İzmit kongresinden bile kalabalıktı

Bugün gerçekleştirilen AK Parti İl Kadın Kolları Kongresi, aynı yerde gerçekleştirilen CHP İzmit İlçe kongresinden ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı AK Parti İzmit İlçe kongresinden ve hatta CHP İl Kongresinden bile kalabalıktı. İnanmayan eski resimlere bakabilir.
Peki ne oldu da bu kongre bu kadar kalabalık oldu? Kadın kolları bunu nasıl başardı? Öğrenebildiğim kadarıyla;
1.Kadın sivil toplum kuruluşlarından çok sayıda misafir davet edildi. Salonun bir kısmı onlara ayrılmıştı.
2.İl başkanı Şemsettin Ceyhan iyi asıldı, ilçe başkanlarıyla toplantı yaptı.
3.Gençlik kolları önemli bir destek verdi.
4.Elbette kadın kolları da çok iyi çalıştı. Özellikle Serpil Yılmaz ve yeni ilçe başkanları üst düzey performans sergiledi.
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu kadın kolları kongrelerini normalde kaçırmaz. Ancak İbrahim başkanın rahatsızlığı nedeniyle kongreye katılamadığı ifade edildi.
Unutmadan, geçen hafta CHP İl Kongresinde gördüğüm, Demokrasi Mitinglerinin vazgeçilmezi Mustafa Günaydın amca da oradaydı. Her zamanki gibi elinde bir direk ve üzerindeki kendi el emeği göz nuru pankartı ile.

ŞEMSETTİN CEYHAN’A RAĞMEN
Gelelim asıl konuya, il kadın kolları listesinin değerlendirilmesine;
* İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’ın Serpil Yılmaz’ı serbest bıraktığı, hiçbir şekilde listesine müdahil olmadığı konuşuluyor. “Olsaydı, o listeye İzmit eski İlçe Kadın Kolları Başkanı Aysel Demirtaş giremezdi” deniyor. Malum, Emel CeylanBalcıoğlu’nun İzmit İlçe Başkan Adayı olarak Ankara’ya gittiği dönemde, Demirtaş ve arkadaşlarının genel merkezi faks ve mailyağmuruna tuttuğu iddia edilmiş, Ceyhan bu duruma çok öfkelenmişti. Buna rağmen nasıl listeye girdi? En sık dillendirilen iddia, Kadın Kolları Genel Başkanı Selva Çam’ın Demirtaş isminde ısrarcı olduğu yönünde. Aysel Demirtaşönümüzdeki günlerde yapılacak görev dağılımında Teşkilat Başkan Yardımcılığı ya da Siyasi Hukuki İşler Başkan Yardımcılığına bile getirilebilir. Demedi demeyin!
* Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Yeşildal’ın İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan eşi Fatma Nur Yeşildal bu dönem yönetime giren ve dikkat çeken isimlerden.
* Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Serpil Büşra Namlı da il kadın kolları yönetimine girdi. Yaklaşık 5 yıldır bu görevi yürüten Namlı bir ara hayli sinirlenmiş ve sosyal medyadan, “Hizmet taleplerimiz birilerinin EGO’suna takılıyor, neyi sakınıyorsanız. Allah’ın izniyle kendi ellerinizle teslim edeceksiniz” ifadesini kullanmıştı.
* Daha önce Kartepe Belediyesinde koordinatörlük yapan, şimdi ise Büyükşehir’de görev yapan ve “çok hareketli” bir isim olarak nitelendirilen Nurdan Köksal da listenin yeni isimlerinden.
* Kadın kollarının köşe taşları olan Pınar Atabay, Sevcan Kutlu Aydemir, Elif Başiğit yine yönetimde. Reyhan Ataman ise sözleşmeli memur olduğu için bu kez yönetimde yer almıyor.
* Son olarak listenin yarısı, hatta yarısından fazlasının değiştiği anlaşılıyor.


PROTOKOL EŞLERİNİN YERİNE

Gelelim büyük kongre delegeleri listesine;
* İbrahim başkanın eşi Behiye Karaosmanoğlu, İlyas Şeker’in eşi Ayşe Şeker, Mehmet Akif Yılmaz’ın eşi Derya Yılmaz, Zeki Aygün’ün eşi Şükran Aygün, Şemsettin Ceyhan’ın eşi Funda Ceyhan listede. Aslında bu isimler siyasi çalışmalara pek katılan isimler değil. Ama AK Parti’de son dönemde böyle bir gelenek de oluştu. Bence çok doğru bir gelenek de değil. Sahada çok çalışanları onura etmeye devam etmezseniz, artık sahada eskisi kadar çok çalışacak kadın bulamazsınız. Tabii ki bence!!!
* Eski il kadın kolları başkanları Emine Zeybek ile Oya Tuncel’in listede olması önemli.
* Eski Kadın Kolları Genel Başkanı ve Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül’ü yine listede gördük. Hatta uzun bir süredir göremiyorduk, kongre vesilesiyle gördük.
* Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın abisinin dünürü olan eski il yöneticilerinden Şengül Karagöz de yine listede yer alan isimlerden biri olarak göze çarpıyor.
Başarılar.

