Utkan Mutman: Masaya yumruğumuzu vurmasını biliriz!

İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesinin yeni ve doçent başkanı Utkan Mutman kongre sonrası değerlendirmelerde bulundu. Mutman, “En büyük amacımız birliği sağlamak” dedi

Senem Koçman
Senem Koçman Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Utkan Hoca, En Kocaeli’ye seçim sürecini ve seçim sonrası şu şekilde değerlendirdi:
“Bu benim ilk seçimim değildi. Ben 2014’ten bu yana seçim yaşıyorum. 2018’de, Tolga Ok döneminde yönetim kurulu üyesiydim. Tolga Ok ile beraber seçimlerde aktif olarak rol almıştım. O yüzden seçim süreçlerine alışığım.
Fakat bu dönem seçim sürecimiz biraz farklı oldu. Sürecimiz değil de aslında genel kurulumuz farklı oldu. 1998’den beri biz sürekli blok liste olarak seçim yapıyoruz. Ama bu seçimde bir üyemiz bizim yönetmeliğimizde de olan kurallar çerçevesinde kendi hakkını kullanarak blok liste olmadan tek başına yönetim kurulu adayı olmak istedi. Bu şekilde hem benim hem Serkan Hoca’nın listesi hem de tek başına Nurten Hanım çarşaf liste olarak seçime gittik. Bu bizim için bir ilkti.

ASLINDA 15 OY FARK VARDI

Aslında bizim blok olarak 15 oy farkımız vardı. Fakat çarşaf liste olduğu için, oy pusulalarındaki işaretlemeler ve destek mesajlarından dolayı birkaç oy sayılmadı. Bu şekilde fark 2’ye düştü. Serkan Hoca da haklı olarak itiraz sürecine girdi. Biz de çarşamba günü alacağımız mazbatayı cuma günü aldık.

DANIŞMA KURULU ÇOK ÖNEMLİ

Yaklaşık iki ay geçti. Söyleyeceğim en önemli şey, vaatlerimizi bir an önce gerçekleştirme isteğimiz. Vaatlerimizin biri, belki de en önemlisi danışma kurulu. Danışma kurulumuzun oluşumunu tamamladık. Danışma kurulunda, kurucu başkanımız Keramettin Gençtürk, eski başkanlarımız Bekir Güre, Naci Özman, Aykut Bozkurt, Abdurrahman Çuhadar, Tolga Ok ve Kahraman Bulut, Gebze temsilcimiz, ben ve yönetim kurulu üyelerimizin tamamı olacak. İnşallah bayram sonrasında bir araya geleceğiz.

İŞ GÖRÜŞMELERİ İÇİN

Benim en önemsediğim vaatlerimizden bir tanesi de ‘Flex Office’. Biliyorsunuz pandemi zamanında herkes “home office” yani evden çalışmaya başladı. Ama meslektaşlarımızın iş görüşmelerini yapacakları bir alan da lazım. Bu sebeple oda girişimizdeki dükkanı flex ofis yapacağız. İçerisini dizayn edeceğiz, toplantı masaları ve çalışma masaları koyacağız. Hem toplantı yapabilecekleri hem görüşme yapabilecekleri bir alan oluşturacağız. Biz bu tür faaliyetlerimizi oda bütçemizle yapamıyoruz. Bu yüzden Sponsor bulmamız gerekiyor. Bu projeyi yaza doğru tamamlamayı düşünüyoruz.

DİNLENMEK İÇİN

Flex ofisimizin yan tarafına ise dinamik kafe şeklinde üyelerimizin buraya geldiklerinde dinlenebilecekleri bir alan oluşturacağız. Üyelerimiz derken sadece proje ofislerinden arkadaşlar değil, yapı denetim sektöründeki inşaat mühendisleri de bizim üyelerimiz. Gebze’den gelip burada iş yapabiliyorlar. Şantiyeden diğer şantiyeye giderken dinlenebilecekleri bir alan yapmak istiyoruz. Bir kafe ortamı yaratıp hem dinlenmelerini hem de teknik kitaplarla donatıp, ulaşmak istedikleri bilgilere ulaşmalarını sağlayacağız.

