fatma hanım. Belediye araçlarini kiralamaktan vazgeçip satin almasının önüne geçilememis, sonrada bütün Akparti li baskanlar araç alma yarısına girmişti. Devlet bu konuda kar ettiyse Fatma Başkana borçlu. Unuttuğunuzu varsayarak yazıyorum. Tarafsizliginizdan şüphe yok malum....

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 08 Nisan 21:55
02

Hasan - Çok yandaş yalaka ve cacıksın dönem insancığısın yazık sana ileride çıluğun çocuğun utanacak senden

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 08 Nisan 20:01
01

Kerem K. - - Mütevazi bir araca binmek

- Belediye araçlarında kiralama yerine satın alma yoluna gitmek

- Her türlü araç gereçte, değişim yerine 'onarım'ı tercih etmek.

Bu 3 kriteri uygulayan başkan, benim gözümde iyidir

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 08 Nisan 03:24


Anket Kocaeli'nin en başarılı ilçe belediye başkanı kim?