Alpay Hacıoğlu ilk kez konuştu: 4 yıldır neredesiniz?

Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu, yönetim kurulu üyelerinden Adem Kabul’un odada usulsüzlük yapıldığı iddialarıyla ilgili ilk kez EN Kocaeli’ye yaptığı ziyarette konuştu

Furkan Çalışkan
Furkan Çalışkan Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İÇİNİ DÖKTÜ

Yaklaşık bir aydır Kocaeli Emlakçılar Odasında yönetim kurulu üyelerinden Adem Kabul’ün Başkan Alpay Hacıoğlu ile ilgili ortaya attığı iddialar konuşuluyordu. Son olarak odanın genel sekreterinin yönetim kurulu toplantısında oy çokluğuyla işten çıkarılmasına karar verilmesinin ardından Başkan Alpay Hacıoğlu sessizliğini bozdu. Önceki gün EN Kocaeli’ye yaptığı ziyarette adeta içini döken Alpay Hacıoğlu şunları söyledi:

PEKİN’LE RAKİPTİK, DÜŞMAN DEĞİLDİK

“Öncelikle şunu söyleyeyim. İşi olan işiyle uğraşır işi olmayan başkalarının işleriyle uğraşır. Bize bu iftiraları atanlar aday da olamıyorlar. Biz seçimi kazandığımız zaman 900’e yakın üyemiz vardı. Biraz Ahmet Pekin seçim için üye yaptı biraz ben yaptım. Ama biz mesela Ahmet Pekin’le düşman değildik. Rakiptik ama düşman değildik.

YÜZLERİNE KONUŞTUM

9 ay önce odamıza bakanlıktan 2 tane baş müfettiş geldi. 1 hafta odamızı mercek altına aldılar. Tüm hesaplarımız, gelir gider tablolarımız incelendi. 1 hafta boyunca ben işimden gücümden oldum bunlarla ilgilendim. Eğer bir sıkıntı olsaydı tek bir yazıyla biz görevden alınırdık ve yerimize kayyum atanırdı. Sürekli olarak bize yüklenen isimlerin ben yüzüne konuştum yüzüne. Sizle bırakın ekip olmayı cami dışında yan yana gelmem dedim onlara. O yüzden bunları yapıyorlar.

İNSANLAR GÖRÜYOR

Seçimden sonra odamızın üye sayısı 670’e falan düştü. Şu an itibarı ile üye sayımız 1.400e yaklaştık. Üye sayımız 2 katına çıktı. 6 ay var seçimimize yaklaşık. Adaylar çıkacak muhalefet olacak ama yapı çok değişti. Üye hizmeti yapan biziz, cenazeye düğüne giden biziz. İster istemez de üyelerimizle bir gönül bağı kuruyoruz. O yüzden insanlar bu konuşulanlara öyle itibar etmiyor. Çünkü öyle olmadığını görüyor.

AMAÇ KOLUMU KANADIMI KIRMAKTI

Salı günü bir yönetim kurulu toplantımız vardı. 7 kişiyiz yönetimde. 4 kişi genel sekreterin işinin son verilmesiyle ilgili önerge verdiler. Ve bu kararı oy çokluğuyla aldık. Ben bu süreci uzatabilirdin ama uzatmak istemedim. O bizim genel sekreterimiz çok afedersiniz lousayken geldi çalıştı. Emzirme dönemindeki bebeğini kaynanasına bıraktı işine geldi. Amaç benim kolumu kanadımı kırmaktı. Çok ayıp ettiler. Bu arkadaşlarla mantık çerçevesinde konuşma şansımız kalmadı.

BEN BELEDİYE MİYİM?

Ben bağırıp çağıramam. Burası er meydanı gelsinler. Benim evraklarım da var. Varsa evrakları gelsinler kongrede konuşsunlar. Diyorlar odada sahte evrak düzenliyor. Yahu ben neyin evrağını düzenleyeyim. Belediye miyim bir şey miyim. Yaptığımız iş belli. İmar düzenlemesi mi yapıyorum ben? Nerede sahte evrak düzenleyeyim de bundan menfaat sağlayayım?

