Lütfü Türkkan’ın skandallar şeceresi

Bugüne kadar neler yaptı? Hangi skandallarla, yanlışlarla, potlarla, gaflarla, insanları utandıran olaylarla gündeme geldi. Yeni Şafak Gazetesi, Lütfü Türkkan'ın şeceresini çıkardı

+19
Haber albümü için resme tıklayın

İyi Parti Grup Başkan Vekili olarak görev yapan Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın siyasi hayatı skandallarla dolu. Oldukça zengin olmasından dolayı yaptığı hiçbir skandalın kendi siyasi kariyerine zarar vermeyen Lütfü Türkkan, bu kez işin içinden sıyrılamadı. Şehit yakınına, “Senin bacını s…” diyerek küfreden Türkkan’ın videosu ortaya çıkınca bu kez İyi Parti Grup Başkan Vekilliği görevinden istifa etmek zorunda kaldı. Yeni Şafak da Lütfü Türkkan’ın skandallarla dolu siyasi kariyerinin şeceresini ortaya döktü.

YENİDEN ORTAYA DÖKÜLDÜ

Yeni Şafak Gazetesinde, “Türkiye’nin istenmeyen adamı Lütfü Türkkan: Adı hep skandallarla gündeme geliyor” başlıklı bir haber yayınlandı. Adeta Lütfü Türkkan’ın şeceresinin ortaya döküldüğü haberde şu ifadelere yer verildi:

SİCİLİ KABARIK

Son olarak şehit ağabeyine kameralar önünde sinkaflı şekilde küfreden İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın adı, geçmiş dönemde de onlarca kez skandallarla anıldı. Sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlar, gaflar, kaçak çiftlik davası, muhabiri darp, kaybolan 36 milyon dolar ve çocuklarının tepki çeken yaşam biçimiyle son birkaç yılda adından sıkça söz ettiren Türkkan’ın, tüm bu gelişmelere rağmen vekillik sıfatını taşıması tartışmaları da beraberinde getirdi. Yaşanan son küfür skandalıyla sadece partisindeki görevinden istifa etmekle yetinen Türkkan’ın sicili bir hayli kabarık.

YURT İÇİ VE YURT DIŞINDA

İstanbul’da 1959 yılında doğan Lütfü Türkkan, aslen Makedonyalı. Cirosu milyarlarla ifade edilen Türkkan Yağ Sanayi ve Ticaret AŞ adlı şirketin sahibi olan Türkkan, yağlı tohum işleyerek küspe satıyor. Vekili olduğu Kocaeli şehrinin Dilovası ilçesinde yer alan Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikasının yanı sıra, yurt dışında da birkaç fabrikasının olduğu biliniyor.

10 YILDIR VEKİL

2011 yılında ilk kez MHP’den vekil seçilen Türkkan, yalnızca 7 Haziran 2015 - 1 Kasım 2015 tarihleri arasında Meclis’e giremedi. 2018 yılında gerçekleştirilen seçimlerde ise İYİ Parti’den Kocaeli Milletvekili seçilen Türkkan, 10 yıldır aktif şekilde siyasetin içinde yer alıyor. Kocaeli Milletvekili Türkkan'ın fabrikası ve kaçak çiftliğinin Dilovası'nda olmasından başka Kocaeli ile bir bağı bulunmuyor. Türkkan İstanbul Boğazı'nda bulunan bir yalıda ikamet ediyor.

EKONOMİK GÜCÜYLE SİYASET YAPIYOR

Siyasette ekonomik gücünü sık sık kullanan ve bununla gündeme gelmekten çekinmeyen Türkkan, MHP'de siyaset yaparken ilçe teşkilatlarına ve ülkü ocaklarına yaptığı maddi yardımlarla gündeme geldi, tüm seçim araçlarını kendisi tahsis etti.

2015 seçimlerinde vatandaşa promosyon olarak sıvı yağ dağıttı, seçim bölgesi Kandıra’ya özel helikopterle gitti.

Özel jetini yer yer İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e tahsis etti.

