Neden İzmit Belediyesi ile ilgili çok haber yapılıyor?

1. Geçen dönem Hüseyin Ayaz neyse, bu dönem de Fatma Kaplan Hürriyet de o. Yerel basın Başkan Hürriyet ve İzmit Belediyesi hakkındaki eleştirel haberleri çok az giriyor. Varsa yoksa övgü. Haliyle o alanda büyük bir boşluk var…
2. İzmit Belediyesi ve Başkan Hürriyet, konuşmayı, konuşulmayı ve dikkat çekmeyi seviyor, haberlik çok malzeme veriyor. Ama Kartepe, Başiskele, Gölcük, Karamürsel, Kandıra, Derince, Körfez... Yani diğer ilçe belediyeleri onlar kadar malzeme vermiyor, vermemeye de dikkat ediyor.
3. Sürekli personel haberi yapıyoruz. Çünkü çok atıldı, çok adam alındı. Hala da atılıyor ve alınıyor. Başka hiçbir belediyede böyle bir tablo söz konusu değil.
4. İzmit Belediyesi, Kocaeli’nin tek CHP’li belediyesi. Dolayısıyla bir şeyler yapıp yapamayacakları, geçmiş döneme göre ne kadar hizmet edecekleri çok doğal olarak merak ediliyor. Hem AK Partililer hem de CHP’liler hem de diğer partiler ve toplumun diğer kesimleri tarafından.
5. İzmit Belediyesinin diğer belediyeler, kamu kuruluşları, STK temsilcileri ve muhtarlarla nasıl bir ilişki içinde olacağı da merak ediliyor. Zira bazı muhtarlara yönelik çok sert ifadeler kullanıldı, beddua edildi. Haliyle gündem oluyor.
6. Reyting var. İzmit Belediyesi ile ilgili ne haber yapsan iyi okunuyor. Diğer belediyelerin reytingi o kadar değil.
7. İzmit, Kocaeli’nin kalbi, merkez ilçesi. Ve en kalabalık ikinci ilçesi. Daha çok göz önünde, daha çok konuşulur doğal olarak.
Hal böyle olunca…
İzmit Belediyesi haberleri sadece bizim sitemizde değil pek çok haber sitesinde sayısal olarak da öne çıkıyor.


12 milyonun beyin yakan matematiği

Yukarıdaki yazıyla ilgili sizlere çarpıcı bir örnek vermek istiyorum.
Bir hafta önce belediyeden haber gönderdiler.
Başlık şu:
“İzmit Belediyesi yeni dal öğütme makinesiyle bile 12 milyon TL tasarruf sağlayacak”
Bugüne kadar konuyla ilgili eleştirel herhangi bir yorum ya da haber yapmadım.
Ama sordum.
Aldığım yanıtı sizlerle de paylaşayım mı?
1.
Dal öğütme makinesi Nevzat Doğan döneminde de vardı, çalışıyordu. Yani yeni bir çalışma değil. Alınan yeni makine, eskisinden büyük de değil. 2017’de alınan tekerlekliydi ve traktörün arkasında çalışıyordu. Fatma hanımın aldığı ise sabit ve elektrikli.
2.
Dal öğütmeden çıkan posanın (kaba talaş da diyebiliriz) tonu şu sıralar piyasada 80 lira.
12 Milyon lira tasarruf sağlanabilmesi için (12 milyon/ 80 =) 150 bin ton öğütülmesi lazım.
Bu araç günde ortalama 10 ton öğütür. Çünkü dal çok yer kaplar ama tonajı az gelir. Ayrıca o kadar dal bulmak da mesele.
150 bin ton / günlük 10 ton = 15 bin gün yapar.
15.000 gün / 250 gün (Bir yıldaki ortalama çalışma günü) = 60 yıl.
Öğütme makinesi sabit ve elektrikli olduğu için dalı bu makineye getirmenin ve kullanılan elektriğin de bir maliyeti olacak.
Onları da hesaba katarsak, 12 milyonluk tasarruf yapabilmek için 70-80 yıl gerekecek.
Bu kadar süre zarfında aynı makineyi kullanmak mümkün mü?
Anlayacağınız matematiğin sınırlarını zorlayan bir rakam bulmuşlar.
Dal öğütme makinesi güzel mi? Evet.
Her belediyeye lazım mı? Evet.
Ama rakamlar da ortada.
İsterseniz siz de hesaplayın!
***
Geçen dönem, Kartepe’ye teleferik temel atma töreni bölgesine gitmiş, atılan temelin ebadından bu işin ne kadar sürede tamamlanacağını, daha doğrusu tamamlanamayacağını rakamlarıyla yazmış bir insan olarak söylüyorum ki;
1. Ne gerek var bu kadar abartmaya?
2. Fatma Başkana çok yanlış bilgiler veriyor, onu kamuoyu önünde sürekli mahcup ve konuşulur duruma düşürüyorlar. Ben olsam, önüme 12 milyon rakamını koyan o müdür ya da her kimse gereğini yapardım. Böyle fahiş hataların bir bedeli olmalı!