SEÇİM KAZANMA YÖNETİMİ OLUŞTURMUŞTUK

4 yıldır bir tane aidat mesajı atmadık üyelerimize. Sponsorlar bulduk. Odanın ekonomik anlamda katkı sağladık. Sadece ben değil genel sekreterimiz diğer arkadaşlarımız sağladı bunu. Hem fikir ayrılıklarımız varsı. Bir tane hizmet ürettik de geçmedi desinler. Ben onları gerçekten serbest bıraktım. O yüzden olmuyordu. Fikir ayrılıklarımızın olacağı da belliydi o dönemki şartlarda biz seçim kazanmak adına bir yönetim oluşturduk.

GEBZE KONUSU

Bizim Gebze’ye iki tane sözümüz vardı. Ben İzmit emlak odası başkanı değilim. Kocaeli emlak odası başkanıyım. Bizim üyenizin yüzde 10’u Gebze’de. Biz o dönem Gebze’de odamızın faaliyetlerini yürütebilecek bir formül yapabilir miyiz diye düşündük.

YAZI YAZDIK

Destekle bir irtibat bürosu açtık. Fakat irtibat bürosu demek tüm yasal işlemleri yapmak demek değil. Kanun çünkü böyle bir şeye izin vermiyor. Ahmet Özder’le şimdi karşı karşıyayız ancak o Adem Kabul ya da Abdurrahman bey gibi değil. O da süreci iyi biliyor. Biz Gebze’de yasal işlemleri yapabilmek adına KESOB’a yazı yazdık.

ISRAR ETTİM

Daha sonra Kadir Durmuş’un yanına gittik. Gebze’de yasal işlemlerin yürütüleceği bir yer açabilme ihtimalimizi sorduk. Bize net bir dille olmayacağını ve kanunun çok açık olduğunu söyledi. Ben de biliyorum olmayacağını. Ama arkadaşların gönlü mutmain olsun diye ısrar ettim.

KADİR DURMUŞ KIZDI

Kadir Durmuş, “Alpay olmaz evladım olmaz. Ben sizin istediğiniz yazıyı yazarsam bakanlık benim acemi olduğumu düşünür. Yahu böyle bir şey olamaz” dese de ısrar ettik. Israr ede ede o yazıyı yazdırdık. Ankara’dan cevap geldi ve sonuç değişmedi. Gebze’de istediğimizi yapamadık.

ANKARA’YA YAZIYI SEN YAZDIRDIN DEDİLER

Bu sefer geldiler sen Ankara’dan istemiş olduğun gibi yazı yazdırdın dediler. Ben ne yapsam yaranamayacağımı anladım. Bundan sonra gelin istediğiniz maddeye şerh koyun istediğiniz maddeye koymayın. Üyelerle ilgili bir şey yapmal istediğimde şerh koyuyorlar.

DAHA FARKLI OLABİLİRDİ

Tabi biliyorum Alpay Hacıoğlu kendi yönetimiyle nasıl bu kadar ters düşer diyorlar. Seçim kazanma endeksli bir çalışma yaptık. Kazandık mı kazandık. Ekonomik olarak borçlu aldığımız bir odada yeterince hizmet veremedik. Çok daha hareketli olabilirdik. Pandemi süreci olmasaydı ve yönetim bana takoz koymasaydı çok daha farklı şeyler olabilirdi.

BENİM HATAM YOK

Beni yıpratsalar tamam. Ama arkadaşlar kurumu ve mesleği yıpratıyor. Ben çok mu memnunum bu yaşananlardan? Ama karıştıran ben değilim. Benim bir hatam yok.

