ÖTV’siz araç alımında üst fiyat sınırı 750 bin liraya yükseltiliyor

Türkiye Körler Federasyonu, Altı Nokta Körlere Hizmet Vakfı ve Kocaeli Engelli Dernekleri Federasyonu başkanları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Fatma Öncü ile bir araya geldi

Haber albümü için resme tıklayın

KAPSAMLI RAPOR SUNDUK

Görüşmeye dair detayları ortak bir metin hazırlayarak kamuoyu ile paylaşan Türkiye Körler Federasyonu Başkanı Av. Suha Sağlam, Altı Nokta Körlere Hizmet Vakfı Başkanı Av. Turhan İçli ve Kocaeli Engelli Dernekleri Federasyonu Başkanı Mehmet Ata Doğan şunları söyledi;
“Değerli Arkadaşlar;
Bugün Türkiye Körler Federasyonu ve Altı Nokta Körlere Hizmet Vakfı ve Kocaeli Engelli Dernekleri federasyonu olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Sayın Fatma Öncü ile bir görüşme gerçekleştirdik ve kapsamlı bir rapor sunduk.

KÖRLERİN İMZASININ GEÇERLİ SAYILMASI

Bu rapora göre öncelikli konularımız 2022 ve 2828 sayılı yasalarda değişiklik, istihdam kotalarının artırılması ve anlamlı düzeyde yeni atamaların bu yıl içinde yapılması, körlerin imzasının geçerli sayılması için düzenleyici işlemlerde noterlerce iki tanık istenmesinin kaldırılması, ÖTV’siz araç alımında üst sınırın yükseltilmesi, emekli oldukları halde sahte rapor iddiasıyla emekliliği iptal edilen engellilerin mağduriyetinin giderilmesi ve başta engellilere hâkim olma hakkı tanınmak üzere, BM Engelli Hakları Komitesinin Gözlem Sonuç Raporundaki tavsiyelerin yerine getirilmesi olarak belirlenmişti. Sayın bakan yardımcısının bu sorulara verdiği yanıtlar şöyledir;

ENGELLİ ÖĞRETMEN ADAYLARININ TAMAMI ATANACAK

1. 2022 ve 2828 sayılı kanunlarda hane içinde fert başına düşen gelir kriteri yerine 18 yaşından büyük engelliler için engellinin kendi fiili gelirinin esas alınması için çalışma yapılacak ve muhtemelen önümüzdeki yasama döneminde çıkarılacaktır.
2. İstihdam konusunda atamaların sayısının yükseltilmesi amacıyla yoğun bir çaba gösterilmekte olup Milli Eğitim Bakanı ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile gerekli görüşmeler yapılmış ve ilerlemeler sağlanmıştır. Engelli öğretmen adaylarının tamamı atanacaktır. Bu yıl içerisinde, engelli öğretmen adayları dışında en az 3.500 atamanın yapılması muhtemeldir.

AF ÇIKARILACAK

3. Noter işlemlerinde körlerin imzalarının iki tanık olmaksızın geçerli sayılması için 2018 yılında yapılan çalışmalar derhal gözden geçirilecek ve yeniden canlandırılacaktır.
4. ÖTV siz araç alımında üst fiyat sınırının 330 bin liradan 750 bin liraya yükseltilmesi konusunda aşağı yukarı bir mutabakat sağlanmıştır. Önümüzdeki aylar içerisinde mevzuata dahil edilecektir.
5. Emekli oldukları halde raporları nedeniyle emeklilikleri iptal edilen ya da yeniden rapor istenen engelliler için kazanılmış haklarını iade etmek üzere bir af çıkarılacak; sahte rapor incelemesi mercek altına alınacaktır.

HAKİM DE OLABİLECEKLER

6. Engellilerin idari ve hukuk hâkimi olmaları için yasal değişiklik yapılacaktır. Bu çalışma önümüzdeki yasama döneminde tamamlanacaktır.
7. BM Engelli Hakları Komitesinin Gözlem Sonuç Raporundaki tavsiyelerin yerine getirilmesi amacıyla yakında sivil toplum örgütlerinin de katılacağı bir çalıştay yapılacaktır. Sağlık Kurulu raporunu düzenleyen kurumlarda değişik uzmanların yer alması sağlanacaktır.
Değerli arkadaşlar bu sözler örgütlerimizce sıkı bir biçimde takip edilecek ve yeri geldikçe gerekli eylem ve etkinlikler gerçekleştirilecektir.

