E-Transit görücüye çıkıyor. Romanya'daki fabrikayı da bünyemize katacağız

Türkiye’nin ve Avrupa’nın ilk tam elektrikli ticari aracı “E-Transit Hattan İniş Töreni” bugün Gölcük Ford Otosan Fabrikasında gerçekleştirildi

Senem Koçman
Senem Koçman Tüm Haberleri
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye’nin ve Avrupa’nın ilk tam elektrikli ticari aracı E-Transit’in tanıtımı bugün Gölcük Ford Otosan fabrikasında yoğun katılımın olduğu büyük bir törenle gerçekleştirildi.

KATILIM

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın teşrifleri ile Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç’un ev sahipliğinde Gölcük Fabrikasında gerçekleştirilen "E-Transit Hattan İniş Töreni"ne Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Kocaeli İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, Başiskele Belediye Başkanı Mehmet Yasin Özlü, Türkiye Varlık Fonu Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı, Güven Özyurt, Türk Metal Sendika Başkanı Pevrul Kavlak, Ali İhsan İlkbahar, Turgay Durak katıldı.

FABRİKAMIZ MERKEZ HALİNE GELİYOR

Ford Otosan Genel Müdürü Güven Özyurt, “ Müdür olarak gerçekleştirdiğim ilk etkinlikten sizlere seslenmekten gurur duyuyorum. Hızla değişen bir dünyadan Ford Otosan olarak yüksek kalite ve verimliliğimizle öne çıkıyoruz. 7 yıldır avrupa pazarının lideriyiz. Yüksek derecelerle ödüllendiriliyoruz. İçinde bulunduğumuz Kocaeli fabrikaları ticari araçların üretildiği bir merkez haline geliyor. Elektrikli araçlarla yaptığımız yatırımlarla iklim değişikliği sorunlarının engellenmesine de katkı sağlıyoruz. E-Transit aracımızın şirketimiz ve ülkemize büyük katkı sağlayacığını düşünüyorum.”

YOLCULUĞUMUZ BİR MASA BİR KASAYLA BAŞLADI

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, “ Bugün burada Kocaeli fabrikamızda son dönemlerde güzel haberler, hikayeler için bir araya geliyoruz. Türk Otomotiv Sanayisinin büyük adım attığı bu önemli günde sizinle olmaktan gurur duyuyoruz. Yolculuğumuz 1928 yılında Ankara’da bir masa bir kasayla başladı. Bugün Türkiye Otomotiv sektörü açısından önemli bir kavşaktayız. Bu fabrika elektriğini yüzde 100’ünü yenilenebilir enerjiden üretmektedir . Ford Otosan’ın avrupanın ilk elektrikli aracının hattan inişi için birlikteyiz. Bugün Koç topluluğu ve Ford olarak sadece bizim için değil ülke sanayisinin ulaştığı zirveyi de kutluyoruz.

İLK MONTAJ HAKKI

Bakan Varank, dün TOGG aracı test etti. Bugün de bizim aracımızı kullanacak. Koç topluluğu olarak kuruluşumuzdan bu yana ülke sevgisini merkeze aldık. Sanayileşmeyi önceliğimiz aldık. Bir asır önce kurduğumuz hayalin peşinde ve her daim artan heyecanımızla üretmeye devam ettik. Her yolculukta olduğu gibi bu yolculuğun da önemli noktaları var. 1956 yılında Ford’la imzaladığımız anlaşmayla ilk kez bir bayiye montaj hakkı verildi. 1960 yılında İstanbul fabrikamızda otobüs kamyon, 1961 yılında da minibüs üretmeye başladık. Kadıköy’den çıktık, buraya geldik. 420 milyon lira borç ve kasada 5 milyon parayla kurduk fabrikayı. Ülkemizin ticari araç üretiminin yüzde 74, ticari araç ihracatının da yüzde 79’unu Ford karşılamakta. Ford geçtiğimiz yıl 6.2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Kapanacak denen fabrika nerden nereye geldi. Ford Otosan’da heyecan bitmiyor. Tarihi Ford Otosan Gelecek toplantısında ileriye dönük stratejik planımızı hayata geçireceğimizi söylemiştik. E-Transit aracımız bu işin ilk meyvesiydi. Ford Otosan’ın Romanya’daki fabrikasını bünyemize katacağız. Bu bize uluslararası bir kimlik kazandıracak.

