Şanbaz Yıldız, Hürriyet’i böyle eleştirdi

Akşam saatlerinde İyi Partinin il başkanı Şanbaz Yıldız’ı ağırladık.
Kongre süreçlerini, partinin genel durumunu, Elazığ temaslarını sorduk.
Ayrıca İyi Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ile birlikte CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nu ziyaretini.
Önce, “Sohbet ettik, hal hatır sorduk” dedi gülerek.
Sonra ısrar ettik ama çok ısrar ettik, “Gelmişken bir iki genel cümle söyleyin” deyince…
“Genel başkanımızla 10-15 günde bir görüşüyoruz. O gün de CHP Lideri de meclisteydi. Tesadüf oldu. Yanına gittik, misafir olduk. Sayın Kılıçdaroğlu naif ve zeki bir insan. Görür görmez beni de tanıdı. Mutlu oldum” dedi.
Sonra yine ısrar ettik, “CHP Liderine üstelik milletvekili ile birlikte gidiyorsanız mutlaka ilimizdeki CHP’lilerle ilgilidir” diye gıdıkladık biraz.
Baktık ki çok yükleniyoruz, “CHP’lileri şikâyet ettik” esprisi yaptı gülerek.
Israrlarımızın ardı arkası kesilmeyince, genel başlıklarıyla birkaç cümle kurdu.
Bence tam da bu noktada önemli şeyler söyledi.
Kelime kelime yazıyorum;

ELİMİ DEĞİL BAŞIMI KOYDUM

“CHP’lileri her gördüğüm yerde söylerim. Ülkeye katma değer sunacak daha uzlaşmacı bir yapının iktidar olması gerekiyorsa, benim verdiğim destek kadar da sizin bana destek vermeniz lazım. Genelde de yerelde de geçerli bir kural bu. Ben bunu her yerde söylüyorum.
Mesela ben İzmit’te Fatma Hanım için taşın altına elimi değil, başımı koydum.

BİZ GEREKENİ YAPIYORUZ AMA

Biz bir ortaklık yaptık. Bu ortaklığın kuralları, kaideleri var. Olması gereken bizim yaptığımız. Ben görevimi eksik yapmam. Başka bir siyasi partiyle de ittifak olsaydı ben aynı desteği verirdim. Çünkü olması gereken budur.”

MESELE İSTİHDAM DEĞİL

İstihdam konusunda başka beklentiler içinde değiliz. İstihdamı sağlayacak olan seçilmiş belediye başkanı. O benim gündemim değil. Üç oradan alıyorsa bir de buradan almak durumunda zaten.

SUÇ SADECE BİZDE OLMAMALI

Biz aynı parti içinde değiliz. İki ayrı dünyanın ve partinin fertleriyiz. Bu sebeple Sayın Kılıçdaroğlu’na genel bir bilgilendirme yaptım. Bunu devamlı yapmak durumundayım.
Burada bir ortaklık varsa suç sadece bizde olmamalı. Yapılacak işlerde daha objektif çalışma yapılmalı.

BEN İTTİFAK ORTAĞIYIM

Ben direkt çözüm odaklı düşünürüm. Nasıl çözüm üretebiliriz diye düşünürüm. Ortada seçilmiş bir belediye başkanı varsa, ben de o başkanı seçtiren ittifakın ortaklarından bir tanesiyim.

BİZLERE DE SORULMALI

Orada bazı kararların istişare ile alınmasının daha faydalı olacağını düşünüyorum. Bizlere de sorulmalı. Olumsuzluklar bize yansıyorsa, olumlu tarafları da yansımalı.”

İLK KEZ

Tabi bu ziyaret ve açıklamalardan sonra kafam hayli karıştı.
* Zira İyi Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız’ı CHP Genel Başkanı ile görüşmeye ve bu konuları kendisine açmaya iten konular ve olaylar neler? Bilmiyorum.
* “Suç sadece bizde olmamalı” ne demek? “Olumsuzluklar bize yansıyorsa…” derken neyi kastediyor? O olumsuzlukları kendisine kim yansıtıyor? Ona ya da İyi Parti’ye “suçlu” diyen kim?
* Anladığım kadarıyla sorun istihdam da değil. Zira onun sorun olmadığını açık açık söyledi.