GİRESUNLULARA KÜFÜR

Bingöl'de şehit ağabeyine ettiği sinkaflı küfür ise Türkkan'ın vatandaşa ettiği ilk küfür değil. 20 Mayıs 2011 tarihinde Dilovası Giresunlular Derneğine seçim ziyareti yapan Türkkan'ın, başkanın toplantıya 15 dakika geç gelmesinin ardından küplere bindiği ve “Eğer ben seçilirsem yemin ediyorum bu derneği buradan kaldıracağım. Giresun toplumunu k….a bile takmıyorum” ifadelerini kullandığı iddia edildi. Dernek yönetimi bu sözler üzerine Türkkan hakkında suç duyurusunda bulundu.

'ATATÜRK FOTOĞRAFI KALDIRILDI' YALANI

Sosyal medyayı aktif kullanan, araştırmadan önüne gelen haberi paylaşan Türkkan, 2019 yılında da Van Büyükşehir Belediyesi'ne atanan kayyumun makamdaki Atatürk fotoğrafını kaldırdığını öne sürdü. Türkkan daha sonra olayın doğru olmadığını görünce "Görüntüleri izledim. O yüzden paylaşımı sildim" diye yazdı.

İKİ PAYLAŞIMI DA YALAN ÇIKTI

Yine 2019 yılında İzmit’e bağlı Akmeşe’ye giden Türkkan, bir berberle çekilmiş fotoğrafını sosyal medyada paylaşarak, “Bu kardeşimiz bana kırgınmış. Sebep de kaynanası ölmüş ben aramamışım. Sanırsın ki her akşam yatmadan evvel kaynana sayımı alıyorum ben. Yahu nereden bileyim ben senin kaynananın öldüğünü” diye yazdı. O berber ise Türkkan’ı videolu yanıtla yalanlayarak “Benim kaynanam sağ, ölmedi” dedi.

BEKAR OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Başka bir paylaşımında ise, “Akmeşe’de fırıncılık yapıyor bu ablamız. Bu fırın sayesinde çocuklarını okuttu, evlendirdi, torun sahibi oldu. Emeği ile ayakta kalanlara selam olsun” diye yazdı. Ancak fotoğraftaki kadının tek çocuğunun olduğu, o çocuğun da bekar olduğu ortaya çıktı.

HER YIL PAYLAŞIYOR

Sosyal medyada etkileşim alacak paylaşım yapmayı seven Türkkan’ın, “İlkokuldayken masa örtüsünü sırasıyla eve götürüp yıkayan nesiliz biz” cümlesini her yıl bir kere paylaştığı anlaşılınca bundan vazgeçtiği görüldü.

ŞEHİT KAYMAKAMIN BABASINA SAYGISIZLIK

Türkkan’ın en çok tepki çeken davranışlarından biri de 2016 yılında PKK’lı teröristler tarafından makam odasında patlatılan bomba ile şehit edilen Serik Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk’ün babası Asım Safitürk’e yaptığı saygısızlık oldu.

SARIKLI CÜBBELİ...

Meclis’e davet edilen ve ziyaretçi bölümünde oturan şehit babasının fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşan Türkkan, “Meclis'te bütçe görüşmeleri sırasında ziyaretçi yasağı olur. Az evvel ziyaretçi sıralarında yer alan bu sarıklı cübbeli arkadaş kimdir acaba?” diye yazdı. O kişinin şehit babası Asım Safitürk olduğu ortaya çıkınca paylaşımını hemen sildi. Dönemin İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu devreye girdi hem özür diledi hem de partisinin üzüntüsünü dile getirdi.

EVDE TRANSEKSÜEL DANSÖZ OYNATTI

Türkkan daha sonra İstanbul Çengelköy’deki evinde transseksüel dansöz oynatılmasıyla gündeme geldi. Düzenlenen eğlenceye ait görüntüler Türkkan’ın kızı tarafından sosyal medya hesabından canlı olarak paylaşıldı.

KIZI DA SIK SIK SKANDALLARLA GÜNDEME GELDİ

Evde transeksüel dansöz oynatan Türkkan’ın kızı, daha sonra cuma vakti havuz başında şampanya açtırdı ve emniyet şeridini ihlal ederek çakarlı araba ile işe gittiğini kendi sosyal medya hesabından paylaştı.

