En başarılı 3 belediye başkanı

Aslında…
Koltuğa oturuşlarının birinci yılında…
Her ilçe belediye başkanı için çok kapsamlı değerlendirmeler yapacak…
Her birinin artı ve eksilerini detaylı bir şekilde analiz edecektim.
Ama Korona salgını hayatımızı öylesine esir aldı, yaşamı öylesine durdurdu, diğer detayları öylesine anlamsızlaştırdı ki, o kadar kapsamlı bir analiz yapmanın zamanı değil diye düşünüyorum.
Ama bir genelleme yapabilirim.
Hem kendi kanaatlerimi, hem tabanda duyduklarımı, hem de kulislerde yer alan değerlendirmeleri küçük bir yazı altında özetleyebilirim.
Hem böylesi daha doğru ve şık olur kanaatindeyim.
Son bir yıllık dönemin en başarılı üç belediye başkanı bana göre şöyle:

1.ZEKİ AYGÜN

Açıkçası kimse ondan böyle bir performans beklemiyordu. Ancak Zeki Aygün pek çok kişiyi şaşırtmaya devam ediyor. İlerlemiş yaşına rağmen büyük bir performans sergiliyor, gençlere taş çıkartıyor.
Bir kere halkla ilişkilerde iyi. Bulut’un en önemli eksiği vatandaşa az vakit ayırmasıydı. Zeki abi esnafın içinde, vatandaşın arasında, cemiyetlerde, cenazede, sosyal hayatın içinde. Bu konuda herhangi bir eleştiri almıyor.
İnşaat ve imalat işlerinde de hayli başarılı. Zira İzmit Belediyesinden Adnan Pala transferi burada tam oturmuş. Deniz ve Dumlupınar Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Projelerini yeniden ele alması, halka açık kapsamlı toplantılar yapması çok önemli. Gerçi Korona’dan dolayı bu konular 6 ay-1 yıl sarkabilir ama, süreç yönetimleri harika. Şeffaf. Her türlü eleştiriye açıklar.
Partiyle, muhalefetle, kent ve ilçe dinamikleriyle kavga etmek yok. Barışık, uyumlu, pozitif bir tablo hakim ilçede. Bunda Zeki Aygün’ün “Zeki abi” olması da önemli bir etken.
İki dönem milletvekillik ve MKYK üyeliği yapmış olmanın verdiği avantajla, Ankara bağlantılarını iyi kullanıyor. Mesela Gençlik ve Spor Bakanlığından iki gençlik merkezi için bütçe aldı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından çöp konteynırı yıkama aracı alıyor. Başka belediyelerde yok böyle şeyler. Ve Derince Belediyesi muhtemelen önümüzdeki 4 yılda da Ankara’dan bir şeyler koparacak gibi görünüyor.
Belediye Derincespor da bu sezon harika bir performans sergiliyor. Kocaelispor’un da yer aldığı ligde, Kocaelispor’un ardından lig ikincisiydi. Kocaelispor ile maçı izleyince takıma ben de hayran kalmıştım. Yani sporda da başarılılar.

2.ALİ YILDIRIM SEZER

Çok temiz bir yüzü var. Mütevazı, mütebessim. Adamın doğal mayası, hamuru bu. Sonradan yaptığı, ettiği bir şey değil. Belki siyasetle bugüne kadar hiç ilgilenmediğinden olabilir : )) Ama belediye başkanlığı koltuğuna oturduktan sonra da o yüzü hiç değişmedi.
Dediğimiz gibi kirlenmemiş bir siyasetçi. Siyasetin kirleriyle anılmıyor. Çetrefilli, pis, akçeli işlerden uzak hatta çok uzak. Bu durum temiz duruşunu ve imajını perçinliyor.
Uyumlu, pozitif, güler yüzlü. Fakat “yaparız, bakarız, ederiz”ci belediye başkanlarından değil. İlçe dinamikleriyle de, muhalefetle de güzel geçiniyor.
Fen işlerinde atak yapısını sürdürüyor. Yapıyor, yıkıyor, açıyor. Tempo aynen devam.
Kentsel dönüşüm işlerine ara vermedi, frene basmadı. Arayış içinde, risk almaktan kaçınmıyor. Bu da pasif bir başkan olmadığının önemli bir kanıtı.
Düğünde cenazede, sosyal hayatın içinde. Daha ne olsun?

