En Kocaelili, öz Kocaelili, hakiki Kocaelili kim?

Hemşehri yani yaşadığı şehir ile hemhal olan oraya hem duygusal hem yasal hem sosyal bağlarla bağlanan aidiyet duyan kişi.
Bu benim hemşehri için tarifim iken klasik literatürde ise şöyle;
“Aynı yerde ikamet eden ya da aynı yerde doğmuş kişilerin birbirine göre durumunu ifade eden toplumsal bir ilişkidir.”
Hemşehri kavramı, Türkiye Cumhuriyeti Belediyecilik Kanunu’nda “Hemşehri Hukuku” başlıklı 13. maddesinde şu şekilde tanımlanır:
“Herkes ikamet ettiği beldenin hemşehrisidir. Hemşehrilerin, belediye karar ve hizmetlerine katılma, belediye faaliyetleri hakkında bilgilenme ve belediye idaresinin yardımlarından yararlanma hakları vardır. Yardımların insan onurunu zedelemeyecek koşullarda sunulması zorunludur. Belediye, hemşehriler arasında sosyal ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi ve kültürel değerlerin korunması konusunda gerekli çalışmaları yapar. Bu çalışmalarda üniversitelerin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının, sendikaların, sivil toplum kuruluşları ve uzman kişilerin katılımını sağlayacak önlemler alınır. Belediye sınırları içinde oturan, bulunan veya ilişiği olan her şahıs, belediyenin kanunlara dayanan kararlarına, emirlerine ve duyurularına uymakla ve belediye vergi, resim, harç, katkı ve katılma paylarını ödemekle yükümlüdür.”
Hemşehrilik kavramı, 1930 tarihli 1580 sayılı Kanunu'nun 13. maddesi ile düzenlemekte ve şu şekilde tanımlanmaktaydı: “'Her Türk nüfus kütüğüne yerli olarak yazıldığı beldenin hemşehrisidir.”
2005 tarihli 5393 sayılı Kanun ile kapsamı genişletilmiş, "Herkes ikamet ettiği beldenin hemşehrisidir" tanımı ile “aynı yerde doğmuş olma” anlamından farklı olarak, “o yörede ikamet eden” herkesi kapsayacak şekilde ele alınmaya başlamıştır.
Peki, bu tarifleri teorik açıdan kelimenin karşılığını sağlar iken pratik açıdan gerek siyasal gerekse sosyal açıdan yaşadığımız tariflerimiz ile aynılık taşıyor mu diye sorduğumuzda şahsımın zihninde kocaman bir “ Hayır” beliriyor.
Üç tarif üzerinden gidecek olacak isek ilk tarifim üzerinden şunu ifade edelim:
Öncelikle bu tanımın niteliksel içeriği insanın aidiyet ve duygusal paylaşımı ile alakalıdır.
Hatta bir deyim dillere pelesenk olmuştur:
“Doğduğun yer değil doyduğun yer” vergisi ile resmi işlemleri ve oy verdiğin vekili ve belediye başkanı ile kişinin önceliği yaşadığı şehir olmalıdır kendini hemşehri hissettiği.
Tam dört kuşak Kocaeli’de yaşayan bir ailenin çocuğu olarak benim artık başka bir yer ile kendimi tanımlamam aidiyet duymadığım yada bilmediğim sadece kültürel özelliklerini yaşatmam veya kısmen genetik olarak özelliklerin kendimde bulunası sebebiyle Artvin yada Batum tanımlamam takdir edersiniz Kocaeli’ye büyük bir haksızlık olur.
Sadece ora asıllı bir Kocaeli’liyim diyebilirim.
Yalnız ülkemizde, şehrimizde özelliklede metropol dediğimiz kozmopolit kentlerde modern faşizm kompleks bir duygu ile yaşattığı bir haldir bu.
Eğer şehri kent olmaktan çıkarak onu gerçekten şehir yapacak bir şey varsa oda ona mutlak bir sadakat ile duyulan aidiyet duygusudur.
Yasal olanın doğal olana dönüşmesi şarttır.
Sadece yaşamamız gerektiğine inandığım ve iş yerimde şahit olduğum bir hadiseyi örnek olarak aktaracağım;
Genç lise öğrencisi bir hanım kızımıza dedesi yaşlarında bir amca bey şu soruyu sordu:
-Evladım nerelisiniz?
- Gölcük, Kocaeli
-Onu sormuyorum evladım, nerede doğdun?
-Dede Kocaeli Gölcük
-Baban kızım?
-Heee o mu? Taaa 50 sene belki de daha fazla Erzurum’dan gelmişler. Ama ben bilmem. Ben Kocaeli/ Gölcük/ Kavaklı’lıyım amcam…
Konuşmanın çok enteresan devamı var da özel bir muhabbete kulak misafiri olmam ve konumuzun dışına çıkması münasebetiyle aktarmayacağım.
Özetle hanım kızımız kendisi Kocaeli’ye ait hissediyor.
Ama ne yazık ki aslen nereli olursa olsun kaç kuşak olursa olsun Kocaeli’mizde özelikle de cemiyet ve siyaset hayatımızda, Kocaeli’ye aidiyet hissetmeden Kocaeli hizmet edeceğimizi Kocaeli’ye layık olacağımızı sanarak hareket ediyoruz.
Modern faşizm olan metropol, kozmopolit mantalitesi şehir yönetiminde asli unsur olmamamız için kurduğu bir tuzak bu.
Kültürel olarak insanın geldiği yeri yaşatması manasında devam edip aidiyet noktasında temel unsur olarak yaşadığı kenti içselleştirmesi gerekmektedir. İçselleştirmediği yaşadığı kent yada şehir neyse ona yapılan tüm haksızlık ve bozulmalara ya gerekli hassasiyeti gösterememektedir yada görememektedir.
Kültür havzasında olduğumuzun Kocaeli’mizde en çok bu bilinci idrak etmeli ve hayata geçirmeliyiz.
Yoksa halen Kocaeli’ye aidiyeti bağı olmayanların Kocaeli ile ilgili her türlü söz söyleme hakkı olur.
En Kocaeli okur severleri, En Kocaelili olmak, Kocaelilik bilincinde olmaktan, hemşehrililik şuurundan geçer.
Herkes sorsun kendine:
Ne kadar EN KOCAELİ’LİYİZ diye?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yasin Alp - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.