YATIRIMLARIMIZIN GAYESİ ORTAK

Bütün bu yatırımlarımızın gayesi ortak. Pek çok şey değiştiği gibi otomotiv sektörü de büyük bir dönüşüm içerisinde. Yatırımlarınızı yaparken geleceği tahmin etmek ve buna göre şekillenmek önemli. Türkiye’nin ilk yerli otomobilini yaptık. İlk otomatik şanzımanı biz ürettik. Şimdi de Türkiye’nin bataryası dahil tam elektrikli aracından bahsediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımıza her daim yolumuzu açan, yüreklendiren tutumu için teşekkür ediyorum. Özel bir parantez de bakanımıza açmak istiyorum. Önemli dönüm noktalarımızdan biri de sizin bakanlık döneminize denk geliyor. Hep yardımcı oldunuz, motive edici oldunuz. Çok teşekkür ediyorum, sağolun varolun.

7 YILDIR LİDER

Ford Transit çok önemli bir model. Ford için üretim ve montaj yaptığımız ilk araçtır. Anadolu’nun her köşesinde görebilirsiniz. Burada üretilen araç Avrupa’da 7 yıldır liderdir. Nereye gidersem gideyim, Transit gördüğümde sevinirim, heyecanlanırım. Bugün Ford Otosan olarak Transit efsanesini elektrikli hale getirdik. Geleceği adım adım birlikte inşa etmeye devam edeceğiz.

ÜLKEM VARSA BİZ DE VARIZ

Geldiğimiz nokta itibariyle fabrikamız küresel üretimin ötesine geçmiş geleceğin ulaşım teknolojisine yön vermektedir. Fabrikamızın yürüttüğü iklim değişikliği konusu büyük önem taşıyor. Türkiye’ye inanarak kendimize güvenerek yapamayacağımız şey yok. Ekonomik ve teknolojik değişimlerle, ülkemizin kalkınmasına geleceğe dönük yatırımlar yapmaya devam edeceğiz. Biz bu gücü bu ülkenin insanlarıyla varız. Vehbi Koç’un dediği gibi “Ülkem varsa biz de varız”.

İŞ YERİNE NAMUSU GİBİ SAHİP ÇIKAN İŞÇİLER

Türk Metal Sendika Başkanı Pevrul Kavlak, “ Bugün burada tamamen yerli sermayemiz tarafından elektrikli aracımızın tanıtımına şahitlik ediyoruz. Üretimin maliyetinin en düşük olduğu bölgelere giderek daha çok üretim, daha çok yatırım yapan fabrikanın başarısının haklı gururunu yaşıyoruz. Avrupanın en çok tercih edilen aracının tanıtımını yapmaktan gururluyuz. Her üründe türk işçisinin alın teri vardır. Onlar bu fabrika kurulduğundan beri türk metal sendikasının üyeleridir. Gelişmiş ülkelerle yarışıyorsak bunda metal emekçisinin faydası vardır. İş yerine namusu gibi sahip çıkan işçilerle gurur duyuyoruz.

BİR AN OLSUN DURMADILAR

Pandeminin en yoğun yaşandığı dönemde ölümü göze alıp canları pahasına çalıştılar. Çarkların dönemesi için bacaların tütmesi için bir an olsun geri durmadılar. Bu süreçte hiçbir üyemiz işten çıkarılmadı, ücretini eksik almadı. Tüm işverenlerimize de teşekkür ediyorum. Bugün büyük bir gururla söylüyorum ki sendikamız üyelerini düşünen bir anlaşmaya imza atmıştır. Bu sözleşmeyle elde edilen helal para fazlasıyla geri dönecektir. Ford Otosan’ı da diğer fabrikalarımızı da yine zirveye taşıyacaklardır.”

