Kocaeli Vergi Dairesi otopark olacak

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın bugün Kocaeli Kongre Merkezinde “3 Altın Yıl” programı kapsamında Büyükşehir Belediyesinin geride kalan 3 yıllık hizmet dönemini anlattı

Furkan Çalışkan
Furkan Çalışkan Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın bugün Kocaeli Kongre Merkezinde önemli bir program düzenledi. Başkan Büyükakın, “3 Altın Yıl Hizmet ve Eser” programı kapsamında Büyükşehir Belediyesinin geride kalan 3 yıllık hizmet dönemini anlattı. Saat 14:30’da kürsüye çıkan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, belediyenin hizmetlerini anlattı.

KATILIM

Düzenlenen programa Cumhurbaşkanlığı Etik Kurulu üyesi ve geçmiş dönem Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti MKYK üyesi Davut Coşkun Şiviloğlu, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, MHP İl Başkanı Yunus Emre Kurt, BBP İl Başkanı Remzi Kaya, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi, Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Özmural, Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Ali Korkmaz, meclis üyeleri ve davetliler katıldı.
Başkan Büyükakın şunları söyledi:
“Üç yıl önce bugün 31 Mart 2019 seçimlerinde de hemşerilerimizi teveccühüyle Bismillah diyerek görevimize başladık. Cumhur İttifakının adayı olarak bu yola çıktık. Şimdi herkesin başkanı olarak görevimize devam ediyorum. Bu görevi biz emanet olarak milletten aldık. Rızasını kazanmamız gereken merci de millettir. Bizim millete borcumuz var. Bunun dışında bir güç odağı bizim rızasını alacağımız makam olamaz.

TAMAMLANANLAR

309 tane tamamlanan eser ve hizmetimiz var. Bunların 66’sı ulaşım, 44’ü altyapı, 66’sı üst yapı, 45’i çevre ve şehircilik, 48’i sosyal ve kültürel hizmet, 11’i üretim ve istihdam, 29’u ise pandemiyle ilgili. Bu işlerin toplam maliyeti 4 Milyar 525 Milyon TL değerinde.

DEVAM EDENLER

Devam eden eser ve hizmetin 29’u ulaşımla ilgili, 29’u alt yapı, 25’i üst yapı, 16’sı çevre ve şehircilik 3’ü de istihdamla ilgili. Bu devam eden yatırımların toplam maliyeti ise 2 Milyar 654 Milyon TL. 155 eser ise proje ve ihale aşamasında. Bunların 36’sı ulaşım, 14’ü alt yapı, 65’i üst yapı, 28’i çevre ve şehircilik, 12’si ise üretim ve istihdamla ilgili” dedi.

METRONUN YÜZDE 43’Ü TAMAM

İnşaat aşaması devam eden projeleri anlatan Büyükakın şunları söyledi:
“Gebze Darıca Metrosunun tamamlanma oranı yüzde 43 mertebesinde. Kocaeli için en hayati işlerden bir tanesi. O günkü fiyatlarla 5 Milyar TL tutacak bir işti. Bu metronun bitmesi için kaynaklarımızın yeterli olmayacağını il başkanımızla Cumhurbaşkanımıza aktardık. Bizim de hiç ummadığımız şekilde, pat diye ayaküstü cumhurbaşkanımız tamam dedi. Birkaç gün sonra Ulaştırma bakanımız Dubai Port’un demiryolu bağlantısı için şehrimize geldi. Konuyu ilettik. Kısa sürede de bu proje ulaştırma bakanlığına devredildi. Yapımı bittikten sonra da Büyükşehir Belediyemiz tarafından işletilecek büyük ihtimalle.

ŞEHİR HASTANESİ TRAMVAYI

Şehir Hastanesi Tramvayı da ulaştırma bakanlığımıza rica etmiştik. 3 kilometrede 5 istasyon olacak. 4 adet alt ve üst geçit, 2 adet yaya üst geçidi ve günlük 39 bin yolcu taşıma kapasitesi olacak. Önce ihale yapıldı başladılar, mahkeme kararıyla iptal edildi. İkinci kez de aynısı oldu. Mahkeme ihaleyi iptal etti. Ama ısrarlı bir şekilde takip ediyoruz bakanlığımızla birlikte. Bu tramvayda mevcut tramvay hattıyla Kanalboyunda birleşecek.

KURUÇEŞME

Kuruçeşme tramvay hattı inşaatımız devam ediyor. Kuruçeşme Derince geçişinde şu an sıkışıklık var. Ama bunun sebebi bir imalat eksikliği, şu an devam ediyor. D-100 üzerinden 322 metrelik bir çelik köprü inşa ediliyor. 2022 sonuna da inşallah bu işi tamamlayacağız.

