Bu kez Kandıralılar’ı aşağıladı: İşte tüm tepkiler

Aşağılamadığı kim kaldı ki? CHP’li kadın siyasetçiler, gazeteciler, Kandıralılar… Fazla kaçırınca hep aynı manzara…!

Cihat Polat
Cihat Polat Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

“SEFİL”

Özgür Kocaeli Gazetesinin eski sahibi, bir zamanların büyük gazetecisi, internet gazetecilerine “gazeteci” demediğini söyleyen ama şimdilerde sadece internetten yazmak zorunda kalan İsmet Çiğit, bir köşe yazısında bu kez Kandıralılar’ı aşağılamış, çirkin bir dil kullanmış. Haliyle Kandıralılar, manavlar ayağa kalktı. Açıklama üstüne açıklama yapıldı. Bakın kimler neler söyledi?

VEYSEL YİĞİT: ÖZÜR BEKLİYORUZ

Kocaeli İzmit ve Kandıralılar Derneği Başkanı Veysel Yiğit, “Bir köşe yazısında Kandıramızla ilgili sorunları kaleme alan köşe yazarı ismet çiğit bey kandıramızla ilgili sorunlarından bahsetmiş tabiyki kandıramızla ilgili projeleri kandıramızın gelişmesiyle ilgili önerileri ilgili bir gazeteci olarak kaleme alması biz kocaeli-izmit ve kandıralılar derneği olarak memnun oluruz. Ama sayın çiğit biz kandıralılar ve manavlar kadim bir tarihin asil milleti olarak asla manavlar bir bölgeye göçüp gecekondulara yerleşip sefil, yoksul bir hayat sürmüyoruz sayın çiğit. Şunu bilmelisiniz ki kocaelinin ve türkiyenin her ilinde biz manavlar yoğun bir nüfusla hayatlarımızı kaliteli refah içinde sürdürüyoruz. Kandıra ve manavlar o kadar büyük bir ailedirki ne genç kandıralılar nede bizler kandıralılar dernekleri olarak bizlerin uftesinde değildir. Bizler kandıramıza yapılan her yatırımı destekler her faydalı projenin yanında olur destek veririz. Kandıramızla ilgili yanlış projelerin de karşısında birlik olup eylem yapmasını da bildik. Kandıramızı ve manavları bu tarz dille küçük düşürmenizi esefle kınıyoruz ve tüm manavlardan özür dilemenizi istiyor ve bekliyoruz. Kandıramız siyaset üstü kocaelimizin parlayan yıldızı turizimiyle doğasıyle tarihiyle cennet ilçesidir” ifadesini kullandı.

İZKANDER: YAPILACAK TEK ŞEY YOK SAYMAK

İZKANDER Başkanı Ömer Özkan da, “İsmet Çiğit’in bu yazısı çiğ bir yazı” başlıklı tepki açıklamasında, “Genç Kandıralılar Der. ziyaretinin ardından kaleminden hem de basın günün de basının kara lekesi olacak bir şekilde damlayanlar en basitinden çiğliktir.
Basın etik ve ahlak kuralları ile bağdaşmayan, bu şehrin asıl unsurları olan manavları Kandıralıları hakir gören, aşağılayan bu yazıyı esef ile kınıyoruz. Böyle deneyimli , kenti tanıyan bir yazarın yazısını okuyor olmaktan üzüntü duyuyoruz.
Bizler ne ezik ne de sığıntıyız. Ne sefil yaşıyoruz ne de şehir görmemişliği ile sabah erken kalkanın köyden göceni değiliz. Bu kentin içinde doğup yetişenlerin kent içi hareketlerini bu kente dışarıdan gelenlerin yargılıyor olması da iyi niyet değil akla zarardır.
Bir yazarın kalemi kin ve nefret söyleminin ve ucuz siyasetin aleti olmuş ise yapılacak tek şey onu yok saymaktır. Özür dilemesini bekliyoruz”

