Aydın Ünlü davasında ikinci celse. İzzet Erdem katılmadı, Güray Oruç da konuştu

MHP Kocaeli İl eski Başkanı Aydın Ünlü’nün, rüşvet iddiaları hakkındaki yargılamasında ikinci duruşma bugün gerçekleştirildi. Bahadır Bostancı konuştu, İzmit Belediyesi eski Başkan Yardımcısı Güray Oruç da tanık olarak ifade verdi. İzzet Erdem davaya katılmadı

Furkan Çalışkan
Furkan Çalışkan Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

2019 yılı aralık ayında gündeme gelen olayda, Alikahya’daki oteline ruhsat aldırmak isteyen Bahadır Bostancı isimli iş adamı, dönemin MHP İl Sekreteri İzzet Erdem ile birlikte dönemin MHP İl Başkanı Aydın Ünlü’ye gitmiş, işini çözdürmek için 30 bin lira vermesine rağmen, işini çözdüremediğini buna rağmen parasını geri alamadığını iddia etmişti.

“MONTAJ” DEMİŞTİ

İzzet Erdem olayı doğrulayıp parayı görmediğini söylerken, Aydın Ünlü ise videonun montaj olduğu iddia etmişti. Skandalın ortaya çıkmasıyla birlikte Erdem il sekreterliği görevinden alınmış, iddiaları incelemek için genel merkezden gönderilen iki müfettiş Ünlü lehine rapor hazırlamıştı.

“DOLANDIRICILIK” İDDİASIYLA

Bu olayın ardından Bahadır Bostancı, Kocaeli Adalet Sarayı’na giderek şikayetçi oldu. Görevden alınan İzzet Erdem ile Aydın Ünlü ifade verdi. Savcılık uzun bir değerlendirme sürecinin ardından “dolandırıcılık” iddiasıyla yargılama yapılmasına, Erdem ve Ünlü’nün 1 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına karar verdi.

ÜNLÜ VE BOSTANCI KATILDI. ERDEM YOK

İlk duruşma Aralık ayının başında gerçekleştirilmişti. Bu duruşmaya Aydın Ünlü ve İzzet Erdem katılmamıştı. Mahkeme heyeti duruşmada sadece Havva Köseyi dinlemişti. Bugünkü duruşmaya ise Aydın Ünlü avukatı Vural Kızıl ile birlikte katıldı. Bahadır Bostancı da bu duruşmaya avukatıyla birlikte katıldı. İzzet Erdem ise duruşmaya katılmadı. İzzet Erdem’in avukatı Doğan Bekiroğlu’nun vekili olarak avukat Ayşegül Ecem Velioğlu duruşmaya katıldı.

ÜNLÜ’NÜN AYLIK GELİRİ

Aydın Ünlü davada hakimin sorduğu sorulara, “Emekliyim, lise mezunuyum. Aylık gelirim 10 bin lira” şeklinde cevap verdi.
Daha sonra sorulan soruları cevaplandıran Aydın Ünlü, “Kurumsal bir siyasi partide il başkanlığı yaptım. Dönem içinde yaşanmış bir olay. Bahadır Bostancı’yı tanımam etmem, Telefon diyaloğum yoktur. İsnat edilen suçlar onların görüşmelerdir. Ben siyasi il parti il başkanı olarak herkesle görüşürüm. Makamıma bir gün geldiğinde kendisini kovmuştum. İsnat edilen suçlarla ilgili bana bir şeyler anlatmıştı. Ben de onu kovmuştum.

BÖYLE BİR VAATTE BULUNMADIM

Kendisinden 30 bin TL alıp otelin mührünü kaldıracağıma yönelik bir vaatte bulunmadım. Böyle bir parayı da kendisinden almadım. Ben 11 yıl MHP il başkanlığı görevini yürüttüm. Bu dönem içinde bizlerle görüşmek isteyen vatandaşlara imkanlarımız dahilinde yardımcı olmaya çalıştık.

BEN YÖNLENDİRMEDİM

Vatandaşların talebi hukukla ilgili olduğu zaman Havva Köse’ye yönlendirmiş olduğumuz olmuştur. Ancak Bahadır Bostancı’yı Havva Köse’ye ben yönlendirmedim. Partimizde bu işlerle ilgilenen Sekreterimiz İzzet Erdem kendisini Havva hanıma yönlendirmiş olabilir. Ben bu durumu daha sonra öğrendim.

