Milletçe abartmayı çok seviyoruz..!

Bir dönem Agd il yönetiminde görev aldığım zamanlar (2005) Nurettin yıldız hoca 30 dakikalık sohbet için İstanbul’dan İL binasına gelir bazen 20 dakika bazende 30 dakikayı geçmeyen sohbetler eder giderdi okadar önemli şeyler anlatırdı ki biz daha çok sohbet etsin diye bakardık ama o sohbetini bitirir giderdi.

Bunun sebebini de şu şekilde açıklamıştı ben buraya gelip 1 saat yada 2 saat sohbet etsem eğer alacağınız iki cümle ise okadar çok uzunca sohbet etmeye gerek yok derdi, etkili ama az olan daha makbuldür derdi .

Bir gün yine sohbet için gelmişti ve konusu milletçe abartmayı seviyoruz’du  biz insanoğlu sevinçlerimizi de üzüntülerimizi de gereksiz yere abartıyoruz dedi .

Yakınlarımızdan biri kaza yaptığında yada vefat ettiğinde ortalığı ayağa kaldırıyoruz her tarafı yakıp yıkıyor arabeske bağlıyor isyan edip asilik yapıyoruz .

Yada beklenmedik güzel bir haberle coşuyor  kendimizi sokağa atıyor silaha sarılıp mutluluk kurşunları sıkıyoruz hele ki milli maçlarda konvoylar yapıp aşırılığa gidiyoruz bunları yaparken yine istemediğimiz olaylar yaşatıp kafamızı duvarlara vuruyoruz .

Oysa insan oğlu başına gelebilecek iyi yada kötü ne sonuç olursa olsun sakin ve metanetli olmak zorundadır , yaşanma ihtimali olan ne varsa acı yada mutlu önceden kendini hazırlamalı ve metanetli olmalıdır, Müslüman olmanın gereği de bunu gerektirir.

Bir örnek vererek asıl konuya temas ettiğinde şöyle bir husustan  bahsetmişti , önümde duran şu su bardağını içinizden birinin kafasına yakın mesafeden vursam muhtemel sonuçlar şu şekilde olurdu , kaşınızın yarılarak derin yara oluşması , beyin kanaması , veya bir travma geçirerek ölümle sonuçlanan herhangi bir sonuç oluşabilir , Bu bardağın ağırlığı en fazla 250 gramdır.

Pekala ringe çıkan iki boksör bir biriyle karşılaşırken bir birlerine vurdukları yumruğun ortalama ağırlığı ne kadar dersiniz ?

Mike tyson’nun rakibine indirdiği yumruğun ağırlığı ortalama bir ton ile bin beşyüz ton ağırlığında , Muhammet Alinin ortalama yumruk ağırlığı bir ton ile iki bin ton ağırlığında olduğu biliniyor , peki ortalama yumruk ağırlığı bir ton olan yumruğu yiyen bir boksör Neden hiçbir şey  olmamış gibi maça devam edebiliyor ? yada şöyle bir soru soralım boksör olmayan birinin bu yumruğu yediğinidüşünürsek anında oracıkta ölme ihtimali çok yüksek

Nurettin yıldız hoca bu durumu şe şekilde açıklamıştı bir boksör ringe çıkmadan aylar öncesinde yapacağı müsabakanın tüm hesaplarını önceden yapar , ve en az 3 ay önceden atacağı ve yiyeceği yumrukları düşünerek hazırlanır ve ona göre antrenman yapar , ringe çıktığında rakibinin gözünden, gözünü kaçırdığı anda yediği yumruk onun ölmesine sebep olabilir hatta 2019 yılında ringte ortalama ölüm oranı 13 kişidir .

Asıl konu ise bizim bu durumdan nasıl bir sonuç çıkaracağımızdır.

Kişi iyi yada kötü başına gelebilecek her sonuca kendini önceden buna hazırlamalıdır hem bu dünya için yaşadığımız süreci iyi değerlendirmek adına dünyaya hazır olmak ve dünyada yaptıklarımızla ahiretimizin sonuçlarına hazır olmak için kendimizi hazırlamak elzemdir

Evde kaldığımız bugünler bizim için bir fırsat ve önemli zaman dilimi , iyilik adına ve güzellik adına ne varsa kendimizle bir muhasebe zamanı diye düşünüyorum , Ramazan ayının gelmesiyle beraber daha da güzel bir muhasebe dönemimi yaşayıp, yaşadığımız kötü günlerden sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacağı aşikardır , inşallah doğru ve güzel olan ne varsa onu yaşamak dileğiyle …

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Mehmet Altın - "mübalâğa ihtilâlcidir. şöyle ki: beşerin seciyelerindendir, telezzüz ettiği şeyde meylü’t-tezeyyüd ve vasfettiği şeyde meylü’l-mücazefe ve hikâye ettiği şeyde meylü’l-mübalâğa ile, hayali hakikate karıştırmak."

***

mübalâğa zemm-i zımnîdir

hangi şeyi vasfetsen, olduğu gibi vasfet. medhin mübalâğası bence zemm-i zımnîdir. ihsan-ı ilâhîden fazla ihsan, ihsan değildir.

https://eksisozluk.com/entry/100418339

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Nisan 15:40


Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?