23 YILDA İLK KEZ

Bizim kendi meslek grubumuzun alt branşları var. Bir kısım projeci, bir kısım yapı denetimci. Her bir çalışma gurubunda sıkıntılarımız var. Bu sıkıntıları bir araya gelip çözeceğimiz çalıştaylar gerçekleştireceğiz. Ramazan sonrasında ilk çalıştayımızı oluşturmaya başlayacağız. Kuruluşumuzdan bu yana yani 23 yılda hiç çalıştay yapmamışız. Bu yüzden Akademik bir başkan olarak bunu seçimlerde vadetmiştik. İlk sempozyumumuzu haziran gibi yapmayı planlıyoruz. Kısaltması İSANSA olan Uluslarası Mühendislik Mimarlık ve Doğa Bilimleri Sempozyumunu daha önce başkan olarak 4 kere düzenlemiştim. İnşallah bu kez odamızla birlikte yapacağız.

GENÇLİK KAPLARI

Bir diğer projemiz gençlik kampları. Gençlik kampları projemiz de yeni mezun olmuş arkadaşlarımızın tecrübe kazanması için düşündüğümüz bir proje. Böyle bir ortamı oluşturabilmek de yine yaz aylarını bulacak. Üniversitede 0-3 yıl arasındaki arkadaşlarımızla teknik anlamda geliştirmeye yönelik eğitimler vermeyi amaçlıyoruz. Bunun yanı sıra sosyal etkinlikler de olacak. Şu an Genç İMO adı altında genç üyeler için yapılıyor. Biz de şubemiz olarak üniversite öğrencileriyle yapabiliriz.

YANLARINA DA GİDECEĞİZ

Bir diğer vaadimiz de birlik beraberlikti. Odamızda birlik beraberliği oluşturmak en büyük hedefimiz. Biz elimizden geleni yapacağız. Ben bunun için odanın tüm imkanlarını sunacağım. Yanlarına da gideceğiz. Bizim kültürümüzde misafir kovmak yoktur.

KOMİSYONLARA TALEP FAZLA

Komisyonlarımızı aktif bir şekilde oluşturmaya çalışıyoruz. Bu 3 haftalık dönem en fazla aktif başvurunun olduğu dönem oldu. Komisyonlarımız için taleplerde bulunduk. İlk duyurularımıza geri dönüş çok fazla olmadı. İkinci duyurularımızı hatta üçüncü duyurularımızı yaptık. Şu anda komisyonlarımız, özellikle kadın komisyonunda sayımız çok fazla. Komisyonlarımızı aktif halde çalıştırarak bu düşünceyi kırmaya çalışıyoruz.
Komisyonlar da netleşti. İsimler belirlendi. Bayrama kadar birkaç tanesini mutlaka bir araya getireceğiz. Ama bayram sonrasında komisyonlarımız aktif olarak çalışmaya başlayacak.

KADRO BEKLİYORUM

Aynı zamanda Kocaeli Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Bölüm Başkan Yardımcısıyım. İkisini de bir arada yürütüyorum. 2016 yılında doçent oldum. 5 seneyi 2021’de tamamladım. Profesörlük için kadro bekliyorum.

KAVGA ETMEK İÇİN DEĞİL

Bizim sektörde masaya vurmak için bir şirket sahibi olmanız gerektiğini düşünüyorum. Şirket sahibi olacaksınız ki altınızda çalışanlara sözünüzü geçirmek için masaya vurasınız. Bizim şubemizde üyelerimize karşı böyle bir hareketimiz olmaz. Ama üyelerimizin hakkını savunmak adına gerekli yerde yumruğumuzu masaya vururuz. Ama bu yumruk birilerini rencide etmek adına değil, üyelerimize ve mesleğimize faydalı olacak işler yapmak için vurulur. Şu ana kadar masada vurulabilecek bir ortam olmadı. Ama bizim üyelerimizin hakkını savunmak adına Kahraman Başkanımızın yaptığı gibi gerektiğinde naif olarak da masaya vurulabilir.