UYGUN BULMADIM

Müşteki Bahadır’ın talep ettiği hususlarla ilgili Havva Köse’yle yüz yüze ya da telefonla herhangi bir görüşme yapmadım. Bahadır benim makamıma bir defa gelmiştir. Yüz yüze olan bu görüşmemizde müştekinin talep ettiği hususları partimizin prensiplerine uygun bulmadığım için kabul etmedim.

BENİM BİLGİM YOK

Söz konusu 5 bin lirayla ilgili bilgim yok. Orada bir video çekilmiş. Ben de o videoda yokum. Müştekinin İzzet Erdem ile yaptığı görüşmeyi kayda almasından ve bu kayıt içerisindeki görüşmelerden benim bilgim yoktur. Aralarında konuştukları para mevzusunun ne olduğunu, neye dair olduğunu ben bilmiyorum. Görüşmelerde başkan diye ifade ettikleri kişinin kim olduğunu bilmiyorum.

MADDİ ZARARI KARŞILAMAYI KABUL ETMİYORUM

5 bin liranın müştekiye iade edildiği şeklindeki ifadelerle ilgili de bir malumatım yoktur. Üzerime atılan suçlamaları kabul etmiyorum. Müştekiden herhangi bir para almadığım için müştekinin maddi zararını karşılamayı kabul etmiyorum.

TAMAMEN İFTİRA

İzzet Erdem’in 19.06.2020 tarihindeki ifadesinde söylediği, “Aydın Ünlü’nün masasında bir poşet gördüm” konusu da Ünlü’ye soruldu. Ünlü, “Ben müşteki Bahadır ve eşiyle makamımda bir görüşme gerçekleştirmedim. Herhangi bir görüşme gerçekleştirmediğim için masamda bir poşet de yoktu. Benim gibi uzun yıllar il başkanlığı yapmış tecrübeli kişinin makam odasında bu şekilde para alışverişi zaten düşünülemez. Kaldı ki 11 yıllık görevimde böyle bir eğilimim görülmemiştir. Bu tamamen bir iftiradır.

BAHADIR HOUSE

Aydın Ünlü'nün ardından konuşan Bahadır Bostancı ise şu ifadeleri kullandı: "Benim Bostancı House isimli apart işletmem vardı. Belediye bize mühürleme tebligatı gönderdi. Bu tebliğ sebebiyle mühürleme kararının iptali için dava açacaktık. Zaman kazanmak için yürütmeyi durdurma davası açtırmak istedik.

HAVVA HANIMLA GÖRÜŞTÜM

Bu hususta Sedat Çolak adında bir otel müşterim beni İzzet Erdem’e yönlendirdi. İzzet Erdem ile bu konuyu konuştuğumda dava için Havva Köse’nin yardımcı olabileceğini söyledi. Bir sonraki gün eşimle birlikte avukat Havva Hanımla görüşmeye gittim.

AYNI GÜN OFİSE GİTTİM

Kendisi bu dava için bizden 50 bin TL talep etti. Hatta ofisinde yaptığımız görüşmede bu paranın bir kısmının hakimlere, savcılara verileceğini söyledi. Biz bu meblağı çok bulduğumuz için ofisten ayrıldık. Daha sonra ben İzzet Erdem’i aradım. Aynı gün ofisine gittim.

50 BİN LİRA

Ben bu 50 bin liranın fazla olduğunu söyleyince İzzet Erdem konuyu halledebileceğini söyledi. Bu süreçte Aydın Ünlü ile bir temasım olmadı. İzzet bey birkaç gün sonra beni aradı. Havva hanımla 30 bin liraya anlaşabileceğimizi öğrendim. Vekaleti daha sonra eşimle beraber çıkardık. Havva hanımla görüştük. Havva hanıma da dava masrafları için 5.500 TL para verdik. Ödemeyi elden yaptım. Havva hanımla yazılı avukatlık sözleşmesi imzaladık. Ancak bu sözleşmede anlaşmış olduğumuz tutar yazmıyordu.

MAKBUZ KARŞILIĞINDA

Ardından Aydın Ünlü ve İzzet Erdem makamında eşimle birlikte görüştüm. 30 bin TL’yi EFT yapmak istedim. Parayı elden alacaklarını söylediler. İzzet Erdem parayı elden alacaklarını karşılığında makbuz vereceklerini bana söyledi.