Açıkçası ben İyi Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız’ın böyle konuştuğunu ilk kez duyuyorum.
Üstü kapalı da olsa, nazik cümleler de kursa, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’i eleştirdiği, hadi daha nazik olalım, sitem ettiği ortada.
Ziyaretin bir yerinde, belediye başkanlarının bir yıllık karnelerini önümüzdeki günlerde açıklayacağını söylemişti.
O konuyu konuşurken, “İzmit Belediyesinin karnesini de açıklayacağım” dedi kendi isteğiyle.
Anlayın artık…!


Sayıştay raporlarında Başiskele farkı

1.GENEL DEĞERLENDİRMELER

 • Sayıştay müfettişlerinin ilimizdeki 6 belediyeye (Başiskele, Darıca, Derince, Gebze, Karamürsel ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesine) dair 2018 yılı denetim raporları Sayıştay’ın sitesinde yayınlandı. Bazı yerel gazeteler bir süredir işte bu raporlardan yola çıkarak çeşitli haberler yapıyor, çeşitli konuları ön plana çıkarıyor. Raporlar herkese açık. Şuradan siz de ulaşabilirsiniz: Sayıştay / Raporlar/ Kamu İdareleri Denetim Raporları / Belediyeler – Bağlı İdareler / 2018 / KOCAELİ…
 • Sayıştay müfettişlerinin hazırladığı raporlar bir görüş değil. Yasal mevzuatın uygulanıp uygulanmadığına ilişkin resmi bir çalışma. Bazı mevzuatların uygulanmaması cezai müeyyide gerektirebilir, bazılarının gerektirmeyebilir. Ele alınan bazı konular hafif, bazıları ciddi olabilir. Ama genel anlamda ciddi ve önemli bir çalışmadır.
 • Sayıştay müfettişlerinin raporları, mahkeme kararı değil. Yapılan tespitler önce üst kurulda değerlendiriliyor. Savcılığa intikal edip etmeyecek konuların kararını ise Sayıştay Genel Kurulu veriyor. Oradan olumlu bir karar çıkarsa kamu adına savcılığa suç duyurusunda bulunuluyor. Sonra mahkemeler devreye giriyor. Unutmayın, yargılamadan bir şey çıkmayabilir de!
 • Sayıştay raporlarının yayınlanması şeffaflık açısından çok önemli. Eskisi gibi gizli olsa pek çok kurum mevcut hataları yapmakta ısrar edebilir, kamu düzenini önemsemeyebilir. Ama hatalar aleni olarak raporlarda paylaşılınca, muhtemelen idareler daha az hata yapmaya gayret gösteriyorlar. Bu da iyi bir şey
 • “Raporlarlar yayınlanmamalı. Devlet ve kurumları kasıtlı olarak yıpratılıyor” diyenler var. Doğrudur. Bu raporlar çeşitli kişiler tarafından kamuoyunu yanıltma ve kara propaganda için kullanılıyor olabilir. Ama faydası zararından çok. Gizli olması gereken (milli güvenlikle ilgili) konular zaten gizli.
 • Son olarak; Hizmet olan yerde hata olur. Önemli olan ihmalden mi kaynaklanıyor, iş yoğunluğundan mı kaynaklanıyor, art niyetten mi kaynaklanıyor? Ve süreklilik arz ediyor mu? Asıl bunlara bakmak lazım.

2.BELEDİYELERLE İLGİLİ DEĞERLENDİRMELER

Sayıştay raporlarını iki ana başlık altında özetleyebiliriz:
Birincisi USÜL HATALARI. Ki denetim raporlarında bu tür konular çok var. Vatandaş açısından kayda değer değil. Ama idari açıdan önemli. Sonradan farklı sıkıntılara yol açabilir.
İkincisi CİDDİ HATALAR. Asıl, yoğunlaşmamız ve azaltmamız gereken konular bunlar.
Şimdi gelelim belediyelerle ilgili raporların analizine;

