Nail Çiler: Adaletsizlik yapılıyor. İlçe bazında verilmeli

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Dalgın'a Gebze'yi anlattı DEVA Partisi Genel Başkanı Burak Dalgın Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler ve Yönetimini ziyaret etti

+2
Haber albümü için resme tıklayın

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Dalgın'a Gebze'yi anlattı DEVA Partisi Genel Başkanı Burak Dalgın Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler ve Yönetimini ziyaret etti. Ziyarette Burak Dalgın, iktidara geldikleri 6 ay içinde ekonomik çarkları döner hale getireceklerini belirtirken, Nail Çiler, Gebze’nin ticaretin, üretimin ve teknolojinin başkenti olmasına rağmen hakkını alamadığını ve teşvikler konusunda ilçeye adaletsizlik yapıldığı söyledi. Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Nail Çiler ile Genel Sekreter Mustafa Yaşar Sekin, Yönetim Kurulu Üyesi, Barış Er, Yücel Yılmazer ve Ercan Altınkaya konuklarını kapıda karşılarken, ziyarete gelen DEVA Partisi’nin Dijital Dönüşüm ve Teknoloji Politikaları’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Burak Yılmaz’a İl Başkanı Adem Koç, Gebze İlçe Başkanı Kemal Memiş ile il ve ilçe yöneticileri eşlik etti.

KOCAELİ VE GEBZE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Burak Dalgın parti politikalarını içeren konuşmasında, Gebze ve Kocaeli’nin kendileri için değerli olduğunu ve bu nedenle de Gebze Ticaret Odası’nda bulunmanın önemli olduğunu söyleyerek, Kocaeli’nin Türkiye’nin ekonomik dinamolarından bir tanesi olduğunu ve Gebze’nin de bunun bir parçası olması nedeniyle bölgede önemli bir yeri olduğuna işaret etti. Ülkenin genel durumuyla ilgili olarak herkesin içinde yaşadığı için bir şey söylemeye gerek duymadığını ifade eden DEVA Partisi Genel Başkanı Burak Dalgın, ‘’Maliyetlerin artışı, enflasyonun artışı gibi durumları görüyorsunuz. Bu çerçevede bizim esas söylemek istediğimiz ticaret insanları olarak Türkiye’nin durumunu bizimle birlikte hep beraber yaşıyorsunuz bu detaylara girmeye gerek yok, önemli olan Türkiye olarak biz buradan nasıl çıkacağız. Bizim görüşümüz ise şöyle; Gerçeklerden ziyade, ‘’ yarın bugünden daha iyi olacak’’ dendiği an itibarıyla yatırım ve istihdam başlıyor, vadeler açılmaya başlıyor, ticaret dönmeye başlıyor. Bizim ön görümüz, bir iktidar değişiminden sonra 6 ay içinde Türkiye’deki ekonomik çarkları döner hale getireceğimiz düşünüyoruz, bütün çalışmalarımız da bu yönde. İlk iktidar olduğumuz dönemde de doğru para politikaları ve mali politikaları uygulayarak enflasyonu tekrar tek haneye indireceğimizi düşünüyoruz. Bir silsile aslında bu, bunları yaptıktan sonra da, önce pistin düzelmesi lazım çünkü kulvar ve maliyetler, enflasyon böyleyken Türkiye’de ticaret ve istihdamdan bahsetmek pek mümkün değil, bunu değiştirmek lazım ki, biz Türkiye olarak istihdam için yatırım çeken bir ülke olmak durumundayız’’ dedi

TEŞKİLATLANMAMIZI BÜYÜK ÖLÇÜDE TAMAMLADIK

Burak Dalgın, Türkiye’nin ihracatının değerinin kilosu 1 Dolar, Kore’nin 2,5 Dolar, Japonya’nın 4 Dolar, Almanya’nın 4 Dolar olduğunu söyleyerek, zenginliğin nasıl olduğunu belli olduğuna işaret etti. Bunun yolunun katma değer oluşturmak olduğunu söyleyen Dalgın, ‘’ Şimdi bunları nasıl yapacağız? Bu konuda çok konuşan olabilir, biz faaliyetleri partimiz kurulduğundan bu yana 3 ana başlıkta topladık. Bir tanesi doğal olarak teşkilatlanma, Kocaeli’de her ilçede teşkilatlandık, Türkiye’de de her ilde teşkilatlanmamızın yanı sıra 700 küsür ilçede de teşkilatlandık’’ dedi DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Burak Dalgın konuşmasının ardından GTO Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler’e parti genel merkezi tarafından hazırlanan iktidara geldiklerinde ilk 90 günde hayata geçirecekleri ‘’ Yarına Atılım Eylem Planı’’ başlıklı yazılı çalışmaları takdim etti.

