Sayıştay’dan İSU’ya: Daha çok yararlanın!

Sayıştay, 2020 yılına ait Kamu İdareleri Genel Denetim Raporlarını yayınladı. Bu yılki raporlarda ilimizden 3 belediye ve İSU var

Furkan Çalışkan
Furkan Çalışkan Tüm Haberleri

Sayıştay’ın İSU Genel Müdürlüğü ile ilgili 2020 Denetim Raporunda toplam 9 bulguya rastlandı. En dikkat çeken bulgulardan biri, “Atık Su Arıtma Tesislerinin Bir Kısmında Elektrik Enerjisine İlişkin Teşvikten Yararlanılmaması” başlıklı madde. Raporda ilgili bölüm şu şekilde dile getirilmiş:

YÜZDE 50’SİNE KADAR

“Arıtma tesislerinin arttırılması ve arıtma işleminin teşviki amacıyla değişik tarihlerde çeşitli düzenlemeler yapılmıştır.
2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 5491 sayılı Kanun’la değişik “Teşvik” başlıklı 29’uncu maddesinin üç ve dördüncü fıkralarında;
“Arıtma tesisi kuran, işleten ve yönetmeliklerde belirtilen yükümlülükleri yerine getiren kuruluşların arıtma tesislerinde kullandıkları elektrik enerjisi tarifesinin, sanayi tesislerinde kullanılan enerji tarifesinin yüzde ellisine kadar indirim uygulamaya Cumhurbaşkanı yetkilidir.
Teşvik tedbirleri ile ilgili esaslar yönetmelikle belirlenir. Bu Kanunda belirlenen cezalara neden olan fiilleri işleyen gerçek ve tüzelkişiler, verilen süre içinde söz konusu yükümlülüklerini yerine getirmedikleri takdirde bu maddede yazılı teşvik tedbirlerinden yararlanamazlar ve daha önce kendileri ile ilgili olarak uygulanmakta olan teşvik tedbirleri durdurulur.” hükmü yer almaktadır.

23’ÜNDEN 3’NDE

Bu maddeye göre çıkarılan Yönetmelik 01.10.2010 tarih ve 27716 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yönetmelik’in 4’üncü maddesinde atık suların arıtılması amacıyla atık su arıtma tesislerinde kullanılan ve ödemesi yapılan bir önceki yıla ait elektrik enerjisi giderinin, Bakanlar Kurulunca belirlenecek oranda, Bakanlık bütçesine bu amaç için ayrıca konulacak ödenekten ilgili atık su altyapı tesisi yönetimlerine geri ödeneceği hüküm altına alınmıştır.
23.10.2011 tarih ve 28093 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 2011/2245 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’nda da, atık su arıtma tesislerinde kullanılan, ödemesi yapılan bir önceki yıla ait elektrik enerjisi giderinin %50 oranında geri ödeneceği belirtilmiştir.
Yapılan incelemelerde, Genel Müdürlüğün 23 adet atık su arıtma tesisi bulunduğu, bu tesislerden Balçık Doğal Arıtma, Köseler Modüler ve Sarısu Modüler Arıtma olmak üzere 3 tanesi için 2020 yılı elektrik kullanımlarından dolayı elektrik enerji teşvikinden yararlanılamadığı görülmüştür.

İŞLEMLER BAŞLATILMIŞ

Kamu idaresi tarafından arıtma tesislerinin elektrik enerji teşvikinden yararlanması için gerekli idari işlemler başlatılmış ancak henüz tamamlanmadığı anlaşılmıştır.
Bu itibarla; yukarıda belirtilen enerji teşvikinden yararlanmayan tesislerle ilgili çalışmaların tamamlanarak söz konusu teşvikten yararlanmaları sağlanmalıdır.
Bulgu konusu tespitin devam edip etmediği takip eden denetimlerde izlenecektir.”

03 Ara 2021 - 18:15 - Güncel

Muhabir  Furkan Çalışkangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.Anket Korona aşısı sizce zorunlu olmalı mı?