EROL ÖLMEZ: SOYTARILIK YAPACAKSAN…

AK Parti Kandıra İlçe Başkanı Erol Ölmez ise şunları yazdı: “Öğleden bu saate kadar bir özür yazısı bekledim sayın ismet çiğit ten ve g.k der den basın onur gününde maksadımızı aştık derler diye ama nafile ‘’Ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz şahsın görünür rütbei i aklı eserinde, diyor düşünürümüz. Soytarılık yapacaksan git sahibine yap. Koskoca bir hemşehri topluluğunu küçümsetecek kadar alçalan seni yönlendirenlerin bile hayal dahi edemeyeceği projeleri küçümseyen kendi ırkına ihanet eden kekliklerin bizim içimizde yeri yoktur olmayacaktır.
Yine beni yanıltmadınız biz boşuna demiyoruz kim kiminle yürür ona bakın siz diye. Memleketim insanının onurlu vakur duruşunu sefillikle özdeşleştiren sayın ismet çiğiti ve bu yazıyı yazmasına sebep olan adını soyadını bilmezleri kınıyorum. Memleketim adına hizmet eden kim var ise başımın üstünde yeri var. Evimi de kalbimi de açarım lakin bi söze bakarım söz mü diye bir de adama adama bakarım adam mı diye. Bizim için Tavşantepe 97, Bekirdere 98, Yenişehir 99, 28 Haziran 100, Yeşilova 101. mahallemizdir. Kandıralının yaşadığı her yer Kandıra’dır, Kocaeli’dir, Türkiye’dir. Biriz beraberiz birlikte Kandırayız birlikte Kocaeliyiz birlikte milletiz!!!!.”

İBRAHİM EFE: ŞİDDETLE KINIYORUM

Kocaeli Muhtarlar Derneği Başkanı İbrahim Efe sosyal medya hesabından, “İsmet Çiğit Tavşantepe Muhtarı olarak yazında kurduğun cümleler ile ilgili seni şiddetle kınıyoruz...
Biz Kandıralı ve Tavşantepelilerin ne sefil bir hayatımız nede içimize sindirmeye çalıştığımız bir yaşamımız var...
Bilakis sizin unuttuğunuz...
Komşuluk ilişkilerinin hat safhada yaşayan bir kültürümüz var...
Dedelerimizin arazilerini satarak değil babalarımızın bu şehrin fabrikalarında çalışıp yaptıkları müstakil evlerde oturuyoruz...
Yazık sana yanlış anlatmışlar...
Kandıra’nın birçok ürününü yazmışsın fakat Hindiyi unutmuşsun.
Kandıra’nın birde Hindisi vardır hem de güberen cinsinden
Kandıra insanını da ağzına vurup ekmeğini alamazsın sakın yanılgıya düşme Kandıralı ağzına vurunca ekmeğini vermez...
İstemesini bilirsen paylaşmasını bilir ekmeğini bölüşmesini bilir...
Sana son sözüm...
Kandıra’yı bilmeden Kandıra’yı
Kandıralı'yı tanımadan insanını
Tavşantepe’yi bilmeden yaşamlarını YAZMA
Hatta Kandıra ve Tavşantepe üzerinden siyaset devşirmeye hiç KALKIŞMA” diye yazdı.

HAYRİ ÇELİK: KALEMİN ALZAYMIR OLMUŞ

Kandıra Meclis üyesi ve Sepetçi Köyü eski muhtarı Hayri Çelik ise yaptığı yazılı açıklamada, “Senin gibi yılların deneyimi, bu kenti ve kentin dinamiklerini iyi tanıyan birine yakışmadı. Bu işin çıraklığını yapan biri değilsin.
Yıllardır köşenden yazdın. Bu yazı gösterdi ki halkın arasına girmemişsin, köşende soluklanıp, köşenden yazmışsın….
Biz ki sakinliği ile biliniriz, etliye sütlüye karışmayız ama ayranımız kabardı mı öfkemizi de kıyısı olduğumuz Karadeniz gibi kusarız….
Senin yazını okuyan da Kandıralıları başka ülkenin hicret edeni, başka şehrin insanı sanır. Sanırsın ki yaşadığın şehre gelmişiz…
Biz her gelene hoş geldin diyen, bir tas çorba, ne varsa buyur eden bir milletiz. Gazetecilikte yer edinen yeni yetme olsan onu bile anlamam da hadi der, cahil der, cevap verme zahmetine girmezdim. Be adam, yazının her yeri tefrit, iftira, aşağılama, hakaret, insan onur ve gururunu aşağılayıcı bir yazı. Bu yazdığın yazı senin içine sindi mi, sinmiş ise sen ne içten, ne dıştan bu camiada eli kalem tutacak ve yazdığı kale alınacak biri değilsin… Kötü söz sahibine aittir derlerdi büyüklerimiz. Buradan yola çıkarak pısırık, sığıntı ve sefil olarak yaşayan bizler değiliz, sensin.
Biz aç da kalsak açız diye kimsenin kapısına gitmeyiz, sen bunu iyi bilirsin gittiğin için…
Biz kişiye değil makama hürmet eder, Devlet için boynumuzu bükeriz. Bunu sefillik olarak görüyor isen ne mutlu bu uğurda sefil olanlara…
Bazen bunayan insanların ne dediğini umursamazsın, alzaymır hastalığına verirsin, senin kalemin alzaymır olmuş, bırak bu işleri git köşende otur.
Kandıra Sepetçi köyünde yaşayan, bu köyde yıllarca muhtarlık yaptıktan sonra Kandıra meclis üyesi olarak bu onurlu ve gururlu insanlara hizmet etme şerefine nail olmuş birisi olarak seni kınıyorum. İzkander Başkanı Ömer Özkan’ın dediği gibi çiğ olduğunu gösterdin. Derhal özür dile. Dilemezsen şahsım ve hemşerilerim adına iki elim o kirlenmiş yakanda değildir ama mahkeme de olacaktır bilesin…” değerlendirmesini yaptı.