BÜYÜKŞEHİR STATÜSÜNDEKİ 2 İLDEN DAHA BÜYÜĞÜZ

Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Gebze’nin hak etmediği bir konumda olduğuna dikkat çekti. Nail Çiler, ‘’ Gebze’yi size şöyle tarif edeyim, biz vergi olarak Bursa’nın 10 katı kadar vergi ödüyoruz. Tahsilatta Türkiye birincisiyiz, ihracaatda İstanbul’dan sonra 2.’ci durumdayız. Tanımına baktığınız zaman Gebze bir ilçe, aslında bir ilçenin içinde bir çok il çıkmış, hatta büyükşehir statüsünde ekonomik ve nüfus olarak 2 ilden büyüğüz. Örneğin 10 tane OSB’miz var sadece bir OSB’miz tek başına 15 Milyar dolar ihracat yaptı.

ADALETSİZLİK YAPILIYOR

Kocaeli’deki vergi rakamlarını yanlış olduğunu belirten Nail Çiler, bölgedeki üretim merkezlerinin ofislerinin İstanbul’da olması nedeniyle vergilerin oraya yatırıldığını söyleyerek, ‘’ 33 milyar küsür gibi rakamlar yanlış, çünkü buradaki üretim merkezlerinin ofisi, merkezi İstanbul’da olduğu için oraya yatırılıyor, biz ilk önce bu adaletsizliğin düzeltilmesini istiyoruz. Neden ? Teşvikler çıkarken illere göre çıkıyor, bir ilçede üretim varsa, bir ilçede sanayi kolu ağırlıktaysa, bir ilçede bir çok liman varsa, bir ilçede bir çok antrepo varsa, biz verilecek teşviklerin ilçe bazında verilmesini istiyoruz. Şimdi biz birinci bölgedeyiz ‘’Denizi gördük diye cezalandırılıyoruz’’ açıkçası. Burada 124 tane banka şubesi var, 1 tane daha bankamız var, Teknoloji Bankası var, Birleşmiş Milletlerle ortak bir banka, şimdi Birleşmiş Milletler neyini gördü Gebze’nin ? Asya’yı Avrupa’ya bağlıyor, Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı, ticaretin ve üretimin başkenti, teknolojinin de başkenti. Bakın dün bile İranlılar buraya yatırım için geldi, bu bölge Türkiye’nin göz bebeği. İranlılar, Bilişim Vadisi’ne yatırım için geldi, ben de Bilişim Vadisi Yönetim Kurulu Üyesiyim. Buraya çok yatırımcı geliyor neden ? Onu da söyleyeyim, bizim genç mühendislerimizin kabiliyetlerinden yararlanmak istiyorlar ve ucuza çalıştırıyorlar, bu da acı bir gerçek. Şimdi bakıyorsunuz İzmir Büyükşehir statüsünde bir il, Türkiye’nin değil, dünyanın izlediği bir yer, 93 tane ARGE merkezi var, Kocaeli’den bahsetmiyorum, Gebze’de 11 tane ARGE Merkezi var, bu devlet statüsünde, devletten faydalanan. Bir ARGE yapan özel sektörler de var. 17 tane Tasarım Merkezi var. Bir de burada Bilişim Vadisi’nin içinde tasarımla ilgili, bugün Floransa’da, İtalya’da gördüklerinizi burada görme şansınız var. Yakında Türkiye’nin otomobili çıkacak ARGE Merkezi Gebze’de, TÜBİTAK’a ev sahipliği yapıyoruz, burada 4 tane teknoloji Geliştirme Bölgesi var. Biz de yeni nesil şirketler var. Ömrü 40-50 yılı geçmiş çok kurumsallaşmış ama marka olamamış şirketler var, ama bir bakıyorsun pırıl pırıl gençlerimiz var, 2 yüz bin, 3 yüz bin dolarla iş kurmuş marka yolunda olmuşlar. Bunlara açıkçası hiç bir beklenti olmadan farklı statüde teşvik verilmeli ‘’ dedi Konuşmaların ardından soru ve cevaplara geçildi. 

08 Nis 2022 - 16:00 - Güncelgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Kocaelispor'un kulüp başkanı kim olmalı?