Engin Koyun: Kararlıyız. Türkiye’de bir ilki gerçekleştireceğiz

Kocaelispor Başkan Vekili Engin Koyun sezonun ilk yarısının ardından En Kocaeli’ye konuştu. Mali tabloyu açıklama konusunda çok rahat ve kararlı olduklarını söyleyen Koyun, sorularımıza şöyle yanıtlar verdi:

Haber albümü için resme tıklayın

RÖPORTAJ: AHMET GÖKMEN

Kocaelispor’da olağanüstü kongre sesleri gündemde. Pandemiden sonra kongre gözüküyor mu? Yoksa böyle devam edecek mi?
Tüzük gereği biz normal, seçilmiş bir yönetim olduğumuzdan dolayı, ben vekil de olsam 3 yıl bu şekilde götürebiliyoruz. Fakat benim prensiplerim, tecrübelerim var. Bu yüzden ben diyorum ki, Pandemi’deki kongre yasaklarından hemen sonra kongre kararı alalım. Seçilmiş başkan olarak daha etkili olacağımızı ben düşünüyorum. Burada yönetim kurulumuza da takviyeler yapacak, mevcut yönetimdeki arkadaşların birçoğunun kalması şartıyla yeni bir yönetim oluşturacağız. Zaten teknik direktörümüzü de yeniledik. Dolayısıyla yeni yönetim, yeni teknik direktör, yeni ve güçlü bir dönem için güzel bir başlangıç olur kanaatindeyim.

HİBE DEĞİL BORÇ VERMİŞLER

Mali tabloyu gerçekten açıklayacak mısınız?
Yönetim kurulundaki arkadaşlarımıza da söyledim: Kocaeli’nin, Kocaelispor taraftarının mali tabloyla ilgili bir beklentisi var. Zaten kongrede bunun sözü verilmişti. Hem kulüp başkanımız hem de Büyükşehir Belediye Başkanımız tarafından. Bu sebeple ben kesinlikle mali tablonun paylaşılmasını istiyorum. Arkadaşlarıma söyledim, şu an çalışmalar yapıyorlar.
Mali tabloyu hazırlamak biraz vakit alıyor. Ayrıca bu konuda hassas çalışma yapmamız gerekiyor. Bu sebeple yeni bir avukat ile anlaştık. Sadece bu işe bakıyor. İcra dosyaları dahil her şeyi çıkarıyor. Eskiden kulübe bağış değil de borç veren ciddi bir kesim var. Bunlar bile ciddi rakamlar tutuyor. Mali tablonun net ortaya çıkması için bunları görmemiz lazım. Borçlar ne kadar? Kim ne kadar alacaklı? Neden dolayı alacaklı? Hibe mi? Borç mu? Bu yıl itibariyle reklam gelirleri, bağışlar, yönetim kurulunun katkıları, futbolcular kaç paraya alınmış, ne verilmiş, hepsi…
Arkadaşlarımız titiz çalışıyor, hata yapmak istemiyor. Yani başkasının elimize verdiği listeyi değil de bizim tüm detaylarına hakim olduğumuz gerçek listeyi paylaşmak istiyoruz. Zamanın uzamasının tek nedeni bu aslında. Kararlıyız. Türkiye’de bir ilki gerçekleştireceğiz.

ÇİĞ YEMEDİM Kİ

Mali tablonun açıklanacak olması nedeniyle herhangi bir stres ya da endişe yaşamıyor musunuz?
Hiç. Çok rahatım. Neden endişe duyayım? Çiğ yemedim ki karnım ağrısın. Ben kendi dönemimde yaptığım her şeyi, aldığım her kararı da 17 yönetim kurulu arkadaşımın huzurunda alıyorum. 17 arkadaşımız ne aldıysak ne verdiysek hepsini biliyor. Benim bildiğimi hepsi bilir. Sakladığım hiçbir şey yok. Vicdanen de çok rahatım. Biz bir kere yönetim kurulu bazında çok şeffafız. Gelir ve giderlerimiz de çok net. Dolayısıyla bunları paylaşmakta da herhangi bir sıkıntı görmüyorum.

