Kartepe Belediyesinde kişiye özel kıyak var mı ?

Birkaç gün önce yerel bazı gazetelerde çıkan İstanbul’lu bir yatırımcıya özel kıyak yapıldığı iddiaları ortaya atıldı, 487 ada 5 nolu parselin Kocaeli büyükşehirden geldiği haliyle onaylanıp %45 olan imar durumunu %50’ye çıkarılma talebi olduğu bu talebinde kişiye özel yapılmak istendiği iddiası var.

SEDAT TOPAL’IN İDDİASI .

Arslanbey Mahalle Muhtarı bu iddiaları Fecebook sayfasından paylaşmış bende kendisini aradım sordum, söylediğiniz iddiaların gerçekliği nedir? Neden kişiye özel kıyak yapıldığını düşünüyorsunuz. Sedat Topal; öncelikle bu şirkete ilk kıyak şimdi değil.  Arslanbey Belediyesi kapanmadan önce yapıldı diyor, vatandaş 2 katlı binalarda oturuyorken bu kişiye zamanın imar başkan yardımcısı tarafından Cengiz Açıkgöz tarafından verildiğini hatta bu kıyak sayesinde kendisine de bir daire verildiğini bu iddianın gerçekliğini de halen ispatlamak için araştırdığını söylüyor.

BİR İDDİASI DAHA VAR.

Mevcut parselde birçok kişinin yeri ve evi olmasına rağmen sadece yatırımcı ait parseli %45’den imar değişikliğiyle %50’ye çıkarılmak istendiğini söylüyor, ve aynı parselin dışında bulunan insanların imar oranının %20’lerde hatta bazı yerlerinde %30’larda olduğu bilgisini vererek bu parselin dışında kalan insanların mağdur edildiğini ama kişiye özel kıyağın adrese teslim yapıldığını hatta şöyle bir iddia da bulundu. Bu imar değişikliğini Kartepe Belediyesi Büyükşehir'den talep etmemesine rağmen CHP’li meclis üyeleriyle beraber altına imza atılarak Kartepe Belediyesine uygulama için gönderdiğini iddia etti . Tüm kamuoyu da takip ediyor ki AK Partili belediyelerin bu tür uygulamaları zaten var ve yapılıyor ama bu parselde gerçekten böyle bir durum var mı? Birinci ağızdan öğrenmek istedim.

CHP’Lİ BÜYÜKŞEHİR ENCÜMENİ ORHAN TANIŞ’A SORDUM

Muhtar Sedat Topal’ın iddialarını Orhan Tanış’a sordum hatta dedim sizde bu kararın altına AK Parti ile imza atmışsınız bu işin gerçek boyutu nedir dedim. Orhan Tanış iddiaların bazılarının doğru olabileceğini ama genel manasıyla öyle olmadığını söyledi biz önümüze gelen evrakların öncelikle vatandaşa kazanımlarına bakar ona göre karar alırız dedi. Bu parseldeki durum aslında iddia edildiği gibi bir durum değil öncesini yani Arslanbey Belediyesi zamanın da alınan kararla ilgili benim bir şey söyleme durumum yok dedi. O zaman alınmış bir karar bugün bu konuda hiç bir şey yapılamaz.

BİZ VATANDAŞIN MAĞDURİYETİNİ ORTADAN KALDIRDIK

Mevcut parselde zamanında site binaları yapılmaya başlanmış ama binaları yapan şirket aldığı ruhsatı 5 yıl boyunca işleme koyup binaları tamamlamayınca ruhsat süresi dolmuş tekrar ruhsat almış, yine binayı tamamlamamış tekrar ruhsatın zamanı dolunca binalar kısmi olarak yapılmış ama yine işi yarım bırakmış burda birçok vatandaş mağdur olmuş günümüze gelince şirket sahibi binaları tamamlamak için tekrar ruhsat başvurusu yaptı, önceki ruhsat yönetmeliğine göre yani 2004 yılında ki ruhsata göre binaları yapma ihtimali yokmuş o nedenle yeni imar planına göre imar artırımına gidilmesi o şekilde yapılması ön görüldüğü için burda %45’den %50’ye çıkarılması gerekmiş bunu da inceledik baktık ki bur da 162 daire var bu dairelerin 130 tanesi vatandaş tarafından satın alınmış ama binalar bitirilemediği için insanlar mağdur olmuş, biz işin bu boyutundan olaya bakarak insanlar mağdur olmasın diye altına imza attık. Tabiki şirket sahibi de elinde kalan yapamadığı binaları satabilmek için bundan faydalanmış oluyor buna kişiye özel kıyak demek haksızlık olur dedi

İMAR ARTTIRMA ONLARINDA HAKKI

Orhan Tanış; bu parsellerin dışında kalan Arslanbey’in diğer bölgelerinde yaşayan insanların şikayetçi olmaları gayet doğal ama bu durum 487 ada ile aynı konumda olan mesele değil , bu benzerlikleri olan ama insanların mağdur edildiği farklı bir imar durumu bu konuda Arslanbey halkı gerekli talep ve önerilerle gelirlerse biz kendilerine bu konuda her türlü baskıyı iktidar mensuplarına yapar meclise önergemizi sunarız diyor ..

SONUÇ OLARAK …

Her iki tarafında vermiş olduğu bilgilere bakarak aslında ortada birçok yönlü mağduriyetin olduğu sabit, şirket insanların evini zamanında verilen ruhsata göre bitirmiş olsa ne ev satın almış olanlar mağdur olurdu nede konu bu noktaya gelirdi, aslında yıllarca mağdur olmuş insanların sorunu çözüm noktasına kadar yaklaşılmış gözüküyor, şirket yine ruhsatı alıp insanları mağdur etmeye devam ederse kayyum atanıp devlet tarafından yapılması  en doğru çözüm diye düşünüyorum, son olarak ta diğer bölgelerde yaşayan insanların imar sorunu da biran önce halledip insanlara rahat bir nefes aldırmalı bunu da çözüme kavuşturmalıdır …

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Akpartili - Akpartide akparti ruhu milli ruh bitti artık kıyakçılık adamcılık var artık belediyecilik yok artık üst tabakaya hizmet var yollar çamur içinde pislik içinde hala hayvan ahırları mikrop saçmaya devam ediyor ama belediye üst tabakaya köfte satma peşinde hizmet etme peşinde Seçimin üzernden bir yıl geçti mobil uygulamadaki üzülmezin resmi dahi değişmedi gerisini varın siz düşünün vatandaş dilekçe vermiş mağdur olmuş çokta belediyenin umrunda masa başındakiler maaş alıyormu tamam yola devam

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 10 Mart 20:46
02

Samet - Aaa ne kıyaa saçmalamayın. Kıyağın babası var.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 10 Mart 12:34

Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?