13

Öz Körfezli - Bu konuya değindiğiniz için teşekkür ederim. Bu konu biz yerlileri çok rahatsız ediyor. Adam gelmiş anadolunun bilmem neresinden buraya ne kadar bağlı olup da buraya hizmet edecek? Geldiği köye rezil olmamak için mi, yoksa geldiği kültürde olmadığından mı bilmem, haram helal demeden sadece cebini doldurma derdinde. Adam kayırma son zamanlarda iyice çığırından çıktı. Belediye okul gibi federe kurumlarda bir gümüşhaneli, trabzonlu, rizeli, erzurumlu değilsen işin yürümüyor bürokrasiyle boğuşuyorsun. Milleti yolmak için çeteleşme almış başını gidiyor. Bu yüzden buralara gelip devlet eliyle buranın insanına zulüm yapana haram zehir zıkkım olsun diyorum. Çoluk çocuğandan çıksın.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 23:17
12

Valeri - ekiden balkan göcmenleri olan izmitn yerlisi simdi gümüshaneliler derince yerlisi suriyeliler körfezin yerlisi ağrılı karslılar çayırova erzurumlular oldu artık

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 11:26
11

Hakan - Tarihi eskiye dayanan saraylı ve örcün için yerli diyebiliriz.Gölcüğün yerlisi olamaz mazisi kaç yıl her millet var,köylerle gölcüğün bağı yok .İhsaniyenin köyleri .(eski adı tatarköy )

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 07 Aralık 02:14
10

Burak - Gölcugun yerlisi artvinden gelen gurcu ve lazlardir köyler onların diğerleri başka illerden gelmiş ekmek parası için yerleşen vatandaşlardir

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 06 Aralık 14:42
09

Kanlibağli - Tam yerine ras gelmiş, manzara koymuşsun başkan, anlayan anladı,eyvallah.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 05 Aralık 15:52
08

İzmitli - Sana tavsiyem bize hemşehricilik dersi vermeye kalkma

Yanıtla . 0Beğen . 3Beğenme 05 Aralık 09:22
07

Gölcük Yerli̇si̇ - Tebrikler kaleminize sağlık... Bu şehrin bir mensubu olmayıp kaymaklarını yemeye talip kim varsa yazınızdan rahatsız olacaktır!

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 05 Aralık 09:20
05

Ahmet Kılıvan - Muhteşem tesbitler yapmışsın Yasin kardeşim. Sizi özledik, en kısa zaman görüşme dileklerimle. Sevgilerimi sunuyorum...

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 04 Aralık 22:54
04

Golcuklu - Gölcük'te sizden daha çok mikro milliyetçilik yapan mi var? Heleki siyasi arenada. Tanimasak bilmesek inanacağız.

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 04 Aralık 21:43
06

Gölcük Yerli̇si̇ - @Golcuklu 04 nolu yoruma cevabı: Eminim adın kadar Gölcüklüsündür ve eminim geldiğin yerde yerliler göç edenlere hiiiç MİKRO MİLLİYETÇİLİK yapmıyordur(!)

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 05 Aralık 09:19
03

Hakan UZUN - Tebrikler kardeşim, güzel tespit ve çözümleme olmuş, özellikle de yerel seçimler öncesi isabetli bir konu seçmişsin.

Bir diğer açı ise kısaca söylemek gerekirse oda liyakat konusudur, ki esas olması gereken de budur, böylece toplum olarak itiraz edecek bir husus kalmayacaktır kanaatindeyim.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 04 Aralık 19:25
02

Osman Ayvazoğlu - Yazarın tarıfı kapsamlı bir tarif. Edebi yasvirleri de ustaca kullanmış yazar kardeşimiz. Eline sağlık.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 04 Aralık 18:21
01

Kullar Kadîm Dost - Göndermeli ve üstün muhtevalı güzel mskâle.Selâmlar

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 04 Aralık 17:36


Anket İzmit'te CHP Belediye Başkan adayı kim olmalı?
Tüm anketler