AR-GE ŞİRKETİMİZ VAR

Özel sektöre yabancı değilim. Üniversitede hoca olduğumuz için bizim şirket kurabilme şansımız yok. Sadece Teknopark’ta şirket kurabiliriz. Orada bir Ar-Ge şirketimiz var. 2018 den beri özel sektörle birlikte hareket etmeye başlamıştık zaten.

MAAŞ ALMIYORUZ

Siyasi bir deneyimim yok. Herhangi şekilde oy kaygısı içerisinde de değilim. Burada biz gönüllülük esasıyla çalışıyoruz. TMMOB’a bağlı odalarda hiçbir şekilde başkan ve yönetim kurulunun maaşı ya da maddi bir geliri yok. Aksine biz cebimizden harcıyoruz çoğu zaman. Bizim geleceğe bağlı olarak ekonomik veya ticari bir beklentimiz yok. Bizim tek istediğimiz faydalı olmak, çözüm üretmek, yanlışları azaltmak. Mesela Ozalit kâğıdının metresi 7-8 lira olmuş. Benim projeci arkadaşlarım metrekaresi 2 liraya proje çizmek zorunda kalıyor. Fiyatlarda iyileştirme için birlik beraberlik olsun istiyoruz. Yapı denetimci arkadaşlarımızın da sıkıntısı var. Kandıra’daki binanın kontrolü için Gebze’den buraya geliyor, zarar ediyorlar. Bunlar için benim bir şeyler yapmam gerekiyor.

PAZARTESİ VE SALI OKULDAYIM

Her gün odaya uğruyorum. Derslerim sabah 10’da başlıyor. Sabah çocukları okula bıraktıktan sonra şubemize uğruyorum. Yapmam gerekenleri arkadaşlarla istişare ediyoruz. Sonra ben okula geçiyorum. Pazartesi ve Salı günleri derslerim var, daha çok okuldayım. Tabi şu an ziyaretler yoğun. Üç haftadır odadayım. Zaman geçtikçe de bu süreci daha sağlıklı şekilde yöneteceğim.

VALİ, BAŞKAN, MÜDÜR

İMO olarak öncelikle kurum ziyaretlerimizi gerçekleştirdik. Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Ahmet Kırılmaz’ı ziyaret ettik. İlçe belediyelerimizi de ziyaretlere devam ediyoruz.

KADINLAR DAHA BAŞARILI

İnşaat mühendisliğini tercih eden kadın meslektaşlarımız az. Ben Kocaeli Üniversitesinin ilk öğrencilerindenim. 94-98 yılları arasında yani bizim dönemimizde 65 kişilik sınıfta 6 kız öğrenci vardı. Bu oran şimdilerde yüzde 20-25’e kadar çıktı. Şubemizde yüzde 30 oranında kadın meslektaşımız var. Bu tabi mesleğin zorluğundan ileri geliyor. Ama ben kendi eşimden biliyorum, (Bu arada benim eşim de inşaat mühendisi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesinde Asfalt Üretim ve Laboratuvar Şube Müdürü olarak görev yapıyor) aslında kadın meslektaşlarımızın başarısı en az erkek meslektaşlarımız kadar, hatta daha fazla. Bir kere disiplini sağlıyorlar. Şantiye işçisi kadın mühendislerin sözüne daha çok itibar ediyor. Erkeklerde ise bir itiraz diyaloğuna giriyorlar.

17 Nis 2022 - 19:03 - Güncel

Muhabir  Senem Koçmangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Kocaelispor'un kulüp başkanı kim olmalı?