ING’DEN ÇEKTİM

Aynı gün saat 13:30 civarında ING Bank’ın Hürriyet Şubesinden 30 bin TL parayı çektim. Yüklü miktarda para olduğu için poşetle taşıdım. Aydın Ünlü’nün ofisinde eşim Sezen ve diğer sanık İzzet varken bu poşeti Aydın Ünlü’nün odasındaki masaya bıraktım. Poşetle para teslim ettiğim hususunu diğer sanık İzzet de görmüştür. Para teslim edildiği sırada Havva hanım ofiste değildi.

PARANIN İADESİNİ TALEP ETTİM

Aradan bir süre geçtikten sonra Havva hanım, eşim, İzzet bey ve Aydın Ünlü ile, İzzet Erdem’in ofisinde oturduk. Bana yürütmeyi durdurma kararının alınamayacağını ifade ettiler. Bende bunun üzerine verdiğim 30 bin lirayı geri istedim. 2 aya yakın oyalandık. Bana iade edileceği söylendi. Bende zaman zaman MHP il binasına giderek paramın iadesini talep ettim.

BAŞKAN KENDİ BÜTÇESİNDEN…

Hatta bir seferinde İzzet Erdem beni aradı. İzzet Erdem, “Başkanımız kendi bütçesinden 5 bin TL para ayarladı” dedi. Ben de bu parayı elden teslim aldım. Görüşmemiz 30 saniye civarında sürdü. Bundan sonraki süreçte yaklaşık 2 ay paramın iadesini bekledim. Hatta İzzet Erdem ile aramda geçen mesaj kayıtlarını dosyaya ibraz etmiştim. Netice itibarı ile paramı alamayacağımı düşündüğümden kanıt olsun diye bu videoyu çektim. Delil olarak videoyu kullanmak istedim.

ZARARIM GİDERİLMEDİ

Bu görülme içeriğinde başkan olarak bahsi geçen kişi Aydın Ünlü’dür. 30 bin TL zararım bu aşamaya kadar giderilmemiştir. Sanıklardan şikayetçiyim. Ben bu 30 bin TL parayı hakim savcılara verilecek diye düşünmedim. Bu hususu bize yalnızca avukat Havva hanım söylemişti. Aydın Ünlü ve İzzet Erdem’in böyle bir söylemi olmadı.

İŞİN BİTECEĞİ SÖYLENDİ

İzzet Erdem belediyedeki dostlarla arayı iyi tutmak gerektiğini, bu kişilerle oturup yemek yemek gerektiğini bu işin ancak böyle çözülebileceğini bana söyledi. Yine mahkeme masrafları da bu sürecin içinde olacaktı. Yaklaşık 1 yıllık bir süreç sonunda işin biteceği söylendi."

HAVVA KÖSE

Davada daha sonra tanık sıfatıyla Bahadır Bostancı’nın eşi Sezen Bostancı dinlendi. Sezen Bostancı da şunları söyledi: "Müşteki benim eşimdir. Diğer sanıkları dava sebebiyle tanıdım. Eşimle Havva Köse ile görüşmeye gittiğimizde yürütmeyi durdurma davası için bizden 50 bin TL para talep etti, hatta yürütmeyi durdurma kararı kolay alınmıyor, bu para hakim ve savcılara verilecek şeklinde söylemi oldu Havva Köse’nin.

İL BİNASINA GİTTİK

Biz de anlaşma yapmadan oradan çıktık. Eşim İzzet Erdem ile görüştü. 30 bin TL bedel ile işin çözüleceği eşime söylendi. Aradan biraz zaman geçtikten sonra eşimle beraber MHP il binasına gittik. Eşimle birlikte ING Bank’tan parayı çekip, bu parayı bir poşete koyarak elimizdeki parayla MHP il binasına gittik. Eşim, ben, Havva Köse, Aydın Ünlü ve İzzet Erdem içerdeyken eşim bu parayı Aydın Ünlü’nün masasına koydu.