BAĞLANTI YOLLARI

İzmit Alikahya Stadyum Yolu 114 Milyonun üzerinde bir maliyeti var. Bu proje devam ediyor, herhangi bir sorun yok. Darıca Osmangazi Köprüsünü ikiliyoruz. 205 metre uzunluğunda 11 metre genişliğinde olacak. 409 metre de bağlantı yolları olacak. Bu proje de 43 Milyon lira değerinde. Çayırova Turgut Özal Köprüsü projesi de devam ediyor. Toplam maliyeti yaklaşık 41 Milyon lira. Dilovası Hastane bağlantı yoluna viyadük yapıyoruz. 935 metre duble yok, 212 metre viyadük olacak. 2022 sonunda da bu proje tamamlanacak, yaklaşık 39 milyona mal olacak.

KARAMÜRSEL

Karamürsel Tepeköy Kavşağı devam ediyor. Bölgeyi rahatlatacak bir proje. Yaklaşık 3 Milyon liralık bir maliyeti var. Kentin tamamında asfalt, yol, cadde ve üst yapı işleri yapılıyor. Bunların toplam bedeli 296 Milyon Lira değerinde. Yapılan çok ciddi işler var.

ÇOK CİDDİ YATIRIM YAPIYORUZ

Altyapıda 29 tane eser ve hizmet devam ediyor. Toplam 363 km içme suyu hattı, 25 adet proje ile 153 mahalleye altyapı yatırımı yapılıyor. Toplam maliyeti ise 273 Milyon lira. Çok ciddi bir altyapı yatırımı yapıyoruz.

ÖZÜR DİLEDİ

Özellikle Körfez, Derince ve Darıca’daki vatandaşlarımızdan özür diliyorum. Ama biz seçim çalışmalarındaydık. 20’li yaşlarında bir evladımız selde asansörde vefat etti. Böyle bir şey ülkemizde, ilimizde olmasın istiyorum. Dolayısıyla her şeye rağmen, tüm zorluk ve zahmetlere, yapılacak tüm eleştirilere rağmen bunları göğüsleyelim, alt yapıya yatırım yapmamız gerekiyorsa yapalım diye baktık. Bu yüzden İSU’yu sürekli yatırım alanında tuttuk.

SU DEPOLARI

İçme suyu depoları yaptık. Kentte 28 tane depo imal ediliyor. 42 mahallede 101 bin kişiye hizmet verecek bu depolar. Olası problemlere karşı bunları yapıyoruz.
Kartepe teleferiği kentin en çok tartışılan projelerinden bir tanesi. İki tane büyük firma var. Biri Avusturya firması biri İtalyan firması. Bu iki firma işi alabilmek için kıyasıya mücadele ediyor. Onların işi alabilme ihtirasından dolayı ihale erteleniyor. Eğer KİK’te veya mahkemede sorun çıkmazsa bu ihale tamamlanacak. Bakın bizim sorunumuz yok. Kasada paramız var. İhaleyle ilgili yasal prosedürlerde yine sorun çıkmazsa bu ihale tamamlanacak ve proje başlanacak. Burada Büyükşehir Belediyesinin hiçbir kusuru yok.

KANDIRA BELEDİYESİ

Kandıra Belediyesi hizmet binası 13 bin 896 metrekarelik bir iş. 7 katlı bir bina, 84 araçlıkı kapalı otopark ve meclis salonu bulunuyor. 47 Milyon liralık bir iş. Bu işi bugün yapmaya kalksak metrekare maliyeti en az 5 bin lira olur.

TIBBİ AROMATİK TESİS

Tıbbi Aromatik Bitkiler Projemiz kapsamında yaklaşık 20 Milyonluk tesis yapımı devam ediyor. Okullarımıza robotik kodlama atlyeleri yapıyoruz. 198 robotik kodlama tesisi kurduk. 100 tane daha kuracağız.

CEDİT KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ

Cedit Mahallesi Kentsel Dönüşümünde Türkiye rekoru kırıldı. Vatandaşlarımızın yüzde 99 rızası alındı. Yıkım sürecinin yüzde 99’u tamamlandı. Mahallede 494 tane bina vardı. 1.209 hane vardı. Kamulaştırılan alan ise 14 bin 768 metrekare. Harika bir kentsel yenilenme olacak.

75 MİLYON LİRALIK KATKI

Gölcük Belediyesinde de önemli bir kentsel dönüşüm projemiz var. Gölcük Merkez mahallesinde 4.6 hektarlık alanda dönüşüm yapılacak. Yaklaşık 75 Milyon liralık bir katkıyı biz de Büyükşehir olarak yapacağız. İzmit’te yapılanı Gölcük’te de yapacağız. Çayırova Sazlıdere Kentsel Dönüşümü de var. Oraya konut üretimini TOKİ yapacak. Yeni bir sanayi sitesi oluşturulacak.

KÖMÜRCÜLER OSB

Dilovası Kentsel Dönüşümü de önemli. Dilovası’nad Kömürcüler OSB’nin faaliyetleri durduruldu. Orada birkaç depo dışında bir şey kalmadı. Yüzde 10 mertebesinde bir iş kaldı. Kömürcüler OSB yaklaşık 700 dönümlük bir alan. Orada bakanlığın vereceği karar doğrultusunda başka bir faaliyet alanı oluşturulacak.