3…..
MUSTAFA KOCAMAN

Üçüncü sıraya bir isim koymakta inanın zorluk çektim.
Ama ilk yıl için Mustafa Kocaman’ı küçük bir adım önde görüyorum.
Neden mi?
Fen işleri konusunda, imalat ve inşaat konusunda geçen döneme göre zayıf olduğu net olarak ortada.
Ama halkla ilişkilerde, insanları kucaklamada, vatandaşa gülmede, sarılmada, onlara güler yüz göstermede, onların gönüllerine girmede bir numara. Belki de Kocaeli’nin bir numarası.
Bu büyük artısı, onun diğer konudaki eksiğini kapatıyor kanımca. Ya da şimdilik. Bu özelliği nedeniyle sadece Kartepe’de değil il genelinde de hayli seviliyor, sempati topluyor.

NOTLAR:

1. Bu değerlendirme, 12 ilçe belediye başkanı arasında yapılmıştır.
2. Bu değerlendirmede, batı yakasındaki belediye başkanları kapsam dışı bırakılmıştır. İnşallah önümüzdeki yıl onlar için de kritik yaparız.


Korona’yı bir de ondan dinleyin

Mutlaka daha önce tanıyanlarınız vardır.
Ama ben yeni tanıdım, videosunu yeni izledim.
Adı Doç. Dr. Oytun Erbaş.
Fizyoloji Doktoru.
Deneysel tıp uzmanı.
Ama adeta bir zehir!
Hayatında 7 defa TUS’a girip 7’sinde de ilk 10’a girme başarısını gösteren, üç kere bölüm değiştiren, harika, sempatik, anlatımı güzel ve hiperaktif bir insan.
Martın ortasında TV100 adlı kanala çıkmış, Koronavirüs’ü çok detaylı anlatmış.
2.5 saatlik yayınını youtube üzerinden öyle bir tutkuyla izledim ki…
Hem kendisini yakinen tanıma hem de Korona hakkında çok detaylı ve farklı bilgiler edinme imkânı buldum.
Aklımda kalan birkaç cümleyi sizler için de sıralıyorum.
Ancak vaktiniz varsa mutlaka bu genci, bu dehayı, bu harika insanı dinleyin derim;
Sabun, ellerimizdeki virüsleri söker atar, elimize tutunmasını önler. Köpüren her sabun…
Virüsü sadece alkol bazlı temizleyiciler öldürür. En iyisi Türk Kolonyasıdır… Hele ki 80 derecedeki harika. Mümkünse en katkısız olanlar…
Koronavirüs 9 yaşın altındaki çocukları etkilemez. Çünkü 9 yaşın altındaki çocukların Akciğerinde o virüsün tutunacağı proteinler henüz oluşmamıştır.
Bu virüs canlı değil. Yaşamak için enerji harcamıyor.
Virüs yazın etkisini azaltır ama ellerimizi yıkamaya, her açıdan tedbirli olmaya uzun süre devam etmeliyiz. Çünkü risk uzun süre devam edecek…
Virüs aşının yapılması 1-2 yılı bulur. Daha önce olmaz, olamaz, bulunamaz…
Dünyadaki salgın hastalıkların yüzde 95’i hayvanlardan insanlara geçer virüslerden kaynaklanır. Yarasa vücudunda en fazla virüs barındıran, diğer hayvanlara da virüs bulaştıran bir canlıdır…
En kötü virüs hastalığı kanamalı ateşler. Kırım Kongo, Nijerya’da görülen Lassa salgını fena. Onlar daha kısa sürede öldürüyor. Ve henüz çaresi de yok...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Engin Şahin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

10

Koç - İzmitli Fatma hanımı neden değerlendirmeye almadın,Zaten Siz Akp liler tarafından her yerde insanları ayrıştırma var.Hiç olmassa Basına sirayet etmesinde doğruları görelim.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 14 Nisan 17:22
09