4 YILDIR NEREDESİN?

Madem burada usulsüzlük var 4 yıldır neden gelip o deftere imza atıyorsun? Demek ki sende bir usulsüzlük varsa buna ortaksın. 3 yıldır hiç hata yoktu da şimdi ki çıktı? Hiç mi attığınız imzaları bugüne kadar okumadınız? Niye hesap vermekten korkarız demediniz? Madem bu kadar usulsüzlük vardı neden sustunuz?

YILLARDIR HER ŞEY İYİYDİ DE…

Bir insan vicdan sahibiyse, görevinin sorumluluğuyla bunu yapıyorsa dün yapacaklardı. Biraz Allah korkun varsa yapacaktın. Yıllardır her şey güzeldi de son 10 ay mı her şey kötü? Masum bir kızı işten çıkaracak kadar iş çirkinleşmeyecekti. Ama bunu üyelerim de görüyor. Yeni bir ekiple yeni bir kadroyla hizmet için yeniden aday olacağız ve bu yarışı göğüsleyeceğiz.

ÜZERİME GELİYORLAR

İnsanlar meslektaşlarımız bizi tanıyor. Bende sosyal medyayı kullanırdım. Medyayı kullanabilirsim. Ben mağdurum. Benim üzerime oynanan bir oyun var şuanda. Neden Alpay Hacıoğlu çıkıp bir şey anlatmıyor diye üzerime geliyorlar.

NEDEN HABER OLDU DEMİYORUM

Bunu ben paylaşmadım. İlk EN Kocaeli’de çıktı. Bu sebeple ilk geldim burada konuşuyorum. Kesinlikle neden bunlar haber oldu demiyorum. Bu açıklamayı daha önceden de yapabilirdim. Yüzeysel telefonla beni aradılar.

BENİ ŞİKAYET ETTİLER

Yaklaşık 10 ay önce avukat tuttular. Başsavcılara cimere iç ticaret genel müdürlüğüne avukat üzerinden şikayet ettiler. Odada yolsuzluk usulsüzlük ve evrakta sahtecilik var. Ben p plaka satmıyorum ki. Tarla vasfından arsaya geçiremem ki. Ben bu kadar bu işi tırmandıracaklarını tahmin etmedim.

ANLATTIKLAR GİBİ OLSA KAYYUM ATANIRDI

Seçim sürecinin yaklaşması sebebiyle üzerimden oynayıp bunu götürme peşindeler. Eğer anlattıkları şeyler olsaydı tek yazıyla bize kayyum atanırdı. 11 ocakta kaldılar. 1 hafta her şeyi incelediler. 7 ay geçmiş aradan. Ben usulsüzlük yapmışım hala DA yapıyorum ama görevimin başındayım. Nasıl olacak? Göreve devam etmemiz mümkün değil bu durumda.

KOMPLEKS İSTEDİK

Büyükşehir belediye başkanımız esnafa katkı sağlayacak büyük bir projeye imza attı. Tahir bey ilk bizi ziyarete geldiğinde Fikri beyle gelmişti. Ben sizin başkanlığınızı şimdiden kutluyorum dedim. Esnaf camiasına bir yer verin oraya bir kompleks yapalım dedik. 20 yıl 40 yıl bize kalsın istedik. 52 tane meslek odası var. Kocaeli’de en yeni kurulan oda bizim odamız. 2.800 kira ödüyoruz. Bu sebeple söz konusu kompleks esnafa büyük fayda sağlayacak.”

# ESNAF ODALARI İLE İLİŞKİLİ:

09 Tem 2021 - 20:30 - Güncel

Muhabir Furkan Çalışkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.

02

Paşalı - Düne kadar Kadir Efendi ile birbirinize sövüyordunuz sen ona o sana

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 10 Temmuz 16:24
01

İçeriden Biri - Çıkar bir döşü gıllı alır seçimi herşey yoluna girer sıkıntı yok stres yorar insanı

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 09 Temmuz 21:38Anket Korona aşısı sizce zorunlu olmalı mı?