HEPSİ BİLİYOR ZATEN

Futbolcular birbirlerinin aldığı rakamları görürse bir sıkıntı olur, ahenk bozulur mu?
Biliyorlar, hepsi biliyorlar zaten. Biz yönetim olarak birine 300 bin, diğerine 2 milyon vermezsek yani oyuncular arasında adaletsizlik yapmazsak, makul, dengeli sözleşmeler yaparsak neden sorun olsun ki?
Zaten Türkiye’de genel olarak az ücretle alınan futbolcular, büyük paralara transfer edilen futbolculara göre takıma daha fazla katkı sağlıyor. Ben bunu net olarak görüyorum. Çok iyi, çok star isimler hariç yüksek fiyat verilmesine zaten karşıyım.
Yönetimi yıpratmak için bu rakamları kullanmak isteyenler çıkar mı?
Çıksın. Dediğim gibi, bizim gönlümüz rahat. Her yaptığımızı birlikte yapıyoruz ve en doğru kararı vermeye çalışıyoruz. Kötü niyetlilere vakit ayırmaya zaten gerek yok. Biz Türkiye’nin en iyi hocasını da getirsek, en iyi futbolcusunu da alsak kötü niyetle eleştiren birileri illaki çıkacaktır.

AYRICA MÜFETTİŞ ÇAĞIRALIM, BİZİ DENETLESİNLER

Dediğim gibi, biz bizim dönemimizde ne aldık ne verdik. Biz bu konularda çok şeffafız. Hatta ayrıca müfettişler çağıralım, gelsinler ve bizi denetlesinler. Bu konuda da Türkiye’ye örnek olalım.
İş adamları kulübe bağış yapıyor, vatandaş bağış yapıyor, reklamını veriyor, destek veriyor. Neden? Kulübün başarılı olması için. Ama ortalıkta bu desteklerle ilgili dedikodular dolaşıyorsa ne yapmak lazım? Şeffaf olmak lazım, hesap verilebilir olmak lazım, güven kazanmak lazım. Ben bunu arzu ediyorum. Yeni, doğru ve örnek bir sayfa açmak istiyorum. Bana ön yargıyla bakan vatandaşa somut bir icraat yaparak cevap vermem lazım ki, “Adama haksızlık yapmışız” desin. Güven böyle verilir.

FAİZ, AVUKAT MASRAFI ÖDEMEK İSTEMEM

Saffet Sancaklı’nın alacağı bitti mi?
Henüz bitmedi. Gerçi o paranın Aziz Yıldırım’a ait olduğunu söyledi ama bizim hukuken muhatabımız Saffet Sancaklı. Toplam borç, biliyorsunuz 1.5 milyon Dolar. Döviz kurundaki artışlar ve faiziyle birlikte sanırım 13 milyon TL civarında.
Bu konudan Kocaelispor da yoruldu, Saffet Sancaklı da yoruldu. Gündemden düşürülemez mi? Bu işlerin bir hal çaresi yok mu?
Benzer alacaklarla ilgili arkadaşlarla oturduk, konuştuk. Bu konular dediğiniz gibi hem bizi meşgul ediyor, hem de her yıl enflasyon farkına göre yenileniyor. Bu borçlar her zaman büyük Kocaelispor’un önünde bir engeldir.
Biz diyoruz ki, bu borçların tamamını toplayıp hesaplayıp muhataplarına iyi niyetli bir çağrı yapacağız. Diyeceğiz ki, ‘Engin bey senin ne kadar alacağın var? Misal 10 bin lira. Kardeşim biz Kocaelispor yönetimi olarak iyi niyetliyiz. Biz sana faiz, avukat masrafı vesaire veremeyiz. Ama anapara üzerinden seninle anlaşalım. Bize ciddi bir indirim yap. Ama alacağını da çok kısa süre içinde sana verelim. Şayet karşı taraf da samimi yaklaşırsa, biz böyle bir adım atmak istiyoruz. Kocaelispor’u geçmiş borçlarından, borçların oluşturduğu yükten, sıkıntılardan, prangalardan kurtarmak istiyoruz. Şu anda komisyonumuz çalışıyor. Karşı taraflardan samimiyet görürsek bu planı devreye sokacağız. Samimi bir adım atmazlarsa da yapacak bir şeyimiz yok.