VATANDAŞIN MESAJINA KÜFÜRLÜ YANIT

Türkkan’ın ettiği küfürler sosyal medyada da devam etti. 26 Ağustos 2020’de yaptığı bir paylaşımına “çakma ülkücü” diye yazan Adnan Baran isimli vatandaşa DM’den küfür eden Türkkan, sonrasında kendisini engelledi.

YİNE YANILDI

aHaber’i karalamak isteyen Lütfü Türkkan, ABD eski Başkanı Trump’ın kanalda yayınlanan bir tweetinin sahte olduğunu iddia etti. “A Haber, TRT ile yarışıyor. Zeka düzeyleri yayıncılık yapmaya engel bunların” diyerek alaycı üslupla video görüntüsü paylaştı. Tarayıcının “İngilizce’den Türkçe’ye çevir” şeklinde ayarlandığında, Donald Trump’a ait hesap isminin “hayalhanemersin” olarak çevirdiğini anlamayan Türkkan, bir kez daha mahcup oldu.

VEKİLLERE DE İFTİRA 

Türkkan, Meclis’te yaptığı bir basın toplantısında AK Partinin Kocaeli milletvekillerine ağır ithamlarda bulundu. “Kocaeli’de her belediye AK Partili milletvekillerine tahsis edilmiş durumda. O milletvekilleri bu işin akçeli kısmının ne kadar içinde bilemiyorum” diyen Türkkan’ın danışmanı yerel gazetelere haber servis ederken, “Türkkan’ın o iddiaları, özellikle Körfez Belediyesi’nde paravan isimler ile ihaleler aldığı iddia edilen Radiye Sezer Katırcıoğlu’nu akla getirdi” diye yazdı, açıkça hedef gösterdi. Körfez Belediyesi ve Katırcıoğlu “hodri meydan” dedi. Diğer vekiller hem “deli saçması” dedi “hem ispatla” dedi. Ama Türkkan ilave hiçbir açıklama yapamadı.

TROLL HESAP SİLDİ, TÜRKKAN SİLMEDİ

Twitter’da “@halukiyihaluk” isimli troll hesap Diyanet İşleri Başkanının fotoğrafını kullanarak Prof. Dr. Ali Erbaş’ın “Peygamber efendimiz yemeği sulu yaptırır ve bol bol ekmek bandırırdı” dediğini iddia etti. Diyanet İşleri Başkanlığı açıklamayı yalanlayınca troll hesap paylaşımı sildi. Ama Lütfü Türkkan silmedi, troll hesabın paylaşımını paylaştı.

KAÇAK ÇİFTLİK YIKILDI

Dilovası OSB’de yağ fabrikası bulunan Lütfü Türkkan’ın ilçeye bağlı Köseler köyündeki çiftliğinin kamu arazilerini işgal ettiği, üzerindeki yapıların tamamının kaçak olduğu, belediyeye herhangi bir vergi ödemediği ve milyarder iş adamının İmar Barışına dahi başvurmadığı ortaya çıktı. Hal böyle olunca mahkeme yoluna gidildi. Türkkan tarafı yürütmeyi durdurma kararı aldı. Ancak eksikler giderildikten sonra yenilenen yıkım başvuruları neticesinde mahkeme de yıkımı onayladı. Türkkan’ın bu süre zarfında ruhsata bağlanabilecek yapılar için bile başvuru yapmaması çok dikkat çekti. En sonunda ekipler yıkımı gerçekleştirdi. Yıkım esnasında “hayvanlar zarar görüyor” provokasyonları da, ekiplerin titiz çalışması nedeniyle tutmadı.

YIKIMI ÇEKEN MUHABİRE DAYAK

Yıkımı haberleştirmek için bölgeye giden İHA muhabiri Mustafa Uslu, çiftlikten çıkan 4 kişi tarafından feci şekilde darp edildi. Genç muhabir hastaneye kaldırılırken, gözaltına alınan 4 kişinin birinin Türkkan’ın yeğeni İbrahim Hasırcı, diğerlerinin makam şoförü Çağhan Çileli, ve idari işler sorumlusu Ahmet Yılmaz olduğu ortaya çıktı. Akşener ise konuyla ilgili olarak, “Lütfü Bey babasını arayıp özür diledi” dedi.