TELEFONDA İZZET ERDEM’E SORDU

Eşim parayı çekmeden önce telefonla İzzet Erdem’i arayarak, “Benim gelmeme gerek var mı? Parayı EFT ile göndersem olur mu?” şeklinde teklifte bulundu. Ancak İzzet Erdem bunu kabul etmesi. Parayı elden alacağız, makbuz vereceğiz dedi İzzet Erdem. Bu konuşmaları ben duydum, eşimin yanındaydım. Bunun üzerine parayı bankadan çektik.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA

Bu sırada da Avukat Havva Köse yürütmeyi durdurma davası açacaktı. Kendisi adına vekalet çıkarttım. Dava masrafları için de 5.500 TL parayı eşim avukat hanıma verdi.

AYDIN ÜNLÜ’NÜN OFİSİNDE

Parayı Aydın Ünlü’nün ofisinde teslim ettiğimiz zaman Aydın Ünlü, “Burası artık MHP’nin otelidir. Buranın önünden polis dahi geçemez. Zabıta, polis geldiği zaman beni mutlaka arayın” diyerek eşime telefon numarasını verdi.

PARAYI MASAYA BIRAKTIK

Sonraki süreçte yürütmeyi durdurma talebimiz reddedildi. Sanıklara ulaşma çabamız da sonuçsuz kaldı. Havva Köse ile yaptığımız sözleşmede herhangi bir avukatlık ücreti yazmıyordu. 30 bin lirayı Aydın Ünlü’nün ofisinde masaya bıraktık. Görüşmeden sonra odadan ayrıldık. Odadan ayrılırken para masada poşetin üstündeydi.

BAĞLANTILARINI KULLANACAKLARDI

Sanıkların her ikisi de Havva Köse de değil, bağlantılarını kullanarak konuyu çözeceklerini söylediler. Biz de bu 30 bin lirayı bu sebeple verdik."

GÜRAY ORUÇ DA DİNLENDİ

Davada son olarak dönemin İzmit Belediye Başkan. Yardımcısı Güray Oruç tanık sıfatıyla dinlendi. Güray Oruç, “Ben dönemin İzmit Belediye Başkan yardımcısıydım. Aydın Ünlü ve İzzet Erdem’i görevleri sebebiyle tanıyorum. Zaman zaman varandaşların talepleriyle ilgili aramış olabilirler. Bende kanun çerçevesinde olabilecekleri anlatırım. Benim Bahadır Bostancı’yla bir diyaloğum olmadı.

HATIRLAMIYORUM

Belediyenin ruhsat müdürlüğü bana bağlıydı. Sorunlu ruhsatlarla ilgili vatandaşın talepleri bana gelir. Bahadır Bostancı’nın konusunu hatırlamıyorum. Ama Bahadır Bostancı’nın konusunu talep etmiş olabilirler, belki sormuş olabilirler. Ama ben bunu hatırlamıyorum. Ruhsat verilme prosedürleri bellidir. Arkadaşlar yardımcı olabilmişse olmuştur ya da olmamıştır. Bana tanıdık gelmedi. Benim Bahadır Bostancı ile yüz yüze ya da telefonla bir görüşmem olmadı. Aydın Ünlü ve İzzet Erdem’in de bu hususta beni arayıp aramadıklarını hatırlamıyorum” dedi.

İZZET ERDEM’İN BEYANINI REDDETTİ

Sanık İzzet Erdem’in 19.06.2020 tarihli savcılık ifadesi okundu ve Güray Oruç’a soruldu. Oruç, “Ben Aydın Ünlü’nün dava konusu olayla ilgili bir görüşme yaptığımı, ya da yürütmeyi durdurmayla ilgili tarafına bir evrak gönderdiğini hatırlamıyorum. Böyle bir evrak gelse bana, hatırlarım. Bana evrak gönderilse ben konuyu hatırlardım. Avukat Havva Köse’yle de görüşmedim. Muhtemelen söz konusu işlem ruhsat aşamasına gelmediğimiz için bizim müdürlüğümüzden ayrı bir müdürlüğe gitmiş olabilir” dedi.

15 Mar 2022 - 16:21 - Siyaset

Muhabir  Furkan Çalışkangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.

02

Radarci - Olayda 50 kisinin adi geciyo aydin unluye yazik olmus

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Mart 23:48
01

Konu Ortada - Anladığım şu aydın ünlüye kunpas kurulmuş gibi ifadeler cok celişkili şahsi fikrim bu izet denen adamında davacınında aydınında adli sicil kayıtlarına bakma lazım

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Mart 01:14


Anket Sizce Kocaelispor'un kulüp başkanı kim olmalı?