Başiskele Belediyesinde neler oluyor?

Genelde İzmit Belediyesinin meclis toplantıları hareketli geçtiği için diğer belediyelerde ne olup bittiğinden kamuoyu pek haberdar değil. İzmit Belediyesi CHP’li olduğu için gözler genelde burada olan bitene bakılıyor, ama Ak Partili belediyeler canbazı gösterip canbazdan fazla oyun oynuyor bunlardan bir tanesi de Başiskele Belediyesi. Geçmiş dönem Ak Partili belediye başkanının yapmış olduğu borçlardan dolayı elde ne var ne yok satıyor, kaynak üretmek ve ek gelir elde etmenin yollarını aramayı bir kenara bırakan, Yasin ÖZLÜ adeta miras yedi gibi babasının malıymış gibi belediyeye ait 2019 yılında taşınmazları teker teker sattı. Fakat ne var ki 2020 yılına da hızlı giriş yaptı tutabilene aşk olsun.

Belediyeye ait BİAŞ şirketinin mülkiyetinde olan Karşıyaka poliklinik kamuya ve 3. Şahıslara olan borcundan ve hacizlerden dolayı nerdeyse çalışamaz hale gelmiş durumda halka hizmet için açılmış polikliniğin düştüğü duruma bakın .. BİAŞ şirketi borçlarını ödeyemediği için Başiskele Belediyesi doğrudan teminle polikliniği satın alıp elindeki taşınmazları satarak borçları ödemeyi planlıyor.

Bunlar gayet normalmiş gibi dursada öyle değil konuyu açalım biraz, belediye polikliniği doğrudan teminle alırken, ortada satın alma miktarı yok, Ekspertiz raporu yok teknik detaylarla ilgili hiçbir bilgi ortaya koyulmamış birde mecliste bulunan muhalif parti olarak bulunan saadet partisine talep edilmesine rağmen hiçbir bilgi dahi verilmemiş. Saadet Partili meclis üyelerinin tüm itiraz ve hayır oyuna rağmen çoğunluğu elinde bulunduran Ak Parti jet hızıyla oylayarak maddeyi onayladı.
Evet. İzmit’i seyretmeye devam edin ama saman altından su yürütmeye kalkanlar milletin malını mülkünü nasıl çarçur ediyor onu da görmek gerekir…
Keşke her şey bunlarla bitmiş olsa, Belediye şirketi olan BİAŞ’ın kamu kurumlarına ve SGK’ya olan borçlarını ödeyemediği için elinde bulundurduğu iki taşınmazı daha elden çıkarmak için 3 Martta gerçekleşen meclis toplantısında 16. Madde olarak gündeme geldi taşınmazlar (araziler) biri Bahçecik’te diğeri de Döngel’de bulunmakta, her iki arazide SGK’ya olan pirim ve vergi borçları karşılığında verilecek. Fakat verilecek ama arazilerin bedelinin ne kadar olduğunu bilen yok SGK’ya verilirken hangi bedelle verileceğinin bilgisi yok.

Daha da vahim olanı ise şeffaflık diye bir şey hiç yok, bilgi verme yok başkan çoğunluk bende ben ne dersem o olur mantığıyla gemiyi sürdürüyor. Saadet Partili meclis üyelerinin tüm bu devir işlemleri ve satın alma ile ilgili bilgi talepleri dikkate bile alınmadan oylanıp geçiriliyor. Öyle ki komisyonda görüşelim orda tartışalım zararı faydası nedir görelim denmesine rağmen komisyona hiç havale bile etmeden direkt meclisten geçiriliyor, oylama bittikten sonra gerekçe olarak SGK ile yapılan anlaşmaya göre yapılandırma biran önce geçirilip daha çok ödemeden kurtulmak için yapıldığı bilgisi veriliyor.
2018 yılında Sayıştay raporunda belirtilen tutanağa göre belediye şirketi BİAŞ’ın ana sermayesi 17,4 milyon olarak belirtilmekte, o zaman şu soruyu sormamız gerekir 17,4 milyon sermayesi olan şirket nasıl olurda SGK’ya olan 5 milyon borcu ödeyemez hale getirilmiştir, maden 5 milyon borcunu ödeyemeyecek olan şirketin iflası neden verilmiyor? Ya da neden kayyum atanmıyor?
Daha önemli soru da şu BİAŞ’ı batma noktasına getirenler hakkında neden hukuki işlem yapılmamaktadır? Toplumun malını mülkünü hiç edenler neden takip altına alınmamaktadır?
Başka illerin ilçe belediyelerinde önceki dönemden kalan borçlarından dolayı Ak Partili olmayan belediyelere haciz getiren kurumlar Başiskele Belediyesi’ni neden görmemektedir?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Basiskeleli - Meclis toplantisini hic seyretmeden yazi yazmissiniz.

Saadet partili meclis uyeleri hic bir seye itiraz etmediler.

Red veya cekimse oyu sadece Chp meclis uyesi yapti.

Meclis topl takip edip yazi yazmanizi bekleriz.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 07 Mart 16:33
02

Orhan Albayrak - Yasin başkan ne yapsın borç la hizmet yapılmaz adamın ne günahı var satsın hizmet götürsün satıpta kendimi alacak iyi de yapıyor

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 07 Mart 14:20
01

Jsjkdkd - En Kocaeli Başiskele belediyesinden reklam almadığı için kötülemeye başlamış herhalde yoksa öncesinde durum çok iyi değil di neden şimdi hemen aslan kesildiniz çünkü size verilen paralar kesildide ondan

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 06 Mart 18:22


Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?