8 milyona satılmış

Bu devirde böyle bir satış…
Olsa olsa talih kuşudur!
Aslında ocak ayında satılmış.
Ama ben yeni duydum.
Duyduğum için de yazıyorum.
Başiskele Karşıyaka’da, AK Parti Başiskele İlçe Başkanlığı binasının karşısında, Aatürk Caddesinin üzerinde yer alan Yavuz İnşaat’a ait Butik D’lux Hotel iki üç ay önce Katarlılara satılmış.
Nasıl olmuş?
Katarlılar geçerken görmüş, oteli beğenmiş, satın almayı teklif etmiş!
Duyduğum bu.
Ocak ayındaki satış bedeli 8 milyon lira.
Yavuz İnşaat’ın sahipleri ödemeyi almış, piyasaya olan tüm borçlarını kapatmış, böylesine sıkışık bir dönemde rahat bir nefes almış.
Dediğim gibi, bu dönemde böyle bir satış olsa olsa talih kuşudur!
Hayırlı olsun, Allah bin bereket versin.
Allah temiz çalışan iş adamlarının ayağına, düzgün ve cömert müşteriler getirsin.

Yıllar önce küçük bir parçasında yer ve görev almış eski bir belediyeci olarak…
Her şeyi ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin hayata geçirdiği 23 Nisan Uluslararası Çocuk Festivalinin bugün geldiği noktayı tek kelimeyle “mütiş” buluyorum.
Niye mi?
1. Çünkü anahtar teslim bir iş değil. Yani kamu adına bu projeyi hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi yetkilileri parasını verip bacak bacak üstüne atmıyor! Bilakis 3-4 ay öncesinden yazışma ve görüşmelere başlıyor. Binlerce çocuk için planlamalar yapılıyor, okullar, oteller, evler, etkinlik takvimi belirleniyor. Sonra fuar alanı ile ilgili projeler çiziliyor. Kurumlar, kuyruklar, stantlar, ailelerin izleme olanakları, olası ihtiyaçlar tek tek planlanıyor. Planlandığı gibi de uygulanıyor. İşler son günün akşamı değil, bütün çocuklar uçaklara sağ salim binince bitiyor. Özetlemesi bile kolay değil anlayacağınız.
2. Çünkü Uluslararası Fuar Merkezindeki kalabalık, bir konser kalabalığı değil. Ben bugün orada yaklaşık 100 ayrı kuyruk, her kuyrukta en az 10-20 kişi, çocuk, aile gördüm. Yani çocukların ve insanların tamamı bir şeyi izlemek için oraya toplanmadı. Ki bu en kolayı. Ama öyle yapılmadı. Aynı anda, aynı gün içinde onlarca, yüzlerce etkinlik icra edildi ki, işin bu noktası hem müthiş bir zenginlik, hem müthiş bir kalite, hem de farklılık demek!
3. Çünkü, TRT bile bu kadar büyüğünü yapamıyor. Biliyorsunuz, TRT de 23 Nisan için uluslararası bir şenlik düzenliyor. Şenliklerin 41.sini bu yıl Samsun’da düzenlediler. (Keşke 41 plakalı Kocaeli’de düzenleselerdi. Ama neyse…) TRT’nin şenliğine 40 ülkeden yaklaşık 800 çocuk katılmış. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin şenliğine ise 47 ülkeden 1100 çocuk katıldı. Sıradan bir belediye hizmeti, rutin bir görev, alelade bir organizasyondan bahsetmiyoruz arkadaşlar. Bu şenlik Türkiye’nin en büyük çocuk şenliği.
4. Çünkü her geçen yıl daha kalabalık oluyor. Rakamı bilmiyorum. Ama bugün öğleden sonra herhalde bir rekor kırılmıştır. Okullarında 23 Nisan programlarını tamamlayan çocuklar fuar merkezine adeta akın etmişler. Şenlik galası, İzmit Atatürk Spor Salonuna alınmasına rağmen fuar merkezindeki kalabalık hiç azalmadı. Düşünün, bir de o kalabalık fuarda olsaydı…!