KOCAELİ SANAYİNİN YÜZ AKI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Kocaeli Türk sanayinin yüz akı şehirlerinden bir tanesi. Bugün Ford Otosan Kocaeli Fabrikasında Türk Otomotiv sanayii için önemli bir güne şahitlik ediyoruz. 10 yıla yayılan büyük bir vizyonun ilk adımlarından biri, Ford Otosan tarafından Avrupa pazarına ihraç edilecek E-Transit’in ilk aracı üretim bandından iniyor. Ford Otosan geçtiğimiz yıl, Sayın Cumhurbaşkanımızın katıldığı bir toplantıyla 2 milyar avroluk yatırım planını kamuoyuna açıklamıştı. İşte bu yatırım o gün açıklanan vizyonun ilk aşaması.

İHRACAT ŞAMPİYONU

Yüzde 100 elektrikli ticari araç yatırımı ile Ford Otosan’ın üretim kapasitesi 455 binden 650 bine çıkıyor. Böylelikle Ford Otosan Avrupa’nın ticari araç üretim üssü unvanını taçlandırmış olacak. İhraç edilecek bu araçlar ihracat şampiyonu unvanını da perçinleyecek. Yan sanayide ortaya çıkacak 15 bin kişilik ilave istihdamla birlikte 18 bin vatandaşımıza yeni iş imkânı oluşacak. Şahsen yatırım, üretim, istihdam ve ihracatın fazlasıyla olduğu bu değerli projenin her türlü takdiri hak ettiğini düşünüyorum.

DEVLETLER DAHİ DİRENEMİYOR

Dönüşümün hızı giderek ivmeleniyor. Geçmişte dönüşümler, değişimler belki 100 yılda bir olurken, bugün on yıllarda hatta daha da kısa sürelerde devrim niteliğinde dönüşümler yaşıyoruz. Buna yönelik birçok sebebi ortaya koyabiliriz. Teknolojik gelişmeler, yenilikçilik merakı, müşteri beklentileri. Ancak şu anda sebeplerden ziyade sonuçlara odaklanmak durumundayız. Bugün dönüşümün karşısında devletler dahi direnemiyor. Bu elbette doğru ama bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için dönüşüm, aynı zamanda büyük fırsatlar da demek. Biz bunun en güzel örneğini insansız hava araçlarında yaşadık.

TEKNOLOJİYE ÖNCÜLÜK EDİYORUZ

Bugün Türkiye belki de ilk defa bir teknolojiye öncülük eden ülkeler arasında yer alıyor. Tüm dünya Türkiye’nin muharebe konseptlerini değiştiren SİHA’larını konuşuyor. Şimdi de otomotivde yaşanan paradigma değişimi ile birlikte önümüzde yeni fırsatlar var. Bilhassa iklim değişikliğinin itici gücüyle, birçok ülke tamamen elektrikli araçlara geçiş noktasında takvimini ortaya koydu. 2030 yılına geldiğimizde dünyadaki elektrikli araç satışlarının %30’u aşması bekleniyor. Ayrıca otonom ve bağlantılı araçlardaki teknolojik gelişim de süratle devam ediyor.

EN BÜYÜK 14 ÜRETİCİDEN BİRİ

Türkiye olarak mevcut altyapımız ve nitelikli insan kaynağımızla otomotivdeki potansiyelimiz oldukça yüksek. Halihazırda dünyadaki en büyük 14 üreticiden bir tanesiyiz. Ciddi bir üretim kapasitemiz var. Sektör pandemiye ve savaşa rağmen -dalgalanmalar olsa dahi- pozitif görünümünü sürdürüyor. İşte bu olumlu atmosferin de etkisiyle giderek büyüyecek olan elektrikli araç pazarından aslan payını almaya talibiz.