BAŞİSKELE BELEDİYESİ

Gördüğüm kadarıyla 5 ilçe belediyesi arasında parasal konularda en çok, daha doğrusu eleştirilen tek belediye. Eleştiri konularından birkaçını buraya alıyorum:
* BULGU 5: 237 Sayılı Taşıt Kanununa Aykırı Olarak Meclis Kararı Olmadan Taşıt Edinilmesi (Toplam 17 araç ki içlerinde BMV ve KİA Jeep de var)
* BULGU 6: 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 22/d ve 21/f Maddesine Göre Yapılan Mal ve Hizmet Alımlarının Kanunda Öngörülen % 10’luk Sınırı Aşması ve Kamu İhale Kurumunun Uygun Görüşünün Alınmaması
* BULGU 7: Anahtar Teslim Götürü Bedel Sözleşme Yaptırılması Gereken Yapım İşlerinin Birim Fiyat Sözleşme ile Yaptırılması
* BULGU 13: İhalelerde Pazarlık Usulünün (21f) Genel Bir Uygulama Haline Getirilmesi
* BULGU 18: Parasal Sınırların Altında Kalmak Amacıyla Bazı Mal ve Hizmet Alımlarının Kısımlara Bölünmesi…
Bu bulguların sadece Başiskele Belediyesinde bulunması bile çok şeyi anlatmıyor mu?
Belediyenin parasal konularda nasıl kötü yönetildiğini gözler önüne sermiyor mu?

DİĞER ÜÇ BELEDİYE

Darıca, Derince, Gebze ve Karamürsel Belediyesinin denetim raporu, Başiskele Belediyesinin yanında tabiri caizse güllük gülistanlık. Usule yönelik çok uyarı, ikaz ve hata tespit edilmiş ama Başiskele’deki gibi fahiş ve önemli hatalarla ilgili ciddi uyarılara rastlayamadım.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Sayıştay Denetim Raporunda da Başiskele örneğindeki gibi dikkat çeken maddeler yok. Ama dikkat çeken başka maddeler var. Şöyle ki;

 • Yapım işlerinde kullanılan müteahhit firmaya ait konteynırların idareye teslim edilmemesi… (Böyle bir zorunluluk da varmış! Ama saçma bir madde. İlgili zorunluluğun ülke genelinde kaldırılması lazım)
 • Müze giriş ücretleri paylarının ilgili ilçe belediyelerine ödenmemesi… (Büyükşehir’in paralı müzesi yok. Ama il genelindeki müzelerden yüzde 5 pay alıyor. Bunun yüzde 75’ini ise ilçe belediyelerine dağıtması gerekiyormuş. Suyunun suyu işte!)
 • Götürü bedel olarak ihale edilmesi gereken… (Bu konuların önemini bilmiyorum)
 • Çalışanlara Verilen Sosyal Denge Ödemesine İlişkin Sözleşmenin Yenilenmesinde Mevzuata Uyulmaması…
 • Hal İşletmesinde Bir Kişiye Birden Fazla İşyerinin Verilmesi… (Yıllardır verilir ama. Zaten ortada hal mi kaldı?)
 • İzmit Şehirlerarası Terminal İşletmesinin İşletme Hakkının Meclis Kararı ile Belediye Şirketine Verilmesi… (İhale ile devredilmesi gerekiyormuş. Ufak işler işte)
 • Şehirlerarası Gezi Programlarının Belediye Bütçesinden Karşılanması… (Doğrudur yanlıştır ayrı konu. Ama Türkiye genelindeki her belediye yapar: Çanakkale, Bursa, Bilecik, İstanbul gibi kentlere hemşehrilerini götürür)
 • İhale Kapsamında Çalıştırılan İşçilerin Yıllık İzinlerinin Kanuna Uygun Şekilde Kullandırılmaması… (Ufak işler)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Engin Şahin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.

03

KARAÇOCİK - İZMİT belediyesinde şanbaz yıldızın belediyeyi kazanmasında hiç bir katkısı olmamıştır.Bunu İYİ partili bir yönetici olarak söylüyorum.Şanbaz yıldızın meclis üyesi adayları seçimi yanlış olduğu için meclis üyesinde İYİ partililer oy vermemiştir.Toplumda karşılığı olmayan adamları yani arıza denen adamları meclis üyesi adayı yaptığı için fatma hanım meclisi kazanamamıştır.BEDAVA TRAŞ YAPMASIN CANBAZ KENDİNE ÇALIŞMIŞ TENEKE BİR ADAMDIR.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Şubat 20:14
02

Efe Acar - Şanbaz efendi seni görüp tanımıyacak kişi yokki dediğin gibi kemalbey çok zeki seni batokslarından şıp diye hemen tanımıştır türkiyede batoklu il başkanı sadece sensin

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 01 Şubat 09:59
01

İzmitli - Fatmanın izmiti kazanacağı yüksek bir ihtimalle belli olduğu için başını koydun taşın altına !!! Büyükşehirde kendi adayın için koysaydın ya PARMAĞINI taşın altına

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 01 Şubat 02:43


Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?