Kadınlarla başladık, kadınlarla devam edelim.
Bugün Cumhuriyet Halk Partisinde de bir kongre vardı.
Kartepe İlçe Kadın Kolları Kongresi.
Ve hepimiz CHP’nin Kartepe’de güçlü olmadığını biliyoruz.
Kabul ancak…
Kongrede 9 yönetim, 9 yedek, 17 il delegesi belirlenecek.
Yani toplamda 35 kişi yani kadın seçilecek.
Ancak kongreye bırakın 35’i, yarısı kadar bile kadın katılmıyor.
Daha kendi yöneticilerini bile kongreye getiremeyen bir CHP, Allah aşkına Kartepe Belediyesine nasıl talip olur?
Kartepe İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar, “Kartepe Belediyesini de kazanacağız”, “Kartepe Belediyesini kazandıran ilçe başkanı olmak istiyorum” cümlelerini nasıl ve hangi yüzle kullanır?
Allah bilir…
CHP Başiskele kongresini bile Kartepe kongresinden daha kalabalık yapmıştır!
Bu gidişle Kartepe, CHP’nin en güçsüz, en zayıf, en kötü performans gösterdiği yer olacak!
Kimse kusura bakmasın ama tablo böyle!
Bu arada…
Cumhur Karakadılar’ın büyük kurultay olan eşi kongreye katılmış.
İl yöneticisi ve meclis üyesi Nilay Merttürk katılmış.
Ama diğer Kartepe meclis üyeleri olan Serap Özmen Çalışır ve Mine Koç, yanılmıyorsam katılmamış.
Mazeretleri varsa elbette sözüm yok.
Ama daha kendi meclis üyesini ilçe kongresine getiremeyen bir CHP, Kartepe’de nasıl başarıya ulaşır?
Mümkün mü?

Bugünkü yazılara siyasetle başladık, siyasetle bitirelim.
Malum, yarın CHP’de önemli bir kongre daha var.
İl Gençlik Kolları Kongresi.
Geçen ay yapılan İzmit İlçe Kongresinde olduğu gibi, il kongresinde de asıl yarışan gençler değil abileri olacak.
Adaylar;
* Mevcut il gençlik kolları başkanı Murat Erinç
* Eski İzmit İlçe Gençlik Kolları Başkanı ve eski il yöneticisi Emre Andız.
Destekçileri;
* Murat Erinç’i, Mehmet Ümit Küçükkaya ve Gökhan Ercan ikilisi destekliyor.
* Emre Andız’ı ise Selman Yıldırım ve tüm Küçükkaya karşıtları destekliyor.
Dikkat ediyorsunuz değil mi?
İzmit İlçe Başkanı Küçükkaya, “25 yıllık dostum, abim, ekip arkadaşım” dediği Selman Yıldırım ile bir kez daha karşı karşıya geliyor. Ama mesele zaten karşı karşıya gelmesi değil. Hem, “25 yıllık dostum, abim, biz zaten biriz” deyip, hem de arka taraflarda farklı arayışlar içine girmesi. Yıldırım’ın canını herhalde en çok bu tavırlar acıtıyordur.
Kongre öncesinde iki önemli detayı daha paylaşalım:
1.Aslında Murat Erinç yani Küçükkaya ve Ercan ikilisi, Gebze’de aday çıkardı. Ama kaybetti. İzmit’te aday çıkardı, kaybetti. Körfez’de aday çıkardı, kaybetti. Yani ilçeleri kazanamadılar, güçlü değiller.
2.Bir de Gökhan Ercan’ın bugüne kadar en güçlü olduğu ilçe, aynı zamanda Sirmen’in memleketi olan Gölcük’tü. Gölcüklü gençler her dönem Gökhan Ercan’ın desteklediği adayı desteklerdi. Ama Gölcük bu sefer Gökhan Ercan’a rağmen Emre Andız’ı destekleme kararı almış. Andız’ın son ilçe başkanları toplantısını Gölcük’te yapmasının anlam ve önemi budur.
3.Murat Erinç tekrar başkan adayı olmak istemediğini aylar önce dile getirmiş, hatta gazetemize yaptığı açıklamada, “Başkanlık sürem boyunca kafamızda tasarladığımız şeylerin yüzde 15’ini ancak yapabildik” gibi bir ifade de kullanmıştı. Bu düşünceler nedeniyle zaten güçlü bir istekle tekrar aday olduğunu düşünmüyorum!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Engin Şahin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Söz ola kese savaşı - Selman Yıldırım gaza getirip Ilçe başkanı ile kavga ettirmek isteyenlerin chp li olduğunu hiç zannetmiyorum. Selman bey çevresine iyi bakmalı göremediklerini, onu karşılıksız destekleyenerden bilgi alabilir.yazık çok yazık.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Ocak 20:19


Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?