Erkan Ileri - mustafa kocamanı kartepe'de kimse tanımıyor bile.nesi bşarılı.kime göre neye göre.adam kartepe'de varmı yokmu belli değil.başkansız idare edilen bir ilçe.kayyum atansa daha iyiydi

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 30 Mart 15:46
08

Derinceli - hangi mantığa göre derince belediye başkanını basarılı buldunuz bilmem ama bir gerçek varki akp ne aziz alemdarla ne haydar bulut nede zeki aygünle iyi bir tercih yapmadı biri beceriksiz biri ukala biride aman bi tatsızlık çıkmasın 5 yılımı doldurayım gideyim modunda dolayısıyla yazık oldu derincenin yıllarına artık sünnetlere düğünlere cenazelere gitme kültürünü insanların samimiyet olarak adletmesi traji komik bir olay eğer halk bundan hoşlanıyorsa belediyeye cemiyet işleri başkanlığı kurasınız belediye başkanı adına bu heyet gider sünnetlere düğünlere belediye başkanını ben çalışsın üretsin cevreme beldeme yaralı işler yapsın diye seciyorum halkın zeki abisi olsun diye değil. kentsel dönüşümde gördük sadece toplantıyı yaptım oldu mantığı güdüldü sonuç fiyasko.. derinceye zeki abi değil ZEKİ BAŞKAN lazım

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 30 Mart 14:48
07

Gölcüklü - Siz nasıl bir tespit yapmışsınız..Başkan için dediğiniz tek şey doğru siyaseti polıtıkayı bilmiyor hatta bnce hiç bilmiyor güler yüzlü değil çokta samimi gelmiyor mustafa başkan doğallıkta güleryüzlülükte bir numara ayrıca yıkım döküm işleri belediyenin görevi farklı olan ne var biz göremedik coranavirüsde de ekibiyle çalışıyor o kadar personel var tek başına yapıyor değil yani..Ama ekiplerden çok kendi resimlerini görüyoruz bence reklamdan başka hiç bişi yapmıyor bu tespitede katılmıyorum...iyi araştırın..

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 30 Mart 07:34
06

Can - Golcuk yeni mahalle kazimkarabekir caddesi pislik içinde selam olsun başkana...

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 30 Mart 02:20
05

Serdar Yaman - Ali Yıldırım Sezer için kötü yorum yapan onu tanımıyordur net!

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 30 Mart 02:08
04

Murat Atar - Bu üç başkan 13 başkan içinde eğitimi en iyi olan ilk üç kişi olması bunun sebebi olabilir mi? Allah onlara güç kuvvet versin...

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 30 Mart 01:45
03

Canan - Çok doğru bir değerlendirme olmuş. Ali Yıldırım Sezer gerçekten Gölcükte efsane başkanlık yapıyor. Bu kadar mütevazi bir insan olamaz.

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 30 Mart 00:06
02

İzmitli Serkan - Hiçbiri 3 tane adaydan da.. gözle görünen elde tutulan birşey yok ortada. Birde sevilen abi ne ya.. derince ye ne yapılmış. Kartepeye karfestten başka ne yapilmis. Oda zenginlere hitap eder. Elle tutulur birsey söyleyin. Birde 3 aday gosteriyorsunuz. Bari gosterecekseniz Karamürsel belediye başkanını gösterin. Duruşu hitabı dik durması değişmeyen başkan adayi olarak bu listenin başında olmasi gerekir. Belediyecilik denince tek degismeyen aday o olduğundan içlerinde de en iyisi sayin başkan bence..

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 29 Mart 23:31
01

Okur - Belediye başkanları siralamasina yorum bile yapmak istemiyorum ? nasıl bir gazetecesiniz 'türke bisey olmaz, turkiye'de yayılmaz' diyen bayağı öngörülü birini övmüşsünüz. Biraz bilimsel yayınlarıve gercek bilim insanlarini takip edin bence. Pes artık rezalet!

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 29 Mart 23:09


Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?