AK Parti barolardan ne istiyor? Av. Nazım Gençtürk’e sordum;

Gündemin en önemli konularından biri baro başkanlarının Ankara yürüyüşü tüm müdahalelere karşı yürümekte ısrar eden baro avukatları polisin mukavemetine maruz kaldı ve birçok müdahaleyle karşılaştı Türkiye’nin her yerinden başlayan yürüyüş Anıtkabir ziyaretiyle sonlandırma planı kısmı olarak gerçekleşmiş durumda ama halen yürümeye devam eden barolar Ankara'ya ulaşmaya çalışıyor

BARO AVUKATLARI NEDEN YÜRÜYOR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda Adalet bakanının açıklamasına binaen baroların seçim sistemi ve faaliyet yapısını değiştirmeye dönük yasa teklifine karşı 80 ilden baro başkanları, “Söz baroların” diyerek Ankara’ya yürüyor.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) öncülüğünde oluşturulan müzakere heyetinin sonuç vermediğini düşünerek eylem süreci başlatan aralarında İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Aydın’ın da bulunduğu birçok baro başkanı bulundukları şehirlerden Ankara’ya doğru yola çıktı.

Yürüyüşün ana konusu Adalet bakanlığının cumhurbaşkanının talimatıyla Çoklu baro sisteminin ve seçim sisteminin değiştirilmesi talebiyle kanun hazırlığı yapılması baroları rahatsız etti TBB ile yapılan müzakereler sonuç vermeyince yürüme kararı alındı

(GENÇTÜRK HUKUK BÜROSUNDAN ) M.NAZIM GENÇTÜRK’E SORDUM…

- Çoklu baro sistemi ve seçim sistemi ne gibi sakıncalar oluşturmakta;

N.GENÇTÜRK; öncelikle zamanlama çok manidar çünkü pandemi süreci yaşanıyorken sokağa çıkma yasağının yaşandığı ve eylemlerin askıya alındığı bir süreçte hiçbir konsorsiyum oluşturmadan Ankara Barosunun Diyanetle ilgili açıklamaları ve LGBT ile ilgili açıklamalar bahane edilerek sanki bir zaruret oluşmuş gibi hava oluşturarak ve TBB ve barolar sürece dahil edilmeden bir değişikliğe gidilmeye çalışılması baroları harekete geçirdi. 80 tane baronun bir arada olduğu 16 ve 19 Mayısta video konferans yapıldı ve bu toplantı sonucunda ortak karar getirilmek istenen sisteme tüm barolar olarak karşı çıkıldı ve yürüme kararı alındı. Peki TBB

- Başkanı Metin Feyzioğlu barolarla neden çakıştı?

N.GENÇTÜRK; Baro başkanları çoklu baro sistemine tamamen karşı ve TBB başkanı da bu konuda şerh koydu ama seçim sisteminde yapılacak değişiklikler mesela yeni sisteme göre 3 borunun toplamı 60 tane baroya denk gelecek bir yapı oluşturmaya çalışılıyor. 3 tane baronun sözleri daha etkin ama 60 baronun söylemleri geçersiz kılacak bir yapı oluşmasına karşı çıkıldı. Metin Feyzioğlu buna katılmadığı için baro başkanlarıyla fikir ayrılığına düştü.

1 Haziranda barolar tekrar bir toplantı yaptı ve toplantıdan sıkan sonuca göre pandemi sürecinde alelacele değil tüm barolarında içinde olduğu fikrinin alındığı özgürce tartışılabildiği ileri ki tarihlerde yapılması talebi açıklaması basın duyurusuyla yapıldı. Müzakere yapılarak barolarla beraber yapılmaması halinde demokratik haklarımızı kullanma hakkımızı saklı tutarız diye de açıklama yapıldı.

- Gördüğüm kadarıyla Ankara’ya tüm barolar yürümüyor bunun sebebi neden?

N.GENÇTÜRK; Yürümeyen barolarla ilgili ayrışma sebebi bir kısım barolar evet çoklu barolar sistemine ve seçim sisteminin değiştirilmek istenmesine bizde karşı çıkıyoruz ama yürümek yerine meclise gidelim, Ankara’da yine buluşalım ama demokratik kanalları zorlayalım ama bunu bir eyleme dönüştürmeyelim dediler ve fikir ve sistemsel olarak aynı düşüncede olmalarına rağmen bir kısım barolar yürümek yerine direk Ankara’da buluşma tercihine uydular ve bu şekilde karar aldılar .