AKİF YILMAZ: ALÇAK İFADELER

AK Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “İstiklal Harbimizin en önde giden, en fazla Şehid veren, Allah, Vatan ve Din sevdalısı Şüheda evladı KANDIRALI kardeşlerimize yönelik olarak; aynı mihraklar tarafından, siyasi hesaplarla, devamlı ve bilinçli olarak yöneltilen, tahkir ve tahrik eden, vicdanları yaralayan alçak ifadeleri şiddetle kınıyorum.
Milletimize karşı sorumluluk taşıyan herkes, Kardeşliğimize, Birlik ve Beraberliğimize balta vuracak, karşısındakini tahkir ve tahrik eden, toplumu galeyana getirecek ifadelerden dikkatle kaçınmalıdır” ifadelerini kullandı.

MUSTAFA KARAKOÇ: KINIYORUM

AK Partinin Kandıralı il yönetim kurulu üyelerinden Mustafa Karakoç ise şu ifadeleri kullandı: Bir Kandıralı olarak, İsmet Çiğiti haddi aşan bu ifadeleri nedeniyle kınıyorum. Şahsını bu ifadeleri nedeniyle Kandıralılardan özür dilemeye davet ediyorum."

17 Oca 2021 - 13:28 - Medya

Muhabir Cihat Polat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.

04

Bende Manavim - Mehmet akif yilmaz çok güzel yazmiş ancak eski danişmani serdar bey bir işimi halletmeye çaliştiğimda yardim istedim ve bana verdiği cevap sen manav misin oldu şimdi önce etrafindan başlasin irki insanlari temizlemeye..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Ocak 02:14
03

vatansever - derneklerin başında kimler var, ne bir tahsil, ne cebinde para boş insanlar mı bizi temsil edecek. öyle olunca böyle oluyor işte. bir tane kandıradan, izmitten ( manav) milletvekili yok.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Ocak 00:06
02

Kandıralı - Kendini gazeteci olarak tanımlayan bu güne kadar hangi gazetede çalıştıysa ya gazetenin kapanmasına sebep oldu; yada kendisini kapının önüne koydular. İsmet Çiğit'i Kandıra'lıları hafife alıyor. Ama Kandıra'lılar. İsmet Çiğit'e ETEK giydirip, Kandıra'nın meydanında çifte telli eşliğinde göbek attirabileceklerini unutmasın... Bir an önce Kandıra' lılardan ÖZÜR DİLESİN.... Sabrımızı daha fazla zorlamasın hayatının büyük hatasını yapmış olur....

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 17 Ocak 14:45
01

Hüseyin Yılmaz - Özgür değiliz diyen basin bozuntusu sana başkalarına hakaret etme hakkı kim verdi gerçekleri yazmaktan korkan zayıf İradeliler kandiralilar kendi haklarını savunacak kadar üstün ve cesaretli insanlar sizin bunamiş beyinlerinize ihtiyacı yoktur kandira bizim altin ilcemizdir vesselam

Yanıtla . 5Beğen . 2Beğenme 17 Ocak 14:33Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?