ÖTV İNDİRİMİ İÇİN GEREKLİ OLAN ŞARTLAR NELERDİR?

• ÖTV indiriminden yararlanarak araç sahibi olmak isteyen engelli kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve 18 yaşından büyük olması gerekir.
• 1.6 motorun altında sıfır araç alınması şarttır.
• Tam teşekkülü sağlık kurulu tarafından kişinin engel durumun tespit edilmesi ve raporlandırılması lazım.
• Engel raporları genellikle süresiz ve süreli olmak üzere 2 şekilde verilir. Süresi biten raporların güncellenmesi gerekir.
• ÖTV indiriminden yararlanarak satın alınan sıfır aracın 5 yıl boyunca başka birine satılmaması gereklidir.
• Yüzde 40 ve 89 arasında engeli bulunan vatandaşlar H sürücü belgesine sahip olmalıdır. Engelli aracı bu kişinin üzerine kayıt ettirilmeli ve engel durumuna göre yeniden dizayn edilmelidir. Özel olarak satın alınan ve dizayn edilen araçları engelli kişi dışında birisinin sürmesi mümkün değildir.
• Engel durumu yüzde 90 ve üzerinde olan vatandaşların herhangi bir sürücü belgesine sahip olmasına gerek kalmaz. Bu kişiler için genellikle vasi tayin edilir ve bu kişinin mutlaka ehliyetinin olması gerekir. Aynı zamanda trafik tescil işlemlerinde vasinin adına kayıt yapılır.

ÖTV İNDİRİMİ HANGİ TÜR ARAÇ ALIMLARINDA GEÇERLİDİR?

ÖTV Kanunu kapsamında indirime tabi olabilecek araçlar belirlenmiştir. Vatandaşların belirtilen şartlara uygun olması halinde ÖTV indiriminden yararlanarak yeni araçlarına kavuşabilmesinin önü açılmıştır.
• Araçların mutlaka sıfır kilometre olması şarttır. İkinci el araç alımlarında ÖTV indirimi söz konusu olmaz.
• 1.6 altında motor silindir hacmine sahip binek otomobil, panelvan, pick-up, arazi taşıtı, ATV gibi Türk Gümrük Tarife Cetveli'nin 87.03 tarife pozisyonunda yer alan araçlar indirim kapsamında değerlendirilir.
• Eşya taşımak için dizayn edilen 2.8 altında motor silindir hacmine sahip van, panelvan, kamyonet ve pick-up gibi Türk Gümrük Tarife Cetveli'nin 87.04 tarife pozisyonunda yer alan araçlar indirim kapsamında yer alır.
• Motosikletler ve Türk Gümrük Tarife Cetveli'nin 87.11 tarife pozisyonunda yer alan araçlar ÖTV'den muaf tutulur.

ENGELLİ ARAÇ ALIMINDA HANGİ BELGELER GEREKİR?

Sağlık Kurulu tarafından onaylanan engel oranının ve engelli kişinin araç kullanmasının uygun olup olmadığına ilişkin bilgilerin yer aldığı bir rapor alınmalıdır. Bu rapor ışığında;
Engelli vatandaşların kendisi tarafından araç kullanımı gerçekleşecek ise H sınıfı sürücü belgesi,
Engelli araç alımı ile alınacak aracı engelli vatandaşların kullanmaması durumda ise aracı kullanacak kişiye ait B sınıfı sürücü belgesi gereklidir.

10 Eyl 2021 - 18:40 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.

15

Cevdet Genc - haber başlığı ile içeriğin hiç bir alakası yok. İçerik büyük oranda yanlış. Sanırım ülkemizin genel sorunu da bu. Kimse işini düzgün yapmıyor. Aldığı paraya göre kendini ayarlıyor. Bu haberi yapan arkadaşa geçmiş olsun, hiç bir zaman ileri gidemeyecek...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Eylül 11:21
14

Elida35 - inşallah bizde bekliyoruz, inşallah limit kalkar yada en az 750 bin olur. Bizde var olan limitle bir türlü güvenli kullanılabilecek bir araç bulamadık. Hükümetimizden sesimizi duymalarını istirham ediyorum.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Eylül 15:10
12

Metin - Enflasyon herhğn araçlara zam geliyor 330 bine bir engelli geniş araç alması gerekir fakat limit yetmiyor 750 bin normal

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Eylül 17:55
11

Yunus Yolcu - Ben de engelli birey kendi Kullanımı için araç alacaksa limitin kaldırılmasından yanayım

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 17 Eylül 14:43
10

Hakan - Engelli Ötv muafiyeti çözüme kavuşturulması gerekiyor engelliler için zaten kısıtlı imkanlar daha da daraltılmalı devletimize güveniyoruz bu sorunu çözecektir. İnşallah

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 17 Eylül 13:10
09

Mustafa - Engellinin kendi kullanacağı araçlar için sınır olmamalı bence

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 17 Eylül 12:32
16

Mutlu Yarınlara - @Mustafa 09 nolu yoruma cevabı: Ne fark eder ki kimin kullandığı. Sonuç da engelli çocuğumun sağlığı ve geleceği için alınıyor, Ben de 5 yıl sonra satıp çocuğumun tedavisinde kullanmak için alıyorum. Aynı şey değil mi?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Eylül 12:15
08

Han - Mağduriyetin çözümü için engelli ÖTV oranı en az 750.000 TL olmalı

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 17 Eylül 10:03
05

Boncuk - 330 tl'e kendimize uygun araç bulmak çok zor, örneğin ben tekerlekli sandalye kullanıyorum hem alçak bir araba olması lazım hem de bagajı geniş olması lazım.. Günlerdir bakıyorum Umarım bir an önce limit yükselir onun haberini bekleyeceğim artık..

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 16 Eylül 16:49
17

Menderes - @Boncuk 05 nolu yoruma cevabı: Aaaaa - @Boncuk 05 nolu yoruma cevabı: "yurt dısından ortopedik raporu olanlar getirebilir bilginiz olsun" demişsiniz.

Yurt dışından ortopedik raporu olanlar mı araç getirebilir?

Ortopedik raporu olanlar mı yurt dışından araç getirebilir?

anlayamadım.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Eylül 17:35
13

Aaaaa - @Boncuk 05 nolu yoruma cevabı: yurt dısından ortopedik raporu olanlar getirebilir bilginiz olsun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Eylül 11:58
04

Alibaba - milletin parasıyla reis 10 mılyonluk arabaya binecek zaten engeli olup hayata küsmüş olanlara sadaka gibi ötv ındırımı yapacaksın onu da her sene kısarak,sormak lazım dıyanetin başındakı mi yoksa engelı olan çocugun babasının mı daha çok ıhtıyacı var, lafa gelınce hz omer,batın geberın gidin

Yanıtla . 3Beğen . 3Beğenme 16 Eylül 09:20
03

Emre - İnşallah dediğin gibi olur. 330 bin tl den 750 ye çıkarılması büyük bir sorunu ortadan kaldıracak. İsteyen herkes bütçesine göre bir engelli arabası alabilecek

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 15 Eylül 16:06
02

Han - Emeğinize sağlık tüm engelliler için ÖTV düzenlemesi talebiniz inşallah 750.000 TL olur engelliler camiasında büyük bir mağduriyet çözülmüş olacak desteğimizle inşallah

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 14 Eylül 23:33
01

Bahattin - Bahattin. İnşallah engelli araç üst limit 330 binde 750 bine çikar. Derneğimiz in mücedinize ve emeğinize sağlık inşallah emeğiniz boşa gitmesin

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 13 Eylül 02:22
18

Menderes - @Bahattin 01 nolu yoruma cevabı: "Taner Budak - @Bahattin 01 nolu yoruma cevabı: Limit şöyle oluyor , ötv si brüt asgari ücretin 80 katı olan araçlar üstü her bir verginin ödenmesi şartı ile alınacak. Bu da yaklaşık 750.000 tl ye denk geliyor. Aile bakanlığı 5 yılın 3 yıla düşmesini talep ediyor ancak maliye bakanlığı kabul etmiyor. Ayrıca suistimal edenler için çok ciddi kısıtlama ve denetim geliyor." demişsiniz.

Taner Bey lütfen söyler misiniz, suistimal edenlere gelecek kısıtlama ve denetimlerin neler olması düşünüldüğünü biliyor musunuz?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Eylül 17:47
06

Taner Budak - @Bahattin 01 nolu yoruma cevabı: Limit şöyle oluyor , ötv si brüt asgari ücretin 80 katı olan araçlar üstü her bir verginin ödenmesi şartı ile alınacak. Bu da yaklaşık 750.000 tl ye denk geliyor. Aile bakanlığı 5 yılın 3 yıla düşmesini talep ediyor ancak maliye bakanlığı kabul etmiyor. Ayrıca suistimal edenler için çok ciddi kısıtlama ve denetim geliyor.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 16 Eylül 23:36Anket Korona aşısı sizce zorunlu olmalı mı?