BORÇ GERÇEKTEN 35 MİLYON MU?

Kulübün 35 milyon lira borcu olduğunu söylediniz. Çok yüksek değil mi? Bizim borçlarımız bitmedi mi?
Biliyorsunuz, futbolcu, teknik heyet, SGK ve vergi dairesine borcunuz varsa transfer yapamıyorsunuz. Bizim transfere engel bir borcumu yok. Ama onların dışındaki borçlar hala duruyor. Ama biz yine de kapsamlı bir araştırma yapıyoruz.
35 milyonun 13 milyonu zaten Saffet Sancaklı’ya ait. 20 milyon lira civarında eski kulüp yöneticilerine ve piyasaya olan borç var. Toplam 140 dosyadan bahsediyoruz yani.
Baç’taki binamızı satıyoruz. 3 milyon 600 civarında bir bedel konmuş. Yani bu borçtan 3.6 milyon daha düşecek. Büyükşehir Belediyesi orayı alacak, yeni bina yapacak, sonra da bizden kiralayacak, kira gelirimiz olacak. Bizim bu işleri yapma ihtimalimiz zaten yoktu.

KOCAELİSPOR’A YAKIŞIR BİR KULÜP BİNASI

Şehir merkezinde kulüp binası yapmak istiyorsunuz. Kulüp binası orada olmaz mıydı?
Olmazdı. Zaten o binadan ciddi kira geliri elde edeceğiz. Yeni kulüp binası, bina gibi değil lokal gibi olmalı. İçinde misafir salonları, toplantı salonları, küçük bir müzesi olmalı. Altında da insanların oturabileceği, ağırlanabileceği bir kafe olmalı.
Böyle bir yer stat içinde olamaz mıydı?
Stat bizim değil, İl Gençlik ve Spor Müdürlüğünün. Ayrıca bu yerin şehir içinde, insanların rahat ulaşabileceği, görsel değeri olan bir yerde olması lazım ki, dışını giydirme yapalım, insanlar önünde fotoğraf çektirsin, taraftarımıza moral versin. Yani motivasyon olsun, aynı zamanda psikolojik bir değer taşısın.
İnşallah Kocaelispor’a yakışır bir tesis olacak. Hem sizin mutlu olacağınız hem de misafirlerinizi ağırlamaktan mutlu olacağınız nezih bir tesis.

KULÜBÜN 100 YILLIK GELECEĞİ

Maşukiye’de yapılacağı söylenen yeni kulüp tesisleri ne alemde?
O konuyu Büyükşehir Belediye Başkanımız yakından takip ediyor. Sağ olsun, kendisi talimatını verdi. Açıkçası yeni tesis konusuyla yakından ilgilenecek vaktim henüz olmadı. Zaten konu olgunlaştığında bizlere de brifing verecekler.
Şu kadarını söyleyeyim: Kartepe’nin eteklerinde, 120 dönüm civarında, bol oksijenli, harika bir tesis olacak inşallah. Ama acele de etmemek lazım. Kocaelispor’un 50-60, belki 100 yıllık geleceğiyle ilgili çok önemli bir proje.
Son yıllarda Türkiye’de olağanüstü bir tesisleşme var. Statlar hakikaten çok güzel. Ama küçük tesisler konusunda eksikliğimiz var. Mesela Avrupa’da bir mahallede, aynı yerde 4 tane stat var. Hepsinde aynı anda turnuva yapılabiliyor. Yani bizim Vinsan gibi tesislerin sayısını artırmamız lazım. Arttırdığımız zaman alt yapıdan yetişen futbolcular aradıkları şansı yakalayabilirler.