5. Çünkü hiç taşıma yapılmıyor. Otoparka baktığınızda zaten anlıyorsunuz. Otoparkta zerre boşluk olmamasından da anlıyorsunuz. Sizce de müthiş değil mi?
6. Bu yazıyı fotoğraflara bakıp yazmıyorum. Tüm stantları tek tek gezdim. Tüm kuyrukların yanından tek tek geçtim. Stantlarda yapılan her işe bakabildiğim kadar yakından baktım. Bugün sondu, şenlik bitti. Ama önümüzdeki yıl mutlaka bir gidin, şenliğin boyutlarına ve kalitesine kendi gözlerinizle şahit olun.
7. “Belediyeci değiller mi? İşleri ne?” demesi kolay da yapması zordur bu işleri. O kadar kolay olsa, diğer Büyükşehir belediyeleri de yapar değil mi?
8. Yıllar önce Üsküdar Katibim Şenliklerini haber yapmaya gittiğimde, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kukla Tiyatrosu da vardı programda. Halen böyle bir tiyatro var mı, bilmiyorum. Bir otobüsün yan tarafı açılıyor, sahne haline geliyor ve çocuklar taburelere oturarak izlerlerdi o kuklaları. Unutamam. Dönemin Üsküdar Belediyesi Basın Danışmanı Ali Yeşildal’dı. Yıllar sonra Kocaeli’de uluslararası bir çocuk şenliğini hayata geçiren ekibin başında da yine o var. Başta genel sekreter yardımcısı Ali Yeşildal ve kültür daire başkanı Raşit Fidan olmak üzere, pek çoğunu yakinen tanıdığım, projenin hangi safhalarında hangi işleri yaptığını iyi bildiğim nice belediye çalışanı arkadaşlarımı da emekleri dolayısıyla şahsen tebrik ediyorum.
Yine tek kelimeyle harika bir iş çıkarmışlar.
Aynısından seneye de bekleriz!

Biz babamızdan yata yata mesai doldurmasını öğrenmedik hiç.
Anamızdan takla ata ata para kazanmasını öğrenmedik.
Atamızdan yalan söyleye söyleye cep doldurmasını öğrenmedik.
Soyumuzdan şantaj yapa yapa servet biriktirmesini öğrenmedik.
Helali öğrendik.
Haramı öğrendik.
Utanmayı, yanlış yaptığında boyun eğmeyi öğrendik.
Doğru olmayı, olmaya çalışmayı öğrendik.
Halbuki;
Siyasette ne de çoklar…
Belediyelerde ne de çoklar…
Yata yata mesai tüket!
Takla aka ata ihale al!
Yağ çeke çeke kıdem yap!
Torpil bula bula ilerle!
“Yok, arkadaş, bize göre değil” diyorum.
“Ama sana kavgacı derler, illaki bir kulp takarlar” diyorlar.
“Diyenler cebini doldurma peşinde olanlardır” diyorum.
“Ama onlara dağıtmadan oraya gelemezsin” diyorlar.
İyi de…
Dağıtan kişinin değişmesi, sistemi değiştirmeyecek ki?
Sorun dağıtılan kişide değil, sistemde!
Hani nerede ilke, prensip ve ahlak sahibi insanlarımız?
Para siyaseti yapanlar…
Yatış belediyeciliği yapanlar…
Sadece kendine çalışanlar neden çok etrafımızda?
Onlara ne zaman “durun artık” diyeceksiniz?
Uzun soluklu ama en sağlıklı yöntemlerin yılmaz savunucuları neden az?
Şimdi neredeler ve ne yapıyorlar?
Haydi, belediye başkanları, siyasetçiler, kamu yöneticileri…
Güçlü de olsa kirlilere müsamaha göstermeyin!
Umutlarımızı daha çok, daha çok yeşertecek adımlar atın!
Bekliyoruz…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Engin Şahin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz