Şemsettin Ceyhan istediği ihaleye girebilir

Gazeteci olduğumuz için çeşitli konularla ve çeşitli kişilerle alakalı bilgiler ve iddialar geliyor.
Hepsini elekten geçirme imkânımız olmadığı gibi, es geçme ihtimalimiz de yok.
Bizim için önemli olan kıstaslar, ölçüler.
Mesela;
AK Parti eski İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’ın belediyeden, daha doğrusu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Daire Başkanlığından ihale aldığını söylüyorlar.
“Haber yap” diye pres yapıyorlar.
(Belki de beni yanlış bilgilerle zarflıyorlar.)
Bilmiyorum.
Ama onlara da söyledim:
1.
Şemsettin Ceyhan şu an il başkanı mı? Hayır.
İl yöneticisi mi? Hayır.
Partide herhangi bir vasfı var mı? Hayır.
O halde sorun nerede?
Neden ihaleye giremesin?
2.
Şemsettin Ceyhan Büyükşehir’e doğrudan temin ya da 21F ile mal mı vermiş? Hayır.
İhalesiz bir iş mi almış? Hayır.
O halde sorun nerede?
Neden alamasın?
3.
Şemsettin Ceyhan ticaret yapamaz mı? Yapar.
Mevcut işini devam ettirmesi yanlış mı? Hayır.
Neden olsun?
4.
Şemsettin Ceyhan rekabet ortamından zaferle çıkmış, işini zamanında ve doğru dürüst yapmışsa, işinde eksik ve yanlış da yoksa neden sıkıntı olsun?
Büyükşehir’den ihale alması neden yanlış olsun?
Ayrıca neden haber olsun?
En fazla, normal ihale haberlerini nasıl yapıyorsak, bunu da öyle yaparız.
İhale günü gider, komisyonun huzurunda açılan teklifleri alt alta yazar, haberini yazarız.
En fazla bu olur.
Herkese yaptığımız gibi olur.
Siyasetçilerin girdiği her ihale, aldığı her iş haber olmaz.
Olması gerekenler olur.
Olmaması gerekenler de olursa bunun adı başka bir şey olur
Önemli olan kimin ihale aldığı değil…
İhale koşullarının ve sonuçlarının sağlıklı olup olmadığıdır.

Şemsettin Ceyhan

Dün, Kocaeli eski Milletvekili Eyüp Ayar’ın mezarlık paylaşımından da yola çıkarak, “Gebze mezarlığı ve imar rantı” başlıklı bir yazı yazmış, konuyla ilgili iddiaları gündeme getirmiştik.
Pelitli Köyü Mezarlığının hemen yanındaki söz konusu arazisinin sahibi olan işadamı ve eski meclis üyesi İsmet Özgenç aradı.
Özgenç konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

PEK ÇOK MAĞDUR VAR
* Biz burayı 20 yıl önce satın aldık. Yani Pelitli Mezarlığı buraya gelmeden çok önce. Öncelikle bunun altını kalın bir şekilde çizmek istiyorum.
* Bizim orada tapulu bir yerimiz var. Belediye tarafından kamulaştırılıyor. Ama gereği hiçbir şekilde yapılmıyor. 2016 yılında bu yana sürüncemede bekliyor. Siz olsanız ne düşünürdünüz?
* Konunun Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ile özel olarak ilişkilendirilmesi de doğru değil. Mesele söz konusu mezarlık alanının şimdiden büyütülmesi, ileride büyütmek gibi bir sorun ile karşılaşılmaması.
* Bölgede mezar yeri için aslında pek çok yer kamulaştırıldı. O insanlar da aynı şekilde mağdur. Hepimiz mağduruz. Zaten kimileri bu protokolü mahkemeye götürdü.

TAPULU ARAZİMİZ
* Burası mutlak tarım arazisi. Doğru. Üzerine bina falan yapamayız. Ama ticaret yapıyorum, ipoteğime koyabilirim. Bunu da yapamıyorum. Kendi tapulu arazimi kullanamıyorum.
* Biz Gebze’de 40 yıldır ticaret yapıyoruz. Kamuya da çalışmıyoruz. Siyaseten bir avantaj elde etmek de istemiyoruz. Bizim özel sektörde yeteri kadar meşguliyetimiz var.
* Konu çok uzadı. Biz de sıkıldık, yorulduk. Tapulu arazimizi kullanamaz olduk. Yerimizin bize iadesini istiyoruz. Başka da bir şey istemiyoruz. Zaten kamulaştırılmasını biz istemedik, belediye istedi.
* Konuyla ilgili kamuoyunda dolaşan bilgiler maalesef ki kirli bilgiler. Konu başka ve yanlış yerlere çekiliyor. Ortada konuşanlardan kimse bizi arayıp sormadı, dinlemedi.
* Son olarak mezarlık işletme gibi bir durum yok ortada. Bizim böyle bir niyetimiz de yok. Yine eksik bilgiden dolayı yapılan yorumlardan biri bu.”

İsmet beyi büyük bir dikkatle dinledim, sözlerini buraya da yazdım.
Ancak yanlış olan şeyler, aklıma gelen bazı soru işaretleri var.
Kendisine de söyledim.
Sizlerle de paylaşmak istiyorum:
1.
Seçime iki ay kala böyle bir konu gündeme gelmemeliydi. Gündeme gelince doğal olarak insanların aklına “Acaba seçimden önce yanlış bir maddeyi geçirmek mi istiyorlar” diye geldi. Özgenç ailesi birkaç ay daha sabredebilir, temkinli davranabilirdi.
2.
Velev ki bu işin sürüncemede bırakılmasından rahatsızlar! O halde “Ya fiyat artışı yapın ya da yerimi planlardan çıkarın” gibi iki seçenekli bir dilekçe yazmamalıydı. İlk “ya” kısmı, Eyüp Ayar’a ya da konuyu farklı yerlere çekmek isteyenlere haklı olarak güzel bir fırsat sunmuş.
Var mı eklemek isteyen?

Gebze Mezarlığı ve imar rantı

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Engin Şahin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Mahmut - Semsettin ceyhan yada birbaskasi, isim onemli degil; Bu ve buna benzer hizli zenginler; 17 yil öncesiyle simdiki mal varliklarini açıklasinlar. Kurduklari isyerlerini , sattiklari mallari nereye sattiklarini açıklasinlar. Vatandaş fazla parasi olana degil hizli parayı bulana karşı. Sen yazinla korumasan da onlar kendilerini korur. Merak etme.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Şubat 20:54