Hürriyet onu da işe almalı

İzmit Belediyesi ile ilgili fazla yazı yazmış oluyorum.
Farkındayım.
Ama bugün de böyle olsun:

***

Mustafa Işık’ın fanatik bir CHP’li olduğu herkesin malumu.
Yakın bir zamanda ciddi bir rahatsızlık geçirdi.
Ekonomik anlamda da kafası rahat değil.
Üstüne üstlük evi yanan teyzesinin İzmit Belediyesinden değil Büyükşehir’den yardım alması nedeniyle Başkan Hürriyet kendisini suçlamış.
Belediyeyi gidip başkanla bu konuyu yüz yüze görüşmek istemiş, özel kalem görevlileri tarafından çok kaba karşılanmış.
İzmit Belediyesine sınavsız onlarca personel alınınca, baba-kızlar, karı-kocalar, kendi ifadesiyle “Başkana sosyal medyadan küfredenler, başkanın bu nedenle engellediği isimler” belediyeye alınınca patlamış.
Sosyal medya hesabından “yazıklar olsun, hakkımı helal etmiyorum” diye paylaşım yapmış.
Mustafa Işık parti kültürü açısından doğru mu yaptı? Hayır.
Ama dayanması zor bir dönemden geçtiği, duygusal tepki gösterdiği de ortada.
Hem konuyu daha da uzatmamak, hem ablalık yapmak, hem de Mustafa’nın dertlerine derman olmak adına, başkan Hürriyet Mustafa’ya bir zeytin dalı uzatabilir ve İzmit Belediyesinde iş verebilir.
Biliyorum, “kolay değil” gibi görünüyor.
Ama aslında öyle değil.
Ayrıca ciddi bir rahatsızlık geçirdiği için geçmişte yaşananları hoş görmek hata/kusur/eksik değil, bilakis büyüklük yapmaktır.
Söz, şayet Mustafa Işık, İzmit Belediyesinde işe başlatılırsa Sayın Hürriyet’i buradan tebrik edeceğim.
Takdir elbette başkanındır.
Ama benim bu konudaki tavsiyem de budur.
Mevzuyu nefis meselesi yapmazsa, kazanan hem Mustafa hem de kendisi olur.
Büyükşehir’den yıllar önce atılan ülkücü Ali Yıldız’ın tekrar Büyükşehir’e alınması için de daha önce benzer tarzda bir yazı yazmıştım.
Tahir Bey geçen ay Ali Yıldız’ı tekrar işe aldı.
İzmit’te aynısı Mustafa Işık için de olabilir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Engin Şahin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

08

Manav - hadi gitsin oradan be. Ak parti izmitte manavlar ile inatlaşmasaydı chp belediyeyi rüyasında göremezdi. pek akıllanmışa benzemiyorlar, hala oradan buradan yönetici atıyorlar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 01:38
07

Suna Çapa - Herşeyi kötüleyip çarpıtarak yazmak zorundasınız. Sizi anlıyorum. Gazeteci dürüst habercilik yapar kuralı çoktan yok edildi. Iktidardan korkup yandaşlık yapmak zorunda kaldınız. Dilerim bir gün vicdanınızla hesaplaşma günü geldiginde başınız öne eğilmez.

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 23 Mayıs 13:48
06

Paşalı - Engin bey ne kadar güzel hesap yapmışsın simit çay hesabını da yapar yayınlar mısın merak ettim. Bir de tek sorum sabit dediğiniz o makine istenilen yere götürülemez mi? Evet okunmak için CHP yi ve veya CHP li belediyeleri hedef alabilir hizmetleri eleştirebilir hizmet olmayan yerler eleştirilemez zaten

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 04:35
05

Chp Mahalle Temsilcisi - Mustafa iyi bir partilidir fetöcülerin güçlü olduğu dönemde birileri evde otururken bayram kutlamalarına katılmazken Mustafa elinde bayrağı ile törenlerde etkinliklerde olurdu.Fatma kaplan hürriyet'tin Mustafa'nın teyzesinin evi yandı diye ve yardım edilmediği teyzesinin fatma kaplan hürriyeti eleştirdi diye bunun acısı Mustafa'dan çıkarıyor. Buradan söylüyorum Fatma'nın bundan sonra görüp görecegi bu koltuk olur partilileri böyle dışlarsa kimse yüzüne bile bakmaz..

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 20:15
04

Hsn - Düğün salonları 1 TL oldu değişim için bu bile yeter

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 21 Mayıs 10:44
03

Mahalle temsilcileri - Hepimiz mustafayiz ama biz gazetelere kendimizi haber yaptirmiyoruz birilerine bizler adina haber yaptirinda demiyoruz

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 21 Mayıs 10:35
02

Nalan - Engin bey Mustafa ile ilgili iyi güzel yazmışsınız da bu dileğiniz Fatma hanım gibi çiğ bir belediye başkanına 3 gömlek fazla gelir. Nerde Fatma hanımda o olgunluk bilgelik. Daha fazla Mustafaya saldıracaktır emin olun. Zaten tüm bunlar Fatma hanımın kriz yönetememesinden kaynaklanıyor. Izmit belediyesindeki başka bir partilinin yumruklanma olayını bile Marmaristen Sefa Sirmen çözdü varın gerisini siz düşünün

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 21 Mayıs 05:58
01

Gerçek Osmanlı - Basının yönlendirmesi ile olmuyor artık,millet çalışanıda görüyor,çalışmayanıda,Kocaelinde neler oluyor kim ne yapıyor,hangi gazete taraf tutuyor,yalanı dolanı kim yazıyor artık millet takipde,nasıl taraf tutuluyor,nasıl işe alınıyor,yardımlar nasıl dağıtıyorlar artık görüyoruz.

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 20 Mayıs 18:01


Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?