Sayıştay’dan Büyükşehir’e uyarı: Hala ruhsatları yok!

Sayıştay, 2020 yılına ait Kamu İdareleri Genel Denetim Raporlarını yayınladı. Bu yılki raporlarda ilimizden 3 belediye ve bir belediye kuruluşu var

Talha Yıldırım
Talha Yıldırım Tüm Haberleri

Sayıştay’ın Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile ilgili 2020 Denetim Raporunda toplam 15 bulguya rastlandı. En dikkat çeken bulgulardan biri, “İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı Olmadan Faaliyetine Devam Eden İşletmelerin Bulunması” başlıklı madde. Raporda ilgili bölüm şu şekilde dile getirilmiş:

“İŞYERİ AÇMA VE ÇALIŞTIRMA”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetki alanı içinde olup 2020 yılında “İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı” olmadan faaliyette bulunan işletmeler olduğu tespit edilmiştir
5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun “Büyükşehir Belediyesinin Görev, Yetki ve Sorumlulukları” başlıklı 7’nci maddesi;
“Büyükşehir belediyesi tarafından yapılan veya işletilen alanlardaki işyerlerine büyükşehir belediyesinin sorumluluğunda bulunan alanlarda işletilecek yerlere ruhsat vermek ve denetlemek.”
“Gıda ile ilgili olanlar dahil birinci sınıf gayrisıhhi müesseseleri ruhsatlandırmak ve denetlemek.”

YETKİ BÜYÜKŞEHİR’DE

5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 80’nci maddesi;
“...akaryakıt ile LPG ve LNG istasyonlarına nazım imar ve uygulama imar plânına uygun olmak kaydıyla ve Akaryakıt istasyonlarına izin verilmesi için nazım imar plânında akaryakıt istasyonu olarak gösterilmesi şarttır. Bu istasyonlara çalışma ruhsatı büyükşehirlerde büyükşehir belediyesi tarafından verilir.” şeklinde olup, bu hükümlere göre, Birinci Sınıf Gayri Sıhhi Müesseseler ile Akaryakıt, LPG, LNG istasyonları ve sınıfına bakılmaksızın Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen işyerlerine “İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı” verme yetkisi Büyükşehir Belediye Başkanlığına verilmiştir.

İŞLEMLER BAŞLATILMALI

10.08.2005 gün ve 25902 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İşyeri Açma Ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik’in “İşyeri açılması” başlıklı 6’ncı maddesinde,
“Yetkili idarelerden usulüne uygun olarak işyeri açma ve çalışma ruhsatı alınmadan işyeri açılamaz ve çalıştırılamaz. İşyerlerine bu Yönetmelikte belirtilen yetkili idareler dışında diğer kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili meslek kuruluşları tarafından özel mevzuatına göre verilen izinler ile tescil ve benzeri işlemler bu Yönetmelik hükümlerine göre ruhsat alma mükellefiyetini ortadan kaldırmaz. İşyeri açma ve çalışma ruhsatı alınmadan açılan işyerleri yetkili idareler tarafından kapatılır...” düzenlemesi yapılmıştır.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetki alanında olup 2020 yılında ruhsatsız faaliyet gösteren “Birinci Sınıf Gayri Sıhhi Müessese” ile “Sıhhi Müesseselerin” ruhsatlandırılması konusunda gerekli işlemlerin başlatılması gerekmektedir.”

03 Ara 2021 - 12:30 - Belediyeler

Muhabir  Talha Yıldırımgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.Anket Korona aşısı sizce zorunlu olmalı mı?