Çalıştırmadılar

Bu makalemde sizlere bazı belediye başkanlarının kendi becerisizlikleri ve iş bilmezliklerini örtmek üzere kullandıkları “çalıştırmadılar beni” söyleminin gerçekle uzaktan yakından bir ilgi ve alakasının olmadığını anlatacağım.
En başta peşinen şunu söyleyebilirim ki, halkın oylarıyla seçilmiş bir belediye başkanının çalışmasını engelleyecek kendisinden başka bir güç yoktur.
Bu yasal olarak da fiili olarak da böyledir.
Şöyle başlayalım;
5393 sayılı Belediye Kanununun belediyenin görev ve sorumluluklarını düzenleyen 14. maddesi uyarınca, belediye mahalli müşterek nitelikte olmak şartıyla;
İmar, su ve kanalizasyon, ulaşım gibi kentsel altyapı;
Coğrafi ve kent bilgi sistemleri;
Çevre ve çevre sağlığı, temizlik ve katı atık;
Zabıta, itfaiye, acil yardım, kurtarma ve ambulans;
Şehir içi trafik;
Defin ve mezarlıklar;
Ağaçlandırma, park ve yeşil alanlar;
Konut;
Kültür ve sanat, turizm ve tanıtım, gençlik ve spor, orta ve yüksek öğrenim öğrenci yurtları, sosyal hizmet ve yardım, nikah, meslek ve beceri kazandırma;
Ekonomi ve ticaretin geliştirilmesi hizmetlerini yapar veya yaptırır.
Nüfusu 100.000’nin üzerindeki belediyeler, kadınlar ve çocuklar için konukevleri açmak zorundadır.
Yine devlete ait her derecedeki okul binalarının inşaatı ile bakım ve onarımını yapabilir veya yaptırabilir.
Her türlü araç gereç ve malzeme ihtiyaçlarını karşılayabilir.
Sağlıkla ilgili her türlü tesisi açabilir ve işletebilir.
Mabetlerin yapımı, bakımı, onarımını yapabilir.
Sporu teşvik etmek amacıyla gençlere spor malzemesi verir, amatör spor kulüplerine ayni ve nakdi yardım yapar ve gerekli desteği sağlar, gıda bankacılığı yapabilir.
Görüldüğü üzere, belediyenin kent için yapamayacağı hiçbir iş yok gibi.
Hatta 15/a da bir hüküm var ki, belediyenin önünü daha da açıyor:
“Belediye, belde sakinlerinin mahalli müşterek nitelikteki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla her türlü faaliyet ve girişimde bulunabilir.”
Bu hizmetleri yapması için belediyeyi kısıtlayan hiçbir engel bulunmamaktadır.
Seçimden sonra yapacağınız 5 yıllık stratejik plana, yapacaklarınızı koyacaksınız ve her yıl da bütçenizde bunların ödeneklerini belirleyip ayarlayacaksınız, o kadar.
Gelelim tartışma konusu yapılan, belediye meclisinin bu hususlardaki kararlarının içeriğine;
Belediye meclisinin görev ve yetkilerini de kanun tek tek sayarak belirlemiştir.
Burada kanun çok çok önemli hususlarda belediye meclisinin kararını zorunlu görmüştür.
Örneğin;
Belediyenin imar planlarını görüşmek ve onaylamak, taşınmaz mal alımına ve satımına, takasına, tahsisine karar vermek, borçlanmaya karar vermek, belediye tarafından çıkarılacak yönetmelikleri kabul etmek, belediye ücret tarifelerini yapmak gibi.
Bu da çok doğal bir durumdur.
Belediye bir taşınmazını satacaksa veya yeni bir taşınmaz alacaksa, borçlanacaksa, şehrin imar planlarında değişiklik yapacaksa bir zahmet buna da meclis karar versin.
Çünkü bunlar, tüm şehrin değerleri ve ortak akılla karara bağlanması gereken önemli hususlar.
Meclis üyeleri de halkın oylarıyla seçildiklerine göre tabiidir ki kent ile ilgili önemli hususlarda karar verecektir.
Bundan şikâyetçi olmak yerine memnuniyet duymak gerekir.
Ez cümle, bir belediyenin ve başkanının bizi çalıştırmıyorlar, engel oluyorlar tarzı sızlanması, tamamıyla akıl ve mantık dışı, kendi iş bilmezliğinin ve beceriksizliğinin ifadesidir.


Sana İzmit yakışır

Kime?
Ak Parti İzmit belediye başkan adayı Muharrem Tutuş’a.
Neden?
Şöyle ki; İzmit ilçesi, ülkemizin birçok ilinden nüfus yönünden büyük, ekonomik, sosyo kültürel yönleriyle temayüz etmiş, devamlı göç alan, önemli bir ilçe.
Haliyle bir gün bile kaybetmeden, belediyecilik hizmetlerinin sürekli bir şekilde devam etmesi ve aynı zamanda şehrin gelecek vizyonunun belirlenerek hızla hazırlanması gereken bir şehir.
Ancak şöyle bir baktığımızda, mevcut belediye yönetiminin, kısır çekişmelerle yılların heba edildiği, vizyonsuz, iş bilmezliğin kurbanı olduğu, cami tuvaletlerinin ücretsiz yapılacağı vaatleriyle seçim çalışmasının yapıldığı bir şehir durumunda.
Dolayısıyla acilen genç, dinamik, şehre yeni bir heyecan ve vizyon katacak bir başkana ihtiyaç olduğu aşikardır.
Bu kişi de, İzmit’in sorunlarını bilen, büyükşehir belediyesi ile uyumlu bir birliktelik sergileyerek, kentin geleceğine yön verecek, AK Partinin adayı Muharrem Tutuş’tur.
Başkanlıkta ilk dönemi olmasına rağmen başarı gösterememiş birinin ikinci dönemde bir varlık göstermesi hiç mümkün değildir.
Heyecanlarını yitirmiş olanların, eski Türkiye’nin vaatleriyle seçim kazanmayı düşünenlerin bu şehre verebilecekleri bir şey yoktur.
Bu nedenle İzmit’te hizmet meşalesinin Tutuş’turulması kent için çok iyi olur düşüncesindeyim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Tektaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.

01

Ahmet Muhtar - Bu sözü yıllarca görev yaptığın Gölcük Belediyesi için söyleyebilir misin İbrahim Efendi?

Ne Ellibeş döneminde ne de Sezer döneminde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin neler yaptığını daha doğrusu yapmadığını en iyi bilen kişilerden birisisin.

Lakin biz senin Gölcük'teki sakin ve efendi duruşuna aldanmışız, sen de güce biat eden basit bir adammışsın İbrahim Efendi...

Yanıtla . 1Beğen . 6Beğenme 25 Şubat 21:44


Anket 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde İzmit Belediye Başkanı kim olmalı?
Tüm anketler