MİLLET BAHÇELERİ

İzmit Sepetçi ve Sekbanlı’daki sosyal konutlar inşaatı devam ediyor. Kartepe sınırları içinde Sağlık Kent Konutları imalatı yakın zamanda başlıyor. Gebze Millet Bahçesi Sultan Orhan Mahallesinde başladı. İlerleme oranı yüzde 10 seviyesinde . 57 hektarlık bir alan olacak. Dilovası’ndaki millet bahçemiz de 21 hektarlık alan. Körfez İlimtepe’de 39 hektarlık bir alanda millet bahçesi yapılıyor. Derince Millet Bahçesi ve Gölcük Millet Bahçesi projeleri yarıdan fazla tamamlandı. Bittiğinde her iki ilçedeki millet bahçeleri de çekim merkezi olacak.

AQUA PARK

Derince Sağlıklı Yaşam Parkı yaklaşık 31 Milyon liraya mal olacak. Değirmendere ve Halıdere arasındaki sahil düzenlemesi çalışması devam ediyor. Yaklaşık 20 Milyonluk bir proje. İmalat ve çalışmalar devam ediyor. Aqqua park, su oyun parkı, kafe, yürüyüş ve bisiklet yolları olacak.

ÇEVRE TEMİZLİĞİ

Çevre Temizliği ve Denetimi çalışmaları her yönüyle devam ediyor. Havadan, karadan ve denizden bu çalışmalar sürüyor. Önümüzdeki üç yılın sonunda arıtma tesislerimiz ileri biyolojik artırma olacak ve hepsi böyle olacak. Böylece Türkiye’de bir ilki başaracağız tüm tesislerimizi ileri biyolojik tesise dönüştürerek.

SEKA KÜLTÜR HAVZASI

Biraz da ihale ve proje aşamasında olan projelerimizi anlatacağım. Seka Kültür Havzası projemizi daha önceden kamuoyuna duyurmuştuk. Kocaeli Sanat İhtiasas Merkezini yapacağız. 2.200 metrekare alan olacak. Yine Seka havzası içinde gençlik kütüphanesi oluşturacağız.

MİMARLIK FAKÜLTESİ

Seka Havzasında düşündüğümüz bir önemli konu daha var. Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi biliyorsunuz Anıtpark kampüsünde. Onu buraya getireceğiz. Mimarlık Fakültemiz Seka havzasındaki binayı, mimarlık fakültesine dönüştürmek için şu an proje çalışıyor. Seka Kültür Havzasının yaşayan bir alan olması gerek. Bu açıdan mimarlık fakültesinin buraya gelmesi bizim için de olumlu bir durum.

INTERTEKS ALANI

Kocaeli Fuar Alanı ve Akvaryum projemiz var. Toplam 276 bin metrekarelik alan. 4 adet çok amaçlı salon olacak. 3.850 metrekarelik alanda akvaryum olacak, rekreasyon alanı olacak. Açık ve kapalı otoparkj alanları olacak. Bununla ek olarak Kocaeli Uluslararası Fuar Alanı Dönüşümüyle ilgili proje çalışması devam ediyor. Buranın kamusal bir alan olmasıyla ilgili fikir birliği var. Farklı mimar gruplarıyla çalışıyoruz.

YENİ FUAR ALANI 1 MİLYAR TL

Yeni Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezini Cengiz Topel Hava Limanına yakın yapıyoruz. 300 dönümlük bir alan satın aldık. Otel ve konaklama alanları olacak. Bir uluslararası fuarcılık merkezi oluşturacağız. Gerçekten bu çok büyük bir olacak. Toplamda 1 Milyar lira gibi bir bütçe gerekecek. Gebze Hünkar Çayırı Fatih Otağı panaroma Müzesi çalışmamız var. 4.200 metrekare kapalı alanda olacak. Fatih Sultan Mehmet’in son otağı olan alanda güzel bir projeye imza atıyoruz.

DEFTERDARLIK OTOPARK OLACAK

Mekanik otoparklar yapacağız. İzmit İnönü Caddesi ve yaın çevresinde katlı otapark yapımı planlanıyor. Bir yere 2 bin araçlık dev otoparklar yapmak yerine daha butik otoparkları şehrin farklı odaklarına dağıtalım istiyoruz. Kocaeli Vergi Dairesi binasının boşaltımı ve yıkımı tamamlandıktan sonra orayı devralacağız. Buranın ön kısmı da otopark olacak.

# BÜYÜKŞEHİR PROJELER İLE İLİŞKİLİ:

31 Mar 2022 - 15:35 - Güncel

Muhabir  Furkan Çalışkangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.

01

İzmit sevdalısı - Bu muhteşem projeler için alkışlamak isterdim ama ; ekmek, et,süt,yumurta, peynir, zeytin vb.gida maddelerinin yanına yaklaşıp almak mümkün değil,betonla karnımız doymaz. Bu nedenle; tarım ve hayvancılığa destek olsanız daha iyi olur!!!

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 03 Nisan 13:06


Anket Sizce Kocaelispor'un kulüp başkanı kim olmalı?