YATIRIMLAR SÜRÜYOR

Başta bugün toplanma sebebimiz olan Elektrikli transit’ler olmak üzere Ford Otosan’ın yatırımları sürüyor. Ayrıca Ford, Türkiye’de bir batarya yatırımı yapacağını kamuoyuna ilan etti. TOGG tarafında da binek araçlar ile birlikte batarya konusunda gelişmeler yaşanıyor. Bir diğer gelişme Aspilsan’ın Yerli Lityum Batarya Üretim Tesisi. Tesis şu anda silindirik pilde seri üretim aşamasına gelmiş durumda. Diğer taraftan elektrikli otobüslerde de Türk markaları atağa kalktı. Birçok firmamız elektrikli otobüslerini piyasaya sürdü. Hatta otonom elektrikli otobüs üretme başarısına imza atanlar var. Tabi burada bir zorunluluğa da vurgu yapmamız gerekiyor.

ÜRETİMİN YÜZDE 80’İNİ İHRAÇ EDİYOR

Türkiye otomobil üretiminin %80’ini başta Almanya, İngiltere ve Fransa olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç ediyor. Bu bağlamda içten yanmalı motorlara gelecek yasaklardan ana sanayi ve tedarik sanayi doğrudan etkilenecek. Bu yüzden önümüzde dikkat etmemiz gereken önemli hususlar var. Bunlardan birisi mevcut kapasitenin dönüştürülmesi. Diğeri elektrikli araç şarj altyapısı. Sonuncusu da otonom ve bağlantılı araçlar için altyapı ve regülasyon düzenlemeleri. Bu noktada biz, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak ekosistemin tamamına yönelik; bir taraftan politika geliştirme süreçlerine devam ederken diğer taraftan da uygulama noktasında adımlarımızı atıyoruz. Örneğin sektördeki tedarikçilere yönelik Tedarikçi Geliştirme Programını başlattık. Bu programda 10 tedarikçi ve 3 ana üretici ile birlikte çalışıyoruz. Ana üreticilerden bir tanesi de Ford Otosan.

HİBE PROGRAMI

Türkiye’nin her tarafında Bin 500’den fazla yüksek hızlı şarj istasyonunun kurulmasına yönelik 300 milyon liralık bir hibe destek programı başlatıyoruz. Ayrıca mobilite araç ve teknolojileri konusunda hazırladığımız yol haritasında son aşamaya geldik. Yol haritası çalışmaları devam etmesine rağmen, biz bazı eylemlerin uygulanmasına şimdiden başladık. Bunlardan bir tanesi rekabette işletmelerimize önemli fayda sağlayacak Açık İnovasyon Otonom Araç Geliştirme ve Test Platformu. Avrupa Birliği ile beraber hayata geçirdiğimiz 5 milyon avro bütçeli bu proje ile otonom ve bağlantılı araç teknolojilerinin geliştirilip test edilmesine yönelik son teknolojilerle donatılmış bir altyapı inşa ediyoruz. Devlet destekli Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinin sayısı bin 500’ü aştı. TÜBİTAK aracılığıyla özel sektör projelerine büyük çaplı destekler sağlıyoruz. Örneğin 6 ay önce yine sizinle birlikte lansmanını yaptığımız, Ford Otosan tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk ve tek yerli otomatik şanzımanı da yine bakanlığımız tarafından desteklendi.

120 BİN LİRA DESTEK

Cumhurbaşkanımız, 3 Ocak’ta KOSGEB’in Mikro ve Küçük İşletmelere dönük Hızlı Destek Programı’nı kamuoyuna ilan etmişti. 75 bin meslek lisesi veya üniversite mezunu gencin istihdam edilmesi hedefiyle başlattığımız bu programla işletmelerimize istihdam başına 120bin liraya kadar destek veriyoruz. Şimdiye kadar destekten yararlanan 18 bin işletme, 32 bin yeni personel istihdam etti. KOSGEB, bu işletmelere destek tutarının yarısından oluşan birinci taksit kapsamında toplam 1 milyar 650 milyon lira ödeme yaptı. İşletmelerimiz; Nisan sonuna kadar yeni personellerini istihdam edebilir ve Mayıs sonuna kadar da KOSGEB’ten ödeme talebinde bulunabilir. E-Transitlerin hattan indirilmesi benim düğmeye basmamla başlayacak.”

07 Nis 2022 - 15:13 - Güncel

Muhabir  Senem Koçmangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Kocaelispor'un kulüp başkanı kim olmalı?