- Çoklu baro sistemine neden karşı çıkılıyor ne gibi sakıncaları var ?

N.GENÇTÜRK; Avukatlar yargının kurucu unsurudur ve kanun gereği yaktıkları hizmet bir nevi kamu hizmetidir. Tek bir meslek örgütü çatısı altında olmaları kamusal görevin bir gereği olduğu gibi temsil ettiğimiz vatandaşlar açısından da bir güvence. Nasıl ki Hakimler Savcılar Yüksek Kuruluna alternatif bir kurum oluşturulmuyorsa barolara içinde oluşturulamaz.

SİYASALLAŞMANIN ÖNÜ AÇILIR

Bunun en tehlikeli handikabı siyasallaşma olur. Sağcı baro, solcu baro, milli baro, Kürt barosu vs. Ayrıştırmalara sebebiyet verir. Bundan en büyük zararı da yine vatandaş görür. Sarı sendikalarda olduğu gibi, mesela vatandaşta, hükümete yakın baroya kayıtlı avukatlar benim işimi daha kolay çözer anlayışını hakim kılar. Hakimlerin de kendi görüşlerine yakın baro mensuplarının davalarında yanlı tutum sergileme ihtimalini arttırır. Cepsiz-düğmesiz cübbenin bir anlamı kalmaz avukatların da fişlenmesinin önünü açar.

HAVUZA AKTARILAN PARALAR HEDEF ALINIYOR

Diğer yandan işin maddi yönü de var, baroların bir gücü de baro pulu dediğimiz, vekâlete yapıştırdığımız, avukatların vekâleten yaptığı her işten havuza aktarılan bir para var. Barolar kendi öz sermayesini yaratabildiği için de güçlü. Bu ve benzer yönetsel sıkıntılar için de bir çözüm yöntemi öngörülmemiş.

- Seçim sisteminin sakıncaları nelerdir Neden buna karşı çıkılıyor?

N.GENÇTÜRK; Seçim sistemi şu an TBMM'de nasılsa öyle. Nasıl ki çok nüfusu olan çok vekil az nüfusu olan az vekil çıkarıyor, barolar da üye sayısına göre TBB delegesi çıkartıyor. Ankara-İstanbul-İzmir- Antalya barosu delegeleri toplamı neredeyse diğer tüm baroları delege toplamına eşit, böyle olunca sanki diğer baroların temsiliyet hakkı azalıyormuş gibi bir yaklaşımla seçim sistemi değiştirilmek isteniyor

 Halbuki TBB geçmiş tüm yönetim ve denetim kurullarına bakıldığında teemmül gereği tüm il barolarının  temsilci verilebildiği görülmekte

Kendi meslek etiği ve teamülleri ile çözülmüş bir sorun ayrıştırma ve barolar arası kavga çıkarmaya matuf bir düzenleme ile ekarte edilmek isteniyor.

TBB delegesi olan bir meslektaşımızın hangi barodan gelmiş olursa olsun kendi özgür iradesi ile tercihlerini yapabildiğini kabul etmemiz gerekir. Aksi bir düşünce mesleğimizin tarihsel duruşu ile de bağdaşmaz. Her bir TBB delegesi hangi ilden seçilmiş olursa olsun mesleğimizi geliştirmek,  evrensel hukuk kurallarına sahip çıkmak, avukatların haklarını savunmakla mükelleftir. Onu barosu ile özdeşleştirerek birinin tahakkümü altında olduğunu varsaymak dahi saygısızlıktır. Diğer yandan sayıca kalabalık bir baronun sayısıyla orantılı olarak temsilinde demokratik yönden de bir sıkıntı bulunmamakta. Bu düzenleme esasında TBB seçimlerinde iktidar gücünün ve baskısının hissedilebileceği küçük şehirlerin barolarını etki altına alarak TBB yi ele geçirme projesinin bir parçasıdır.

Sayın; M.Nazım Gençtürk’e bu güzel bilgiler için teşekkür ediyorum …

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.

01

Salih Yildirim - Bu Gençtürk fevzioğlu yanında yetişen çocuk degilmi? Durduğu yeri iyi seçmiş boynuz kulağı geçmiş aferim . Tarih barikatın önünde durani yazar arkasinda durani degil.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 25 Haziran 16:16


Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?