Temel sorun işsizlik

O kadar çok şey gözden kaçırıyoruz ki artık ülkeden birçok kişi kendisine yaşayabilecek yeni ülkeler buluyor bu sebeplerden dolayı.

İşte bu çerçeveden bakarak insanların niçin huzursuz ve mutlu olmadıklarını sorgulamak gerekmektedir.İktidarın da en büyük sorumluğu bu olsa gerek.

Peki, Türk Vatandaşı hangi konularda güçlü olmak isteniyor dendiğinde ise karşımıza;

Eğitimde,

Sağlıkta,

Vergilendirmede,

Hukukta,

Bilimde,

Turizmde,

Sanatta,

Tarımda,

Üretimde ve benzeri birçok konuda Türk Vatandaşı diğer milletler ile yarış etmek istemektedir ancak saydığımız birçok konu hala yarım yamalak ve hatta bazılarında ise büyük eksiklikler bulunmaktadır. İşte bu eksikliklerin olduğu yerde ise en büyük sorun ise işsizlik karşımıza çıkmaktadır.

 Ne yazık ki işsizlik sorunu, dünyanın olduğu gibi ülkemizin de en önemli sosyal sorunudur. Son zamanlarda hızla artan işsizlik oranında ya da işsiz sayısında yaşadığımız son krizlerin payının çok büyük olduğu da unutulmamalıdır.

Ülkemizde sorunun sadece işsiz oranının yüksekliğiyle kalmadığı görülmektedir. Artık nitelikli işgücünün giderek daha fazla işsiz kaldığı bir süreçteyiz. Eğitimli gençler arasındaki işsizlik oranının da çok büyük boyutlara ulaştığı görülmektedir.

İşsizler ordusunun her geçen gün artmasına neden olan yalnızca kriz değildir. Çalışma çağına gelen nüfus her geçen gün sürekli artmaktadır. İşsizlik üzerindeki nüfus artış hızı baskısının da kısa vadede sona ermesi mümkün görünmemektedir.

Geçen uzun döneme rağmen işsizliğin yüksek olmasına kalıcı bir çözüm bulunamamıştır. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik zorluklar ve küreselleşme nedeniyle işsizliğin çözümü giderek zorlaşmaktadır. Ülkemiz 21.yüzyıla ağır sorunlarla başlamıştır. Arka arkaya yaşanan krizler ile binlerce işsiz yaratılmıştır.

Son zamanlarda işsizliği gidermeyen büyüme kavramı tartışılmaktadır. Geçtiğimiz yıldan günümüze devam eden yüksek büyümeye rağmen büyüme oranında istihdam olanağı sağlanamadığı görülmüştür. İşsizliğin azalmaması ve istihdamın nasıl yaratılacağı konusunda çözümler paketi oluşturulması gerekilirken birçok nedenden dolayı bu paketler hazırlanmamaktadır.

Ülkemiz ekonomik potansiyeli yüksek olan, genç ve dinamik nüfusa sahip bir ülkedir. Meslek liselerinin öneminin yeterince kavranamaması sonucu genç nüfusun dinamik yapısından yeterince faydalanılamamaktadır. Hiçbir hükümet işsizlik sorununa kalıcı bir çözüm getirmeyi başaramamıştır. Uzun vadeli çözümler yerine kısa vadeli çözümleri tercih etmişlerdir. Türk işgücü piyasasında, yapısal yetersizlikler hala devam etmektedir. İşgücüne katılım oranı, gelişmiş ülkelere göre oldukça düşüktür. Kırsal yerlerden kentsel yerlere göç devam etmektedir. Ücretli çalışanın toplam istihdam içindeki payı oldukça düşüktür. Ücretler gelişmiş ülkelere göre oldukça düşüktür. İşsizlik oranı yaşanan birçok krizinden sonra önemli bir sıçrama yapmış ve yüzde 10 civarlarında kronikleşmiştir. Aslında yüzde 10’luk bu oran sadece kayıtlı işsizlik rakamlarını içermektedir. Kayıt dışı ve tarım sektöründeki işsizlik de dikkate alındığı takdirde sorunun çok ciddi boyutlarda olduğu ortadadır.

Geçmiş yıllardan bu yana ne yazık ki hükümet gerekli başarıyı ortaya koyamamıştır. Ne yazık ki hükümet içinde bulunan bazı kişiler sadece koltuk doldurmuşlardır.Bugün hükümet kendisine zarar veren tüm bireylerden kurtulup devletin gerçek gündemi olan sorunlar ile ilgilenmesi gerekmektedir. Vatandaşın sorunlarını tek tek iyileştirmelidir. 

Çünkü yapılan her iyileştirme ise karşımıza istihdam ile çıkacaktır. 

İşte o zaman güçlü ve büyük ülke olabiliriz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Utku Birinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Fehmi - Insan kalitesi de cok onemli. Calismayan sorumsuz kibirli bir kusak yetisti. Patron bunlari istihdam edecegine 2 kat para harcayip yazılım aliyor. Disari yaptiriyor vb biliyor ki goturusu getirisinden fazla olacak. Ailelere buyuk gorev dusuyor cocugunuz prens veya prenses degil emegiyle deger katacak olan bir isci olacak ve toplumdan alacagi yok topluma verecegi var. Seklinde yetistirmeniz herkezin menfaatine.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Eylül 21:39

Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?