İZLEME KOMİTEMİZ GENİŞLEYECEK

Kocaelispor’un amatör kulüplerle ilişkilerinin yeterince sıcak olmadığı hep söylenir.
Aslında oradan başlamak lazım. Ben amatörü çok önemsiyorum. Amatörlerimiz kesinlikle bizim her şeyimiz. Orası başlangıç noktası. Belediyelerimiz, Büyükşehir Belediye başkanımız amatör kulüplere ciddi destekler veriyor. Kocaelispor’a amatörden futbolcu gelmesi noktasına gelince, bizim zaten bir izleme komitemiz var. Başında Zeki Kaya hocamız bulunuyor. Geçen gün Darıca bölgesindeki amatör maçları izlemeye gittiler.
Aslında izleme komitesini büyütmek istiyoruz. Uzun yıllar bu şehirde yaşayan eski Kocaelispor futbolcularından ilave yapıp amatörleri iyice mercek altına almayı arzu ediyoruz. Bizim ana hedeflerimizden biri budur. Amatöre iyi yatırım yapsak, nice Gökdeniz Karadeniz’ler çıkar.

ALTINORDU, GENÇLERBİRLİĞİ ÖRNEĞİ

Mesela Hamza Mutlu, Alikahyaspor’dan Kocaelispor’a geçti…
Evet. Neden bu sayı artmasın? Neden daha iyi futbolculara verilecek fırsatlar çoğalmasın?
Şu anda alt yapı ile ilgili 3 arkadaşımız var. Ama amatör kulüpleri takip eden bir komisyon da kurulabilir. Bu konuyu ilerleyen tarihlerde masaya yatıracağız.
Amatör önemli arkadaşlar. Benim futbol oynadığım zamanlarda kramponlarımızı kendimiz alırdık. Ama şimdi Altınordu, Gençlerbirliği örnekleri var karşımızda. Bunlar hakikaten altyapıda az maliyetle iyi futbolcu yetiştiriyorlar. Hem amatörün ayakta kalmasına katkı sağlıyorlar hem de para kazanıyorlar.

RESMİ BİR BORÇ DEĞİL

Bir de eski futbolcuların prim alacağı var. Futbolcular aylar önce “Hüseyin Üzülmez’e hakkımızı helal etmiyoruz” dedi. Bu konu gündeminizde mi?
Mali tablo netleştiğinde neyin tam olarak ne olduğunu biz de öğrenmiş olacağız. Mali tablo bu açıdan da önemli. Eski çalışanlarımız var. Çalışmışlar ama paralarını alamamışlar. Yasal bir alacak. Önceliğimiz onlar olacak. Ama prim konusu resmi olarak bizim hesaplarımızda görünmüyor sanırım. Sanırım o dönem bir söz verilmiş ama yerine getirilmemiş. Bizler ödemeleri resmi evraklara göre yapmak durumundayız.

21 Oca 2021 - 13:11 - Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.

02

Izmitli - Siz iflas olmazsınız bakın işinize KOCAELİSPORU hakiki izmitli sadece Kocaelisporlular tutar yönetir. Dısardan gelenler torpille başkan olup yönetime giriyor ilâhi adalet.. Ahbap çavuş ilişkilerini de geçin..

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 22 Ocak 09:42
01

Sl - Boş muhabbet neden gençler değilde oynamayan ayakta durmaya bile hali olmayan oyuncuları aldınız gençleri yolladınız

Yanıtla . 3Beğen . 5Beğenme 21 Ocak 18:16Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?