ERBAKAN’A DA İFTİRA

Kanal İstanbul projesini eleştirmek için Necmettin Erbakan'ı hedef alan Türkkan, yaptığı bir konuşmada “Kanal İstanbul projesinin temelini atıyoruz diye Kuzey Marmara Otoyoluyla ilgili eski bir projenin temelini attılar. Ya rahmetli Erbakan aklıma geldi ya. Rahmetli Erbakan çok temel atardı. Hakikaten sanayileşmeye meraklı bir siyasetçiydi. İş bir ara o kadar ilerledi ki boş tarlaya temeller attılar sonra da birileri o temeli bir kamyonun arkasına koydu getirdi. Yani aradan 40 sene geçmiş, 40 sene sonra aynı hadiselerin devamı bizi üzüyor” ifadelerini kullandı. Yine çok tepki alan Türkkan, yine özür dilemek zorunda kaldı.

ETEĞİ DÜŞEN KADIN VİDEOSU PAYLAŞTI

Sosyal medyadan yer yer komik videolar paylaşan Türkkan’ın, halay çekerken eteği düşen ve iç çamaşırı görünen bir kadının videosunu paylaştı. Bir milletvekilinin böyle bir paylaşım yapması tepkilere neden oldu.

RİZE’DE KADINA “PARA ALDIN” İFTİRASI

Türkkan, yine sosyal medya hesabından Meral Akşener’in Rize programında yanına giden Havva Sevgen isimli kadına provokasyon için para verildiğini iddia etti ve bir fotoğraf paylaştı. Ancak o fotoğraftaki kişinin, kadının öz oğlu olduğu ortaya çıktı. Lütfü Türkkan bu çirkin iftirası nedeniyle özür dilemezken, aile suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

36 MİLYON DOLAR NEREDE?

Dilovası'nda ve yurt dışında Ayçiçek yağı fabrikaları bulunan Lütfü Türkkan’ın Ukrayna ve Kocaeli’deki fabrikasına Türkiye, Karadağ ve Kazakistan’daki Ziraat Bankaları aracılığıyla toplamda 36 milyon dolar kredi aldığı ancak geri ödemediği, batık krediler nedeniyle Ziraat’in icra takibi başlattığı ifade edildi. Her konuda paylaşım yapan Türkkan bu konuya dair bir kez dahi konuşmadı.

ŞEHİDİN KARDEŞİNE GALİZ KÜFÜR

Ve son olarak İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Bingöl ziyaretinde yanına gelen şehit ağabeyine ağza alınmayacak küfürler eden Türkkan, Türkiye'nin gündemine oturdu. Türkkan, çığ gibi büyüyen tepkilerin ardından Türkkan, Genel Başkan Meral Akşener'in talimatıyla grup başkanvekilliği görevinden istifa ettiğini duyurdu.

# LÜTFÜ TÜRKKAN İLE İLİŞKİLİ:

08 Kas 2021 - 13:55 - Güncelgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.

03

Amerikan Polisi - Bir şehit yakınına verin silahı vursun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Kasım 20:15
01

Faruk Kaldiran - O kadar çok sapla saman karışıyor ki. Neresinden düzeltilse yetmeyecek. Ama mesela

1- Son olaydaki şehit yakını niye hapis cezası almış? Meral Akşener'e sosyal medyada küfür etmekten.

2- Şehit babası için "0 kim?" diye sormuş. Kim olduğunu öğrenince de hatasını düzeltmiş. Normalde o görüşmeler sırasında orada olunması yasakmış, mesela o kişi Genelkurmay'a girmeye kalksa kapıları sonuna kadar açıp buyur mu edecekler yoksa önce kim olduğunu mu öğrenecekler.

Bizim siyaset çok ters yapılıyor.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 08 Kasım 15:17
02

Kanpara - @Faruk Kaldiran 01 nolu yoruma cevabı: Kimse %100 haklı veya %100 haksız olmaz böyle durumlarda fakat Lütfü Türkkanın tutulacak tarafı kalmamış iyi parti ihraç etmezse Parti'ye yazık olur

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 08 Kasım 16:40


Anket Korona aşısı sizce zorunlu olmalı mı?