Düğün salonuna benziyor mu?

Arslanbey’de organize sanayinin yakınında, tarım arazilerinin arasında depoya benzer bir yapı. Ama çok ilginçtir ki düğün salonu ruhsatına sahip!

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Konuyu gündeme getiren İyi Parti Kartepe İlçe Başkanı Haluk Tamyüksel, “Sizce bu bina nedir?” diye sordu. Tamyüksel, imar planlarının düzenlendikleri bölgelerin geleceğe dönük kısa, orta ve uzun vadeli koşullar göz önüne alınarak oluşturulan senaryolarda belirlenen ihtiyaç ve gereksinimlerini sağlamak maksadı ile oluşturulduklarını söyledi.

HAKSIZ KAZANÇ

Çeşitli öngörülere dayandırılarak düzenlenen imar planlarının, ortaya çıkan koşullara karşılık veremediği bazı özel durumlarda ise; hukuka uygun olması koşulu ile bölgenin ortaya çıkan yeni ihtiyaçlarına göre tadil edilebileceğini ancak bu tadilatların, bölgeye ve bölgenin geleceğine dair herhangi bir ihtiyaca cevap vermek yerine, bir kişi yada belli bir zümreye haksız rant veya kazanç sağlamasının ise haksız ve hukuksuz bir uygulama olacağını, bu haksızlık dolayısıyla doğacak vebalin altından bu dünyada kılıfına uydurulsa dahi ruzi mahşerde ki vebalinin altından kimsenin kalkamayacağını belirterek sözlerine şu şekilde devam etti:

İTİBARI ZEDELEYEN UYGULAMALAR

"Hepinizin malumu olduğu gibi Kartepemizde ki birçok imar uygulaması ve gerçekleşen plan tadilatlarında, bu ve buna benzer nitelikte kamu vicdanını yaralayan, vatandaşın kamu kurumlarına karşı hissettiği saygıyı ve ilgili kamu kurumlarının itibarını zedeleyen bazı uygulamalarla sıkça karşılaşmaktayız.
Başında da söylediğimiz gibi; İmar Planları o kentin ihtiyaçlarına göre şekillenmiş, yetersiz kaldığı anlardada hukuka uygun olarak tadil edilebililer, ancak tüm bunlar yapılırken öncelik bir kişi veya zümrenin değil, kamunun faydası olmalıdır.

2014 YILINDA YAPILMIŞ

Lakin bu binanın bulunduğu parselde görüyoruz ki 2014 yılında bölgenin geleceğine dair ortaya bir vizyon konularak, aslında Meskun Konut Alanı olan imar adası içerisinde parsel bazında plan tadilatı yapılmış ve değişiklik ile ilgili parselin imar durumu Özel Sosyal Tesis Alanı'na çevrilerek, Parselin inşaat alanı hemen hemen 3 katına çıkarılarak, bölgenin gelecekte ki sosyal ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenmiş. Buna bağlı olarak da, Parsel sahipleri 2020 yılında aldıkları Ruhsat ile Düğün Salonu yapacaklarını belirterek, resimlerini sizinle paylaştığımız bu binayı inşaa etmişlerdir.

“KİRALIK DEPO”

2021 Nisan'ın da ise alınan Ruhsatla alakasız olarak, binanın dışına Kiralık Depo yazısı asılmış, binanın yapısının da depoya benzediği, bölgenin Organize Sanayi'nin hemen girişinde olması dolayısı ile de bu iş için uygun olduğu, burada yapılan plan tadilatı ile düğün salonu olarak alınan ruhsatın aslında paravan olduğu, alınan yüksek imar hakları üzerinden konuşlandığı bölgenin şartları dolayısıyla doğabilecek yüksek kira getirisinden faydalanmak adına haksızlık yapıldığı dile getirilip, bölge halkının tepkileri yükselince ise bina Kartepe Belediyesi ekiplerince mühürlenmişti.

MÜHÜR SÖKÜLMÜŞ

Lakin bir kaç hafta sonra ise mühür sökülüp inşaat kaldığı yerden devam etmişti. Biz şimdi sizlerle binanın; hem mühürlendiği o gün ki, hem de bugün ki resimlerini paylaşıyoruz. Yapı da neyin değiştirilip mührün söküldüğünü açıkçası biz anlamış değiliz.
Şimdi buradan sormak istiyoruz;

SORULAR

• Bu bina yarın Düğün Salonu olarak işletilemiyor denilerek, bölgenin şartları dolayısı ile yüksek kira getirisi elde edilebilecek şekilde depo veya imalathane olarak değerlendirilebilir mi?
• Eğer depo veya imalathane şeklinde kullanılır ise ve binanın değeri haksız şekilde artar ise; bölge insanının halihazırda tarım arazisi olması dolayısı ile para etmeyen yerleri de emsal gözetilerek imara açılacak mı? Veya bu bina aslına uygun olarak işletilmediği sürece, ortaya bir haksızlık doğmaması adına denetim altında kapalı olarak tutulacak mı?
• Binanın sahibi kimdir? İmar değişikliği yapılmadan önce ki ve sonra ki sahipleri kimlerdir? Aynı kişilerin Kartepe'de adlarının geçtiği imar ile ilgili başkaca sıkıntılar olmuş mudur?
• Bina ruhsat alındığı anda Belediye'ye sunulan projeye uygun mudur?
• Düğün Salonu olması için aranan tüm şartlara uygun olarak inşaa edilmiş midir?
• Belediyemiz de Kent Estetiği kurulu var mıdır ve eğer var ise bu binanın projesi ruhsatlandırılmadan önce incelenir iken Kent Estetiği açısından değerlendirilmiş midir?
Şimdi biz bu sorularımıza cevap arıyoruz. Binanın resimlerini kamuoyu ile paylaşıyoruz ve sizlere tekrar SİZCE BU BİNA NEDİR diye soruyor. Yetkililerden ise bizleri aydınlatmasını talep ediyoruz” dedi.

22 Eki 2021 - 09:51 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.
Anket Korona aşısı sizce zorunlu olmalı mı?